EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Řízení o předběžné otázce – doporučení pro vnitrostátní soudy

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Doporučení pro vnitrostátní soudy o použití řízení o předběžné otázce

Článek 267 Smlouvy o fungování Evropské unie

Článek 19 Smlouvy o Evropské unii

JAKÝ JE CÍL DOPORUČENÍ A ČLÁNKU 267 SMLOUVY O FUNGOVÁNÍ EVROPSKÉ UNIE A ČL. 19 ODST. 3 SMLOUVY O EVROPSKÉ UNII?

Doporučení z roku 2019:

KLÍČOVÉ BODY

Význam řízení o předběžné otázce

Toto řízení se považuje za užitečné v případě, kdy ve věci rozhodované vnitrostátním soudem vyvstane nová otázka výkladu mající obecný význam pro jednotnou aplikaci práva Unie, nebo se nejeví, že stávající judikatura poskytuje nezbytné objasnění pro nakládání s novou právní situací.

Struktura doporučení

Soubor doporučení se vztahuje na všechny žádosti o řízení o předběžné otázce a další soubor se vztahuje konkrétně na zrychlená řízení* nebo naléhavá řízení*.

Kdo podává žádost o řízení o předběžné otázce?

Vnitrostátní soud, jemuž byl spor předložen, nese výlučnou odpovědnost za posouzení jak nezbytnosti žádosti o rozhodnutí o předběžné otázce, tak relevance otázek, které klade Soudnímu dvoru Evropské unie.

Soudy předkládající žádosti by mimo jiné měly:

  • být zřízeny zákonem a mělo by se jednat o stálý orgán,
  • mít obligatorní jurisdikci,
  • uplatňovat právní normy a
  • být nezávislé.

Předmět a oblast působnosti

  • Důležité je, že žádost se musí týkat výkladu nebo platnosti práva EU. Nesmí se týkat výkladu vnitrostátního práva nebo skutkových otázek vznesených v rámci původního řízení.
  • Soudní dvůr Evropské unie může rozhodovat o žádosti pouze tehdy, pokud na věc v původním řízení dopadá unijní právo.
  • Soudní dvůr Evropské unie sám o sobě neuplatňuje právo EU na spor, který byl předložen soudu podávajícímu žádost o rozhodnutí o předběžné otázce, neboť jeho úloha spočívá v poskytnutí pomoci k dosažení řešení, úlohou vnitrostátního soudu je vyvodit závěry z rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie.
  • Rozhodnutí o předběžné otázce jsou závazná pro předkládající soud a pro všechny soudy v členských státech.

Vzájemný vztah mezi řízením o předběžné otázce a vnitrostátním řízením

  • Žádost by měla být podána, jakmile je jasné, že bude pro vydání rozsudku vnitrostátním soudem zapotřebí rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, a jakmile je vnitrostátní soud schopen definovat dostatečně podrobně právní a skutkový rámec věci a právní otázky, které vyvolává.
  • Vnitrostátní řízení musí být pozastavena, dokud Soudní dvůr Evropské unie nevydá rozhodnutí.
  • Předkládající soud musí Soudní dvůr Evropské unie uvědomit o veškerých procesních skutečnostech, jež by mohly mít dopad na postup řízení před Soudním dvorem Evropské unie, zejména o jakémkoli zpětvzetí návrhu nebo smírném řešení sporu v původním řízení a o jakýchkoli námitkách či překážkách, které by mohly vést k zastavení řízení. Také musí Soudní dvůr Evropské unie informovat o případném přijetí rozhodnutí, jež bylo vydáno v rámci řízení o opravném prostředku podaném proti předkládacímu rozhodnutí, a o důsledcích takového rozhodnutí pro žádost o rozhodnutí o předběžné otázce.

Forma a obsah žádosti

  • Žádost musí být formulována jednoduše, jasně a přesně, neboť bude nutné ji přeložit, aby mohly ostatní členské státy předložit své připomínky.
  • Článek 94 jednacího řádu Soudního dvora Evropské unie upřesňuje obsah žádosti, která by měla doprovázet otázky předkládajícího soudu, jejichž podstatné náležitosti jsou shrnuty v příloze doporučení. Nejsou-li jedna nebo více z těchto podmínek splněny, může být Soudní dvůr Evropské unie nucen rozhodnout, že nemá pravomoc k podání odpovědi na předběžné otázky, nebo žádost o rozhodnutí o předběžné otázce jako nepřípustnou odmítnout.
  • Předkládající soud může stručně uvést hlavní argumenty účastníků původního řízení. Mělo by se však připomenout, že se překládá pouze žádost o rozhodnutí o předběžné otázce, a nikoli její případné přílohy.
  • Předkládající soud rovněž může uvést stručně svůj názor na odpověď, která má být poskytnuta na položené předběžné otázky. Takový názor může být pro Soudní dvůr Evropské unie užitečný, zejména má-li o žádosti rozhodnout v rámci zrychleného nebo naléhavého řízení.
  • Předběžné otázky položené Soudnímu dvoru Evropské unie musí být obsaženy v samostatné a jasně odlišené části předkládacího rozhodnutí, nejlépe na jeho začátku nebo na jeho konci. Musí být samy o sobě srozumitelné, aniž je nutné přihlížet k odůvodnění žádosti o rozhodnutí o předběžné otázce.
  • Žádost o rozhodnutí o předběžné otázce musí být sepsána ve strojopisné podobě a stránky a odstavce předkládacího rozhodnutí musí být očíslovány.

