EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sledování zoonóz a jejich původců

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 2003/99/ES o sledování zvířecích chorob a infekcí

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

Stanoví minimální požadavky, které musí být plněny ve všech zemích EU pro posílení jejich stávajících systémů sledování chorob a infekcí, které jsou přímo nebo nepřímo přenosné mezi zvířaty a lidmi.

KLÍČOVÉ BODY

Směrnice podporuje sledování:

  • zoonóz (chorob a infekcí, které jsou přirozeně přímo nebo nepřímo přenosné mezi zvířaty a lidmi),
  • původců zoonózy (jakýkoli virus, baktérie, houba, parazit nebo jiná biologická entita, která může způsobit zoonózu), a
  • související antimikrobiální rezistence* v zemích EU.

Zvýšené sledování zoonóz a antimikrobiální rezistence

Země EU jsou odpovědné za zavedení a udržování systémů sledování. Sledování probíhá na úrovni primární produkce* nebo v jiných fázích potravního řetězce, včetně krmiv a potravin pro lidskou spotřebu.

Prioritně se sledování týká následujících zoonóz:

  • brucelóza,
  • kampylobakterióza,
  • echinokokóza,
  • listerióza,
  • salmonelóza,
  • trichinelóza,
  • tuberkulóza způsobená Mycobacterium bovis,
  • verotoxigenická Escherichia coli.

V závislosti na epidemiologické situaci se sledování týká i:

  • virových zoonóz (virus Calicia, virus hepatitidy A, virus chřipky, vzteklina a viry přenášené členovci),
  • bakteriálních zoonóz (borelióza, botulismus, leptospiróza, psitakóza, tuberkulóza kromě tuberkulózy uvedené výše, vibrióza a yersinióza),
  • parazitické zoonózy (anisakiáza, kryptosporidióza, cysticerkóza a toxoplazmóza).

Metoda sledování

V některých případech jsou údaje shromažďované běžným sledováním nedostatečné. Koordinované programy sledování pro jednu nebo více zoonóz se mohou ukázat jako nezbytné pro účely posouzení specifických rizik nebo stanovení základních hodnot.

Země EU jsou odpovědné za zajištění, aby sledování poskytovalo srovnatelné údaje o výskytu antimikrobiální odolnosti u původců zoonóz a v případě potřeby i u jiných důležitých původců.

Sledování zoonóz, původců zoonóz a antimikrobiální rezistence v potravinách, krmivech a zvířatech doplňuje sledování humánních izolátů prováděné v souladu s rozhodnutím č. 1082/2013/EU o vážných přeshraničních zdravotních hrozbách.

Vyšetřování ohniska zoonóz z potravin

Příslušné orgány zemí EU musí vyšetřit ohniska choroby vyvolané původcem v potravinách, přičemž shromažďuje údaje o epidemiologickém profilu, potravinách potenciálně se podílejících na ohnisku choroby a potenciálních příčinách ohniska chorob.

Sdílení informací

  • Sdílení informací je nezbytné pro získání vyčerpávajících a srovnatelných údajů na úrovni EU. V každé zemi EU jeden nebo více příslušných orgánů spolupracuje s orgány odpovědnými za zdraví zvířat, krmiva a hygienu výživy. Zejména v případě ohniska zoonóz z potravin je rychlá výměna informací prostřednictvím varovných sítí (např. systém včasné výměny informací pro potraviny a krmiva) zásadní pro minimalizaci dopadu takového ohniska na veřejné zdraví a jeho ekonomického dopadu. Jsou též stanoveny unijní a vnitrostátní referenční laboratoře, které mají zajišťovat vysoce kvalitní analýzy vzorků.
  • Země EU musí posuzovat trendy a zdroje zoonóz, původců zoonóz a antimikrobiální rezistence a do konce května každého roku předložit zprávu Evropské komisi. Komise tyto zprávy postupuje Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, který je prozkoumá a do konce listopadu každého roku zveřejní souhrnnou zprávu.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Používá se od 12. prosince 2003. Musela nabýt podoby zákona v zemích EU do 12. dubna 2004.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Antimikrobiální rezistence: schopnost mikroorganismu přežívat nebo se rozrůstat v přítomnosti dané koncentrace antimikrobiální látky, která je obvykle dostatečná pro zabránění rozmnožování nebo pro usmrcení mikroorganismů téhož druhu.
Primární produkce: produkce, rozmnožování nebo pěstování primárních produktů, včetně chovu, zpracování a produkce hospodářských zvířat před porážkou. Zahrnuje i lov, rybolov a sklizeň produktů z volné přírody.

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/99/ES ze dne 17. listopadu 2003 o sledování zoonóz a jejich původců, o změně rozhodnutí Rady 90/424/EHS a o zrušení směrnice Rady 92/117/EHS (Úř. věst. L 325, 12.12.2003, s. 31–40)

Následné změny směrnice 2003/99/ES byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1082/2013/EU ze dne 22. října 2013 o vážných přeshraničních zdravotních hrozbách a o zrušení rozhodnutí č. 2119/98/ES (Úř. věst. L 293, 5.11.2013, s. 1–15)

Viz konsolidované znění.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2160/2003 ze dne 17. listopadu 2003 o tlumení salmonel a některých jiných původců zoonóz vyskytujících se v potravním řetězci (Úř. věst. L 325, 12.12.2003, s. 1–15)

Viz konsolidované znění.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1–24)

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 29.01.2018

Top