EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pracovní plán pro obnovitelné zdroje energie

Pracovní plán pro obnovitelné zdroje energie hodnotí podíl obnovitelných zdrojů energie ve skladbě zdrojů energie a pokrok v této oblasti. Obsahuje i cíl do roku 2020 vyrábět 20 % celkové spotřeby energie EU z obnovitelných zdrojů energie, ale i opatření na podporu obnovitelných zdrojů energie v odvětví elektrické energie, biopaliv, vytápění a chlazení.

AKT

Sdělení Komise ze dne 10. ledna 2007: „Pracovní plán pro obnovitelné zdroje energie – Obnovitelné zdroje energie v 21. století: cesta k udržitelnější budoucnosti“ (KOM(2006) 848 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Pracovní plán stanoví dlouhodobou strategii Komise pro obnovitelné zdroje energie v Evropské unii (EU). Cílem této strategie je umožnit Evropské unii splnit dva cíle: zvýšení bezpečnosti dodávek energie a snižování emisí skleníkových plynů.

Vyhodnocení podílu obnovitelných zdrojů energie ve skladbě zdrojů energie a pokrok za posledních 10 let ukazuje, že by obnovitelné zdroje mohly být využity více a lépe.

Komise v pracovním plánu navrhuje stanovení závazného cíle 20 % podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě energie v EU do roku 2020 a povinného minimálního cíle 10 % podílu pro biopaliva. Rovněž navrhuje vytvoření nového právního rámce s cílem zvýšit podporu a využití obnovitelných zdrojů energie.

Současný podíl obnovitelných zdrojů energie

V roce 2005 bylo rozdělení obnovitelných zdrojů energie vyrobených v EU podle zdroje následující: 66,1 % z biomasy, 22,2 % z vodních elektráren, 5,5 % z větrné energie, 5,5 % z geotermální energie a 0,7 % ze solární energie (tepelné i z fotovoltaických článků).

V roce 1997 si EU stanovila cíl do roku 2010 vyrábět 12 % hrubé domácí spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Navzdory značnému pokroku, jehož bylo dosaženo, je Komise toho názoru, že tento cíl nebude splněn.

Obtíže při plnění tohoto cíle lze částečně vysvětlit:

  • vysokými náklady na obnovitelné zdroje energie vzhledem k požadovaným investicím a skutečnosti, že nebyly vzaty v úvahu externality („externí“ náklady na různé zdroje energie, zejména jejich dlouhodobý dopad na zdraví a životní prostředí), což fosilním palivům poskytuje umělou výhodu;
  • administrativními problémy plynoucími z instalačních postupů a z decentralizované povahy většiny obnovitelných zdrojů energie;
  • neprůhlednými nebo diskriminujícími pravidly, jimiž se řídí přístup k síti;
  • nedostatečnými informacemi pro dodavatele, zákazníky a instalační společnosti;
  • skutečností, že 12 % cíl je vyjádřen jako procentuální část primární energie, což znevýhodnilo větrnou energii (odvětví, které zaznamenalo v daném období výrazný nárůst).

Kromě toho byl pokrok dosažený členskými státy nerovnoměrný a vysoce nevyrovnaný. Absence právně závazného cíle a mezery v právním rámci Společenství o obnovitelných zdrojích energie znamenaly, že ke skutečnému pokroku došlo pouze v několika členských státech, jejichž odhodlání převážilo jejich měnící se politické priority.

V souladu se směrnicí 2001/77/ES přijaly všechny členské státy národní cíle ohledně podílu spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Pokud všechny členské státy splní své národní cíle, bude se do roku 2010 vyrábět 21 % celkové spotřeby elektrické energie v EU z obnovitelných zdrojů. Ačkoli jsou některé členské státy na dobré cestě ke splnění svého cíle, zdá se, že se většina zemí zpozdila a EU se do roku 2010 podaří vyrábět pouze 19 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Je proto nutné další úsilí. V roce 2005 bylo rozdělení obnovitelných zdrojů energie pro výrobu elektřiny v EU následující: 66,1 % z vodních elektráren, 16,3 % z větrné energie, 15,8 % z biomasy, 1,2 % z geotermální energie a 0,3 % ze solární energie (tepelné a z fotovoltaických článků).

Pokud se neposílí stávající politika, cíl 5,75 % pro podíl biopaliv na celkové spotřebě paliv do roku 2010 stanovený na základě směrnice 2003/30/ES, pravděpodobně také nebude splněn. Pouze dva členské státy splnily přechodný 2 % cíl na podíl biopaliv do roku 2005. V roce 2005 tvořila bionafta 81,5 % z celkové produkce biopaliv v EU, zatímco bioetanol činil 18,5 %.

Komise je toho názoru, že v odvětví vytápění a chlazení, což představuje přibližně 50 % konečné spotřeby energie, není dostatečně využit potenciál obnovitelných zdrojů energie, což v roce 2005 znamenalo méně než 10 % podíl energie na vytápění nebo chlazení. EU zatím nepřijala žádné právní předpisy s přímým cílem podpořit vytápění nebo chlazení z obnovitelných zdrojů.

Podíl obnovitelné energie používané v tomto odvětví vzrůstá jen pomalu. Biomasa je hlavním obnovitelným zdrojem energie používané k vytápění. Míra, do jaké byly vyvinuty jiné zdroje energie, se značně liší podle typu zdroje a dané země (mimo jiné např. geotermální teplo ve Švédsku a Maďarsku a solární tepelná energie v Německu a Řecku).

