EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0202

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 258/2014, kterým se zavádí program Unie na podporu zvláštních činností v oblasti účetního výkaznictví a auditu na období 2014–2020

COM/2016/0202 final - 2016/0110 (COD)

V Bruselu dne 13.4.2016

COM(2016) 202 final

2016/0110(COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění nařízení (EU) č. 258/2014, kterým se zavádí program Unie na podporu zvláštních činností v oblasti účetního výkaznictví a auditu na období 2014–2020

(Text s významem pro EHP)


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

SOUVISLOSTI NÁVRHU

Jednotný vnitřní trh představuje jeden z největších úspěchů Evropské unie. Integrace a dokonale fungující vnitřní trh jsou nezbytné k tomu, aby strategie Evropa 2020 dosáhla úspěchu a dala směřování unijní ekonomiky udržitelný ráz s cílem překonat finanční a dluhovou krizi, jež propukla v roce 2008.

Jelikož jsou kapitálové trhy globalizované, má pro jejich hladké fungování a vytvoření integrovaného trhu finančních služeb v EU zásadní význam celosvětová harmonizace pravidel účetního výkaznictví a auditu. EU se v roce 2002 rozhodla, že namísto zavádění vlastního souboru standardů účetního výkaznictví převezme mezinárodně uznávané účetní standardy, tzv. Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS), které vypracovala Rada pro mezinárodní účetní standardy (IASB). Za tímto účelem přijala EU nařízení č. 1606/2002 o uplatňování mezinárodních účetních standardů (nařízení o IAS).

Jelikož na tyto standardy přechází a přejímá je stále více zemí, musí EU hovořit jedním hlasem. Evropská poradní skupina pro účetní výkaznictví (EFRAG), odborný poradce Evropské komise v účetních záležitostech, postupně převzala úlohu při poskytování včasných, odborných a spolehlivých informací, jež vstupují do procesu tvorby standardů radou IASB.

Jak tento tvůrce mezinárodních standardů, tak uvedená organizace zastupující zájmy Evropy musí být nezávislí, mít dostatečnou kapacitu a odborné znalosti k tvorbě kvalitních standardů a poskytování vstupních informací pro tuto tvorbu a mít zdravý finanční základ, aby mohli dlouhodobě plnit své veřejné poslání.

Za tímto účelem zavedly Evropský parlament a Rada v roce 2009 program Společenství na podporu zvláštních činností v oblasti finančních služeb, účetního výkaznictví a auditu 1 . Doba trvání tohoto programu byla prodloužena nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 258/2014 ze 3. dubna 2014 („nařízení o financování programu“). Příjemci takto prodlouženého programu jsou nadace IFRS, EFRAG a Rada pro dozor nad veřejnými zájmy (PIOB).

Nařízením o financování programu bylo financování nadace IFRS a PIOB prodlouženo do období 2014–2020. Vzhledem k nejistotě o poměrně významné reformě správy a řízení, kterou EFRAG v roce 2014 procházela, rozhodli společní normotvůrci omezit období jejího financování do konce roku 2016 a vyzvali Komisi, aby případně předložila legislativní návrh, který by financování této skupiny prodloužil na období po 31. prosinci 2016. K 31. říjnu 2014 byla reforma správy a řízení EFRAG úspěšně zavedena. Účelem tohoto nařízení je tedy spolufinancování skupiny EFRAG, jež Unie provádí v rámci unijního programu zavedeného příslušným nařízením o financování, prodloužit do období 2017–2020.

1.1.EFRAG

Skupina EFRAG byla založena v roce 2001 jako soukromá organizace, která má Komisi poskytovat odborné posudky v oblasti účetního výkaznictví. Zpočátku radila Komisi především v tom, zda mezinárodní účetní standardy, jež měla Unie převzít, splňují technická kritéria pro schválení 2 . Postupně převzala EFRAG roli, v jejímž rámci aktivně ovlivňuje IASB při tvorbě standardů. Poskytuje náměty připomínkováním navrhovaných standardů a podílí se na nich v raných fázích zveřejňováním diskusních příspěvků k aktuálním problémům účetnictví.

