EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0026

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ o provádění normalizační politiky EU a o přínosu evropských norem k politikám Unie

COM/2018/026 final

V Bruselu dne 16.1.2018

COM(2018) 26 final

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

o provádění normalizační politiky EU a o přínosu evropských norem k politikám Unie

{SWD(2018) 15 final}


Úvod

Hospodářské prostředí v EU a u mezinárodních obchodních partnerů Unie se mění. Hranice mezi tradičními odvětvími výroby, digitálními technologiemi a službami se stále více stírají a do globálních průmyslových hodnotových řetězců se postupně zavádí digitální řešení. S ohledem na tyto výzvy by Komise měla tuto hospodářskou skutečnost promítnout do svých priorit pro normalizaci týkajících se evropských politik a právních předpisů, a to společně s interinstitucionálními partnery. Ve svém sdělení „Evropské normy pro 21. století“ (dále jen „sdělení“) 1 z června 2016 Komise představila novou vizi evropského systému normalizace s cílem vyřešit uvedené výzvy.

Nová vize, kterou sdělení upřesňuje, překračuje tradiční způsob nakládání s normami na úrovni EU, který se v minulosti omezoval na technickou podporu pro potřeby EU v oblasti harmonizace. Nová vize se zaměřuje na to, aby normalizace přispívala k řešení společenských výzev a k evropským politikám, jako je podpora inovace, zvyšování kvality a bezpečnosti, zvyšování tvorby pracovních míst a růstu, podpora globálních hodnotových řetězců a rozvoj jednotného trhu.

Kromě takto rozšířené podpory politiky sdělení rovněž představilo nové iniciativy k dosažení těchto cílů v rámci evropského systému normalizace, a to zejména společnou iniciativu v oblasti normalizace 2 a návrh 3 zahájit interinstitucionální dialog se spolunormotvůrci. V dubnu 2016 Komise dále stanovila priority pro normalizaci IKT a navrhla konkrétní opatření ve svém sdělení nazvaném Priority pro normalizaci IKT pro jednotný digitální trh (dále jen „sdělení o IKT“) 4 na základě strategického dvoupilířového přístupu. V prvním pilíři Komise určila pět prioritních oblastí, které jsou z hlediska nutnosti přijetí opatření považovány za naléhavější. V druhém pilíři Komise navrhla proces na vysoké úrovni s cílem dosáhnout přijetí opatření, sledovat pokrok při dosahování výsledků a v případě potřeby priority upravit 5 .

Jednou z nejdůležitějších zásad normalizace je transparentnost, která vyžaduje, aby byly zavedeny nástroje pro komunikaci a sdílení informací se zúčastněnými stranami. V rámci evropské normalizace k tomu byl doposud používán roční pracovní program Unie pro oblast evropské normalizace 6 a průběžný plán 7 pro normalizaci IKT 8 .

Cílem této zprávy je vysvětlit, jak jednotlivá opatření a subjekty v rámci předchozích ročních pracovních programů Unie, sdělení nazvané Priority pro normalizaci IKT pro jednotný digitální trh (dále jen „sdělení o IKT“) 9 a společné iniciativy v oblasti normalizace dosud přispěly k plnění cílů, které Komise stanovila. Je rozdělena do dvou částí. První se zabývá prvky politiky této nové vize a druhá spoluprací se zúčastněnými subjekty. Doplňuje ji pracovní dokument útvarů Komise, který obsahuje podrobné informace o pokroku dosaženém při realizaci různých opatření stanovených ve výše uvedených ročních pracovních programech Unie a ostatních průběžných aktivit. Účelem této zprávy je podpořit interinstitucionální dialog stanovený ve sdělení, o nějž bude Komise se spolunormotvůrci v nadcházejících měsících nadále usilovat v zájmu položení základů pro práci na ročním pracovním programu Unie na rok 2019.

