EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Obnovená angažovanost v Iráku

Komise navrhuje obnovit angažovanost Evropské unie (EU) v Iráku a vyhodnocuje angažovanost EU od roku 2004 v souvislosti s problémy, které musí Irák ještě překonat, aby nastolil bezpečnost. Rámec dialogu a spolupráce mezi oběma partnery se opírá o doporučení a cíle, které mají napomoci k politické, hospodářské a sociální obnově Iráku. Hlavní osy angažovanosti tvoří posílení právního státu založeného na respektování společenství a schopného poskytovat obyvatelům základní služby a dále hospodářský rozvoj založený na vlastních zdrojích a na diverzifikaci hospodářství v Iráku.

AKT

Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu ze dne 7. června 2006 – „Doporučení pro obnovenou angažovanost Evropské unie v Iráku“ (KOM(2006) 283 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Komise navrhuje obnovenou angažovanost EU v Iráku na základě vyhodnocení situace v Iráku a vztahů mezi oběma partnery v rámci pro angažovanost, definovaném v roce 2004.

Politický a ústavní proces v Iráku pokračoval sestavením první vlády, volbami v roce 2005 a vypracováním nové ústavy. Irák však i přesto nadále čelí nestabilitě, nedostatečné bezpečnosti a politickému napětí.

Respektování různých etnik a vyznání v politickém procesu a bezpečnost pak v takovém kontextu představují rozhodující faktory pro větší angažovanost EU.

ÚKOLY PRO IRÁK

Hlavní úkoly, se kterými se musí nová irácká vláda vypořádat, jsou navzájem provázané a jejich povaha je hospodářská i sociální zároveň. Hlavním adresátem vhodné odpovědi na tyto výzvy jsou obyvatelé, kterým by se tak mělo dostat lepší správy, hospodářské stability a udržitelného rozvoje, jež napomohou k upevnění demokracie a povzbuzení hospodářství.

Upevnění demokracie a posílení občanské společnosti

Pokračující demokratizace potřebuje posílení demokratických základů. Uspořádání obecních a regionálních voleb a referenda o ústavě musí doprovázet také vyšší spoluúčast občanské společnosti a dodržování lidských práv a svobod.

Vnitrostátní soudržnost předpokládá respektování jednotlivých etnik a vyznání. Volba modelu vládnutí a jeho aplikace v rámci veřejné správy budou mít určující roli, jak ukazuje sestavení vlády národní jednoty. Národní smíření přesto zůstává hlavním prvkem, především pro zajištění územní celistvosti země a dobrých vztahů se sousedy.

Nelze od sebe oddělit posílení bezpečnosti a posílení právního státu. Násilí spojené s odlišným vyznáním, slabé bezpečnostní síly, organizovaný zločin a pouliční násilí představují faktory, které přispívají k nízké míře bezpečnosti a vedou k migraci. Z tohoto důvodu jsou velmi důležité iniciativy, jako je odzbrojení, demobilizace a reintegrace, boj proti porušování lidských práv a proti přesídlování komunit, snaha o obnovení důvěry.

Základy pro udržitelný hospodářský rozvoj

Oživení hospodářské činnosti potřebuje fungující základní služby a vytváření pracovních míst a činností, které jsou zdrojem příjmů. To bude mít příznivý dopad na bezpečnost, kvalitu života obyvatelstva a na využití lidského kapitálu.

Zavedení účinného administrativního rámce zajistí řádné řízení hospodářství, poskytování základních veřejných služeb a také vytváření a zavádění politik. Reforma veřejné správy, podporovaná mezinárodním společenstvím, umožní modernizovat veřejný sektor a posílit jeho pravomoci.

Hospodářský rozvoj Iráku by se měl zakládat na:

  • místních energetických zdrojích. Významné zásoby ropy a zemního plynu zdaleka nejsou využity (zastaralá infrastruktura i kapacity, neprůhlednost, zneužívání a nezákonné obchodování), zatímco země je oslabena svou závislostí na příjmech z ropy a na vnějších hospodářských faktorech;
  • hospodářské diverzifikaci jakožto faktoru prosperity (voda, zemědělství). Tyto sektory mohou být ziskové, vytvářet pracovní místa a podporovat investice za předpokladu, že bude existovat spolehlivý předpisový a rozpočtový rámec.

DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE PODPORY EU

Irák disponuje obrovským potenciálem díky svým lidským, přírodním a kulturním zdrojům, které mohou napomoci k nastolení stability a prosperity.

Stabilita a prosperita Iráku jsou podstatné i pro sousední země a mezinárodní subjekty, včetně EU, a to pro své politické, hospodářské, bezpečnostní a energetické dopady. V tomto kontextu má EU dobrou pozici, která umožňuje podporovat Irák ať už díky geografické blízkosti, nebo díky své mezinárodní roli či zkušenosti se situacemi po skončení konfliktu. Navíc svou angažovanost může podepřít takovými nástroji, jako je politický dialog, finanční pomoc, spolupráce v oblasti právního státu a vztahy s Irákem.

Krátkodobě se angažovanost EU musí zaměřit na stanovené cíle a hmatatelné výsledky, aby měla patřičný dopad. Vlastní vůle Iráku a vývoj bezpečnosti pak určí, jaké povahy tato angažovanost ze strany EU bude. Tato angažovanost musí také zaručit, že se činnost EU bude doplňovat a podporovat s činností OSN a dalších mezinárodních subjektů.

Demokratická vláda otevřená společenstvím

K zásadním požadavkům patří, aby byla vláda a státní správa složena ze zástupců různých etnik a různých vyznání. Respektování volebního procesu je také dalším z prostředků pro obnovení důvěry.

EU podpoří národní, regionální a místní instituce stejně jako občanskou společnost a přispěje k pomoci, kterou mezinárodní subjekty poskytují v politickém procesu. Tato podpora by se mohla týkat:

  • vztahů se společenstvími, především strategií a iniciativ posilujících respekt ke společenstvím a dialog s nimi, národního smíření při současném boji proti sektám, politik napomáhajících vzniku státní správy, která by zastupovala různá etnika a vyznání;
  • územní celistvosti a národní jednoty Iráku, která by podporovala vztahy se subjekty v dané oblasti a spolupráci v rámci oblasti;
  • ústavního přezkumu, ke kterému mohou členské státy přispět svou zkušeností a podpořit tak ambiciózní opatření ohledně dialogu a komunikace s obyvatelstvem;
  • pomoci parlamentním a demokratickým institucím, a to jak technické, tak i prostřednictvím výměn a partnerství pro posílení jejich pravomocí. Trvalá pomoc může být poskytnuta také nezávislým volebním komisím a dalším organizacím občanské společnosti.

Právní stát a kultura lidských práv pro posílení bezpečnosti

EU se již angažovala prostřednictvím členských států, ale také v rámci svých vlastních nástrojů, jako je mise Eujust Lex zahájená v roce 2005. Tato mise vychází z evropské bezpečnostní a obranné politiky (EBOP) a spojuje všechny dotčené subjekty v zavedení integrovaného systému právního státu a trestního soudnictví.

Tyto zkušenosti vytvářejí základ pro:

  • přípravu plánu, který by se týkal právního státu a posílení trestněprávního a občanskoprávního systému;
  • začlenění kultury dodržování lidských práv a provádění mezinárodních úmluv spolu s odpovídajícími schopnostmi tyto úmluvy garantovat;
  • odzbrojení, demobilizaci a reintegraci (DDR) (EN).

Angažovanost irácké vlády se nicméně děje skrze ovládnutí nevládních ozbrojených skupin a milicí a také prostřednictvím rámce umožňujícího aktivitu občanské společnosti.

Základní služby a zaměstnanost

Lepší přístup obyvatelstva k základním službám, jako je zásobování pitnou vodou, vzdělání, hygienická zařízení, elektřina nebo zdravotní služby umožní vyšší kvalitu života a povede k nastolení udržitelné stability. Pomoc Společenství a spolupráce s OSN k tomu široce přispívají, angažovanost irácké vlády ve prospěch sociálního rozvoje je však nezbytná, především musí zaručit přínos poskytnuté pomoci. Národní strategie rozvoje z roku 2004 by mohla po své aktualizaci sloužit tomuto procesu za základ.

Zaměstnanost, která je prioritou, potřebuje prostředí příznivé k vytváření pracovních míst a ziskových činností. Mezi prostředky, kterými lze takového prostředí dosáhnout, patří uzpůsobení programů obnovy, povzbuzení k vytváření pracovních míst v soukromém sektoru, a to včetně malých a středních podniků, a diverzifikace hospodářského prostředí.

