EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Partnerství pro komunikaci o Evropě

Dialog a fundovaná rozprava jsou nezbytné pro dobrý stav evropské demokracie. Komise se takového úkolu nemůže zhostit sama: pro komunikaci s občany EU potřebuje podporu dalších orgánů a členských států.

AKT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 3. října 2007 – Partnerství pro komunikaci o Evropě (KOM(2007) 568 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Ve snaze zmenšit propast, která odděluje občany Evropské unie (EU) od jejích orgánů, Komise v tomto sdělení navrhuje různé činnosti, jak veřejnost lépe informovat a jak lépe naslouchat hlasu občanů. Tyto aktivity vycházejí z bílé knihy o evropské komunikační politice, která od svého zahájení v únoru 2006 dala podnět ke stovkám reakcí.

Soudržná a jednotná komunikace

Komunikační činnosti a služby Komise jsou velmi různorodé. Komise využívá širokou škálu komunikačních nástrojů, jako jsou audiovizuální média, internet, tisk, publikace, akce a informační místa. Tyto prostředky je nezbytné účinně propojit a soudržným způsobem mobilizovat všechny dostupné zdroje. Všichni dotčení aktéři musí mít možnost soudržně komunikovat o činnostech EU: oddělení mluvčích, zaměstnanci Komise, členské státy, delegace Komise v třetích zemích.

Posílení vlivu občanů

Pro zapojení občanů do rozpravy o Evropě je v prvé řadě nutná komunikace na místní úrovni. Komise proto přijala několik opatření, jejichž cílem je:

  • navýšit početní stavy personálu pověřeného komunikací ve svých zastoupeních v členských státech a ve svých regionálních pobočkách. Zastoupení jsou pověřena podporou evropské debaty na národní úrovni. Také pořádají návštěvy komisařů a poskytují informace novinářům. Dále mohou představit veřejnosti iniciativy Společenství okamžitě po jejich přijetí;
  • obnovit celou síť Europe Direct v 27 členských státech a zlepšit zeměpisné pokrytí;
  • koordinovat informační a asistenční sítě rozmístěné v hojném počtu po celé Evropě, mezi nimi například EURES, SOLVIT, síť Enterprise Europe (EN) a další;
  • vytvořit sítě evropských veřejných prostor v zastoupeních. Evropské veřejné prostory coby „místo pro setkávání“ občanů, nevládních organizací, politických aktérů a sdělovacích prostředků budou navrženy tak, aby se v nich mohly pořádat výstavy, promítat filmy, konat setkání, návštěvy, diskuse, debatní a přednášková fóra apod.

Komise podporuje aktivní evropské občanství. Nabízí pomoc členským státům, které evropská témata chtějí začlenit do školních osnov, prostřednictvím různých opatření, jako jsou:

Určením zvláštního kontaktního místa v každém z útvarů se rozšíří přístup organizací občanské společnosti ke Komisi.

Rozvoj evropské veřejné sféry

K podnícení debaty, která překračuje hranice jednotlivých států, je nezbytné do tohoto procesu zahrnout politické aktéry. Národní a evropské politické strany mají spolu se svými zvolenými představiteli výsadní postavení, v jehož rámci mohou přispívat k vytvoření celoevropských veřejných debat. Komise pracuje na vytvoření pilotních informačních sítí, což je soustava internetových diskusních fór poslanců Evropského parlamentu, poslanců národních parlamentů, novinářů a tvůrců veřejného mínění.

I nadále bude vhodné více zapojovat sdělovací prostředky a informační služby. Komise bude přispívat k dosažení širšího a trvalejšího zpravodajství o záležitostech EU stávajícími audiovizuálními kanály a podporovat propojení provozovatelů vysílání na evropské úrovni. Navrhuje zdvojnásobení kapacity audiovizuálního zpravodajství o záležitostech EU Europe by Satellite (EN) (FR). Dále hodlá pozměnit internetové stránky Europa, aby se zvýšila jejich interaktivita a zlepšily funkce navigace a vyhledávání.

Komise si přeje podpořit rozvoj sítě webových stránek občanské společnosti a soukromého nebo veřejného sektoru, které podporují kontakty s evropskými občany nebo mezi nimi.

Pro vytvoření evropské veřejné sféry je nezbytné naslouchat a chápat veřejné mínění Evropanů. Proto chce Komise inovovat Eurobarometr (EN) (FR) tak, aby došlo k širšímu použití nástrojů kvalitativního výzkumu, včetně inovativních metod, a prostřednictvím cíleného výzkumu veřejného mínění zaměřeného na dopad komunikace. Také služba Europe Direct může poskytovat informace o hlavních tématech, která občany EU zajímají. V neposlední řadě i konzultace poskytují možnost seznámit se s názorem evropské veřejnosti na hlavní legislativní návrhy. Zastoupení Komise se zapojí do kampaní na podporu účasti veřejnosti v těchto konzultacích.

Posílení partnerského přístupu

Komunikace nesmí být záležitostí „těch z Bruselu“. Proto Komise hodlá spolupracovat s členskými státy. Usiluje o rozvoj partnerství v oblasti řízení s členskými státy, které o to mají zájem. Tento druh partnerství je založen na společných komunikačních plánech. Taková spolupráce pomůže ve svém důsledku přizpůsobit komunikaci místním okolnostem a propojit ji s politickým děním v jednotlivých státech.

Komise si také přeje těsnější spolupráci s evropskými orgány. Zejména navrhuje posílení úlohy interinstitucionální informační skupiny. Tato skupina je stávající strukturou politiky pro dojednání komunikační strategie EU a výběr společných priorit komunikace pro orgány EU a členské státy.

Vzhledem k tomu, že samotná Komise na zlepšení komunikace nestačí, navrhuje uzavřít s Evropským parlamentem a Radou interinstitucionální dohodu o komunikaci. Cílem takové interinstitucionální dohody je dosáhnout shody názorů v oblasti hlavních priorit komunikace EU, rozvinout součinnost ohledně zdrojů, jež každý orgán využívá, a povzbuzovat členské státy ke spolupráci. Dohoda povede k vypracování společného ročního pracovního plánu s cílem nastavit vybrané priority komunikace EU. Nejde o to šířit standardizované informace jednotlivých orgánů, ale koordinovat, jak se vyjadřují ke stejným tématům.

Poslední aktualizace: 30.10.2007

Top