EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Strategie pomoci Střední Asii v období 2007–2013 a orientační program na období 2007–2010

Cílem regionálního strategického dokumentu pro Střední Asii je zajistit reakci na potřeby regionu v oblasti regionální spolupráce, snížení chudoby a zlepšení životní úrovně, dále řádné správy a hospodářských reforem. Způsoby provádění představuje regionální strategický dokument 2007–2013 a orientační program na období 2007–2010.

AKT

Evropské společenství - Regionální strategický dokument pro pomoc Střední Asii v období 2007–2013 (EN) a Orientační program na období 2007–2010

PŘEHLED

Regionální strategický dokument stanovuje cíle a priority spolupráce s regionem Střední Asie v oblastech společného zájmu pro partnerské země (Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán).

I přes společnou minulost se situace, velikost území, počet obyvatel, úroveň lidského rozvoje nebo vůle ke spolupráci a integraci se zbytkem světa v jednotlivých zemích výrazně liší. Region však čelí podobným politickým, hospodářským, sociálním a environmentálním problémům, jako je:

  • obchod a přístup na světové trhy, pro které je charakteristická složitost a nízká úroveň koordinace obchodních politik, nedostatek transparentnosti, vysoké náklady na dopravu a tranzit a zpožďování dovozu a vývozu na hranicích;
  • investiční klima, jehož stále proměnlivý charakter posiluje právní nejistota;
  • doprava, která vyžaduje postupnou, ale účinnou integraci do evropských a mezinárodních dohod, zlepšení bezpečnosti silničního, železničního, námořního a leteckého provozu a dopravy po vodních cestách a zavedení koncepce intermodální dopravy;
  • společné řízení přírodních zdrojů, a to především vodních zdrojů, ale také otázka změny klimatu, odlesňování, přírodních katastrof nebo obnovitelných energetických zdrojů;
  • sociální rozvoj a snižování chudoby, neboť pro region jsou typické velké rozdíly v příjmech, vysoká nezaměstnanost, nízká střední délka života a rozšíření nakažlivých onemocnění.

Strategie reakce EU

Strategie pomoci a orientační program na období 2007–2010 stanovují tři prioritní cíle, které Evropská unie (EU) zvolila pro partnerství v příštích pěti letech.

EU se má především zaměřit na podporu regionální spolupráce se Střední Asií a na podporu dobrých sousedských vztahů. EU se soustředí zejména na čtyři cíle, které mohou na regionální úrovni znamenat skutečný přínos, tj.:

  • podpora dopravních a energetických sítí a začlenění do mezinárodního trhu za účelem zintenzivnění obchodních propojení a vztahů;
  • zlepšení environmentálního řízení, což zahrnuje trvalé řízení a řádnou správu ve vodohospodářském a lesnickém odvětví, zachování biologické rozmanitosti a ochranu přírody, zejména pokud jde o změnu klimatu;
  • správa hranic a migrace, dále boj proti organizovanému zločinu a celnice;
  • podpora výměn v oblasti vzdělávání, vědecké činnosti a akce na podporu sousedských vztahů s obyvatelstvem regionu.

Na úrovni dvoustranných vztahů je hlavní prioritou snížení chudoby a zlepšení životní úrovně. Tato priorita odpovídá rozvojovým cílům tisíciletí (MDG (EN) (ES) (FR)). Chudoba totiž postihuje velkou část regionu a nerovnosti v společenskohospodářském rozvoji zvyšují v těchto zemích nestabilitu, nejistotu a extremismus. Tento cíl se zaměří na regionální rozvoj a místní společenství, dále na podporu rozvoje venkova a reformy v sociálním odvětví.

Druhou prioritní oblastí pomoci pro toto období je podpora řádné správy a hospodářských reforem. Komise se zaměří na podporu řádné správy občanské společnosti, sociálního dialogu, demokratických procesů, ale také reforem umožňujících lepší regulaci trhů a obchodu. Podpora politických, správních a právních reforem umožní zajistit stabilitu zemí Střední Asie. Pro každou zúčastněnou zemi je stanoven konkrétní program, zohledňující vnitrostátní politiky a zvláštní situace.

Pomoc EU spočívá v řadě nástrojů a opatření, jako je nástroj pro rozvojovou spolupráci (DCI) včetně 5 tématických programů, evropský nástroj pro demokracii a lidská práva, nástroj pro jadernou bezpečnost, nástroj stability a nástroj humanitární pomoci.

Podmínky

Financování národního geopolitického orientačního programu pro Střední Asii pro období 2007–2010 dosáhne částky 314 milionů EUR, z toho 94,2 milionů EUR bude věnováno na podporu regionální spolupráce se Střední Asií a 219,8 milionů EUR na dvě uvedené priority. V červnu roku 2008 a poté nejméně jednou za dva roky provede Evropská rada kontrolu pokroku dosaženého při provádění strategie.

Orientační program na období 2007–2010 představuje výsledky očekávané v oblasti pomoci Společenství u jednotlivých výše uvedených priorit. Co se týká regionálních programů, jde o zlepšení hospodaření s energií a správy infrastruktur, zvýšení přepravních toků (množství a kvalita) a harmonizaci námořní, železniční a silniční dopravy, zvyšování povědomí veřejnosti o otázkách životního prostředí a spolupráci občanské společnosti v této oblasti, zlepšení účinnosti a bezpečnosti na hranicích a harmonizaci postupů nebo rozšiřování a modernizaci místních a regionálních infrastruktur a zlepšení přístupu obyvatel ke službám a uvedení zákonů a postupů v soulad s mezinárodními normami, mimo jiné v oblasti lidských práv.

Dopad umožní měřit indikátory výkonu definované při vypracovávání programů (pokrok uskutečněný v otázce lidských práv a v ostatních výše uvedených oblastech, vhodnost aktivit, statistiky vývoje chudoby, zejména s ohledem na cíle tisíciletí, prováděcí zprávy, atd.).

Poslední aktualizace: 12.06.2008

Top