Prvky politiky nové vize 

1.Podpora inovací

Normy jsou považovány za hybnou sílu inovací 10 . Hlavním nástrojem inovací v rámci normalizačního procesu je zpracování relevantních vědeckých a technických údajů, známější jako prenormativní výzkum, na jehož základě se vypracuje norma. Nařízení EU č. 1025/2012 11 (dále jen „nařízení“) stanovilo tento rámec v návaznosti na zvýšené přispění normalizace k inovacím v Evropě. Od roku 2016 se Komise společně s dalšími zúčastněnými subjekty v rámci společné iniciativy v oblasti normalizace intenzivněji zaměřuje na tento cíl prostřednictvím propojování výzkumu a inovací s normalizací 12 .

Zajištění úzké a včasné interakce mezi oblastmi výzkumu a vývoje a standardizace je klíčovým faktorem, který inovativním výrobkům pomáhá najít cestu na trh. Program Horizont 2020 se rovněž opětovně zaměřil na vztah mezi výzkumnými projekty a procesem normalizace, a to konkrétně začleněním normalizačních aktivit do výzkumných projektů a uznáním jejich potenciálu zvětšovat dopad výzkumu a výsledků výzkumu a vývoje. V rámci projektů, které jsou součástí programu Horizont 2020 a týkají se spolupracujících inteligentních dopravních systémů (C-ITS), kybernetické bezpečnosti a ochrany soukromí na internetu 13 , nanotechnologií, pokročilých materiálů, biotechnologie, energetiky včetně palivových článků a vodíku, bezpečných společností a pokročilé výroby a zpracování, se provádí řada prenormativních aktivit zaměřených na podporu zdravotnických prostředků, ochrany životního prostředí, dekarbonizace, energetické účinnosti a metrologie.

Probíhající prenormativní výzkum též přispívá k vytváření harmonizovaných certifikačních programů pro bezpečnostní výrobky a systémy.

Komise spolupracuje s evropskými normalizačními organizacemi a dalšími organizacemi, které vytvářejí normy, fóry a konsorcii a příslušnými zúčastněnými subjekty, pokud jde o možná opatření, která zlepší normalizační ekosystém v oblasti IKT. To zahrnuje podporu interakce mezi uživateli produktů s otevřeným zdrojovým kódem a normalizačními komunitami a definování vyváženého, jasného a předvídatelného evropského licenčního rámce pro patenty, jejichž využití je nezbytné k dodržení technických norem. Komise zveřejnila sdělení týkající se licenčního rámce pro patenty v listopadu 2017 14 .

Komise program Horizont 2020 hojně využívá k financování projektů v oblasti výzkumu a inovací, které přispívají k normalizaci, a spolupracuje s evropskými normalizačními organizacemi na opatřeních, která překlenou mezeru mezi výzkumem, inovacemi a normalizací. Partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP) v rámci programu Horizont 2020 jsou zásadní pro vytváření klíčových stavebních kamenů v oblasti digitálních technologií. Rozsáhlé pilotní projekty připravují široké zavedení prostřednictvím testovacích prostředí, experimentálních zařízení a pilotních řad, a tím vedou k získávání nových poznatků a poskytují informace pro normalizační procesy. Na základě předběžných údajů členských států a průmyslu byly určeny iniciativy průmyslových platforem, a sice „propojená inteligentní továrna“, „zdraví a péče“, „inteligentní zemědělství“, „propojená a automatizovaná mobilita“, „inteligentní energetika“ i průřezové údaje týkající se průmyslu a platformy „internetu věcí“.

Sdělení s názvem Evropská strategie pro nízkoemisní mobilitu 15 uvádí: „Aby bylo možné co nejvíce vytěžit z velikosti vnitřního trhu, je naprosto nezbytná normalizace a interoperabilita, zejména pak pro elektromobilitu, a je třeba odstranit překážky pro dobíjení elektromobilů v celé EU.“ Komise se chystá přijmout první z řady nařízení Komise v přenesené pravomoci, kterým se doplní nebo aktualizují odkazy na normy uvedené v technických specifikacích stanovených v příloze II směrnice 2014/94/EU o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva.

