EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Přenosné spongiformní encefalopatie (TSE)

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 999/2001 o stanovení pravidel pro prevenci, tlumení a eradikaci některých přenosných spongiformních encefalopatií

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

  • Stanoví pravidla prevence, tlumení a eradikace přenosných spongiformních encefalopatií (TSE)* v Evropské unii (EU).
  • Vztahuje se na produkci a uvádění živých zvířat a produktů živočišného původu na trh a v některých zvláštních případech na jejich vývoz.

KLÍČOVÉ BODY

Evropská komise hodnotí členské státy nebo regiony EU podle jejich úrovně rizika bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) takto:

  • úroveň 1: zanedbatelné riziko,
  • úroveň 2: kontrolované riziko,
  • úroveň 3: neurčené riziko.

Členské státy musí zavést program sledování s tříděním zvířat, u nichž je podezření na BSE nebo klusavku. Také se musí provádět zrychlená posmrtná vyšetření.

Podezřelá zvířata a ostatní zvířata v hospodářství jsou omezena v pohybu, dokud nejsou známy výsledky testů. Pokud mohla být zvířata vystavena nákaze v jiném hospodářství, může být i toto hospodářství kontrolováno.

Je-li případ klasické BSE úředně potvrzen, přijmou se následující opatření.

  • Provede se vyšetřování za účelem stanovení původu choroby a všech potenciálně zasažených zvířat nebo produktů.
  • Postižené hospodářství přejde pod úřední dohled. Jakýkoli pohyb zvířat vnímavých k TSE (nebo produktů živočišného původu) musí být schválen.
  • Usmrcení a úplná likvidace ohroženého skotu. Na ovce a kozy se vztahují odlišná pravidla.

Za ztrátu zvířat nebo produktů živočišného původu je neprodleně vyplacena náhrada.

Opatření na snížení rizik

  • Zakazuje se krmení přežvýkavců živočišnými bílkovinami, s výjimkou hydrolyzovaných bílkovin z nepřežvýkavců nebo z kůží a kožek přežvýkavců, želatiny a kolagenu z nepřežvýkavců a vajec, vaječných výrobků, mléka, mléčných výrobků a mleziva.
  • Zakazuje se krmení hospodářských zvířat (s výjimkou masožravců chovaných pro výrobu kožešin, např. norků) zpracovanými živočišnými bílkovinami z přežvýkavců, želatinou nebo krevními produkty z přežvýkavců.
  • Na základě kladných stanovisek ze strany Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) z roku 2015 (zpracované živočišné bílkoviny ze hmyzu), 2018 (zpracované živočišné bílkoviny z prasat a drůbeže) a 2020 (kolagen a želatina získané z přežvýkavců) byly některé zákazy, které již nebyly odůvodněny, zrušeny nařízením (EU) 2021/1372 ze dne 17. srpna 2021. Od té doby je povoleno:
    • krmit nepřežvýkavá hospodářská zvířata (např. prasata a drůbež) kolagenem a želatinou, které jsou získány z přežvýkavců,
    • krmit prasata zpracovanou živočišnou bílkovinou z drůbeže a drůbež zpracovanou živočišnou bílkovinou z prasat,
    • krmit prasata a drůbež zpracovanou živočišnou bílkovinou ze hmyzu.
  • V oblastech se zanedbatelným rizikem BSE musí být z jatečných těl odstraněn specifikovaný rizikový materiál. V oblastech s kontrolovaným nebo neurčeným rizikem se kosti skotu, ovcí nebo koz nesmějí používat pro výrobu mechanicky separovaného masa. Pro některé části těla, jako jsou maso z hlavy a jazyk, se použijí zvláštní metody.
  • Zvířata určená pro vývoz nebo dovoz musí mít veterinární osvědčení. Podobná pravidla se vztahují na dovoz ze zemí mimo EU, s výjimkou těch, kde je riziko BSE zanedbatelné.

Pracovníci, kteří jsou činní při výrobě a provádění kontrol, musí projít základním školením na TSE.

K zajištění jednotných vědeckých rozborů a spolehlivých výsledků musí být ustaveny referenční laboratoře jednotlivých států a EU.

Členské státy musí zajistit, aby zvířata podezřelá z infekce TSE byla oznámena úřadům, a musí o těchto případech informovat sebe navzájem a Komisi. Také musí provádět časté úřední kontroly náležitého provádění pravidel.

Na základě nových vědeckých poznatků mohou být povoleny odchylky od těchto pravidel.

Změny nařízení (ES) č. 999/2001

  • Nařízení bylo mnohokrát změněno, převážně za účelem přizpůsobení příloh. Tyto změny byly začleněny do konsolidovaného znění nařízení.
  • Pozměňující nařízení (EU) 2017/625 zavedlo harmonizovanější a soudržnější systém úředních kontrol a donucovacích opatření v rámci zemědělsko-potravinového řetězce a posílilo zásadu kontrol založených na riziku (viz shrnutí). Pozměňující nařízení zrušilo články 19 (týkající se referenčních laboratoří) a 21 (o kontrolách na místě) nařízení (ES) č. 999/2001 a kapitoly A a B jeho přílohy X (které se týkaly referenčních laboratoří) a stanovilo pravidla pro jmenování a úkoly referenčních laboratoří EU a referenčních středisek.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Platí ode dne 1. července 2001.

KONTEXT

KLÍČOVÉ POJMY

Přenosné spongiformní encefalopatie (TSE). Přenosné spongiformní encefalopatie (TSE) jsou smrtelné nemoci, které způsobují degeneraci mozkové tkáně, jež tím získává houbovitý vzhled.

Patří k nim:

  • Creutzfeldt-Jakobova choroba (CJD) u lidí,
  • bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) u skotu,
  • chronické chřadnutí u jelenovitých,
  • klusavka u malých přežvýkavců, jako jsou ovce a kozy.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 999/2001 ze dne 22. května 2001 o stanovení pravidel pro prevenci, tlumení a eradikaci některých přenosných spongiformních encefalopatií (Úř. věst. L 147, 31.5.2001, s. 1–40).

Postupné změny nařízení (ES) č. 999/2001 byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě – Druhý plán boje proti přenosné spongiformní encefalopatii (TSE) – Strategický dokument o přenosné spongiformní encefalopatii na období 2010–2015 (KOM(2010) 384 v konečném znění, dne 16. července 2010).

Rozhodnutí Komise 2007/453/ES ze dne 29. června 2007, kterým se stanoví status BSE členských států nebo třetích zemí nebo jejich oblastí vzhledem k riziku výskytu BSE (Úř. věst. L 172, 30.6.2007, s. 84–86).

Viz konsolidované znění.

Sdělení Komise: Plán boje proti (TSE) (KOM(2005) 322 v konečném znění, 15. července 2005).

Rozhodnutí Komise 2002/1003/ES ze dne 18. prosince 2002, kterým se stanoví minimální požadavky na zjišťování prionproteinových genotypů u plemen ovcí (Úř. věst. L 349, 24.12.2002, s. 105–107).

Poslední aktualizace 01.01.2023

Top