Help Print this page 
Title and reference
Trojstranná sociální vrcholná schůzka pro růst a zaměstnanost

Summaries of EU legislation: direct access to the main summaries page.
Languages and formats available
BG ES CS DA DE ET EL EN FR GA HR IT LV LT HU MT NL PL PT RO SK SL FI SV
HTML html ES html CS html DA html DE html EL html EN html FR html IT html HU html NL html PL html PT html RO html FI html SV
Multilingual display
Text

Trojstranná sociální vrcholná schůzka pro růst a zaměstnanost

Trojstranná sociální vrcholná schůzka přispívá k účinnému sociálnímu dialogu při vytváření a provádění hospodářských a sociálních politik Evropské unie (EU). Je to fórum meziodvětvového sociálního dialogu pro vedení rozhovorů o obecných politických otázkách.

AKT

Rozhodnutí Rady 2003/174/ES ze dne 6. března 2003 o ustavení trojstranné sociální vrcholné schůzky pro růst a zaměstnanost

PŘEHLED

Úlohou vrcholné schůzky je zajistit sociální dialog (DE) (EN) (FR) mezi orgány Společenství a zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců. Vrcholná schůzka se koná v rámci meziodvětvového dialogu. Na programu má témata týkající se všech hospodářských odvětví a všech pracovníků v Evropské unii (EU).

Smlouva o fungování Evropské unie (SFEU) uznává její přínos k řádnému vedení evropského sociálního dialogu (článek 152).

Fungování

Trojstranná sociální vrcholná schůzka se koná alespoň jednou za rok před jarním zasedáním Evropské rady. Sestává ze zástupců:

  • předsednictví Rady a dvou následných předsednictví;
  • Komise;
  • sociálních partnerů, kteří se rozdělují do dvou delegací stejné velikosti, složených z deseti zástupců zaměstnanců a deseti zástupců zaměstnavatelů.

Program jednání společně určují zástupci orgánů Unie a sociálních partnerů.

Kontext

Trojstranná sociální vrcholná schůzka nahradila Stálý výbor pro zaměstnanost na základě společného rozhodnutí sociálních partnerů na zasedání Evropské rady v Laekenu v prosinci 2010.

Institucionalizuje tak neformální sociální schůzky, které se konaly od prosince 2000 v rámci Lisabonské strategie pro růst a zaměstnanost.

Odkazy

Akt

Vstup v platnost

Provedení v členských státech

Úřední věstník

Rozhodnutí 2003/174/ES

6. 3. 2003

Úř. věst. L 70ze dne 14. 3. 2003

Poslední aktualizace: 25.10.2011

Top