EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Společný systém zdanění mateřských a dceřiných společností z různých členských států Evropské unie

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 2011/96/EU o zdanění mateřských a dceřiných společností z různých členských států

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

  • Cílem směrnice, běžně označované jako směrnice o mateřských a dceřiných společnostech, je osvobodit dividendy a jiné formy rozdělování zisku vyplácené dceřinými společnostmi jejich mateřským společnostem od srážkových daní a zamezit dvojímu zdanění takových příjmů na úrovni mateřské společnosti.
  • Tento společný systém má usnadnit seskupování společností po celé Evropské unii (EU) s cílem zajistit, aby její vnitřní trh fungoval řádně.

KLÍČOVÉ BODY

Jakých společností se to dotýká

  • Směrnice se dotýká akciových společností, společností s ručením omezeným, některých družstev, vzájemných společností, spořitelen, fondů, evropských společností a evropských družstevních společností.
  • Tyto společnosti nesmějí mít daňovou rezidenci mimo EU a musí podléhat korporační dani bez možnosti volby nebo osvobození.
  • Postavení mateřské společnosti se přiznává společnosti z členského státu EU, který drží na kapitálu některé společnosti z jiného členského státu podíl nejméně 10 %.

Obdržení zisku

  • Mateřská společnost nebo stálá provozovna má možnost dostávat zisky i mimo období likvidace. V tomto případě členský stát mateřské společnosti nebo stálé provozovny musí upustit od zdanění těchto zisků nebo je musí zdanit, přičemž umožní mateřské společnosti a její stálé provozovně odečíst od daně příslušnou část korporační daně, která se vztahuje k těmto ziskům a kterou uhradila dceřiná společnost nebo její dceřiná společnost.
  • Ve snaze zabránit přeshraničním společnostem v plánování plateb v rámci skupiny tak, aby využily dvojí nezdanění, musí členský stát mateřské společnosti nebo stálé provozovny zdanit obdržené zisky, pokud jsou již tyto zisky odečitatelné dceřinou společností.
  • Členské státy ponechají v platnosti možnost stanovit, že náklady vztahující se k držbě podílu na dceřiné společnosti a kapitálové ztráty vyplývající z rozdělování jejích zisků nelze odečíst od zdanitelných příjmů mateřské společnosti.
  • Zisky, které dceřiná společnost rozděluje své mateřské společnosti, jsou osvobozeny od srážkové daně. Členský stát mateřské společnosti podobně nesmí vybírat srážkovou daň ze zisků, které tato společnost obdrží od své dceřiné společnosti. Toto pravidlo se však netýká záloh ani předběžných plateb na korporační daň v členském státě dceřiné společnosti, která se uskutečňuje v souvislosti s rozdělováním jejích zisků mateřské společnosti.

Pravidlo proti zneužívání

Pozměňující směrnice (EU) 2015/121 začleňuje do směrnice 2011/96/EU pravidla proti zneužívání, aby se zabránilo jejímu zneužívání, pokud jde o daňové úniky, daňové podvody nebo zneužívající praktiky. Jsou navrženy tak, aby sloužily konkrétnímu účelu řešení operace nebo sledu operací, které nejsou skutečné, tj. neodrážejí ekonomickou realitu.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

  • Směrnice 2011/96/EU je v platnosti od 18. ledna 2012 a měla nabýt podoby zákona v členských státech nejpozději do tohoto data.
  • Pozměňující směrnice (EU) 2015/121 je v platnosti od 17. února 2015 a měla nabýt podoby zákona v členských státech nejpozději do 31. prosince 2015.

KONTEXT

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Rady 2011/96/EU ze dne 30. listopadu 2011 o společném systému zdanění mateřských a dceřiných společností z různých členských států (přepracované znění) (Úř. věst. L 345, 29.12.2011, s. 8–16).

Následné změny směrnice 2011/96/EU byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Poslední aktualizace 23.02.2022

Top