EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0043

Návrh ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o využívání kmitočtového pásma 470–790 MHz v Unii

COM/2016/043 final - 2016/027 (COD)

V Bruselu dne 2.2.2016

COM(2016) 43 final

2016/0027(COD)

Návrh

ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

o využívání kmitočtového pásma 470–790 MHz v Unii

{SWD(2016) 19 final}
{SWD(2016) 20 final}


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Důvody a cíle návrhu

Strategie pro jednotný digitální trh v Evropě si klade za cíl zajistit univerzální, vysoce kvalitní propojení pro podniky i občany. Obsahuje konkrétní návrhy Komise týkající se koordinovaného uvolnění pásma 694–790 MHz (dále jen „pásmo 700 MHz“), které je obzvláště vhodné pro poskytování širokopásmových služeb ve venkovských oblastech, a současně zohledňuje konkrétní potřeby distribuce audiovizuálních médií.

Bezdrátové propojení vyžaduje přístup ke spektru v pásmech do 1 GHz, která v sobě spojují výhody širokého pokrytí a vysoké rychlosti. Po přechodu na technologie digitální televize účinněji využívající spektrum bylo první částí vysílacího pásma UKV (470–862 MHz), která byla přidělena na bezdrátové širokopásmové služby v Unii, pásmo 800 MHz (790–862 MHz, tzv. „digitální dividenda“). V současné době zahrnuje vysílací pásmo UKV rozsah kmitočtů od 470 do 790 MHz (dále jen „pásmo UKV“). Toto pásmo je využíváno pro zemské digitální televizní vysílání (ZDT) a zvuková zařízení k zajištění zpravodajských programů a pořádání hromadných společenských akcí (Programme Making and Special Events – PMSE), zejména bezdrátové mikrofony.

Na světové radiokomunikační konferenci v roce 2012 (WRC-12), která je konferencí Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), na níž se reviduje závazný Radiokomunikační řád, bylo rozhodnuto, že v regionu 1 (Evropa a Afrika) by od roku 2015 mělo být pásmo 700 MHz přiděleno jak odvětví rozhlasového a televizního vysílání, tak mobilním službám.

Na světové radiokomunikační konferenci, která se konala v listopadu 2015 (WRC-15), byla mezinárodní jednání o technických a regulačních parametrech pro využívání pásma 700 MHz pro bezdrátový širokopásmový přístup dokončena. Konzistentní postup ohledně kmitočtového pásma 700 MHz ve všech regionech ITU 1 skýtá nebývalou příležitost harmonizovat využití tohoto kmitočtového pásma pro bezdrátový širokopásmový přístup téměř po celém světě. Na konferenci WRC-15 se v regionu 1 rovněž zachovalo výlučné přidělení pásma 470–694 MHz („pásmo do 700 MHz“) vysílacím službám.

V roce 2013 požádala místopředsedkyně Komise Neelie Kroesová bývalého komisaře Pascala Lamyho, aby předsedal skupině na vysoké úrovni tvořené zástupci odvětví mobilních služeb, vysílání a médií, jejímž cílem bylo dosáhnout dohody ohledně budoucího využití pásma UKV. Předseda Lamy ve zprávě vydané svým vlastním jménem (dále jen „Lamyho zpráva“) doporučil, aby bylo pásmo 700 MHz přiděleno na bezdrátový širokopásmový přístup a zároveň se poskytly záruky, že zemské vysílání bude mít přístup ke spektru v kmitočtovém pásmu do 700 MHz, a tím se zachoval evropský model audiovizuálního vysílání.

Komise na základě veřejné konzultace týkající se Lamyho zprávy dospěla k závěru, že existuje podpora pro koordinovaná opatření ze strany Unie. Skupina pro politiku rádiového spektra (RSPG) přijala současně stanovisko 2 , které rovněž podporuje koordinovaný přístup Unie k poskytování bezdrátového širokopásmového přístupu v kmitočtovém pásmu 700 MHz. Skupina ve svém stanovisku doporučila harmonizované technické podmínky a společnou lhůtu pro účinné využívání pásma 700 MHz, jakož i dlouhodobé využívání pásma do 700 MHz pro distribuci audiovizuálních děl a jeho dostupnost pro ZDT.