2.Zvyšování kvality, bezpečnosti, zabezpečení a udržitelnosti výrobků a služeb

Účinná normalizační politika přispívá k plnění zákonných požadavků na bezpečnost tvorbou technických specifikací odpovídajících nejnovějším poznatkům a poskytováním společně akceptovaných zkušebních metod k měření shody výrobků a služeb se stanovenými hodnotami pro kvalitu, bezpečnost, zabezpečení, energetickou a surovinovou účinnost. Cíle týkající se kvality, bezpečnosti, zabezpečení a udržitelnosti se v zásadě doplňují, ale v některých případech mohou být též protichůdné. Sledování cílů v oblasti normalizace způsobem, který je co nejvyváženější a založený na vzájemné podpoře, je stále výzvou.

2.1Kvalita

Za účelem pomoci zlepšit kvalitu služeb požádala Komise evropské normalizační organizace 16 , aby vypracovaly evropské normy v oblastech, jako jsou poštovní služby, kde normy přispěly k rozvoji odvětví služeb přepravy balíkových zásilek, i horizontální normy pro služby, které vytváří CEN s cílem pomoci poskytovatelům služeb, např. při měření jejich výkonnosti.

Nedávno vyžádané evropské normy v oblasti metrologie 17 by měly zlepšit kvalitu měření, zejména měření vody a tepelné energie i decentralizované výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a přenosu energie do a z elektromobilů.

2.2Bezpečnost

Bezpečnost je jednou z hlavních oblastí evropské normalizace. Zaujímá zhruba 60 % normalizačních požadavků Komise, což odráží dopad bezpečnosti na každodenní život občanů EU. Harmonizované právní předpisy EU i směrnice o obecné bezpečnosti výrobků 18 , které zajišťují bezpečnost stovek výrobků na trzích v EU, vycházejí z harmonizovaných norem a dalších norem na podporu právních předpisů EU 19 v zájmu zajištění shody s bezpečnostními požadavky právních předpisů.

Nedávno vypracované normy podporují harmonizaci v široké škále oblastí, jako je bezpečnost dětí a osobní ochranné prostředky. Nedávno přijatá evropská norma o bezpečnosti dětí specifikuje bezpečnostní požadavky na zapalovače, které dětem znemožní aktivovat zapalovací mechanismus. Dále nově přijaté normy upravující dětská nosítka zajišťují, aby děti nemohly uchopit komponenty nosítka. A konečně normalizace stanovila technické požadavky na ochranu očí před laserovými paprsky v rámci osobních ochranných prostředků, které chrání pracovníky před náhodným vystavením laserovému záření.

2.3Zabezpečení 

S ohledem na technologický i mezinárodní politický vývoj je zabezpečení stále více upřednostňováno coby politická oblast EU. V souvislosti se zabezpečením určila Komise od roku 2016 normalizační potřeby v oblasti krizového řízení a chemické, biologické, radiologické a jaderné ochrany a požádala CEN o vypracování příslušných norem. Kromě toho byl prostřednictvím programu Horizont 2020 zahájen prenormativní výzkum v řadě oblastí zahrnujících bezpečnostní hrozby, jako je radiologické a jaderné ohrožení kritické infrastruktury. V oblasti IKT Komise též iniciovala normalizační požadavek na ochranu soukromí již od návrhu s cílem pomoci výrobcům konzistentně zohledňovat otázky ochrany údajů.

2.4Udržitelnost

Udržitelnost patří k významným dlouhodobým cílům evropské normalizace. Normy jsou nutné k provádění klíčových priorit EU, jako je politika energetické unie a její výzkumná a inovační strategie – Urychlení inovací v oblasti čisté energie 20  – která zahrnuje opatření zaměřená na zmírňování dopadů změny klimatu a přizpůsobení se této změně a dekarbonizaci energetického systému. V letech 2016 21  a 2017 22  Komise požádala evropské normalizační organizace, aby vypracovaly normy týkající se systémů environmentálního řízení, obalů a obalových odpadů, polycyklických aromatických uhlovodíků, environmentálního řízení, ekodesignu a označování energetické účinnosti spotřebičů, rámcové směrnice o vodě, emisí skleníkových plynů, používání pesticidů, zařízení pro rekuperaci par, baterií, zeleného vodíku, těkavých organických sloučenin, pyrolyzních olejů, řas, snižování energetické náročnosti budov, zavádění ekologické infrastruktury, kvality vzduchu a snižování emisí. Uvedené požadavky byly založeny na stávajících právních a politických rámcích a jsou v souladu s kritérii stanovenými v těchto rámcích. Za účelem odstranění překážek pro technologie šetrné ke klimatu v odvětví chlazení, klimatizace, tepelných čerpadel a lehčených plastů Komise požádala výbory CEN a CENELEC, aby vypracovaly příslušné evropské normy.