Zastupování a hlasovací práva v řídících orgánech EFRAG (např. valná hromada a dozorčí rada) byly původně spojeny s finančním příspěvkem do rozpočtu EFRAG. Orgán pověřený samotnou odbornou prací, Skupina technických odborníků (TEG), byl vždy nezávislý.

Dne 12. listopadu 2013 Komise zveřejnila zprávu Philippa Maystadta, zvláštního poradce komisaře pro vnitřní trh a služby. Tato zpráva nastínila potenciální reformy správy a řízení EFRAG, jejichž cílem je posílit přispění Unie k rozvoji mezinárodních účetních standardů. Doporučením Philippa Maystadta se dostalo široké podpory na zasedání Rady ECOFIN dne 15. listopadu 2014. Z hlediska dosažení očekávaných cílů programu spolufinancování, který zavedlo příslušné nařízení o financování z roku 2014, pokládaly Evropský parlament a Rada za nezbytné, aby byla tato reforma zavedena v krátké lhůtě.

V červenci 2014 předložila Komise Evropskému parlamentu a Radě zprávu 3 o pokroku dosaženém při provádění reformy EFRAG, která dosavadní posun vyhodnotila kladně.

Uvedená reforma zahrnovala zásadní revizi stanov a vnitřních předpisů EFRAG s cílem vytvořit novou strukturu správy a řízení, která zvýšila legitimitu a reprezentativnost této skupiny. Revidované stanovy a vnitřní předpisy EFRAG byly schváleny dne 16. června 2014 a účinku nabyly dnem 31. října 2014. V tentýž den EFRAG rozšířila řady svých členů 4 a v listopadu 2014 byla nová struktura správy a řízení uvedena v život.

Reforma vyústila ve zřízení nového rozhodovacího orgánu EFRAG v podobě rady s vyváženým zastoupením veřejných a soukromých zájmů. Rada EFRAG přijímá všechna rozhodnutí na bázi konsensu po zohlednění výsledků řádného postupu EFRAG. Komise, evropské orgány dohledu a Evropská centrální banka přispívají k jednání rady jako pozorovatelé. Předsedu rady nominuje Komise po konzultaci s Evropským parlamentem a Radou. Funkci předsedy vykonává v současnosti až do formálního jmenování jeden z členů rady. Komise zajišťuje, aby Regulativní výbor pro účetnictví předkládal EFRAG příspěvky či v případě potřeby požadoval zvláštní posouzení. V důsledku toho je nyní EFRAG dobře připravena posílit legitimitu svých stanovisek a významné přispívat k dosažení cíle, totiž aby Evropa mluvila jedním hlasem.

K tomu, aby mohla EFRAG i nadále sehrávat významnou roli zajišťováním toho, aby byly ve fázi tvorby nových standardů řádně zohledňovány potřeby a zájem Unie, a aby mohla i nadále poskytovat Komisi poradenství vysoké kvality na téma přebírání nových či pozměněných standardů, potřebuje tato skupina solidní, dlouhodobé a diverzifikované financování, tak aby byla věrohodná a nezávislá a byla s to předkládat dokumenty špičkové kvality, které jsou dílem špičkových expertů.

V souladu s nařízením o financování programu byla skupině EFRAG vyčleněna na období 2014–2016 částka 9 303 000 EUR. Předkládané nařízení navrhuje přidělit této skupině na období 2017–2020 dalších 13 831 000 EUR. Tato částka odpovídá objemu financování, které pro EFRAG na uvedené období uváděl Komisí předložený návrh aktuálně platného nařízení o financování programu ze dne 19. prosince 2012. V zájmu zajištění kontinuity činnosti skupiny EFRAG je nezbytné zachovat spolufinancování z prostředků EU, neboť na ně z rozpočtu skupiny připadá zhruba 60 %.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

2.1Právní základ

Právním základem je Smlouva o fungování Evropské unie, a zejména článek 114 této smlouvy.