Komise reagovala na výsledky procesu konzultací se zúčastněnými stranami a na mezinárodní dohody pod záštitou ITU vytvořením strategie Unie týkající se dlouhodobého využívání pásma UKV. Strategie podpoří jednotný digitální trh a zajistí účinnou správu rádiového spektra v pásmu UKV, jež bude odpovídat jeho sociální, kulturní a hospodářské hodnotě. Strategie pro pásmo UKV má tři hlavní složky:

harmonizované technické podmínky pro bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací v kmitočtovém pásmu 700 MHz na základě zásady neutrality vůči technologiím a službám;

společnou lhůtu pro zpřístupnění pásma 700 MHz pro účinné využívání bezdrátovými širokopásmovými službami elektronických komunikací v souladu s výše uvedenými harmonizovanými technickými podmínkami a koordinační opatření na podporu této změny;

prioritu pro distribuci audiovizuálních mediálních služeb v pásmu do 700 MHz ve spojení s pružným přístupem k využívání tohoto pásma; to je nezbytné vzhledem k odlišnému významu ZDT na trzích v jednotlivých členských státech.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Tento návrh přispívá k dosažení cíle vyčlenit na bezdrátový širokopásmový přístup 1 200 MHz, který je jedním z klíčových cílů rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady 2012/243/EU o vytvoření víceletého programu politiky rádiového spektra (RSPP). Návrh rovněž podporuje další rozvoj inovativních audiovizuálních mediálních služeb v souladu s cíli RSPP a je v souladu s autorizační směrnicí 3 a s rámcovou směrnicí 4 , zejména s jejími články 9 a 9a.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Tento právní předpis je založen na článku 114 Smlouvy o fungování EU a má za účel zajistit fungování vnitřního trhu.

Subsidiarita a proporcionalita

Jak je rovněž vysvětleno v posouzení dopadu, řešení obsažené v tomto návrhu rozhodnutí představuje nejlepší možnost z hlediska subsidiarity a proporcionality.

Zásada subsidiarity je dodržena, neboť cílů této iniciativy by nemohly členské státy dosáhnout jednotlivě, zároveň je však možné vzít v úvahu vnitrostátní okolnosti (jak v pásmu 700 MHz, tak v pásmu do 700 MHz).

Pokud se chce EU vyhnout odlišným vnitrostátním přístupům a omezit přeshraniční interferenci, měla by rozhodnout, jak hodlá pásmo 700 MHz v budoucnu využívat. Neexistence společných právních předpisů upravujících využívání pásma UKV v celé Unii by vedla k nežádoucí roztříštěnosti ve využívání pásma UKV na jejím území. Roztříštěnost způsobuje přeshraniční interferenci, která by se mohla dotknout až 13 % občanů EU.

Proto je potřeba koordinované přidělení pásma 700 MHz bezdrátovému širokopásmovému přístupu a udělení souvisejících oprávnění do roku 2020 a koordinované přidělení pásma do 700 MHz pro flexibilní využívání, které zaručuje poskytování audiovizuálních mediálních služeb širokému publiku, jakož i investice do účinnějších technologií potřebných k uvolnění pásma 700 MHz, které je v současnosti využíváno pro účely ZDT.

Flexibilní využívání pásma do 700 MHz je rovněž přiměřené, jelikož řeší daný problém a dosahuje stanovených cílů co nejúčinnějším způsobem. Uvolnění celého pásma do 700 MHz pro bezdrátový širokopásmový přístup by kupříkladu překračovalo hranice toho, co je nezbytné k uspokojení poptávky po spektru do 1 GHz k naplnění poptávky po bezdrátovém přenosu. Flexibilní využívání zároveň poskytuje regulační jistotu pro ZDT v pásmu do 700 MHz v těch členských státech, které si přejí zachovat svou stávající kapacitu ZDT. Kromě toho harmonizované technické podmínky pro využívání spektra mohou být stanoveny po dohodě s vnitrostátními technickými odborníky ve Výboru pro rádiové spektrum podle rozhodnutí 676/2002/ES.