3.Podpora tvorby pracovních míst a růstu 

Normalizace je proces vedený zdola nahoru, který umožňuje přizvat zástupce průmyslu, státní správy, vědy a dalších zúčastněných subjektů, a tím vede k vysoké míře přijetí norem mezi těmito zúčastněnými subjekty. Pro EU jsou normy a normalizace jasnou strategickou výhodou k zajištění konkurenceschopnosti Unie a klíčovými nástroji pro podporu inovace a pokroku na jednotném trhu. Obecně se má za to, že normy a normalizace jsou nezbytné pro podporu hospodářského růstu díky své úloze při zvyšování produktivity a konkurenceschopnosti a podněcování inovací a prosperity. Jsou též prostředkem, který EU umožňuje zachovat si vedoucí postavení v technickém rozvoji a světovém obchodu.

Přestože vnitrostátní studie, které provedly Francie, Německo, Spojené království a další státy 23 , poukazují na to, jak normy a normalizace přispívají ke konkurenceschopnosti podniků v EU, účinky norem a normalizace v širším evropském rozsahu jsou stále nepostřehnutelné. Právě tato otázka se znovu projednávala v souvislosti se společnou iniciativou v oblasti normalizace s cílem posílit empirickou základnu ročního správního cyklu týkající se normalizační politiky EU.

Komise uznává, že je důležité hlouběji porozumět ekonomickým a sociálním dopadům norem a normalizace, a v ročním pracovním programu Unie pro rok 2017 stanoví svůj záměr zahájit studii 24 . Předmět je rozsáhlý a měření (hospodářských) dopadů norem a normalizace i shromáždění údajů, na jejichž základě by bylo možné vyjádřit dopady norem a normalizace v penězích a jejich vnější faktory na makroekonomické, odvětvové a podnikové úrovni, s sebou nesou metodologické výzvy. S ohledem na výše uvedené Komise tento rok ve spolupráci s vnitrostátními normalizačními orgány a dalšími účastníky zahájila studii proveditelnosti příslušného opatření společné iniciativy v oblasti normalizace, jehož se uvedená studie týká 25 . Účelem studie je vyhodnotit další posouzení provedení výsledné studie.

4.Podpora globálních hodnotových řetězců

Evropský systém normalizace hraje klíčovou úlohu při podpoře evropských podniků a malých a středních podniků, aby mohly rozšiřovat svoji činnost za hranice Evropy, a při zajišťování kvality a bezpečnosti dovážených výrobků a služeb. Příkladem jsou dohody mezi evropskými a mezinárodními normalizačními organizacemi jako ISO 26 , IEC 27  i globální partnerství jako Projekt partnerství třetí generace (3GPP) 28 a organizace oneM2M 29 . Od roku 2016 se Komise též snaží prosazovat evropský regulační model opírající se o dobrovolné normy a úzkou vazbu na mezinárodní normalizaci ve třetích zemích v souladu s rámcem společné iniciativy v oblasti normalizace 30 . Komise se rovněž zapojila do přímého dialogu s organizacemi ISO a IEC s cílem minimalizovat přijímání totožných evropských a mezinárodních norem a zároveň evropským spotřebitelům zajistit nejvyšší ochranu.

Normalizace je klíčovou součástí jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a třetími zeměmi. Komise usiluje o to, aby se její partneři zavázali, že budou při vytváření předpisů ovlivňujících stěžejní výrobky a služby používat moderní mezinárodní normy, aby byla zajištěna bezpečnost a ochrana občanů EU i zlepšena mezinárodní konkurenceschopnost podniků v EU. Nedávno ukončená jednání o dohodě o volném obchodu, při nichž se normalizace dostala na přední místo, zahrnují dohodu mezi EU a Kanadou (CETA, která vstoupila v platnost prozatímně dne 21. září 2017), Singapurem a Vietnamem (jednání byla ukončena) a Japonskem (dohody o hlavních aspektech bylo v zásadě dosaženo).