V souladu s legislativní politikou Komise, která byla přijata v souvislosti s víceletým finančním rámcem, je předmětný program financování navržen formou nařízení.

2.2Zásada subsidiarity

Předmětný program Unie umožňuje spolufinancovat činnosti určitých subjektů sledujících cíl, který je předmětem obecného zájmu Unie, jenž se týká celounijních otázek účetního výkaznictví a auditu. Návrh je v souladu se zásadou subsidiarity, jelikož v souladu s článkem 5 Smlouvy o Evropské unii nelze jeho cílů dosáhnout dostatečně na úrovni členských států, a proto jich může být z důvodu rozsahu a účinku opatření dosaženo lépe na úrovni Unie.

2.3Zásada proporcionality

Návrh je v souladu se zásadou proporcionality vyplývající z článku 5 Smlouvy o Evropské unii. Podle závěru hodnocení ex ante, které doprovázelo návrh aktuálně platného nařízení o financování programu, jejž Komise předložila dne 19. prosince 2012, toto nařízení nepřekračuje rámec toho, co je nezbytné k dosažení jeho cílů. Financování ze strany Unie je navrhováno pro přesně definovaný a omezený počet nejdůležitějších subjektů v oblasti finančních služeb. Nový mechanismus financování zajistí stabilní, diverzifikované, řádné a přiměřené financování ve stávajícím institucionálním rámci, které příslušným subjektům umožní plnit své poslání ve vztahu k Unii nebo ve veřejném zájmu Unie nezávisle a efektivně. Finanční podpora bude poskytována v souladu s podmínkami nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 966/2012 ze dne 25. října 2012, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie, a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1268/2012 ze dne 29. října 2012 o prováděcích pravidlech k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 966/2012.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

V hodnocení ex ante 5 , které doprovázelo návrh aktuálně platného nařízení o financování programu, jejž Komise předložila dne 19. prosince 2012, byly posouzeny možné alternativy financování skupiny EFRAG. Cílem programu, jejž nařízení zavedlo, bylo zajistit stabilní, diverzifikované, řádné a přiměřené financování a umožnit skupině EFRAG, aby své poslání plnila nezávislým a efektivním způsobem. Hodnocení dospělo k závěru, že nejefektivnější možností je spolufinancování ze strany Unie. Tento závěr si ponechává svou platnost i po reformě správy a řízení skupiny EFRAG, která proběhla v roce 2014.

Hodnocení ex ante dospělo k závěru, že pokud jde o skupinu EFRAG, program dosud plní vymezené cíle, s tím, že by financování skupiny mělo pokračovat. Jak je uvedeno výše, byla v roce 2014 v návaznosti na doporučení ve zprávě Philippa Maystadta úspěšně zreformována správa a řízení skupiny EFRAG. Aktivity, jež tato skupina po uvedené reformě vyvíjí, vyhodnotila Komise ve své zprávě pro Evropský parlament a Radu ze dne 17. září 2015 6 kladně. Komise ve zprávě potvrdila, že se skupina EFRAG ve svých posouzeních ohledně schválení standardů zabývá otázkou, zda IFRS odpovídají všem technickým kritériím nařízení o IAS. V návaznosti na reformu své správy a řízení zlepšila EFRAG i záběr svých posouzení toho, zda nové či navrhované požadavky na účetní výkaznictví prospívají veřejnému zájmu. Komise též uvítala ochotu EFRAG dále rozvíjet své kapacity, pokud jde o rozbor dopadů standardů, včetně dopadů makroekonomických, například případných negativních vlivů na finanční stabilitu a hospodářský vývoj v EU.

Je tudíž vhodné navrhnout, aby byla skupina EFRAG financována i v období 2017–2020, tak aby byly plněny dlouhodobé cíle programu Unie na podporu zvláštních činností v oblasti účetního výkaznictví a auditu. Další podrobnosti jsou uvedeny v hodnocení ex ante, jež útvary Komise vypracovaly jako doprovodný dokument k návrhu aktuálně platného nařízení o financování programu, jejž Komise předložila dne 19. prosince 2012 (COM(2012) 782 final).

