EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bílá kniha o mládeži

Hlavním cílem této bílé knihy je navrhnout nový rámec spolupráce mezi různými aktéry v oblasti mládeže s cílem lépe mladé lidi zapojit do rozhodnutí, která se jich týkají.

AKT

European Commission white paper of 21 November 2001 – A new impetus for European youth [COM(2001) 681 final – Not published in the Official Journal] (Bílá kniha Evropské komise ze dne 21. listopadu 2001 – Nový impuls pro evropskou mládež (KOM(2001) 681 v konečném znění – nebyla zveřejněna v Úředním věstníku))

PŘEHLED

V nedávných letech Evropa zakusila hospodářské a sociálně-kulturní změny, které významně působí na mládež. Komise doufá, že naplní očekávání mladých lidí, když jim bude poskytovat příležitosti vyjadřovat jejich názory a větší měrou přispívat společnosti, a proto přijala tuto bílou knihu po širokých konzultacích se všemi relevantními aktéry na vnitrostátní i evropské úrovni, včetně samotných mladých lidí.

Bílá kniha o mládeži je také pojata jako reakce na to, že mladí lidé ve velké míře ztrácejí důvěru v tradiční formy účasti na veřejném životě. Na základě příkladu Bílé knihy o vládnutí (EN) (FR) vyzývá mladé Evropany, aby se stali aktivními občany.

S cílem pomoci zemím a regionům Evropské unie (EU) přijmout opatření pro mladé lidi v Evropě tato bílá kniha navrhuje nový rámec spolupráce obsahující dvě složky: zvýšená spolupráce mezi zeměmi EU a větší ohled na faktor mládeže v odvětvových politikách.

Zvýšená spolupráce mezi zeměmi EU

„Otevřená metoda koordinace“ podporuje spolupráci mezi zeměmi EU a využívá osvědčené postupy z celé Evropy. Zahrnuje stanovení pokynů pro EU společně s harmonogramem pro plnění krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých cílů stanovených zeměmi EU. Zajišťuje také mechanismy sledování. Bílá kniha v této souvislosti navrhuje jmenovat národního koordinátora jako zástupce Komise pro problematiku mládeže.

Toto jsou prioritní oblasti pro tuto pracovní metodu:

  • zavedení nových způsobů, jak by se mladí lidé mohli účastnit veřejného života. Komise navrhuje všeobecně rozšířit regionální a vnitrostátní rady pro mládež a důkladně prozkoumat Evropské fórum mládeže s cílem učinit je reprezentativnější. V roce 2003 a 2004 Komise také zahájí pilotní projekty s cílem stimulovat mladé lidi k účasti;
  • zlepšení informovanosti o evropských otázkách. V tomto ohledu Komise navrhuje zřídit internetový portál (EN) a fórum, na nichž by mladí lidé mohli získávat informace a vyjadřovat své názory;
  • podporování dobrovolné služby. Jako vzdělávací zkušenost a způsob integrace mladých lidí do společnosti má dobrovolná služba důležitou úlohu na evropské úrovni, v rámci Evropské dobrovolné služby (EDS je součástí programu Mládež v akci), a na vnitrostátní, regionální a místní úrovni, na kterých musí země EU vynakládat větší úsilí, aby odstranily zbývající překážky mobility;
  • rozšíření poznatků o problémech souvisejících s mládeži. Patří sem mimo jiné propojení stávajícího výzkumu a struktur na evropské úrovni.

Začleňování faktoru mládeže do odvětvových politik

Bílá kniha vyzývá k tomu, aby politiky EU a vnitrostátní politiky braly větší ohled na potřeby mladých lidí. Nejvíce se to týká politik v oblasti zaměstnanosti a sociální integrace, boje proti rasismu a xenofobii, vzdělávání, celoživotního učení a mobility. Do budoucího pracovního programu je zařazena komplexní otázka autonomie mladých lidí.

Kontext

Na základě článku 149 Smlouvy o založení Evropského společenství (nyní článek 165 Smlouvy o fungování Evropské unie) byla v souvislosti s mladými lidmi na evropské úrovni vytvořena různá opatření v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, odborné přípravy a informačních technologií. Země EU také začaly spolupracovat v otázkách souvisejících s výměnami a mobilitou mládeže.

Všechna tato konkrétní opatření mají stálou podporu Evropského parlamentu a Rady ministrů, ať již při přijímání programů, nebo ve formě usnesení týkajících se mimo jiné účasti mladých lidí nebo jejich sociálního začlenění a později iniciativu mladých lidí. Výbor regionů a Hospodářský a sociální výbor pravidelně vydávají pozitivní a podporující stanoviska k různým aspektům mládeže. Tento soubor informací je však nutné více využívat a tuto doposavad skromnou spolupráci pro mladé lidi a s mladými lidmi je nutné upevnit.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Sdělení Komise Radě ze dne 22. října 2004 – Pokračování bílé knihy „nový podnět pro evropskou mládež“: hodnocení akcí provedených v rámci evropské spolupráce pro mladé (KOM(2004) 694 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku). Komise sleduje pokrok, kterého se podařilo dosáhnout od vydání bílé knihy s ohledem na mandát, který ji svěřila přímo Rada, i na závazky vůči všem aktérům tohoto procesu. Komise splnila všechny své závazky a podařilo se dosáhnout široké mobilizace mladých lidí, mládežnických organizací, veřejných orgánů, ministerstev a evropských institucí.

Pro to, aby nedošlo ke ztrátě nového impulzu vyvolaného bílou knihou, se Komise domnívá, že Rada by měla vzít v úvahu následující aspekty:

  • je nutné diskutovat o prioritách rámce evropské spolupráce;
  • je nutné znovu zhodnotit rovnováhu mezi flexibilitou a účinností otevřené metody koordinace v oblasti mládeže;
  • otevřená metoda koordinace musí vést k účinným opatřením na vnitrostátní úrovni, aby bylo možné zaručit, že mladí lidé budou tento proces podporovat a přijmou ho;
  • mladí lidé by měli být pravidelně strukturovaným a účinným způsobem konzultováni, a to na vnitrostátní i evropské úrovni.

Poslední aktualizace: 13.04.2011

Top