EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 1881/2006, kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

Stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách s cílem chránit zdraví občanů Evropské unie (EU), včetně nejcitlivějších skupin obyvatel, jako jsou děti, starší lidé a těhotné ženy.

KLÍČOVÉ BODY

Oblast působnosti

Nařízení upravuje:

  • mykotoxiny (aflatoxiny, ochratoxin A, fusariové toxiny, patulin a citrinin, námelové alkaloidy),
  • kovy (olovo, kadmium, rtuť, anorganický cín a arzen),
  • 3-chlorpropan-1,2-diol (3-MCPD) a jeho estery s mastnými kyselinami a glycidyl estery mastných kyselin,
  • dioxiny a polychlorované bifenyly (PCB),
  • polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU),
  • melamin,
  • kyselinu erukovou, kyselinu kyanovodíkovou, tropanové alkaloidy, pyrrolizidinové alkaloidy,
  • dusičnany,
  • chloristany.

Limity

Potraviny obsahující vyšší úrovně kontaminujících látek, než které jsou stanoveny v příloze nařízení, nesmějí být prodávány. Tyto limity se vztahují na jedlé části potravin, ale také na vícesložkové, zpracované, sušené nebo naředěné potraviny.

Nařízení rovněž stanoví nejnižší maximální limity kontaminujících látek, jichž je možno rozumně dosáhnout správným výrobním postupem nebo správnou zemědělskou praxí, tj. „na co nejnižší rozumně dosažitelné úrovni“.

Zákaz mísení

  • Potraviny, které splňují maximální limity, se nesmějí mísit s jinými potravinami, jež tyto limity překračují.
  • Potraviny, které musí být tříděny nebo jinak fyzikálně ošetřeny za účelem snížení úrovně kontaminace, se nesmějí mísit s potravinami určenými k přímé lidské spotřebě nebo s potravinami určenými k použití jako potravinová složka.

Označování

  • Označování jader podzemnice olejné, jiných olejnatých semen, skořápkových plodů, sušeného ovoce, rýže a kukuřice, prodávaných jako potraviny, které musejí být podrobeny třídění nebo jinému fyzikálnímu ošetření, než mohou být určeny k lidské spotřebě, musí obsahovat nápis: „Výrobek musí být před použitím k lidské spotřebě nebo před použitím jako potravinová složka vytříděn nebo jinak fyzikálně ošetřen za účelem snížení kontaminace aflatoxiny“.
  • Označení na balených jádrech podzemnice olejné, jiných olejnatých semenech, výrobcích odvozených z olejnatých semen a obilovinách musí uvádět použití a identifikační kód šarže v souladu se směrnicí 2011/91/EU o vysledovatelnosti balených potravin (viz shrnutí).

Výjimky

  • Některé členské státy EU mohou překračovat limity dioxinů a PCB u některých ryb a rybích výrobků pocházejících z Baltského regionu a určených ke spotřebě na jejich území. Spotřebitelé musí být informováni o možných rizicích pro zdraví spotřebitelů.
  • Některým členským státům byly též uděleny další výjimky týkající se maximálních úrovní PAU v tradičních uzeninách a uzených masných výrobcích a tradičních uzených rybách a uzených produktech rybolovu.

Testování

Členské státy musí testovat úrovně kontaminující látek v potravinách. Výsledky těchto testů se musí zasílat Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin zřízenému podle nařízení (ES) č. 178/2002 (viz shrnutí).

Změny nařízení (ES) č. 1881/2006

Nařízení bylo změněno více než 30krát. Řada těchto změn se týká přílohy nařízení, která uvádí maximální úrovně některých kontaminujících látek v potravinách.

ODKDY TOTO NAŘÍZENÍ PLATÍ?

Platí od 1. března 2007.

KONTEXT

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Komise (ES) č. 1881/2006 ze dne 19. prosince 2006, kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách (Úř. věst. L 364, 20.12.2006, s. 5–24).

Postupné změny nařízení (ES) č. 1881/2006 byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1–24).

Viz konsolidované znění.

Nařízení Rady (EHS) č. 315/93 ze dne 8. února 1993, kterým se stanoví postupy Společenství pro kontrolu kontaminujících látek v potravinách (Úř. věst. L 37, 13.2.1993, s. 1–3).

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 26.03.2023

Top