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Navržené nařízení, jímž je prodlouženo financování skupiny EFRAG na období 2017–2020, navýší celkový rozpočet programu na podporu zvláštních činností v oblasti účetního výkaznictví a auditu z 43,176 milionu EUR na zhruba 57 milionů EUR.

Z rozpočtu Unie tak bude nutno hradit dalších 13,831 milionu EUR.

2016/0110 (COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění nařízení (EU) č. 258/2014, kterým se zavádí program Unie na podporu zvláštních činností v oblasti účetního výkaznictví a auditu na období 2014–2020

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 114 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 7 ,

v souladu s řádným legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 258/2014 8 je Nadaci mezinárodních standardů účetního výkaznictví (nadaci IFRS), jež je právním nástupcem Nadace Výboru pro mezinárodní účetní standardy (IASCF), a Radě pro dozor nad veřejnými zájmy (PIOB) poskytováno do 31. prosince 2020 spolufinancování ze strany Unie ve formě grantů na provozní náklady.

(2)Evropské poradní skupině pro účetní výkaznictví (EFRAG) je spolufinancování ze strany Unie ve formě grantů na provozní náklady poskytováno na základě nařízení (EU) č. 258/2014 do 31. prosince 2016.

(3)Dne 12. listopadu 2013 Komise zveřejnila zprávu Philippa Maystadta, zvláštního poradce komisaře pro vnitřní trh a služby (dále jen „zpráva zvláštního poradce“), v níž jsou nastíněny potenciální reformy správy a řízení EFRAG, jejichž cílem je posílit přispění Unie k rozvoji mezinárodních účetních standardů.

(4)Komise pozorně sledovala provádění reformy správy a řízení v EFRAG a o dosaženém pokroku řádně informovala Evropský parlament a Radu. Komise shledala, že závěry ze zprávy zvláštního poradce splnila EFRAG úspěšně, neboť zavedla novou strukturu správy a řízení, jež zvýšila její legitimitu a reprezentativnost. Je tudíž vhodné, aby byla skupina EFRAG financována i v období 2017–2020, tak aby byly plněny dlouhodobé cíle programu Unie na podporu zvláštních činností v oblasti účetního výkaznictví a auditu.

(5)Nařízení (EU) č. 258/2014 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(6)Jelikož cíle tohoto nařízení, kterým je navýšit v období 2017–2020 rozpočet na program Unie na podporu činností skupiny EFRAG, které přispívají k dosažení cílů politiky Unie v oblasti účetního výkaznictví, nemůže být dosaženo uspokojivě členskými státy, ale spíše jej z důvodu jeho rozsahu a účinků může být lépe dosaženo na úrovni Unie, smí Unie přijmout opatření v souladu se zásadou subsidiarity stanovenou v článku 5 Smlouvy o Evropské unii. V souladu se zásadou proporcionality stanovenou v uvedeném článku nepřekračuje toto nařízení rámec toho, co je nezbytné pro dosažení tohoto cíle,

PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Nařízení (EU) č. 258/2014 se mění takto:

 

1) v čl. 3 odst. 1 písm. a) se bod i) nahrazuje tímto:

„i) EFRAG,“;

2) článek 6 se mění takto:

a) odstavec 1 se nahrazuje tímto:

„1. Finanční krytí pro provádění tohoto programu na období 2014–2020 činí 57 007 000 EUR v běžných cenách.“;

b) v odstavci 3 se písmeno a) nahrazuje tímto:

„a) pro EFRAG: 23 134 000 EUR,“.

