EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ženevská Úmluva o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Úmluva o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států

Rozhodnutí 81/462/EHS o uzavření Úmluvy o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států

CO JE CÍLEM ÚMLUVY A ROZHODNUTÍ?

KLÍČOVÉ BODY

Znečišťování ovzduší přecházející hranice států je definováno jako přímé či nepřímé uvolňování látek do ovzduší v důsledku lidské činnosti, které mají negativní účinky na lidské zdraví nebo na životní prostředí v jiné zemi, a u kterých nelze určit přispění jednotlivých zdrojů emisí nebo skupin zdrojů.

V rámci této úmluvy bylo vytvořeno celkem 8 samostatných protokolů.

  • Protokol z roku 1984 o dlouhodobém financování programu spolupráce při monitorování a vyhodnocování dálkového přenosu látek znečišťujících ovzduší v Evropě (EMEP): nástroj pro mezinárodní sdílení nákladů na monitorovací program, který je hlavní oporou pro posouzení a vyhodnocení látek znečišťujících ovzduší v Evropě ve světle dohod o snížení emisí.
  • Protokol z roku 1985 o snižování emisí síry nebo jejich toků přes hranice států (Helsinský protokol) nejméně o 30 procent v porovnání s úrovněmi z roku 1980.
  • Protokol z roku 1988 o omezování emisí oxidů dusíku (NO)x) nebo jejich toků přes hranice států (Sofijský protokol): první krok vyžaduje zmražení emisí NOx nebo jejich toků přes hranice států na úrovních z roku 1987; druhý krok vyžaduje využití přístupu založeného na účincích k dalšímu snížení emisí dusíkatých sloučenin, včetně amoniaku (NH3), a těkavých organických látek (VOC) z pohledu jejich přispění k fotochemickému znečištění, acidifikaci a eutrofizaci a jejich účinků na lidské zdraví, životní prostředí a materiály tím, že bude řešit všechny zásadní zdroje emisí.
  • Protokol z roku 1991 o omezování emisí VOC nebo jejich toků přes hranice států: tyto sloučeniny jsou zodpovědné za tvorbu přízemního ozonu a strany si musí zvolit 1 až 3 cíle snižování emisí, kterých mají dosáhnout do roku 1999:
    • 30% snížení v oblasti VOC s použitím úrovně z jednoho roku mezi lety 1984 a 1990 jako základu,
    • 30% snížení emisí VOC v rámci oblasti řízení troposferického ozonu stanovené v příloze I k protokolu a zajištění, že celkové vnitrostátní emise nepřesáhnou úrovně z roku 1988 nebo
    • tam, kde emise v roce 1988 nepřesáhly určité stanovené úrovně, si mohou strany zvolit stabilizaci na této úrovni emisí.
  • Protokol z roku 1994 o dalším snižování emisí síry (Oselský protokol): tento protokol staví na Helsinském protokolu z roku 1985 a stanovuje stropy emisí do roku 2010 a dál. Po stranách se vyžaduje, aby zvolily nejúčinnější opatření pro snížení emisí síry, včetně:
    • zvýšení energetické účinnosti,
    • využití obnovitelné energie,
    • snížení obsahu síry v palivech a
    • využití nejlepších dostupných technologií řízení emisí. Tento protokol také podporuje využití ekonomických nástrojů k přijetí nákladově efektivních přístupů ke snížení emisí síry.
  • Protokol z roku 1998 o těžkých kovech (Aarhuský protokol): zaměřuje se na 3 kovy – kadmium, olovo a rtuť. Strany budou muset snížit jejich emise pod jejich úrovně z roku 1990 (nebo jiného roku mezi lety 1985 a 1995). Cílem protokolu je snížit emise z průmyslových zdrojů, procesů spalování a spalování odpadu. Stanovuje přísné mezní hodnoty emisí ze stacionárních zdrojů a uvádí nejlepší dostupné technologie řízení emisí pro tyto zdroje, například speciální filtry nebo skrubry pro spalovací zdroje nebo procesy bez využití rtuti. Protokol po stranách vyžaduje, aby postupně vyřadili z užívání olovnatý benzin. Také zavádí opatření ke snížení emisí těžkých kovů z dalších výrobků, jako je rtuť v bateriích, a navrhuje zavedení opatření řízení pro výrobky obsahující rtuť, jako jsou elektrické součástky, měřicí přístroje, zářivky, zubní amalgám, pesticidy a barvy. Tento protokol byl v roce 2012 pozměněn a tato změna zavedla přísnější mezní hodnoty emisí pro pevné částice a kadmium, olovo a rtuť, které platí pro určité spalovací a průmyslové zdroje emisí, které je uvolňují do atmosféry. Také byly rozšířeny kategorie zdrojů emisí pro tyto 3 těžké kovy na výrobu feromanganových a silikomanganových slitin, a tím se rozšiřuje skupina průmyslových činností, pro které jsou stanovené mezní hodnoty emisí.
  • Protokol z roku 1998 o perzistentních organických znečišťujících látkách, jehož hlavním cílem je omezit jakákoli vypouštění, emise a ztráty znečišťujících látek. Tento protokol zakazuje výrobu a využívání některých výrobků rovnou a pro některé je naplánováno pozdější omezování. Zahrnuje ustanovení pro nakládání s odpady od výrobků, které jsou zakázány a zavazuje strany ke snížení jejich emisí dioxinů, furanů, polycyklických aromatických uhlovodíků a hechachlorbenzenu (HCB) pod jejich úrovně z roku 1990 (nebo z jiného roku mezi lety 1985 a 1995). Stanovuje specifické mezní hodnoty pro spalování směsného, nebezpečného a zdravotnického odpadu. Původně se zaměřoval na seznam 16 látek, které byly vybrány podle dohodnutých kritérií rizik. Mezi tyto látky patřilo 11 pesticidů, dvě průmyslové chemikálie a tři vedlejší produkty / znečišťující příměsi. V roce 2009 byl protokol pozměněn tak, aby zahrnoval 7 nových látek: hexachlorbutadien, oktabromdifenylether, pentachlorbenzen, pentabromdifenyl ether, perfluoroktan-sulfonáty, polychlorované naftaleny a chlorované parafíny s krátkým řetězcem. Strany revidovaly své povinnosti týkající se sloučenin DDT, heptachloru, HCB a PCB i mezních hodnot emisí ze spalování. Aby zemím s přechodnými ekonomikami pomohly s ratifikací tohoto protokolu, zavedly strany flexibilitu pro tyto země z pohledu časových rámců pro využívání mezních hodnot emisí a nejlepších dostupných technologií řízení emisí.
  • Protokol z roku 1999 o omezování acidifikace, eutrofizace a přízemního ozonu (známý také jako Göteborský protokol): stanovuje národní emisní stropy pro období od roku 2010 do roku 2020 pro 4 znečišťující látky: oxid siřičitý (SO2), NO,x, VOC a NH3. Také stanovuje pevné mezní hodnoty pro konkrétní zdroje emisí (např. spalovací zařízení, výroba elektřiny, sušení, osobní a nákladní automobily) a vyžaduje využití nejlepších dostupných technologií řízení emisí, aby se emise udržely na nízké úrovni. Také se musí snížit emise VOC z výrobků, jako jsou barvy nebo aerosoly, a zemědělci jsou povinni přijmout konkrétní opatření pro řízení emisí NH3. Tento protokol byl v roce 2012 pozměněn, aby zahrnoval národní závazky ke snížení emisí, kterých má být dosaženo do roku 2020 a dál (tyto změny byly ratifikovány EU v rozhodnutí Rady (EU) 2017/1757). Několik technických příloh protokolu bylo revidováno o aktualizované soubory mezních hodnot emisí pro klíčové stacionární i mobilní zdroje. Revidovaný protokol je první závaznou dohodou, která obsahuje závazky ke snížení emisí pro jemné pevné částice. Pozměněný protokol také výslovně zahrnuje znečišťující látku s krátkou životností černé uhlí (saze) jako součást pevných částic. Omezení pevných částic (včetně černého uhlí) prostřednictvím provádění tohoto protokolu sníží znečištění ovzduší, a současně napomáhá k dosažení vedlejších přínosů pro klima.

