EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Odstraňování použitých baterií

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 2006/66/ES o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

  • Zakazuje uvádět na trh některé baterie (nebo akumulátory)* s obsahem rtuti nebo kadmia nad stanovenou prahovou hodnotu.
  • Podporuje vysokou míru sběru a recyklace odpadních baterií a zlepšení vlivu na životní prostředí u všech subjektů zapojených do životního cyklu baterií, včetně jejich recyklace a likvidace.
  • Cílem je omezit množství nebezpečných látek – zejména rtuti, kadmia a olova – hromaděných v životním prostředí, a to prostřednictví omezování používání těchto látek v bateriích a zpracováním a opětovným používáním množství, která jsou používána.

KLÍČOVÉ BODY

  • Směrnice se vztahuje na všechny typy baterií, kromě těch, které se používají v zařízeních na ochranu bezpečnosti zemí EU nebo pro vojenské účely nebo v zařízeních určených k vyslání do vesmíru. Zahrnuje tudíž širší řadu výrobků než směrnice 91/157/EHS, která se vztahovala pouze na baterie obsahující rtuť, olovo nebo kadmium a vylučovala „knoflíkové články“ a která se touto směrnicí zrušuje.
  • Pokud jde o přítomnost rtuti, zakazuje směrnice baterie obsahující více než 0,0005 % hmotnostních rtuti, bez ohledu na to, zda jsou či nejsou zabudované do zařízení. Knoflíkové články s obsahem rtuti nepřesahujícím 2 % hmotnostní byly z tohoto zákazu až do října 2015 vyňaty (v případě, že se knoflíkové články používají v pomůckách pro nedoslýchavé, měla však tuto výjimku ještě přezkoumávat Evropská komise).
  • Pokud jde o kadmium, jsou zakázány přenosné baterie, včetně těch, které jsou zabudované v zařízeních, obsahující více než 0,002 % hmotnostních kadmia (kromě přenosných baterií používaných v nouzových a poplašných systémech nebo zdravotnických přístrojích). Platí výjimka z tohoto zákazu přenosných baterií do bezšňůrových elektrických nástrojů do 31. prosince 2016. Umožňuje tak recyklačnímu odvětví a spotřebitelům v celém hodnotovém řetězci dále se přizpůsobit příslušným náhradním technologiím.
  • Aby bylo zajištěno, že vysoký podíl použitých baterií bude recyklován, musí země EU přijmout jakákoli nezbytná opatření (včetně ekonomických nástrojů) v zájmu podpory a maximalizace sběru tříděného odpadu a předcházení tomu, že baterie budou vyhazovány do netříděného komunálního odpadu. Musí učinit takové kroky, aby konečným uživatelům umožnily odevzdávat použité baterie na sběrných místech v jejich blízkosti a jejich bezplatný odběr ze strany výrobců. Do 26. září 2012 muselo být dosaženo úrovně sběru nejméně 25 % a do 26. září 2016 úrovně sběru ve výši 45 %.
  • Podle směrnice 2006/66/ES ve znění směrnice 2013/56/EU musí být možné vyjímat baterie snadno a bezpečně. K zařízením obsahujícím baterie tak musí být přiloženy pokyny o tom, jak tyto baterie a akumulátory může bezpečně vyjmout buď konečný uživatel, nebo nezávislí kvalifikovaní profesionálové.
  • Země EU musí také zajistit, aby baterie, které byly sesbírány, byly zpracovány a recyklovány pomocí nejlepších dostupných technik. Energetické využití není považováno za recyklační proces.
  • Zpracování musí minimálně zahrnovat odstranění všech kapalin a kyselin. Baterie musí být zpracovány a ukládány (i když jen dočasně) na plochách s nepropustným povrchem a vhodným nepropustným pokrytím nebo ve vhodných nádobách. Směrnice rovněž stanovuje povinnosti v souvislosti s účinností recyklačních procesů, jimž jsou baterie vystavovány, v závislosti na jejich chemickém složení.
  • Země EU mohou přenosné odpadní baterie obsahující kadmium, rtuť nebo olovo likvidovat na skládkách nebo v podzemních skladovacích prostorách, pokud neexistuje žádný praktický odbyt pro recyklační produkty, nebo pokud se na základě podrobného hodnocení environmentálních, ekonomických a sociálních dopadů prokáže, že recyklace není tím nejlepším řešením. Kromě toho je zakázáno ukládat odpad z průmyslových nebo automobilových baterií na skládky nebo ho spalovat. Zbytky z jakýchkoli baterií, které prošly jak zpracováním, tak recyklací, však mohou být odstraněny ukládáním na skládkách nebo spalováním.
  • Zpracování a recyklace může probíhat mimo území dotčené země EU nebo i mimo EU, pokud je dodrženo nařízení (ES) č. 1013/2006 o přepravě odpadů (viz shrnutí).
  • Výrobci (nebo třetí strany jednající jejich jménem) musí hradit čisté náklady na sběr, zpracování a recyklaci průmyslových, automobilových a přenosných baterií. Výrobci přenosných baterií musí financovat náklady na veřejné informační kampaně o sběru, zpracování a recyklaci všech odpadních přenosných baterií. Od této povinnosti jsou osvobozeni malí výrobci, pokud to nebrání řádnému fungování systémů sběru a recyklace. Všichni výrobci baterií musí být registrováni.
  • Koneční uživatelé musí obdržet informace o některých tématech a různými kanály:
    • o možných účincích látek používaných v bateriích na životní prostředí a lidské zdraví a o systémech sběru a recyklace, které jsou jim k dispozici, prostřednictvím kampaní nebo přímo ze strany distributorů,
    • o kapacitě přenosné baterie nebo o přítomnosti chemických látek nad prahovou hodnotou budou poskytovány informace viditelnými, čitelnými a nesmazatelnými značkami na bateriích, akumulátorech a napájecích sadách,
    • pokud jde o potřebu zajistit tříděný sběr baterií, musí se používat symbol přeškrtnuté popelnice na kolečkách.
  • Země EU musí Komisi informovat o provádění směrnice a o opatřeních, která přijímají na podporu změn ovlivňujících dopad baterií na životní prostředí (včetně nových recyklačních a zpracovatelských technik). Některé aspekty směrnice byly v roce 2013 podrobeny přezkumu (viz pozměňující směrnici 2013/56/EU).