Článek 2

Vstup v platnost

Toto nařízení vstupuje v platnost dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Použije se ode dne 1. ledna 2017.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předseda    předseda / předsedkyně

LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

1.1Název návrhu/podnětu

1.2Příslušné oblasti politik podle členění ABM/ABB

1.3Povaha návrhu/podnětu

1.4Cíle

1.5Odůvodnění návrhu/podnětu

1.6Doba trvání akce a finanční dopad

1.7Předpokládaný způsob řízení

2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

2.1Pravidla pro sledování a podávání zpráv

2.2Systém řízení a kontroly

2.3Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí

3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

3.1Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky

3.2Odhadovaný dopad na výdaje 

3.2.1Odhadovaný souhrnný dopad na výdaje

3.2.2Odhadovaný dopad na operační prostředky

3.2.3Odhadovaný dopad na prostředky správní povahy

3.2.4Soulad se stávajícím víceletým finančním rámcem

3.2.5Příspěvky třetích stran

3.3Odhadovaný dopad na příjmy

LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

1.1.Název návrhu/podnětu

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 258/2014 ze dne 3. dubna 2014, kterým se zavádí program Unie na podporu zvláštních činností v oblasti účetního výkaznictví a auditu na období 2014–2020 a kterým se zrušuje rozhodnutí č. 716/2009/ES

1.2.Příslušné oblasti politik podle členění ABM/ABB 9  

Oblast politiky: Finanční stabilita, finanční služby a unie kapitálových trhů

1.3.Povaha návrhu/podnětu

Návrh/podnět se týká nové akce 

 Návrh/podnět se týká nové akce následující po pilotním projektu / přípravné akci 10  

Návrh/podnět se týká prodloužení stávající akce 

Návrh/podnět se týká akce přesměrované na jinou akci 

1.4.Cíle

1.4.1.Víceleté strategické cíle Komise sledované návrhem/podnětem

Program přispívá k naplňování strategie Evropa 2020 tím, že posiluje jednotný trh finančních služeb a kapitálu, a přispívá i k vnější dimenzi této strategie. Očekává se, že přispěje k zajištění porovnatelnosti a transparentnosti účetních závěrek společností napříč Unií a k tomu, aby byly v kontextu celosvětové harmonizace standardů finančního výkaznictví brány v potaz potřeby Unie.

1.4.2.Specifické cíle a příslušné aktivity ABM/ABB

Specifický cíl: Zlepšit podmínky pro fungování vnitřního trhu podporou transparentní a nezávislé tvorby mezinárodních standardů účetního výkaznictví

Příslušné aktivity ABM/ABB

12 Finanční služby a kapitálové trhy

1.4.3.Očekávané výsledky a dopady

Upřesněte účinky, které by návrh/podnět měl mít na příjemce / cílové skupiny.

Zvýšit finanční nezávislost skupiny EFRAG

Poskytnout EFRAG zdroje nezbytné k plnění jejího poslání v evropském veřejném zájmu

1.4.4.Ukazatele výsledků a dopadů

Upřesněte ukazatele, podle kterých je možno uskutečňování návrhu/podnětu sledovat.

Míra, v níž byla EU s to ovlivnit vývoj IFRS

1.5.Odůvodnění návrhu/podnětu

1.5.1.Potřeby, které mají být uspokojeny v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu

Zvýšit nezávislost (a rovněž vnímanou nezávislost) skupiny EFRAG a umožnit jí plnit své poslání ve veřejném zájmu uspokojivým způsobem

1.5.2.Přidaná hodnota ze zapojení EU

Hlavním cílem programu je zlepšit podmínky pro efektivní fungování vnitřního trhu podporou transparentní a nezávislé tvorby mezinárodních standardů účetního výkaznictví. V této souvislosti si program klade za cíl zajistit srovnatelnost a transparentnost účetních závěrek společností v unijním i celosvětovém měřítku.

Zásadní jsou rovněž významné, věrohodné a nezávislé příspěvky EU v odborné rovině již v rané fázi tvorby těchto standardů. EFRAG je za tyto činnosti odpovědná.

1.5.3.Závěry vyvozené z podobných zkušeností v minulosti

Nynější financování zatím plní očekávání.

1.5.4.Soulad a možná synergie s dalšími vhodnými nástroji

Nevztahuje se na tento návrh.