Politická spolupráce

Úmluva požaduje, aby smluvní strany vypracovaly a zavedly náležité politiky a strategie, a to zejména systémy řízení kvality ovzduší.

Smluvní strany se dohodly, že se budou pravidelně setkávat (nejméně jednou za rok), aby bylo možné vyhodnotit dosažený pokrok a projednat záležitosti týkající se úmluvy.

Vědecká spolupráce

Smluvní strany se dohodly na realizaci soustředěného úsilí v oblasti výzkumu a vývoje, zejména s cílem snížit emise významných látek znečišťujících ovzduší, na monitorování a měření emisních hodnot a koncentrací a také na snaze pochopit jejich účinky na zdraví a životní prostředí.

Výměna informací

Smluvní strany se dohodly na výměně informací, zejména pokud jde o tyto údaje:

  • emise významných látek znečišťujících ovzduší (počínaje SO2) a jejich účinky,
  • aspekty, které pravděpodobně způsobí významné změny ve znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států (zejména ve vnitrostátních politikách a průmyslovém rozvoji),
  • kontrolní technologie pro snižování znečištění ovzduší a
  • vnitrostátní politiky a strategie pro boj proti významným látkám znečišťujícím ovzduší.

Spolupráce při monitorování znečištění

  • Strany se dohodly na účasti v programu spolupráce při monitorování a vyhodnocování dálkového přenosu látek znečišťujících ovzduší v Evropě (EMEP). Tento program, jehož činnosti jsou financovány v rámci samostatného protokolu (protokol EMEP), má za cíl poskytovat smluvním stranám úmluvy:
    • vědecké informace o monitorování atmosféry, počítačové modely,
    • posuzování emisí a
    • rozvoj odhadů.
  • Má-li tato spolupráce být úspěšná, Úmluva umožňuje:
    • rozšířit program, původně zaměřený na monitorování SO2 a souvisejících látek, na další významné látky znečišťující ovzduší,
    • monitorování složení médií náchylných ke kontaminaci těmito znečišťujícími látkami (voda, půda a vegetace) a také účinky na zdraví a životní prostředí,
    • vytvořit meteorologická a další vědecká data související s procesy při přenosu,
    • používat, kdykoli je to možné, srovnatelné nebo standardizované metody monitorování a modelování,
    • integrace EMEP do příslušných vnitrostátních a mezinárodních programů,
    • pravidelná výměna údajů získaných při monitorování.

