EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy – akční plán EU

PŘEHLED DOKUMENTU:

Sdělení Evropské komise (COM(2016) 87 final) – Akční plán EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy

PŘEHLED

CO JE ÚKOLEM TOHOTO SDĚLENÍ?

  • Stanoví plán boje proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy (tj. nezákonnému shromažďování, přepravě a distribuci zvířat a produktů z nich) jak na úrovni EU, tak celosvětově.
  • Jeho cílem je mobilizovat všechny diplomatické a obchodní kanály a kanály rozvojové spolupráce EU, aby se zamezilo jedné z nejvýnosnějších trestných činností na světě.

KLÍČOVÉ BODY

Akční plán zahrnuje 32 opatření, která budou EU a každá z 28 zemí EU (1) provádět v období 2016 až 2020. Soustředí se na tři hlavní aspekty:

  • 1.

    Zamezení nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a snížení nabídky a poptávky po nelegálních produktech z nich. Například:

    • Evropská komise vydá pokyny s cílem zastavit vývoz starožitných předmětů ze slonoviny z EU. Země EU pak budou vydávat potvrzení o prodeji a koupi starožitných předmětů ze slonoviny uvnitř EU pouze na základě podmínek stanovených v těchto pokynech,
    • Komise a vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku zajistí, aby nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy byl začleněn do unijní politiky a nástrojů boje proti korupci (zejména v rámci jednání s klíčovými zeměmi, jež nejsou členy EU a jsou příjemci rozpočtové podpory).
  • 2.

    Lepší uplatňování stávajících pravidel a efektivnější boj proti organizované trestné činnosti. Například:

    • Komise, Europol a Eurojust budou usilovat o zlepšení spolupráce mezi zeměmi EU v případech přeshraničního obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy,
    • Komise, vysoká představitelka a země EU podpoří budování kapacit pro vymáhání práva v hlavních zemích původu a zemích představujících hlavní trhy, včetně vymáhání práva uvnitř chráněných území.
  • 3.

    Posilování spolupráce mezi zeměmi původu, cílovými zeměmi a tranzitními zeměmi. Například:

    • Komise a vysoká představitelka budou hledat způsoby, jak poskytovat rozvojovým zemím rozsáhlejší, účinnější a strategičtěji zaměřenou podporu při potlačování nezákonného obchodu,
    • společně se zeměmi EU Komise a vysoká představitelka zintenzivní dialog s hlavními zeměmi původu, tranzitními zeměmi a zeměmi představujícími koncový trh, včetně dialogu s místními komunitami, občanskou společností a soukromým sektorem.

KONTEXT

Nezákonný obchod s volně žijícími a planě rostoucími druhy je nejvýnosnější trestnou činností na světě. Má vážné důsledky pro biologickou rozmanitost a negativní dopady na právní stát, protože je úzce propojen s korupcí. Také stoupá jeho úloha při financování ozbrojených milicí a teroristických skupin.

EU je pro tento obchod cílovou, zdrojovou i tranzitní oblastí. Proto má při potlačování této nezákonné činnosti klíčovou úlohu.

Další informace najdete na internetových stránkách Evropské komise v části Přístup EU k boji proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy.

AKT

Sdělení komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Akční plán EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy (COM(2016) 87 final ze dne 26.2.2016)

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Pracovní dokument útvarů Komise: Analýzy a důkazy na podporu akčního plánu EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy – průvodní dokument ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Akční plán EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy (SWD(2016) 38 final ze dne 26.2.2016)

Posílení spolupráce s obchodními odvětvími proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy – závěrečná zpráva. Zpráva pro GŘ pro životní prostředí EK, 13. listopadu 2015.

Poslední aktualizace 02.05.2016



(1) Spojené království vystupuje z Evropské unie a od 1. února 2020 se stane tzv. třetí zemí (státem mimo EU).

Top