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

  • Směrnice 2006/66/ES je v platnosti od 26. září 2006 a měla nabýt podoby zákona v zemích EU nejpozději do 26. září 2008.
  • Pozměňující směrnice 2013/56/EU se použije ode dne 30. prosince 2013 a měla nabýt podoby zákona v zemích EU do 1. července 2015.

KONTEXT

  • Každý rok je na trh EU uváděno několik stovek tisíc tun průmyslových a přenosných baterií. Používá se široká škála kovů, počínaje rtutí, olovem a kadmiem a konče niklem, mědí, zinkem, manganem a lithiem.
  • Likvidace odpadů z těchto výrobků znečišťuje atmosféru (v případě spalování) a kontaminuje půdu a vodu (v případě skládek nebo ukládání do země). Vhodnými pravidly je možné znečišťování životního prostředí těmito odpady omezit. Kromě toho recyklace odpadů umožňuje využití tisíců tun kovů, včetně vzácných kovů, jako je nikl, kobalt a stříbro.
  • Další informace najdete zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Baterie nebo akumulátory: jakýkoliv zdroj elektrické energie generované přímou přeměnou chemické energie, který se skládá z jednoho nebo více primárních článků (neschopných opětovného nabití) nebo z jednoho nebo více sekundárních článků (schopných opětovného nabití). Pro účely této směrnice jsou označení baterie a akumulátory totožná a používá se pro ně pouze slovo baterie.

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/66/ES ze dne 6. září 2006 o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech a o zrušení směrnice 91/157/EHS (Úř. věst. L 266, 26.9.2006, s. 1–14)

Postupné změny směrnice 2006/66/ES byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Rozhodnutí Komise 2008/763/ES ze dne 29. září 2008 o stanovení společné metodiky výpočtu ročních prodejů přenosných baterií a akumulátorů konečným uživatelům v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2006/66/ES (Úř. věst. L 262, 1.10.2008, s. 39)

Poslední aktualizace 09.06.2020

Top