EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vyživovací povinnosti

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 4/2009 o příslušnosti, rozhodném právu, uznávání a výkonu rozhodnutí a o spolupráci ve věcech vyživovacích povinností

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

Zavádí pravidla pro usnadnění výplaty přeshraničních pohledávek výživného. Tyto nároky vyplývají z povinnosti pomáhat rodinným příslušníkům a mohou zahrnovat například výživné placené dítěti nebo bývalému manželskému partnerovi po rozvodu.

KLÍČOVÉ BODY

Nařízení se použije na vyživovací povinnosti vyplývající z:

  • rodinných vztahů,
  • rodičovství,
  • manželství nebo švagrovství.

Příslušnost

  • Příslušnost ve věcech vyživovací povinnosti mají:
    • soud v místě, kde má odpůrce nebo oprávněný obvyklé místo pobytu, nebo
    • soud, který je příslušný pro řízení o osobním stavu (například rozvodu) nebo o rodičovské zodpovědnosti, souvisí-li s pohledávkou výživného (pod podmínkou, že tato příslušnost není odvozena výlučně ze státní příslušnosti jedné ze stran).
  • Strany se mohou za určitých podmínek dohodnout na soudu nebo soudech členského státuEvropské unie (EU), které jsou příslušné k řešení sporu, pokud se spor netýká vyživovací povinnosti vůči dítětimladšímu 18 let.
  • Jestliže se odpůrce účastní řízení před soudem členského státu, je tento soud příslušný, pokud proti tomu odpůrce nemá námitky.
  • Pokud žádná z výše uvedených podmínek není splněna, spor může být za určitých podmínek předložen soudu členského státu, jehož jsou obě strany státními příslušníky.
  • Jestliže není splněna žádná z výše uvedených podmínek, může být věc předložena soudu členského státu, k němuž má spor dostatečnou vazbu, pokud řízení není možné rozumně zahájit v zemi, k níž má daný spor úzkou vazbu.
  • Dokud má oprávněný místo obvyklého pobytu v členském státě, v němž bylo vydáno rozhodnutí o vyživovací povinnosti, nemůže povinný, až na určité výjimky, podat návrh na změnu rozhodnutí v jiném členském státě. Oprávněný však může souhlasit, že spor bude rozhodován u jiného soudu.
  • Je-li u soudů různých členských států zahájeno řízení v téže věci mezi týmiž stranami, příslušnost náleží soudu, který řízení zahájil jako první.
  • Předběžná nebo zajišťovací opatření je možné navrhnout i tehdy, kdy je pro rozhodnutí ve věci samé příslušný na základě tohoto nařízení soud kteréhokoli členského státu.

Uznávání a výkon rozhodnutí

  • Rozhodnutí o vyživovacích povinnostech vydané v jednom členském státě se uzná jiném členském státě, aniž by bylo vyžadováno zvláštní řízení.
  • Všechny členské státy, s výjimkou Dánska, jsou vázány Haagským protokolem ze dne 23. listopadu 2007 o právu rozhodném pro vyživovací povinnosti.
  • Pokud rozhodnutí vydal členský stát, který je vázán Haagským protokolem z roku 2007, uznání není možné napadnout. To platí pouze v případě, že členský stát byl na začátku řízení vázán Haagským protokolem.
  • Pokud rozhodnutí vydal členský stát, který není vázán Haagským protokolem z roku 2007, jeho uznání je možné v určitých případech odmítnout a může být vykonatelné v jiném státě, pokud je v tomto státě získáno prohlášení vykonatelnosti. To platí i pro případy, kdy bylo původní soudní řízení zahájeno před účinností nařízení o vyživovacích povinnostech (18. června 2011), ale nikoli předtím, než byl daný členský stát vázán nařízením Brusel I (nařízení (ES) č. 44/2001).
  • Ve všech případech může soud původu prohlásit rozhodnutí za předběžně vykonatelné. Má-li být rozhodnutí vykonáno v jiném členském státě, než ve kterém bylo původně vydáno, řídí se výkon právem tohoto členského státu.
  • Rozhodnutí vydané v členském státě nesmí být v žádném případě přezkoumáváno ve věci samé v členském státě, ve kterém bylo navrženo uznání, prohlášení vykonatelnosti nebo výkon.
  • Bezplatná právní pomoc může být poskytnuta v případě všech návrhů, které se týkají vyživovacích povinností vyplývajících ze vztahu mezi rodičem a dítětem vůči osobě mladší 21 let, pokud jsou tyto návrhy podány prostřednictvím ústředních orgánů.

Ústřední orgány

  • Každý členský stát určí ústřední orgán pověřený pomáhat zúčastněným stranám při podání návrhu a vymáhání pohledávek výživného. Tyto orgány zejména přijímají a předávají návrhy podle tohoto nařízení a činí všechna potřebná opatření k zahájení nezbytných řízení či k jejich usnadnění.
  • Ústřední orgány spolupracují navzájem, podporují spolupráci mezi příslušnými orgány ve svých zemích a usilují o vyřešení obtíží, které mohou vzniknout při používání tohoto nařízení. K tomu by měly využít Evropskou soudní síť pro občanské a obchodní věci zřízenou rozhodnutím 2001/470/ES.