Volba nástroje

Strategie Komise pro pásmo UKV v Unii bude prováděna na základě dvou právních nástrojů. V případě nezávazného opatření, jako je doporučení Evropského parlamentu a Rady, by koordinace v rámci EU nebyla závazná a nebylo by ani vyžadováno žádné opatření ze strany členských států. Byla dána přednost rozhodnutí před nařízením, jelikož tento nástroj vytváří povinnosti pro členské státy, ale nemá mít účinky přímo použitelné na soukromé subjekty v členských státech. Rozhodnutí je rovněž vhodnější než směrnice, neboť návrh tohoto opatření nestanoví celý soubor obecných pravidel, která by se měla převést do vnitrostátního právního řádu, ale zahrnuje jen omezený počet konkrétních opatření, jež by měly členské státy přijmout. Podobné povinnosti a opatření pro členské státy byly například zahrnuty v čl. 6 odst. 4 rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 243/2012/EU o vytvoření RSPP a rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 128/1999/ES, 626/2008/ES a 676/2002/ES byla rovněž v minulosti přijata s cílem uložit členským státům povinnosti a opatření podobné povahy.

Toto opatření podle článku 114 Smlouvy o fungování Evropské unie bude doprovázet prováděcí rozhodnutí Komise, přijaté postupem projednávání ve výboru podle rozhodnutí č. 676/2002/ES 5 , kterým se přidělí a zpřístupní pásmo 700 MHz pro využívání bezdrátovými širokopásmovými službami elektronických komunikací v souladu s harmonizovanými technickými podmínkami vypracovanými s pomocí CEPT 6 . Tento přístup byl též použit při harmonizaci pásma 800 MHz pro bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací na základě RSPP a rozhodnutí Komise 2010/267/EU 7 .

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX-POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Konzultace se zúčastněnými stranami

Tento návrh zohlednil příspěvky těchto zúčastněných stran:

a)Lamyho zpráva 8 , kterou vypracoval Pascal Lamy sám za sebe na základě práce skupiny na vysoké úrovni, které předsedal;

b)příspěvky do veřejné konzultace 9 týkající se Lamyho zprávy;

c)zprávu skupiny RSPG „Navrhovaný přístup ke koordinaci spektra pro vysílání v případě přerozdělení pásma 700 MHz“ (Proposed spectrum coordination approach for broadcasting in the case of a reallocation of the 700 MHz band) 10 ;

d)stanovisko skupiny RSPG „Dlouhodobá strategie pro budoucí využívání pásma UKV (470–790 MHz) v Evropské unii“ (Long-term strategy on the future use of UHF band (470-790 MHz) in the European Union).

Sběr a využití výsledků odborných konzultací

Podkladem pro tento návrh byly dvě nezávislé studie na toto téma vypracované pro Komisi. Jednalo se o:

„Hospodářský a sociální dopad přidělení kmitočtového pásma 700 MHz pro bezdrátové širokopásmové služby v Evropské unii“ (Economic and Social Impact of Repurposing the 700 MHz frequency band for Wireless Broadband Services in the European Union);

„Výzvy a příležitosti konvergence audiovizuálního vysílání a širokopásmového přístupu a její dopad na využívání spektra a sítí“ (Challenges and opportunities of broadcast-broadband convergence and its impact on spectrum and network use).

První z těchto dvou studií analyzuje, jaké náklady v důsledku těchto změn vzniknou, jaký dopad bude mít využívání frekvenčního pásma 700 MHz pro účely bezdrátového širokopásmového pokrytí a jaké sociálně-kulturní aspekty budou dotčeny, bude-li spektrum využívané pro ZDT převedeno do kmitočtového pásma do 700 MHz.

Druhá studie poskytuje komplexní posouzení možností konvergence ZDT a bezdrátového širokopásmového přístupu po roce 2020.

Posouzení dopadu

K posouzení dopadu vypracovanému Komisí vydal Výbor pro kontrolu regulace 11 dne 27. listopadu 2015 kladné stanovisko.

Posouzení dopadu zkoumalo čtyři možnosti politiky:

1)Žádné opatření na úrovni Unie.

2)Koordinované přidělení pásma 700 MHz bezdrátovému širokopásmovému přístupu a udělení souvisejících oprávnění do roku 2020 a vyhrazení pásma do 700 MHz pro ZDT a zvukové PMSE.

3)Koordinované přidělení pásma 700 MHz bezdrátovému širokopásmovému přístupu a udělení souvisejících oprávnění do roku 2020. Koordinované přidělení pásma do 700 MHz pro flexibilní využívání, pokud existuje vnitrostátní poptávka, čímž by se zabezpečilo nepřetržité poskytování audiovizuálních mediálních služeb širokému publiku (technologicky neutrálním způsobem), včetně bezplatné nekódované distribuce (free-to-view), a zároveň dostupnost spektra pro zvukové PMSE. Aby se zamezilo interferenci, mělo by být využívání části spektra do 700 MHz technicky omezeno pouze na downlink 12 . Tato možnost by také zachovala prostor pro vypracování strategie využívání spektra pro zvukové PMSE, která by reagovala na ztrátu spektra pro zvukové PMSE v pásmu UKV.