Cíle do budoucna

Pracovní plán stanovuje celkový povinný cíl 20 % podílu energie z obnovitelných zdrojů, který má figurovat v hrubé domácí spotřebě do roku 2020. Stanovením cílů na evropské úrovni bude možné zajistit, aby národní politiky zůstaly v této otázce relativně stabilní.

Komise chce stanovit minimální cíl 10 % podílu biopaliv do roku 2020. Tento cíl bude doprovázen změnou směrnice 98/70/ES o jakosti pohonných hmot tak, aby zahrnoval podíl biopaliv.

Pracovní plán předpokládá, že každý členský stát přijme závazné cíle a akční plány v souladu se svými možnostmi. Tyto akční plány musí obsahovat konkrétní opatření a cíle pro následující tři odvětví: pro elektrickou energii, biopaliva a vytápění a chlazení. Tento flexibilní přístup ponechává členským státům dostatek manévrovacího prostoru. V roce 2007 budou navrženy vhodné právní předpisy.

Politiky a opatření

Komise navrhne opatření ke zlepšení vnitřního trhu a k odstranění překážek pro rozvoj obnovitelné energie v odvětví elektrické energie a vytápění a chlazení, například snížením administrativní zátěže, zlepšením transparentnosti a poskytování informací a přizpůsobením a zvýšením počtu instalací a propojovacích systémů.

Komise rovněž navrhne opatření na podporu, povzbuzení a prosazení obnovitelných zdrojů energie, včetně systému pobídek a podpor pro biopaliva a využívání veřejných zakázek, a to zejména v odvětví dopravy.

Komise bude nadále úzce spolupracovat se subjekty zapojenými do odvětví obnovitelných zdrojů energie (orgány spravující rozvodné sítě, evropské regulátory trhu s elektřinou a odvětví obnovitelných zdrojů energie), aby byla umožněna lepší integrace obnovitelných zdrojů energie do rozvodné sítě.

Komise bude podporovat optimální využívání stávajících finančních nástrojů, jako jsou strukturální fondy a Fond soudržnosti, ale i nástrojů, které se zaměřují na podporu výzkumu a rozšiřování technologií, jako je například chystaný strategický plán pro energetické technologie, rámcový program pro výzkum a technologický rozvoj nebo program „Inteligentní energie pro Evropu“.

Komise rovněž zajistí pokračování výměny osvědčených postupů a zahrnutí externích nákladů na fosilní paliva do jejich ceny (zejména pomocí daní z energií).

Členské státy a místní a regionální orgány se vybízejí, aby maximálně využily dostupné nástroje a podporovaly rozvoj obnovitelných zdrojů energie, např. pomocí administrativního zjednodušení a zlepšeného plánování.

Analýza nákladů a přínosů

Obnovitelné zdroje energie produkují zanedbatelné nebo nulové emise skleníkových plynů. Zvyšování podílu obnovitelné energie na celkové výrobě všech dostupných paliv tedy výrazně sníží emise skleníkových plynů v EU. Komise odhaduje, že 20 % cíl umožní snížit emise CO2 o 600 až 900 milionů tun ročně, což přinese úspory 150 až 200 miliard EUR v případě, že cena stoupne na 25 EUR za tunu CO2.

Kromě toho rozvoj alternativních zdrojů energie k fosilním palivům pomůže zajistit bezpečnost dodávek energie v EU a sníží účty za energii v důsledku zvyšování cen fosilních paliv. Pokud tedy EU splní v roce 2020 svůj 20 % cíl, odhaduje se, že počínaje rokem 2020 budou úspory činit více než 250 milionů TOE (tun ropného ekvivalentu) ročně, z čehož by jinak bylo 200 milionů TOE dovezeno.

Kromě toho se rozvojem technologií používaných v odvětví obnovitelných zdrojů energie vytvoří nové obchodní příležitosti, zejména pro vývoz těchto technologií. Rovněž se očekává, že to bude mít pozitivní dopad na zaměstnanost a růst HDP.

Náklady na obnovitelné zdroje energie za posledních 20 let stále klesají, ale pořád jsou vyšší než u konvenčních zdrojů energie. To je především proto, že externí náklady na fosilní paliva nejsou internalizovány. Průměrné dodatečné náklady na dosažení 20 % cíle se odhadují na 10 až 18 miliard EUR ročně v závislosti na cenách energie a usilovnosti výzkumu.

Kontext

Tento pracovní plán je nedílnou součástí přezkumu evropské energetické politiky, který byl proveden na počátku roku 2007 („energetický balíček“). Reaguje na žádost Evropské rady z března 2006 o další podporu obnovitelných zdrojů energie v dlouhodobém horizontu.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Sdělení Komise ze dne 26. května 2004 o podílu obnovitelných zdrojů energie v EU. Zpráva Komise v souladu s článkem 3 směrnice 2001/77/ES – vyhodnocení účinku legislativních nástrojů a ostatních politik Společenství na rozvoj příspěvku zdrojů obnovitelné energie v EU a návrhy konkrétních opatření (KOM(2004) 366 v konečném znění – nebyla zveřejněna v Úředním věstníku).

Sdělení Komise ze dne 26. listopadu 1997 o energii pro budoucnost: obnovitelné zdroje energie – Bílá kniha o strategii a akčním plánu (KOM(97) 599 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku).

Zelená kniha Komise ze dne 20. listopadu 1996 o obnovitelných zdrojích energie (KOM(96) 576 v konečném znění – nebyla zveřejněna v Úředním věstníku).

Poslední aktualizace: 09.02.2007

Top