1.6.Doba trvání akce a finanční dopad

Časově omezený návrh/podnět 

   Návrh/podnět s platností od 1. 1. 2017 do 31. 12. 2020

   Finanční dopad od roku 2017 do roku 2020

Časově neomezený návrh/podnět

Provádění s obdobím rozběhu od RRRR do RRRR,

poté plné fungování.

1.7.Předpokládaný způsob řízení 11  

Přímé řízení Komisí

⌧ prostřednictvím jejích útvarů, včetně jejích zaměstnanců v delegacích Unie;

◻ prostřednictvím výkonných agentur

Sdílené řízení s členskými státy

Nepřímé řízení, při kterém jsou úkoly souvisejícími s plněním rozpočtu pověřeny:

◻ třetí země nebo subjekty určené těmito zeměmi;

◻ mezinárodní organizace a jejich agentury (upřesněte);

◻ EIB a Evropský investiční fond;

◻ subjekty uvedené v článcích 208 a 209 finančního nařízení;

◻ veřejnoprávní subjekty;

◻ soukromoprávní subjekty pověřené výkonem veřejné služby v rozsahu, v jakém poskytují dostatečné finanční záruky;

◻ soukromoprávní subjekty členského státu pověřené uskutečňováním partnerství soukromého a veřejného sektoru a poskytující dostatečné finanční záruky;

◻ osoby pověřené prováděním zvláštních činností v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky podle hlavy V Smlouvy o EU a určené v příslušném základním právním aktu.

Pokud vyberete více způsobů řízení, upřesněte je v části „Poznámky“.

2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv

Upřesněte četnost a podmínky.

EFRAG: Zprávy o pokroku a závěrečné zprávy, jež vyžaduje grantová dohoda, dále výroční zpráva o činnosti skupiny EFRAG, kterou vyžaduje nařízení o financování programu, jakož i účast útvarů Komise na zasedáních rady EFRAG

2.2.Systém řízení a kontroly

2.2.1.Zjištěná rizika

Je dáno riziko, že operativních cílů nebude dosaženo (pokud kvalita výstupu ze všeobecných činností / zvláštních opatření příjemce nebude v souladu s původními cíli, které jsou uvedeny v ročním návrhu).

Je dáno riziko ohrožení finančních zájmů / pověsti EU, pokud útvary Komise neodhalí nezpůsobilé výdaje.

2.2.2.Informace o zavedeném systému vnitřní kontroly

– Příjemci se žádají, aby předkládali výroční zprávu odrážející jednotlivé cíle každého programu a vypracovanou v souladu s pokyny nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 ze dne 25. října 2012, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie.

– S příjemci je v pravidelném kontaktu příslušné odpovědné oddělení v rámci GŘ FISMA, které se podílí na práci všech výborů EFRAG.

Riziko ohrožení finančních zájmů EU:

– Kontroly, jimž GŘ FISMA podrobuje závazky a platby vyčleněné na granty, se řídí posíleným postupem schvalování finančních transakcí. Jedná se o dokumentární kontroly příslušných podkladů, včetně průběžných a závěrečných zpráv, auditovaných účetních závěrek a zvláštních dokladů vyžádaných tímto GŘ. Tyto kontroly jsou zaznamenávány v kontrolních seznamech, které jsou systematicky vyplňovány všemi aktéry zapojenými do příslušných finančních transakcí (OIA, OVA, OVA2, FIA, FVA, FVA2, AO), včetně kontrol finančních a právních záležitostí prováděných finančním oddělením GŘ za účelem schválení „Bon à payer“ (předání k platbě).

– Finanční oddělení GŘ systematicky provádí u každého příjemce kontroly na místě, při nichž ověřuje věcnou správnost vzorku transakcí s cílem posoudit příjemcův finanční systém a systém vnitřní kontroly a poskytnout schvalující osobě dodatečnou záruku dostatečné ochrany finančních zájmů EU.

2.2.3.Odhad nákladů a přínosů kontrol a posouzení očekávané míry rizika výskytu chyb

Maximální míra chyb nedosáhne 2 %.

Náklady na kontrolu by se pohybovaly kolem 0,5 ekvivalentu plného pracovního úvazku, tj. 66 000 EUR ročně.