4)Koordinované přidělení celého pásma UKV bezdrátovému širokopásmovému přístupu a udělení souvisejících oprávnění do roku 2020.

Jako preferovanou možnost k naplnění cílů politiky v této oblasti zvolila Komise možnost č. 3. Preferovaná možnost přispěje k dosažení cílů stanovených pro spektrum a propojení na úrovni Unie. Pokud by vedle spektra v kmitočtových pásmech 800 MHz a 900 MHz bylo pro bezdrátový širokopásmový přístup využíváno též pásmo 700 MHz, významně by se tím zvýšila kapacita mobilní sítě. Bylo by tím zajištěno univerzální pokrytí s vysokými přenosovými rychlostmi alespoň 30 Mb/s na uživatele na reprezentativním konkurenčním trhu se třemi až čtyřmi operátory. Stanovit společnou lhůtu pro přerozdělení pásma 700 MHz na rok 2020 je vhodné rovněž z toho důvodu, že ve stejné době se začne spouštět technologie 5G. Možnost č. 3 rovněž poskytuje jistotu ohledně přístupu ke spektru v pásmu do 700 MHz vysílacím společnostem a poskytovatelům audiovizuálních mediálních služeb pro širokou veřejnost, zejména pokud jde o digitální zemské vysílání. Flexibilita ve využívání spektra v pásmu do 700 MHz usnadňuje zmírňování interferencí a umožňuje vytvořit inovativní „ekosystém“, který bude podporovat investice a nové obchodní modely.

Možnost č. 3 podpořil i výsledek výše zmíněné konference WRC-15, a to jak v kmitočtovém pásmu 700 MHz, tak v pásmu do 700 MHz. Pásmo do 700 MHz je pro vysílací služby nadále výlučně vyhrazeno v Evropě, Africe i ve velké části ostatního světa.

Výše zmíněná studie, kterou Komise nechala vypracovat, zjistila, že uvolnění pásma 700 MHz v roce 2020 a přechod na příští generaci technologie zemského vysílání by podle odhadů stály 1,2 až 4,4 miliardy EUR. Většinu těchto nákladů by nesli koncoví uživatelé, jakmile by si koupili modernější přijímače dříve, než je obměna vybavení obvyklá. Co se týče zvukových PMSE, náklady na přechod v roce 2020 by dosáhly 200 milionů EUR. Tento odhad je založen na předpokladu, že 30 % stávajících uživatelů zvukových PMSE operuje v pásmu 700 MHz. Země EU však mohou nabídnout technologicky neutrální opatření veřejné podpory, jež by tyto náklady snížila, jestliže daná opatření budou v souladu s pravidly státní podpory 13 . Náklady na přizpůsobení sítí ZDT tak, aby přenášely stejný objem programového obsahu s omezenější kapacitou spektra, se navíc odhadují nejvýše na zhruba 890 milionů. Mohly by sem zejména patřit náklady, které ponesou nositelé práv, jejichž užívací práva by musela být změněna dříve, než vyprší období, na které byla udělena. Pokud členské státy zvažují opatření ke zmírnění takových nákladů, musí tato opatření vyhovovat zásadě technologické neutrality a příslušné rozhodovací praxi Komise v oblasti státní podpory 14 , jakož i související judikatuře soudů EU 15 . V některých případech by opatření přijatá ke kompenzaci za odebrání práv mohla být za jistých okolností, a jestliže tato kompenzace není větší než újma způsobená odebráním práv, slučitelná s právem Unie v oblasti státní podpory. Podle skupiny RSPG byla užívací práva ve čtrnácti členských státech udělena buď na dobu neurčitou, nebo na období, které potrvá i po roce 2020.

S ohledem na výsledky nedávných dražeb spektra v kmitočtových pásmech 800 MHz a 900 MHz se konzervativní odhad celkových příjmů z přidělování pásma 700 MHz do roku 2020 v EU-28 za stejných podmínek pohybuje okolo 11 miliard EUR.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Neočekávají se žádné konkrétní dopady na rozpočet Unie.