Závěrečná ustanovení

Toto nařízení nahrazuje pravidla týkající se vyživovacích povinností nařízení (ES) č. 44/2001 o příslušnosti a uznávání a výkonu soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech. Také nahrazuje nařízení (ES) č. 805/2004, kterým se zavádí evropský exekuční titul pro nesporné nároky, s výjimkou evropských exekučních titulů týkajících se vyživovacích povinností a vydaných členskými státy, které nejsou vázány Haagským protokolem z roku 2007 (viz shrnutí).

Změna právních předpisů

Nařízení (ES) č. 4/2009 bylo čtyřikrát změněno:

  • prováděcí nařízení (EU) č. 1142/2011 vytvořilo nové přílohy (přílohy X a XI), v nichž jsou uvedeny správní a příslušné orgány členských států,
  • nařízení (EU) č. 517/2013 změnilo řadu nařízení a rozhodnutí EU, včetně nařízení (ES) č. 4/2009, z důvodu přistoupení Chorvatska k EU,
  • prováděcí nařízení (EU) 2015/228 nahradilo přílohy I až VII, aby zohlednilo
    • přistoupení Chorvatska k EU,
    • změny měny v Estonsku, Lotyšsku a Litvě,
    • přání Spojeného království podílet se na používání nařízení (ES) č. 4/2009,
    • potřebu zahrnout odkazy na Dánsko do příloh II a IV s ohledem na jeho přání částečně provést nařízení (ES) č. 4/2009,
    • změny některých oddílů příloh VI a VII s cílem usnadnit jejich používání,
  • prováděcím nařízením (EU) 2018/1937 byla nahrazena příloha X, aby byly zohledněny změny správních orgánů oznámené Evropské komisi Spojeným královstvím a Lotyšskem.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Nařízení platí od 18. června 2011. Vztahuje se na Dánsko navzdory jeho vystoupení z prostoru svobody, bezpečnosti a práva EU.

Dánsko potvrdilo svůj záměr provést nařízení v rozsahu, v jakém nařízení mění nařízení (ES) č. 44/2001, prostřednictvím prohlášení založeného na paralelní dohodě uzavřené s Evropským společenstvím.

V roce 2013 Dánsko potvrdilo svůj záměr provést prováděcí akt (prováděcí nařízení (EU) č. 1142/2011), kterým se vytvářejí přílohy X a XI nařízení (ES) č. 4/2009.

KONTEXT

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Rady (ES) č. 4/2009 ze dne 18. prosince 2008 o příslušnosti, rozhodném právu, uznávání a výkonu rozhodnutí a o spolupráci ve věcech vyživovacích povinností (Úř. věst. L 7, 10.1.2009, s. 1–79)

Postupné změny nařízení (ES) č. 4/2009 byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Dohoda mezi Evropským společenstvím a Dánským královstvím o příslušnosti a uznávání a výkonu soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech (Úř. věst. L 195, 18.7.2013, s. 1)

Rozhodnutí Rady 2011/432/EU ze dne 9. června 2011 o schválení Haagské úmluvy ze dne 23. listopadu 2007 o mezinárodním vymáhání výživného na děti a dalších druhů vyživovacích povinností vyplývajících z rodinných vztahů jménem Evropské unie (Úř. věst. L 192, 22.7.2011, s. 39–50)

Viz konsolidované znění.

Rozhodnutí Rady 2011/220/EU ze dne 31. března 2011 o podpisu Haagské úmluvy ze dne 23. listopadu 2007 o mezinárodním vymáhání výživného na děti a dalších druhů vyživovacích povinností vyplývajících z rodinných vztahů jménem Evropské unie (Úř. věst. L 93, 7.4.2011, s. 9)

Rozhodnutí Komise 2009/451/ES ze dne 8. června 2009 o úmyslu Spojeného království přijmout nařízení Rady (ES) č. 4/2009 o příslušnosti, rozhodném právu, uznávání a výkonu rozhodnutí a o spolupráci ve věcech vyživovacích povinností (Úř. věst. L 149, 12.6.2009, s. 73)

Dohoda mezi Evropským společenstvím a Dánským královstvím o příslušnosti a uznávání a výkonu soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech (Úř. věst. L 149, 12.6.2009, s. 80)

Rozhodnutí Rady 2006/325/ES ze dne 27. dubna 2006 o uzavření Dohody mezi Evropským společenstvím a Dánským královstvím o příslušnosti, uznávání a výkonu soudních rozhodnutích v občanských a obchodních věcech (Úř. věst. L 120, 5.5.2006, s. 22)

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 22.09.2021

Top