DATUM VSTUPU V PLATNOST

Úmluva vstoupila v platnost dne 16. března 1983, devadesátého dne od data uložení čtyřiadvacáté ratifikační listiny, listiny o přijetí, schválení nebo přístupu.

KONTEXT

  • Ženevská Úmluva o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států stanoví systém, který vládám umožňuje spolupracovat s cílem chránit zdraví a životní prostředí před znečištěním ovzduší, které může postihovat několik zemí. Úmluva byla podepsána v roce 1979 v Ženevě v rámci Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHK OSN) a vstoupila v platnost v roce 1983.
  • Více informací naleznete zde: Environmentální politika (EHK OSN).

HLAVNÍ DOKUMENTY

Úmluvy o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států – Rozhodnutí o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států (Úř. věst. L 171, 27.6.1981, s. 13–24)

Rozhodnutí Rady 81/462/EHS ze dne 11. června 1981 o uzavření Úmluvy o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států (Úř. věst. L 171, 27.6.1981, s. 11–12)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Rozhodnutí Rady (EU) 2017/1757 ze dne 17. července 2017 o přijetí změny Protokolu o omezování acidifikace, eutrofizace a přízemního ozonu z roku 1999 k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 jménem Evropské unie (Úř. věst. L 248, 27.9.2017, s. 3–75)

Rozhodnutí Rady (EU) 2016/768 ze dne 21. dubna 2016 o přijetí změny Protokolu o těžkých kovech z roku 1998 k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 (Úř. věst. L 127, 18.5.2016, s. 8–20)

Rozhodnutí Rady (EU) 2016/769 ze dne 21. dubna 2016 o přijetí změn Protokolu o perzistentních organických znečišťujících látkách z roku 1998 k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 (Úř. věst. L 127, 18.5.2016, s. 21–31)

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU ze dne 24. listopadu 2010 o průmyslových emisích (integrované prevenci a omezování znečištění) (Úř. věst. L 334, 17.12.2010, s. 17–119)

Postupné změny směrnice 2010/75/EU byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Rozhodnutí Rady 2004/259/ES ze dne 19. února 2004 o uzavření Protokolu o perzistentních organických znečišťujících látkách k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 jménem Společenství (Úř. věst. L 81, 19.3.2004, s. 35–36)

Protokol o perzistentních organických znečišťujících látkách k úmluvě z roku 1979 o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států (Úř. věst. L 81, 19.3.2004, s. 37–71)

Rozhodnutí Rady 2003/507/ES ze dne 13. června 2003 o přistoupení Evropského společenství k Protokolu o omezování acidifikace, eutrofizace a přízemního ozonu k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 (Úř. věst. L 179, 17.7.2003, s. 1–2)

Protokol o omezování acidifikace, eutrofizace a přízemního ozonu k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 (Úř. věst. L 179, 17.7.2003, s. 3–54)

Rozhodnutí Rady 2001/379/ES ze dne 4. dubna 2001 o schválení jménem Evropského společenství Protokolu o těžkých kovech k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 (Úř. věst. L 134, 17.5.2001, s. 40)

Protokol o těžkých kovech k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 (Úř. věst. L 134, 17.5.2001, s. 41–64)

Rozhodnutí Rady 98/686/ES ze dne 23. března 1998 o uzavření jménem Evropského společenství Protokolu o dalším snižování emisí síry k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 (Úř. věst. L 326, 3.12.1998, s. 34)

Protokol o dalším snižování emisí síry k úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 (Úř. věst. L 326, 3.12.1998, s. 35–56)

Rozhodnutí Komise 93/361/EHS ze dne 17. května 1993 o přistoupení Společenství k Protokolu o omezování emisí oxidů dusíku nebo jejich toků přes hranice států k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 (Úř. věst. L 149, 21.6.1993, s. 14–15)

Protokol o omezování emisí oxidů dusíku nebo jejich toků přes hranice států k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 (Úř. věst. L 149, 21.6.1993, s. 16–26)

Rozhodnutí Rady 86/277/EHS ze dne 12. června 1986 o uzavření Protokolu k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 o dlouhodobém financování programu spolupráce při monitorování a vyhodnocování dálkového přenosu látek znečišťujících ovzduší v Evropě (EMEP) (Úř. věst. L 181, 4.7.1986, s. 1)

Protokol k Úmluvě o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států z roku 1979 o dlouhodobém financování programu spolupráce při monitorování a vyhodnocování dálkového přenosu látek znečišťujících ovzduší v Evropě (EMEP) (Úř. věst. L 181, 4.7.1986, s. 2–5)

Poslední aktualizace 08.09.2020

Top