S cílem lépe zachytit příležitosti, které nabízejí největší rozvíjející se trhy, byli dva odborníci EU v oblasti normalizace (společně financovaní Komisí, ESVO a třemi evropskými normalizačními organizacemi) vysláni do Číny a Indie, aby prováděli osvětové aktivity týkající se příslušných normalizačních systémů a získali informace o trhu a právních předpisech ve specifických oblastech s významem pro trh. Jelikož aktuální fáze projektu vyslaného evropského odborníka na normalizaci v Číně (SESEC) v prosinci 2017 končí, Komise spolupracuje se svými projektovými partnery na obnovení projektu od začátku roku 2018.

Pokud jde o mezinárodní dosah evropské normalizace v oblasti IKT, spolupráce a podpora v rámci programu Horizont 2020 v kombinaci s opatřeními nástroje zahraniční politiky pomohou posílit přítomnost EU zřízením střediska pro sledování globálních normalizačních aktivit v oblasti IKT a nástroje financování pro podporu účasti evropských odborníků na mezinárodní normalizaci v oblasti IKT a prosazováním evropské normalizace v ostatních regionech.

Normalizace související se zabezpečením je projednávána při diskusích Evropské hospodářské komise OSN s cílem posílit přítomnost EU a zapojení evropských zúčastněných subjektů do bezpečnostních otázek.

Nové příležitosti spolupráce v oblasti normalizace přináší také africký kontinent. Společná strategie EU-Afrika by mohla poskytnout rámec k vytvoření celoafrického normalizačního systému jako technického přispění k integraci trhů v celé Africe. V roce 2016 Komise podpořila spolupráci výborů CEN a CENELEC s africkými normalizačními organizacemi (ARSO, AFSEC) zaměřenou na to, aby se normalizace stala ústředním bodem plánu summitu EU-Afrika v listopadu 2017. Sjednocený africký trh opírající se o evropský normalizační model je jasným přínosem pro oba partnery.

5.Prevence nákladné roztříštěnosti jednotného trhu

Každá evropská norma nahrazuje jednu normu či skupinu vnitrostátních norem v každém členském státě jedinou normou. To pomáhá vytvářet moderní veřejné služby a snižuje administrativní zátěž a náklady na dodržování předpisů, a tak usnadňuje život podnikům i občanům. Včasné provedení evropských norem ve vnitrostátním právu a zveřejnění odkazu na ně (v příslušných případech) v Úředním věstníku Evropské unie je nezbytné k uspokojení potřeb trhu. Průměrná míra provedení evropských norem ve vnitrostátním právu (norem EN na podporu právních předpisů a politik EU a ostatních norem EN) v zemích EU-28 je přibližně 99 % (pohybuje se od 93 % do 100 % na členský stát).

Legislativní změny zavedené v roce 2013, zejména nově stanovené povinnosti Komise týkající se ověřování harmonizovaných norem vypracovaných evropskými normalizačními organizacemi, měly dopad na proces zveřejňování odkazů na harmonizované normy v Úředním věstníku. To následně vedlo k nárůstu počtu necitovaných odkazů. Různé zúčastněné normalizační subjekty proto uvedenou situaci kritizovaly, jelikož vedla k právní nejistotě a zbytečným vícenákladům evropských odvětví. V roce 2017 byla tato situace přezkoumána v rámci programu Komise s názvem Program pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT) s cílem řešit aktuální soubor necitovaných harmonizovaných norem a zajistit, aby citování bylo prováděno transparentnějším a odpovědnějším způsobem. Na základě doporučení platformy REFIT 31 Komise a evropské normalizační organizace sestavily a schválily akční plán pro včasné zveřejňování odkazů na harmonizované normy v Úředním věstníku 32 .

Úzká spolupráce se zúčastněnými subjekty

Komise si je dobře vědoma, že nestačí jen stanovit priority. Úspěch závisí také na tom, aby normalizaci byla věnována pozornost na vysoké úrovni, a to širokou základnou zúčastněných subjektů zahrnujících průmysl, normalizační organizace, výzkumné organizace a další instituce EU a vnitrostátní správy.