Ochrana údajů a anonymizace žádosti o rozhodnutí o předběžné otázce

  • V zájmu zajištění optimální ochrany osobních údajů při řešení případu Soudním dvorem Evropské unie se předkládající soud vyzývá, aby věc anonymizoval nahrazením jmen osob uvedených v žádosti, například pomocí iniciál nebo kombinace písmen, a odstraněním informací, které by mohly umožnit jejich identifikaci.

Předání žádosti o rozhodnutí o předběžné otázce Soudnímu dvoru Evropské unie

  • Všechny žádosti musí být datované, podepsané a zaslané elektronicky nebo poštou kanceláři Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku.
  • Soudní dvůr Evropské unie doporučuje, aby vnitrostátní soudy používaly aplikaci e-Curia.
  • Žádost o rozhodnutí o předběžné otázce musí být do soudní kanceláře doručena spolu se všemi dokumenty, které jsou relevantní a užitečné pro vyřízení věci Soudním dvorem Evropské unie, a zejména s přesnými kontaktními údaji účastníků původního řízení a jejich případných zástupců, jakož i se spisem ve věci v původním řízení nebo jeho kopií.

Náklady řízení a právní pomoc

  • Řízení o předběžné otázce před Soudním dvorem Evropské unie je bezplatné.
  • O případných nákladech účastníků sporu rozhoduje předkládající soud.
  • V případě nedostatku prostředků některého z účastníků původního řízení může Soudní dvůr Evropské unie poskytnout tomuto účastníku řízení bezplatnou právní pomoc k úhradě výdajů, zejména výdajů na zastoupení, které mu vzniknou před Soudním dvorem Evropské unie. Tuto pomoc však lze poskytnout pouze v případě, že dotyčnému účastníku řízení dosud nebyla poskytnuta pomoc podle vnitrostátního práva nebo jestliže se tato pomoc nevztahuje na výdaje vynaložené před Soudním dvorem Evropské unie nebo se na ně vztahuje jen částečně.

Úloha kanceláře Soudního dvora Evropské unie

  • Kancelář během řízení komunikuje s předkládajícím soudem a předává mu kopie všech procesních písemností a žádosti o informace.
  • Po skončení řízení zasílá kancelář předkládajícímu soudu rozhodnutí Soudního dvora. Předkládající soud by měl kancelář informovat o všech vyvozených důsledcích a o svém konečném rozhodnutí v dané věci.

Žádosti ve zrychleném a naléhavém řízení

  • Podle článků 105–114 svého jednacího řádu může Soudní dvůr Evropské unie rozhodnout o projednání některých žádostí ve zrychleném nebo naléhavém řízení.
  • Lhůty jsou kratší, například lhůta pro podání připomínek ze strany členských států v případě žádostí ve zrychleném řízení.
  • Předkládající soud musí odůvodnit naléhavost a poukázat na možná rizika vyplývající z použití řádného řízení.
  • Žádosti o zrychlené nebo naléhavé řízení by měly být zasílány prostřednictvím aplikace e-Curia nebo e-mailem.

ODKDY TATO DOPORUČENÍ PLATÍ?

Použijí se ode dne 8. listopadu 2019.

KONTEXT

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Rozhodnutí o předběžné otázce. Toto řízení se použije ve věcech, kdy nastanou pochyby o výkladu nebo platnosti určitého právního předpisu EU a:
  • když je k tomu, aby vnitrostátní soud mohl vynést rozsudek, zapotřebí určitého rozhodnutí nebo
  • když nejsou podle vnitrostátního práva k dispozici opravné prostředky.
Zrychlené řízení. Řízení, u něhož povaha a výjimečné okolnosti případu vyžadují, aby bylo řešeno rychle. Zrychlené řízení je třeba použít pouze v případě, kdy zvláštní okolnosti svědčí o naléhavosti situace, která vyžaduje rychlé rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie o položených otázkách. K tomu by mohlo dojít například v případě vážného a bezprostředního rizika pro veřejné zdraví nebo životní prostředí, k jehož odvrácení může přispět rychlé rozhodnutí Soudní dvora Evropské unie, nebo v případě zvláštních okolností vyžadujících, aby byly ve velmi krátkém čase rozptýleny pochybnosti týkající se zásadních otázek vnitrostátního ústavního práva a unijního práva.
Naléhavé řízení. Řízení, které se uplatňuje pouze ve věcech, které se týkají otázek souvisejících s oblastí svobody, bezpečnosti a práva. Zejména omezuje počet stran oprávněných předkládat písemná vyjádření a v případech mimořádné naléhavosti umožňuje vynechání písemného stadia řízení u Soudního dvora Evropské unie.

HLAVNÍ DOKUMENTY

Doporučení pro vnitrostátní soudy o zahájení řízení o předběžné otázce (Úř. věst. C 439, 25.11.2016, s. 1–8).

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část šestá – Institucionální a finanční ustanovení – Hlava I – Institucionální ustanovení – Kapitola 1 – Orgány – Oddíl 5 – Soudní dvůr Evropské unie – Článek 267 (bývalý článek 234 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 164).

Konsolidované znění Smlouvy o Evropské Unii – Hlava III – Ustanovení o orgánech – Článek 19 (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 27).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Jednací řád Soudního dvora (Úř. věst. L 265, 29.9.2012, s. 1–42).

Změna jednacího řádu Soudního dvora (Úř. věst. L 173, 26.6.2013, s. 65).

Poslední aktualizace 26.04.2022

Top