EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nový fond solidarity Evropské unie

Evropská unie (EU) je díky finančnímu nástroji solidarity schopna v případě velkých katastrof pomoci členským zemím a zemím jednajícím o přistoupení k EU. Komise vychází ze současného modelu Fondu solidarity Evropské unie a navrhuje nové nařízení týkající se širšího rozsahu pomoci a zlepšení fungování. Změny jsou nutné zejména proto, že roste riziko některých hrozeb, jako je například terorismus, epidemie a průmyslové katastrofy.

NÁVRH

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady ze dne 6. dubna 2005 o zřízení Fondu solidarity Evropské unie (KOM(2005) 108 v konečném znění - nebyl zveřejněn v Úředním věstníku).

PŘEHLED

Návrh nařízení předložený Komisí by měl být přizpůsoben na různé situace velkých katastrof, včetně ohrožení veřejného zdraví. A tak nařízení (ES) č. 2012/2002, podle kterého je spravován současný Fond solidarity Evropské unie, musí být zrušeno k datu vstupu v platnost nové právní úpravy v lednu 2007.

Nový finanční nástroj bude poskytovat finanční pomoc členským státům a zemím, které zahájily jednání o přistoupení k Evropské unii (EU). Pomoc pro přijatelné třetí země vychází ze zvláštního ustanovení Smlouvy z Nice týkajícího se hospodářské a finanční spolupráce se třetími zeměmi.

Oblast působnosti

Finanční pomoc Společenství je poskytována v případech, kdy škody způsobené katastrofou jsou tak závažné, že vnitrostátní prostředky nemohou účinně poskytnout východisko z krize.

Předkládaný návrh nařízení rozšiřuje tématickou oblast působnosti Fondu solidarity Evropské unie, která byla dosud omezena na přírodní katastrofy. V budoucnu bude EU schopna reagovat na průmyslové i technologické katastrofy, na ohrožení veřejného zdraví i na teroristické činny.

Rozsah katastrofy se stanoví:

  • kvantitativně, pokud je výše přímé škody odhadována nejméně na 1 miliardu eur (v roce 2007) nebo 0,5 % hrubého národního důchodu postiženého státu. Nově stanovená hranice umožní zvýšit počet případů, které bude možno financovat. Pod touto hranicí jsou oblastní a místní katastrofy v kompetenci států, které mohou využít jiných nástrojů Společenství;
  • politické kritérium, které by umožnilo Komisi navrhnout uvolnění peněz v krizových situacích, ve kterých vznikly pouze materiální škody, není vhodným kritériem. To se týká zejména následků spojených s teroristickými akty a epidemiemi.

Skutečná účinnost pomoci bude zaručena pouze zavedením jednotného nástroje zaměřeného pouze na katastrofy velkého rozsahu.

První pomoc

Pomoc z Fondu solidarity Evropské unie je poskytována na financování veřejných opatření první pomoci. Opatření jsou prováděna veřejnými orgány dotčeného státu nebo subjekty jednajícími ve veřejném zájmu.

Opatření, která mohou být financována z Fondu solidarity Evropské unie:

  • základní záchranná opatření potřebná pro okamžitou obnovu zničené infrastruktury a provozů v odvětví energetiky, vod a odpadních vod, telekomunikací, dopravy, zdravotnictví a vzdělávání;
  • okamžitá lékařská pomoc a opatření proti bezprostřednímu ohrožení zdraví, včetně nákladů na léky, zdravotnické produkty a očkovací látky;
  • poskytnutí dočasného ubytování a financování záchranných prací k zajištění okamžitých potřeb postiženého obyvatelstva;
  • základní záchranná opatření za účelem okamžitého zajištění ochranných zařízení;
  • opatření na okamžitou ochranu kulturního a přírodního dědictví;
  • základní záchranná opatření za účelem okamžitého vyčištění oblastí zasažených katastrofou;
  • lékařská, psychologická a sociální pomoc přímým obětem teroristických činů a jejich rodinám.

Postižený stát podává žádost na zajištění financování Komisi do deseti týdnů ode dne katastrofy.

Komise stanoví příslušnou částku pomoci, která nesmí přesáhnout 50 % celkové výše odhadovaných nákladů na příslušná opatření, a navrhne rozpočtovému orgánu, aby ji uvolnil. Finanční pomoc může být vyplacena, jakmile byly rozpočtové prostředky zapsány do rozpočtu Společenství a jakmile byla uzavřena dohoda o poskytnutí příspěvku mezi příslušným státem a Komisí.

Navíc mechanismus financování solidarity umožňuje poskytnout okamžitě na nejnutnější opatření zálohu ve výši 5 % odhadované částky, která nesmí překročit 5 milionů eur.

Komise předkládá Evropskému parlamentu každoročně do 1. července zprávu o činnosti Fondu solidarity.

Odkazy a postup

Návrh

Úřední věstník

Postup

KOM (2005) 108

Spolurozhodování COD/2005/0033

Poslední aktualizace: 11.10.2005

Top