EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Expozice optickému záření umělého původu

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 2006/25/ES o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví před expozicí zaměstnanců rizikům spojeným s fyzikálními činiteli (optickým zářením z umělých zdrojů)

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

  • Expozice zaměstnanců optickému záření z umělých zdrojů, jako je ultrafialové záření, laserové záření nebo nekoherentní záření*, během jejich práce může mít chronické škodlivé účinky na jejich oči a kůži. Cílem směrnice je odstranit nebo snížit na minimum úroveň expozice zaměstnanců tomuto záření zavedením preventivních opatření.
  • Stanovuje též limitní hodnoty expozice pro pracovníky vystavené nekoherentnímu záření a laserovému záření (přílohy I a II).

KLÍČOVÉ BODY

Povinnosti zaměstnavatelů

  • Hodnocení úrovně záření. Zaměstnavatelé musí nejprve zhodnotit nebo změřit úrovně optického záření, jimž jsou zaměstnanci vystaveni, aby mohly být sníženy, pokud překročí platné limity. V případě potřeby změří nebo vypočítají úrovně expozice na základě norem Mezinárodní elektrotechnické komise (IEC), Mezinárodní komise pro osvětlení (CEI) a Evropského výboru pro normalizaci (CEN) nebo, nezdaří-li se tento způsob, pomocí dostupných vnitrostátních nebo mezinárodních vědecky podložených zásad.
  • Snížení rizik. Zadruhé musí zaměstnavatelé snížit úroveň záření, pokud hodnocení naznačí jakoukoli možnost, že byly překročeny limitní hodnoty expozice, například výběrem jiného zařízení nebo omezením trvání expozice.
  • Informování a školení zaměstnanců. Zaměstnavatelé musí svým zaměstnancům nebo jejich zástupcům poskytnout nezbytné informace a školení, například o opatřeních přijatých pro účely provádění směrnice nebo o používání ochranných prostředků.
  • Projednání se zaměstnanci a jejich účast. Zaměstnavatelé musí předem projednat se zaměstnanci nebo jejich zástupci záležitosti týkající se zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců. Zástupci zaměstnanců mohou navrhnout opatření pro zlepšení jejich ochrany, a zaměstnanci a/nebo jejich zástupci mohou dokonce zapojit příslušné orgány, pokud se domnívají, že ochrana zdraví nabízená zaměstnavatelem není vhodná (v souladu s rámcovou směrnicí 89/391/EHS – viz přehled dokumentu a oddíl Kontext níže).

Zdravotní dohled

  • V případě expozice optickému záření umělého původu je zdraví zaměstnanců podrobováno v souladu s příslušnými vnitrostátními právními předpisy náležitému dohledu lékařem.
  • Pro každého zaměstnance jsou vedeny zdravotní záznamy, které jsou po každé zdravotní prohlídce aktualizovány. Jednotliví zaměstnanci mají na žádost přístup ke svým vlastním osobním zdravotním záznamům.

Překročení limitních hodnot a/nebo škodlivé účinky

V případě expozice překračující limitní hodnoty je zaměstnancům poskytnuta lékařská prohlídka. Pokud byly překročeny limitní hodnoty a/nebo na zdraví zaměstnanců působily škodlivé účinky:

  • lékař nebo kvalifikovaná osoba informuje zaměstnance o výsledcích, které se jich osobně týkají, a o jakémkoli zdravotním dohledu, jemuž by se po ukončení expozice měli podrobit,
  • zaměstnavatel přezkoumá hodnocení rizik a přijatá opatření, provede opatření doporučená příslušnými osobami a zařídí systém nepřetržitého zdravotního dohledu.

Sankce

Členské státy Evropské unie (EU) musí stanovit vhodné sankce pro případ, že budou porušena vnitrostátní pravidla přijatá v souladu se směrnicí.

Akty v přenesené pravomoci

  • Nařízení (EU) 2019/1243 mění směrnici 2006/25/ES (článek 10) a dává Evropské komisi pravomoc přijímat ode dne 26. července 2019 akty v přenesené pravomoci.
  • Tyto akty v přenesené pravomoci by se týkaly striktně technických změn příloh směrnice, aby byla zohledněna technická harmonizace a normalizace návrhu, výroby nebo stavby zařízení nebo pracovišť, technický pokrok, změny v harmonizovaných normách EU nebo mezinárodních specifikacích a nová vědecká zjištění týkající se expozice optickému záření na pracovišti. Tyto změny však nemohou vyvolat změnu limitních hodnot expozice stanovených v přílohách.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Je v platnosti od 27. dubna 2006 a členské státy ji musely provést ve svých právních předpisech do 27. dubna 2010.

KONTEXT

KLÍČOVÉ POJMY

Nekoherentní záření. Jakékoliv optické záření jiné než laserové záření.

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/25/ES ze dne 5. dubna 2006 o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví před expozicí zaměstnanců rizikům spojeným s fyzikálními činiteli (optickým zářením z umělých zdrojů) (devatenáctá samostatná směrnice ve smyslu čl. 16 odst. 1 směrnice 89/391/EHS) (Úř. věst. L 114, 27.4.2006, s. 38–59)

Následné změny směrnice 2006/25/ES byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/44/ES ze dne 25. června 2002 o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví před expozicí zaměstnanců rizikům spojeným s fyzikálními činiteli (vibracemi) (šestnáctá samostatná směrnice ve smyslu čl. 16 odst. 1 směrnice 89/391/EHS) – Společné prohlášení Evropského parlamentu a Rady (Úř. věst. L 177, 6.7.2002, s. 13–20)

Viz konsolidované znění.

Směrnice Rady 89/391/EHS ze dne 12. června 1989 o zavádění opatření pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců při práci (Úř. věst. L 183, 29.6.1989, s. 1–8)

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 15.11.2021

Top