EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) – informace a monitorování životního prostředí

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 401/2009 o Evropské agentuře pro životní prostředí a Evropské informační a pozorovací síti pro životní prostředí

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

Nařízení stanoví cíle a úkoly Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) a Evropské informační a pozorovací sítě pro životní prostředí (EIONET). Ty jim umožňují poskytovat informace, které pomáhají při utváření politik Evropské unie (EU) v oblasti životního prostředí.

KLÍČOVÉ BODY

Agentura EEA je decentralizovanou agenturou EU. Jejím cílem je poskytovat objektivní, spolehlivé a srovnatelné informace, které umožní ochranu a zlepšení stavu životního prostředí a podpoří udržitelný rozvoj tak, aby:

  • byla přijímána opatření na ochranu životního prostředí,
  • byly hodnoceny výsledky těchto opatření,
  • veřejnost byla neustále informována o stavu životního prostředí,
  • členské státy EU a instituce EU měly nezbytnou technickou a vědeckou podporu.

Agentura má tyto hlavní úkoly:

  • shromažďovat, zpracovávat a analyzovat údaje, aby EU poskytovala objektivní informace potřebné pro tvorbu efektivních politik v oblasti životního prostředí,
  • napomáhat monitorování a provádění opatření v oblasti životního prostředí,
  • třídit a posuzovat údaje o stavu životního prostředí a informovat o nich veřejnost,
  • zajišťovat, aby údaje byly srovnatelné v celé Evropě,
  • podporovat začlenění informací EU o životním prostředí do mezinárodních programů monitorování, jako jsou například programy Organizace spojených národů,
  • podporovat rozvoj metod posuzování výše škod na životním prostředí a nákladů na předcházení těmto škodám, nákladů na ochranná opatření a na obnovu životního prostředí,
  • podporovat výměnu informací o nejlepších dostupných technologiích pro předcházení škodám na životním prostředí nebo pro jejich omezení a
  • jednou za pět let uveřejnit zprávu o stavu životního prostředí, o trendech a výhledech v této oblasti.

Shromažďované informace pokrývají tyto oblasti:

Správní rada EEA se skládá z jednoho zástupce každé z 32 členských zemí (27 členských států, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska a Turecka), dvou zástupců Evropské komise a dvou vědeckých odborníků, které jmenuje Evropský parlament. Za každodenní řízení zodpovídá výkonný ředitel.

Agentura EEA spolupracuje s dalšími institucemi EU a mezinárodními subjekty, jako je statistický úřad EU a Společné výzkumné středisko Komise, s Programem OSN pro životní prostředí a se Světovou zdravotnickou organizací.

Síť Eionet, kterou koordinuje EEA, je informační síť EU zaměřená na otázky životního prostředí a sestává z 32 členských zemí EHP a šesti spolupracujících zemí (Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo*, Černá Hora, Severní Makedonie a Srbsko).

Nařízení (EU) 2021/1119, evropský právní rámec pro klima (viz shrnutí), doplnilo do nařízení (ES) č. 401/2009 další článek (článek 10a), kterým se zřizuje Evropský vědecký poradní výbor pro změnu klimatu. Poradní výbor tvoří 15 nezávislých předních vědeckých odborníků s odbornými znalostmi pokrývajícími široké spektrum relevantních vědních oborů. Členové poradní rady jsou správní radou EEA jmenováni na dobu čtyř let po otevřeném a přísném výběrovém řízení. Členové jsou jmenováni za svou osobu a vybírání na základě své vědecké excelence, rozsáhlých odborných znalostí a odborné praxe.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Uplatňuje se ode dne 10. června 2009.

Nařízení (ES) č. 401/2009 kodifikovalo a nahradilo nařízení (EHS) č. 1210/90 a jeho následné změny.

KONTEXT

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 401/2009 ze dne 23. dubna 2009 o Evropské agentuře pro životní prostředí a Evropské informační a pozorovací síti pro životní prostředí (kodifikované znění) (Úř. věst. L 126, 21.5.2009, s. 13–22).

Postupné změny nařízení (ES) č. 401/2009 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.


* Tímto označením nejsou dotčeny postoje k otázce statusu a označení je v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1244/1999 a se stanoviskem Mezinárodního soudního dvora k vyhlášení nezávislosti Kosova.

Poslední aktualizace 19.04.2023

Top