Norma je výsledkem dobrovolné spolupráce partnerů v obchodním vztahu, jejímž cílem je vytvořit technickou specifikaci založenou na zásadách transparentnosti, otevřenosti, inkluzivnosti, nestrannosti a konsensu mezi zúčastněnými subjekty. Nařízení o evropské normalizaci 33 uznává tuto potřebu a vyzývá k všeobecné konzultaci se všemi zúčastněnými subjekty před přijetím ročního pracovního programu Unie. Zároveň podněcuje evropské organizace zastupující zájmy malých a středních podniků, spotřebitelů a environmentální a sociální zájmy, aby se aktivně zapojily.

Komise uznává, že překonání tradičních hranic mezi IKT, výrobky a službami vyžaduje závazek ze strany různých zúčastněných subjektů, dobrou spolupráci a vzájemnou důvěru. Pokud jde o normalizaci v oblasti IKT, Komise se pravidelně setkávala se zúčastněnými subjekty prostřednictvím partnerství veřejného a soukromého sektoru 34 a také prostřednictvím evropských normalizačních organizací s cílem jednat o provádění různých navrhovaných opatření. Mnohostranná platforma pro normalizaci v oblasti IKT, která sleduje pokrok při provádění opatření Komise na pravidelných zasedáních, sdružuje členské státy, evropské a mezinárodní normalizační organizace, fóra a konsorcia, organizace zastupující průmysl a zástupce malých a středních podniků a společnosti.

Komise upevňuje své vztahy s různými zúčastněnými subjekty evropského systému normalizace a snaží se zlepšovat jeho fungování a účinnost v rámci společné iniciativy v oblasti normalizace. Komise navíc byla v minulém roce pravidelně v kontaktu s ostatními evropskými institucemi a vedla s nimi dialog. Zejména se úzce zapojila do konzultací, které předcházely usnesení Evropského parlamentu ze dne 4. července 2017 o Evropských normách pro 21. století 35 . Komise též iniciovala a zavedla praxi trvalého strukturovaného dialogu se třemi evropskými normalizačními organizacemi v zájmu zajištění vysoce kvalitní spolupráce a bezproblémové komunikace.

1.Společná iniciativa v oblasti evropské normalizace

Společnou iniciativu v oblasti normalizace dosud podepsalo 104 účastníků, což představuje vysokou míru účasti z každého segmentu evropského systému normalizace. V návaznosti na podpis společné iniciativy v oblasti normalizace zúčastněnými subjekty dne 13. června 2016 v Amsterodamu a členskými státy dne 29. září 2016 Komise uspořádala několik zasedání řídící skupiny společné iniciativy v oblasti normalizace s cílem doladit patnáct dohodnutých opatření 36 . Členy řídící skupiny jsou převážně signatáři společné iniciativy v oblasti normalizace, kteří se podíleli na její přípravě. Signatáři společné iniciativy v oblasti normalizace dobrovolně přispívali ke každému opatření. Ke každému opatření byli přiděleni vedoucí.

Práce jednotlivých akčních skupin společné iniciativy v oblasti normalizace se dosud zaměřovala na vypracování základních prvků každého opatření. V této fázi nebyly stanoveny konkrétní harmonogramy. Lhůty a milníky pro výsledky u každého opatření bude možné stanovit na základě přesnějších informací o obsahu opatření.

2.Inkluzivnost

Komise formalizovala své partnerství veřejného a soukromého sektoru s organizacemi stanovenými v příloze III (SBS, ANEC, EKOS a ECOS) 37 , které zastupují malé a střední podniky, spotřebitele, zaměstnance a zájmy v oblasti životního prostředí v uvedeném pořadí v oblasti normalizace, podpisem čtyř různých rámcových dohod o partnerství. To zajistí soudržnost a stabilitu, pokud jde o financování a sledování činnosti.