Mechanismy na podporu hospodářského oživení a prosperity

Hospodářské reformy podpoří nový rozvoj a prosperitu, ke kterým musí irácká vláda přispět, především tím, že zamezí korupci a optimalizuje využívání zdrojů.

Dialog, programy spolupráce, výměna zkušeností a finanční pomoc poslouží EU a Iráku jako rámec, který umožní pokračovat v tomto směru a zaměřit se především na:

  • energetický sektor. Aktivita EU podpoří jak vnitřní, tak vnější regionální rámec. Spolehlivý předpisový a finanční rámec povzbudí investice, boj proti korupci, organizovanému zločinu a kriminalitě. Vytvoření regionálních sítí a technických dialogů pro rozvoj a vývoz zdrojů ropy a plynu umožní rozvinout regionální spolupráci;
  • hospodářskou diverzifikaci a atraktivní režim obchodování a investování. Vyjednání dohody o obchodu a spolupráci (TCA), která přiblíží Irák režimu Světové obchodní organizace (WTO (EN) (ES) (FR)), lepší přístup Iráku k evropskému trhu (systém všeobecných preferencí), angažování Evropské investiční banky (EIB (DE) (EN) (FR)) a pomoc Společenství s konsolidováním centrální banky a ministerstva financí tento proces doplní.

Fungující a transparentní správní rámec

Irák musí pokračovat v reformě veřejné správy (právní struktury, lidské zdroje, zdravé finanční řízení atd.). Měl by vzniknout určitý cestovní plán, který by doplnil jednotlivé závazky domluvené Irákem u mezinárodních subjektů.

Sama EU k tomuto procesu přispěje svou zkušeností s posilováním kapacit a institucí, získanou díky rozšiřování a zahraničnímu působení. V tomto kontextu vyjednání dohody o obchodu a spolupráci s Irákem doplní rámec podpory poskytnuté EU. Při neustálém povzbuzování Iráku, aby vytvářel kapacity, které umožní zvládnout provádění dohody, mu právě tato dohoda umožní vytvořit technické pracovní skupiny, jež budou vhodným rámcem pro výměnu zkušeností.

Kontext

Sdělení z roku 2004 s názvem „Evropská unie a Irák: Rámec pro angažovanost“ a k němu přiložený dopis, podepsaný komisařem pro vnější vztahy a vysokým představitelem pro společnou zahraniční bezpečnostní politiku (SZBP), stanovily střednědobou strategii pro angažovanost EU v Iráku na základě ustanovení prozatímní vlády a přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1546.

Tato střednědobá strategie usiluje především o rozvoj bezpečného, stabilního a demokratického Iráku s otevřeným a udržitelným tržním hospodářstvím, který bude žít v míru se svými sousedy a začlení se do mezinárodního společenství. Angažovanost EU se projevila jako:

  • podpora ústavního a politického procesu (vysílání odborníků, zdroje pro volby a nastolení právního státu) a zvýšená angažovanost u iráckých politických vůdců (společná deklarace o politickém dialogu mezi EU a Irákem podepsaná dne 21. září 2005 (EN) (FR)), návštěvy Trojky, mezinárodní konference uspořádaná v Bruselu v červnu 2005 s podporou Evropské unie a Spojených států;
  • posílení dvoustranných vztahů spolu s otevřením delegace Komise a návrhem zahájit jednání s cílem dosáhnout TCA;
  • přispění k mezinárodní angažovanosti poskytnutím významné finanční pomoci, především prostřednictvím Mezinárodního fondu pro obnovu Iráku a udržováním těsných vztahů s ostatními mezinárodními subjekty, které Irák podporují.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Prohlášení ze dne 22. června 2005, učiněné na mezinárodní konferenci pro Irák (EN) (FR)

Společné prohlášení EU a Iráku ze dne 21. září 2005 o politickém dialogu (EN) (FR)

Communication from the Commission to the Council and the European Parliament – The Madrid Conference on Reconstruction in Iraq: 24 October 2003 [COM (2003) 575 final – Not published in the Official Journal] (Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu ze dne 1. října 2003 – „Madridská konference o obnově Iráku – 24. října 2003“ (KOM(2003) 575 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku))

Poslední aktualizace: 07.08.2007

Top