Maximální přínos kontrol by spočíval v tom, že by každoročně poskytnutá částka byla ze 100 % vynaložena adekvátně a v souladu se zásadou řádného finančního řízení.

2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí

Upřesněte stávající či předpokládaná preventivní a ochranná opatření.

Posílené postupy schvalování finančních transakcí, jež zahrnují provozní i finanční ověřování ex ante 

Pravidelná analýza účetních závěrek příjemců, jejich výročních zpráv a osvědčení o auditu

Pravidelné audity na místě za účelem ověření rozpočtových systémů a kontrol

3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky

Stávající rozpočtové položky

V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

Okruh víceletého finančního rámce

Rozpočtová položka

Druh výdaje

Příspěvek

Číslo
Název

RP/NRP 12

zemí ESVO 13

kandidátských zemí 14

třetích zemí

ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

1

12 02 03

Standardy v oblasti účetního výkaznictví a auditů 15

RP

NE

NE

NE

NE

Nové rozpočtové položky, jejichž vytvoření se požaduje: nepoužije se

3.2.Odhadovaný dopad na výdaje

3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na výdaje

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Okruh víceletého finančního
rámce

1

Inteligentní růst podporující začlenění

GŘ FISMA

2017

2018

2019

2020

2021

CELKEM

• Operační prostředky

12 02 03 Standardy v oblasti účetního výkaznictví a auditů

Závazky

(1)

3,356

3,423

3,491

3,561

0

13,831

Platby

(2)

2,517

3,406

3,474

3,544

0,890

13,831

Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy 16  

Číslo rozpočtové položky nepoužije se

(3)

CELKEM prostředky
pro GŘ FISMA

Závazky

=1

3,356

3,423

3,491

3,561

0

13,831

Platby

=2

2,517

3,406

3,474

3,544

0,890

13,831






Operační prostředky CELKEM

Závazky

(4)

3,356

3,423

3,491

3,561

0

13,831

Platby

(5)

2,517

3,406

3,474

3,544

0,890

13,831

• Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy CELKEM

(6)

CELKEM prostředky
na OKRUH 1
víceletého finančního rámce

Závazky

= 4 + 6

3,356

3,423

3,491

3,561

0

13,831

Platby

= 5 + 6

2,517

3,406

3,474

3,544

0,890

13,831

Má-li návrh/podnět dopad na více okruhů: nepoužije se

•Operační prostředky CELKEM

Závazky

(4)

Platby

(5)

•Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy CELKEM

(6)

CELKEM prostředky
z OKRUHU 1 až 4
víceletého finančního rámce

(referenční částka)

Závazky

= 4 + 6

Platby

= 5 + 6





Okruh víceletého finančního
rámce

5

Správa 17  

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

2017

2018

2019

2020

2021

CELKEM

GŘ: FISMA

•Lidské zdroje

0

0

0

0

0

0

•Ostatní správní výdaje

0

0

0

0

0

0

FISMA CELKEM

Prostředky

0

0

0

0

0

0

CELKEM prostředky
na OKRUH 5
víceletého finančního rámce
 

(Závazky celkem = platby celkem)

0

0

0

0

0

0

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Rok N 18

Rok N+1

Rok N+2

Rok N+3

CELKEM

CELKEM prostředky
z OKRUHU 1 až 5
víceletého finančního rámce
 

Závazky

3,356

3,423

3,491

3,561

0

13,831

Platby

2,517

3,406

3,474

3,544

0,890

13,831

3.2.2.Odhadovaný dopad na operační prostředky

   Návrh/podnět nevyžaduje využití operačních prostředků.

   Návrh/podnět vyžaduje využití operačních prostředků, jak je vysvětleno dále: žádný (granty na provozní náklady)

3.2.3.Odhadovaný dopad na prostředky správní povahy

3.2.3.1.Shrnutí

   Návrh/podnět nevyžaduje využití prostředků správní povahy.