Kromě finančního příspěvku Komise přijímá opatření k zajištění přítomnosti a aktivní účasti organizací stanovených v příloze III na důležitých zasedáních a akcích, jako je Výbor pro normy (pozorovatelé), společná iniciativa v oblasti normalizace (partneři), mnohostranná platforma pro normalizaci v oblasti IKT 38 a zasedání Komise a evropských normalizačních organizací.

S cílem zajistit soudržný přístup k podpoře zájmů malých a středních podniků, spotřebitelů, zaměstnanců a zájmů životního prostředí a společnosti na normalizačním procesu výbory CEN/CENELEC zřídily dvě pracovní skupiny, pracovní skupinu pro malé a střední podniky (SME Working Group) a skupinu zúčastněných společenských subjektů (Societal Stakeholder Group). Členy jsou organizace stanovené v příloze III – SBS v případě první skupiny a ANEC, ECOS a EKOS v případě druhé skupiny. Tyto dvě pracovní skupiny projednávají témata, jako je přístup k normám, zvyšování informovanosti, odborná příprava a podpora účasti na normalizační práci na technické úrovni. Díky tomu již byla vytvořena řada nástrojů, jako jsou on-line sady nástrojů pro malé a střední podniky a mechanismus pro předkládání stanovisek pro zúčastněné společenské subjekty.

Nařízení o normalizaci zdůrazňuje zejména 39 zapojení malých podniků do procesu tvorby norem s cílem vytvářet normy příznivé pro malé a střední podniky, které mohou snižovat náklady a otevírat trhy. V zájmu dosažení tohoto cíle a jako hlavní část svého pracovního programu na rok 2017 vypracovala organizace SBS dlouhodobou strategii pro malé a střední podniky v oblasti normalizace na období 2018–2021. Tato strategie stanoví cíle a opatření pro malé a střední podniky v oblasti normalizace, aby byla zajištěna kompatibilita vytvářených norem se zájmy malých a středních podniků podle zásady „zelenou malým a středním podnikům“.

Inkluzivnost je jedním z témat dlouhodobé strategie Evropského ústavu pro telekomunikační normy (ETSI) a je řešena v rámci skupiny tohoto ústavu s názvem „ETSI in the European Standardisation Landscape“ (ETSI v evropském normalizačním prostředí). Na základě diskusí této skupiny byl zahájen program 3SI (Societal Stakeholder Support and Inclusiveness (Podpora a začleňování zúčastněných společenských subjektů)), který stanoví soubor opatření, jež mají podpořit začleňování a zvýšit viditelnost, informovanost a zapojení organizací podle přílohy III v ETSI. Všechny organizace stanovené v příloze III jsou právoplatnými členy ETSI.

Závěr

Účelem této zprávy je podpořit nově zavedený interinstitucionální dialog o normalizaci na úrovni EU i oznámené sdělení ze dne 1. června 2016. Měla by podnítit debatu se spolunormotvůrci, Evropským parlamentem a Radou, i s EHSV a Výborem regionů a uvádí orientační body pro nadcházející priority v oblasti normalizace, které přispějí k tvorbě pracovních míst, růstu a konkurenceschopnosti. Tento interinstitucionální dialog je zaváděn v souladu s novou interinstitucionální dohodou Evropského parlamentu, Rady Evropské unie a Evropské komise o zdokonalení tvorby právních předpisů 40 .

Úzká spolupráce spolunormotvůrců při formulování priorit ročního pracovního programu Unie na rok 2019 bude stěžejní pro úspěšné provádění programu. Společně stanovené politické priority v oblasti evropské normalizace posílí zefektivňování normalizační práce v budoucích legislativních procesech. Dosažení cílů normalizační politiky EU vyžaduje obecnou shodu a aktivní účast všech subjektů evropského systému normalizace: podpora začleňování, zvyšování povědomí o významu normalizace v hospodářství a společnosti, zlepšování postupů pro posuzování harmonizovaných norem 41 , provádění priorit normalizace v oblasti IKT a překonávání překážek v odvětví služeb.