5.OSTATNÍ PRVKY

Podrobné vysvětlení zvláštních ustanovení návrhu

Tento návrh v souladu se strategií pro pásmo UKV stanoví:

lhůty pro přidělení pásma 700 MHz bezdrátovým širokopásmovým službám elektronických komunikací v souladu s harmonizovanými technickými podmínkami na úrovni Unie;

opatření usnadňující změnu ve využívání spektra v pásmu UKV;

opatření pro dlouhodobé využívání pásma do 700 MHz, ačkoli tato opatření budou zahrnovat přezkum.

Článek 1 stanoví pro členské státy dvě společné závazné lhůty pro přidělení pásma 700 MHz bezdrátovému širokopásmovému přístupu:

dohody o přeshraniční koordinaci musí být uzavřeny do konce roku 2017;

pásmo 700 MHz musí být bezdrátovým širokopásmovým službám elektronických komunikací zpřístupněno pro účinné využívání do poloviny roku 2020, v souladu s prováděcím rozhodnutím Komise o harmonizovaných technických podmínkách pro užívání pásma 16 .

Článek 1 rovněž stanoví, že využívání pásma 700 MHz pro bezdrátový širokopásmový přístup po lhůtě společné pro celou Unii musí být chráněno přes hranice.

Článek 2 vyžaduje, aby členské státy zajistily, že užívací práva pro pásmo 700 MHz budou obchodovatelná. Je to v souladu s cíli politiky a ustanoveními RSPP 17 a rámcové směrnice.

Článek 3 vyžaduje, aby členské státy při udělování užívacích práv pro pásmo 700 MHz bezdrátovým širokopásmovým službám elektronických komunikací na vnitrostátní úrovni konzultovaly a zvažovaly přijímání opatření, kterými by se zajistilo vysoce kvalitní pokrytí jejich obyvatelstva a území. Cílem je přispět k překlenutí digitální propasti a umožnit všudypřítomný internet věcí, a tím využít socioekonomických přínosů pásma UKV.

Článek 4 se zabývá dlouhodobým využíváním kmitočtového pásma do 700 MHz. Požaduje, aby členské státy zabezpečily, že toto pásmo bude moci být dlouhodobě využíváno pro distribuci audiovizuálních mediálních služeb širokému publiku (či široké veřejnosti). Mimo jiné by mělo být toto pásmo nadále využíváno pro bezdrátové zvukové PMSE v souladu s vnitrostátními prioritami. 

K zajištění soudržnosti s povinnostmi členských států podle článků 9 a 9a rámcové směrnice se povinnost zabezpečit využívání pásma do 700 MHz vztahuje na poskytování audiovizuálních mediálních služeb širokému publiku, nikoli však na typ použité bezdrátové technologie ani na typ služby elektronických komunikací. Ochrana stanovená v článku 4 proto poskytuje jistotu přístupu ke spektru a umožňuje další vývoj ZDT jako hlavní platformy pro zemské vysílání audiovizuálních mediálních služeb široké veřejnosti. Článek rovněž povoluje, aby bylo pásmo do 700 MHz využíváno i pro jiné technologie či služby elektronických komunikací omezené na downlink (tj. ze sítě do přijímacích terminálů, např. televizorů nebo tabletů).

Článek 5 vyžaduje, aby členské státy přijaly a po celé Unii ohlásily své vnitrostátní plány na přidělení pásma 700 MHz bezdrátovému širokopásmovému přístupu a související proces změn pro celé pásmo UKV. Toto ustanovení je motivováno plány změn, na nichž se zúčastněné strany shodly (viz příloha 2 Lamyho zprávy). Plán stanoví rozsah opatření, jež se mají zvážit při přechodu na nové technologie ZDT ve spojení s přerozdělením pásma 700 MHz. Účelem je zajistit, aby dopady na veřejnost a podniky bylo možné omezit prostřednictvím transparentního procesu.

Článek 6 vyžaduje, aby Komise do roku 2025 ve spolupráci s členskými státy provedla přezkum využití spektra v pásmu do 700 MHz. Po provedení tohoto přezkumu musí Komise podat Evropskému parlamentu a Radě zprávu o jeho závěrech a případně návrh na regulační změny, kterými by se mohla například změnit povaha či forma ochrany nebo její trvání. Uvedené ustanovení tohoto rozhodnutí je v souladu s doporučením v Lamyho zprávě. Komise by při přezkumu využívání spektra v pásmu do 700 MHz měla vzít v úvahu přezkum týkající se tohoto pásma plánovaný pro světovou radiokomunikační konferenci ITU v roce 2023.

