EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Strategie rozšiřování v období 2010-2011

Komise předkládá každý rok strategii na podporu reforem v kandidátských zemích a v potenciálních kandidátských zemích pro přistoupení k Evropské unii (EU). Předkládá tak politické a finanční priority procesu rozšiřování v probíhajícím roce.

AKT

Communication from the Commission to the European Parliament and the Council of 23 November 2010 - Enlargement Strategy and Main Challenges 2010-2011 [COM(2010) 660 final – Not published in the Official Journal] (Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě, ze dne 9. listopadu 2010, nazvané „Strategie rozšiřování a hlavní výzvy v období 2010–2011“ (KOM(2010) 660 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku))

PŘEHLED

Proces rozšiřování se v návaznosti na mezinárodní hospodářskou krizi a nové cíle Evropské unie (EU) pro udržitelný růst ubírá novým směrem. Sdělení poukazuje také na pokrok zemí západního Balkánu, i když by se tempo reforem mělo ještě zvýšit.

Situace kandidátských zemí pro přistoupení

Turecko pokračovalo v procesu politických a ústavních reforem s cílem zlepšit demokracii a právní systém státu, rozšířit oblast působnosti základních práv a respektování osobních svobod.

Nadále je však třeba vynakládat úsilí zejména v oblasti veřejných zakázek, politiky hospodářské soutěže a sociální politiky. Země by měla také postoupit ve snaze o zlepšení svých vztahů s Řeckem a Arménií.

Chorvatsko učinilo pokrok v plnění přístupových kritérií a sbližování právních předpisů s acquis EU. Musí však být uskutečněny ještě další reformy s cílem zajistit řádnou správu věcí veřejných a kontrolu finančních prostředků z fondů EU. Stejně tak v oblasti justice, základních práv, politiky hospodářské soutěže a spolupráce země s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Bývalá jugoslávská republika Makedonie musí provést reformy v demokratickém systému, veřejné správě a soudnictví. Země musí zlepšit zejména boj proti korupci, svobodu projevu a podnikatelské prostředí. Normalizovány by měly být také vztahy s Řeckem.

Také s Islandem byla v červenci 2010 zahájena jednání o přistoupení a země může od té doby pro podporu svých reforem používat nástroj předvstupní pomoci (NPP). Země se musí ještě snažit, aby zajistila transparentnost politického systému, nezávislost soudů, stabilitu veřejných financí a celého finančního systému.

Situace potenciálních kandidátských zemí pro přistoupení

Komise doporučila Radě udělit statut kandidátské země Černé hoře a zahájit jednání o přistoupení, jakmile země dostatečně postoupí v dodržování kritérií pro přistoupení. Komise dále nabádá Albánii, aby pokračovala v úsilí o zahájení jednání.

Bosna a Hercegovina udělala pouze malý pokrok při dodržování kritérií pro přistoupení, zejména pokud jde o soulad s Evropskou úmluvou o lidských právech (EÚLP), demokratické zásady a právo na rovné zacházení bez diskriminace.

Srbsko pokračovalo v programu politických reforem s pozitivními výsledky v boji proti organizovanému zločinu a korupci. Země dále pokročila v zavádění Prozatímní dohody o obchodu a Dohody o stabilizaci a přidružení (SAA). Důležité je, aby země i nadále usilovala o usmíření a regionální spolupráci a také o aktivní účast v ICTY.

Tempo reforem v Kosovu se v oblasti politiky, zejména co se týče procesu decentralizace, zvýšilo. Nicméně je zapotřebí dalšího úsilí v oblasti boje proti korupci, organizovanému zločinu a praní špinavých peněz. Také je třeba zlepšit dialog a vzájemné usmíření mezi komunitami, ochranu menšin, dialog a regionální spolupráci.

Priority strategie v období 2010-2011

Proces rozšiřování musí postupovat v souladu s novými prioritami s cílem:

  • překonat hospodářskou krizi, zejména prováděním strukturálních reforem a zavedením přísné fiskální politiky. V některých případech poskytuje EU zemím v procesu rozšiřování rozpočtovou podporu a makroekonomickou pomoc;
  • zlepšit sociální začlenění, zlepšením životních podmínek pro ohrožené skupiny, zejména Romy, a přijmout ambiciózní cíle v oblasti zaměstnanosti, snižování chudoby a vzdělávání;
  • provést reformu státní a veřejné správy se zaměřením na řádné fungování institucionálních a právních systémů, boj proti organizovanému zločinu a korupci;
  • zaručit svobodu projevu a nezávislost médií;
  • pokročit směrem k usmíření a regionální spolupráci, zejména v zemích západního Balkánu.

Poslední aktualizace: 14.02.2011

Top