(1)   COM(2016)0358 final.
(2) C(2016)3211. Společná iniciativa v oblasti normalizace stanoví společnou vizi evropské normalizace s cílem lépe určovat priority a modernizovat stávající evropský systém normalizace i usilovat o včasné plnění cílů v této oblasti. Podporuje příslušné aspekty deseti priorit Evropské komise a další politické cíle a zároveň jasně respektuje rozdělení různých kompetencí mezi EU a členské státy. Měla by též EU umožnit posilovat hnací sílu v globálním měřítku.
(3) Viz strana 4 dokumentu COM(2016)0358 final.
(4) COM (2016) 176 final.
(5) O pokroku pojednává přiložený pracovní dokument útvarů Komise.
(6) Zveřejňovaný každoročně v červenci, poslední verze: COM(2017)453.
(7) http://ec.europa.eu/growth/content/2017-rolling-plan-ict-standardisation-released-0_en/.
(8) Průběžný plán pro normalizaci IKT zveřejňuje Komise každý rok v zájmu konsolidace různých normalizačních potřeb v oblasti IKT na podporu politik EU do jednotného dokumentu. Je určen pro evropské normalizační organizace i pro mezinárodní a světové standardizační subjekty, které se mohou vyjádřit k navrhovaným opatřením a podporovat příslušné politické cíle pomocí výsledků v oblasti normalizace.
(9) COM (2016) 176 final.
(10) COM(2011) 311 final.
(11) Viz čl. 5 odst. 2, článek 9 a čl. 15 odst. 1 písm. c).
(12) Společná iniciativa v oblasti normalizace, opatření 2.
(13) COM(2017) 477 final/2.
(14) COM(2017) 712 final.
(15)  COM(2016) 501 final.
(16) CEN – Evropský výbor pro normalizaci, CENELEC – Evropský výbor pro normalizaci v elektrotechnice a ETSI – Evropský ústav pro telekomunikační normy.
(17) Podrobnosti naleznete v přiloženém pracovním dokumentu útvarů Komise.
(18) Směrnice 2001/95/ES.
(19) Například normy uvedené v Úředním věstníku Evropské unie v rámci směrnice 2001/95/ES.
(20) COM(2016) 763.
(21) COM(2016) 357.
(22) COM(2017) 453.
(23)  DIN (2000): Economic Benefits of Standardisation (Hospodářské přínosy normalizace), 3 svazky. Berlín: Beuth. (aktualizace 2011), DTI (2005): The Empirical Economics of Standards (Empirická ekonomie norem), DTI ECONOMICS PAPER NO. 12. Londýn a AFNOR (2009): The Economic Impact of Standardisation – Technological Change, Standards and Long-Term Growth in France Paříž.
(24) COM(2016) 357.
(25) Opatření č. 1: Studie o hospodářských a společenských dopadech a o přístupu k normám v EU a zemích ESVO.
(26) Mezinárodní organizace pro normalizaci.
(27) Mezinárodní elektrotechnická komise.
(28) http://www.3gpp.org/.
(29) http://www.onem2m.org/.
(30) Společná iniciativa v oblasti normalizace, opatření 13.
(31) https://ec.europa.eu/info/law/law-making-process/evaluating-and-improving-existing-laws/refit-making-eu-law-simpler-and-less-costly/refit-platform_cs/.
(32) Viz akční plán v přiloženém pracovním dokumentu útvarů Komise.
(33) Ustanovení čl. 8 odst. 5 a 31. bod odůvodnění nařízení č. 1025/2012.
(34) Tj., 5G PPP, AIOTI, BDVA, ECSO.
(35) http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2017-0278+0+DOC+XML+V0//CS/.
(36) Iniciativy jsou rozděleny do těchto tří kategorií: I) Povědomí, vzdělávání a porozumění týkající se evropského systému normalizace; II) koordinace, transparentnost a inkluzivnost; III) konkurenceschopnost a mezinárodní rozměr.
(37) Small Business Standards , European Consumer Voice in Standardisation , Evropská konfederace odborových svazů European Environmental Citizens’ Organisation for Standardisation .
(38) https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/european-multi-stakeholder-platform-ict-standardisation/.
(39) Viz článek 6 nařízení (EU) 1025/2012.
(40) Úř. věst. L 123, 12.5.2016, s. 1.
(41) A další normy, o něž se opírají právní předpisy EU.
Top