Help Print this page 

Summaries of EU Legislation

Title and reference
Missoc – Společný informační systém o sociální ochraně

Summaries of EU legislation: direct access to the main summaries page.

This summary is archived.
Languages and formats available
BG ES CS DA DE ET EL EN FR GA HR IT LV LT HU MT NL PL PT RO SK SL FI SV
HTML html ES html CS html DA html DE html EL html EN html FR html IT html HU html NL html PL html PT html RO html FI html SV
Multilingual display
Miscellaneous information
  • Archived: true
Text

Missoc – Společný informační systém o sociální ochraně

V roce 1990 zahájila Evropská komise MISSOC – „společný informační systém o sociální ochraně“ s cílem umožnit stálou a úplnou výměnu informací o sociální ochraně v Evropě.

AKT

Program MISSOC – společný informační systém o sociální ochraně (Mutual Information System on Social Protection), zahájený v březnu 1990

PŘEHLED

Evropská komise v roce 1990 zřídila MISSOC (Mutual Information System on social protection), který se stal přednostním zdrojem informací o stavu sociální ochrany v Evropě. V současné době MISSOC sdružuje 25 členských států Evropské unie (EU), od roku 2000 tři státy Evropského hospodářského prostoru, tedy Island, Lichtenštejnsko a Norsko, a od roku 2002 také Švýcarsko.

Program MISSOC je založen na úzké spolupráci Generálního ředitelství „Zaměstnanost, sociální věci a začlenění“ Evropské komise a sítě zástupců členských států. Jeho chod zajišťuje sekretariát jmenovaný GŘ Komise „Zaměstnanost a sociální věci“, který se stará o koordinaci sítě, organizování setkání, sběr informací, řízení informačního systému a přípravu a šíření přehledů.

Každá zúčastněná země jmenuje jednoho či dva korespondenty z příslušného ministerstva či orgánu, který odpovídá za otázky sociálního zabezpečení. Korespondenti poskytují informace a zaručují spolehlivost uveřejněných informací. Síť MISSOC se schází dvakrát ročně (v květnu a říjnu) v členském státě, který zajišťuje předsednictví Rady Evropské unie.

Popis činností

MISSOC je založen na informacích poskytnutých ministerstvy a příslušnými orgány sociálního zabezpečení. Uveřejňuje pravidelně aktualizované srovnávací přehledy (DE) (EN) (FR) týkající se všech oblastí sociální ochrany a informační bulletiny MISSOC (DE) (EN) (FR) zaměřené na konkrétní témata, jako je sociální ochrana zdravotně postižených osob, zdravotní péče, systém ochrany ve stáří nebo základní změny v systémech sociálního zabezpečení.

Pokud jde o země střední a východní Evropy, v rámci projektu MISSCEEC II (DE) (EN) (FR) byly shromážděny informace o právních předpisech v oblasti sociální ochrany, které lze začlenit do přehledů MISSOC.

Poslední aktualizace: 21.03.2005

Top