⌧ Návrh/podnět vyžaduje využití prostředků správní povahy, které již byly uvedeny v legislativním finančním výkazu k nařízení z roku 2014 o financování programu (na období 2014–2020).

3.2.3.2.Odhadované potřeby v oblasti lidských zdrojů

   Návrh/podnět nevyžaduje využití lidských zdrojů.

   Návrh/podnět vyžaduje využití lidských zdrojů, které již byly uvedeny v legislativním finančním výkazu k nařízení z roku 2014 o financování programu (na období 2014–2020).

3.2.4.Soulad se stávajícím víceletým finančním rámcem

   Návrh/podnět je v souladu se stávajícím víceletým finančním rámcem.

   Návrh/podnět si vyžádá úpravu příslušného okruhu víceletého finančního rámce.

Upřesněte požadovanou úpravu, příslušné rozpočtové položky a odpovídající částky.

   Návrh/podnět vyžaduje použití nástroje pružnosti nebo změnu víceletého finančního rámce.

Upřesněte potřebu, příslušné okruhy a rozpočtové položky a odpovídající částky.

3.2.5.Příspěvky třetích stran

Návrh/podnět nepočítá se spolufinancováním od třetích stran.

Návrh/podnět počítá se spolufinancováním podle následujícího odhadu:

Prostředky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

2017

2018

2019

2020

Celkem

EFRAG prostřednictvím vlastních prostředků a prostředků získaných od třetích stran

(průměrná spoluúčast příjemce: 40 %)

5,593

5,705

5,818

5,935

23,051

Spolufinancované prostředky CELKEM

5,593

5,705

5,818

5,935

23,051

3.3.Odhadovaný dopad na příjmy

   Návrh/podnět nemá žádný finanční dopad na příjmy.

   Návrh/podnět má tento finanční dopad:

   dopad na vlastní zdroje

   dopad na různé příjmy

(1) Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 716/2009/ES ze dne 16. září 2009, kterým se zavádí program Společenství na podporu zvláštních činností v oblasti finančních služeb, účetního výkaznictví a auditu (Úř. věst. L 253, 25.9.2009, s. 8).
(2) EFRAG je orgánem uvedeným v desátém bodě odůvodnění nařízení o IAS.
(3) http://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2014/CS/1-2014-396-CS-F1-1.Pdf .
(4) EFRAG má v současnosti šestnáct členů: evropské organizace zúčastněných stran: BUSINSESSEUROPE, EACB, EBF, EFAA, EFFAS, ESBG, FEE a Insurance Europe; národní organizace: Dánsko, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Spojené království a Švédsko.
(5) SWD(2012) 444 final.
(6) Zpráva o činnosti nadace IFRS, EFRAG a PIOB v roce 2014, COM(2015) 461, http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:52015DC0461&rid=1 .
(7) Úř. věst. C , , s. .
(8) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 258/2014 ze dne 3. dubna 2014, kterým se zavádí program Unie na podporu zvláštních činností v oblasti účetního výkaznictví a auditu na období 2014–2020 a kterým se zrušuje rozhodnutí č. 716/2009/ES (Úř. věst. L 105, 8.4.2014, s. 1)
(9) ABM: řízení podle činností (activity-based management); ABB: sestavování rozpočtu podle činností (activity-based budgeting).
(10) Uvedené v čl. 54 odst. 2 písm. a) nebo b) finančního nařízení.
(11) Vysvětlení způsobů řízení spolu s odkazem na finanční nařízení jsou k dispozici na stránkách BudgWeb: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html.
(12) RP = rozlišené prostředky / NRP = nerozlišené prostředky.
(13) ESVO: Evropské sdružení volného obchodu.
(14) Kandidátské země a případně potenciální kandidátské země západního Balkánu.
(15) Rozpočtová položka je indikativní a může být v rámci každoročního postupu změněna.
(16) Technická a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
(17) Nejsou zapotřebí žádné nové správní prostředky, neboť veškeré správní prostředky na období 2014–2020 již obsahoval legislativní finanční výkaz k nařízení z roku 2014 o financování programu.
(18) Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět.
Top