2016/0027 (COD)

Návrh

ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

o využívání kmitočtového pásma 470–790 MHz v Unii

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 114 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 18 ,

s ohledem na stanovisko Výboru regionů 19 ,

v souladu s řádným legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Ve víceletém programu politiky rádiového spektra vytvořeném rozhodnutím č. 243/2012/EU 20 stanovily Evropský parlament a Rada jako cíl jednak určit v Unii do roku 2015 alespoň 1 200 MHz rádiového spektra vhodného pro bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací, jednak podpořit další rozvoj inovativních audiovizuálních mediálních služeb zajištěním toho, aby bylo dostupné dostatečné množství rádiového spektra pro družicové a zemské poskytování těchto služeb za předpokladu, že je tato potřeba zjevně odůvodněná, a jednak zajistit dostatečná kmitočtová pásma pro zpravodajské programy a pořádání hromadných společenských akcí (PMSE).

(2)Komise ve své strategii pro jednotný digitální trh 21 podtrhuje význam kmitočtového pásma 694–790 MHz (dále jen „pásmo 700 MHz“) pro zajištění služeb širokopásmového přístupu ve venkovských oblastech a zdůrazňuje, že je třeba uvedené pásmo uvolňovat koordinovaně a současně zohlednit konkrétní potřeby distribuce audiovizuálních mediálních služeb.

(3)Spektrum v kmitočtovém pásmu 470–790 MHz je hodnotným aktivem pro nákladově efektivní rozvinutí bezdrátových sítí s univerzálním pokrytím vně i uvnitř budov. Tato část spektra se v současné době využívá po celé Unii pro účely zemského digitálního televizního vysílání (ZDT) a pro bezdrátová zvuková zařízení PMSE. Podporuje rozvoj médií, tvůrčích a kulturních odvětví, která na této části spektra do velké míry závisí, pokud jde o bezdrátové poskytování obsahu širokému publiku.

(4)Radiokomunikační řád Mezinárodní telekomunikační unie přijatý na Světové radiokomunikační konferenci přiřadil v regionu 1, kam spadá i Unie, pásmo 700 MHz rovnoprávně vysílacím a pohyblivým službám (vyjma letecké pohyblivé služby) a pásmo 470–694 MHz (dále jen „pásmo do 700 MHz“) výhradně na prvním místě vysílacím službám a na druhém místě k využití pro bezdrátové zvukové PMSE.

(5)Kvůli rychlému rozvoji bezdrátového širokopásmového přenosu je větší kapacita bezdrátové sítě nutností. Spektrum v pásmu 700 MHz nabízí jak dodatečnou kapacitu, tak univerzální pokrytí, zvláště ve venkovských a odlehlých oblastech, kde je pokrytí ekonomicky náročnější, pro využití uvnitř budov a pro komunikaci mezi přístroji na velké vzdálenosti. V této souvislosti by soudržná opatření k realizaci vysoce kvalitního zemského bezdrátového pokrytí po celé Unii, která jsou založena na osvědčených vnitrostátních postupech ohledně povinností provozovatelů plynoucích z licence, měla směřovat k naplnění cíle programu politiky rádiového spektra, aby všichni občané měli do roku 2020 přístup k širokopásmovému připojení s minimální rychlosti 30 Mb/s. Tímto způsobem uvedená opatření podpoří inovativní digitální služby a zajistí dlouhodobé socioekonomické přínosy.

(6)Sdílení spektra ve společném kmitočtovém pásmu mezi dvousměrným bezdrátovým širokopásmovým přístupem (uplink a downlink) na jedné straně a jednosměrným televizním vysíláním nebo využíváním pro bezdrátové zvukové PMSE na straně druhé je z technického hlediska problematické. Znamená to, že přidělením pásma 700 MHz dvousměrným zemským bezdrátovým širokopásmovým službám elektronických komunikací by ZDT a uživatelé bezdrátových zvukových PMSE přišli o část svých zdrojů spektra. Odvětví ZDT a PMSE proto potřebují, aby právní předpisy o dostupnosti dostatečného spektra pro ně byly dlouhodobě předvídatelné, neboť jen tak mohou zabezpečit udržitelné poskytování a rozvoj svých služeb, zejména bezplatného nekódovaného televizního vysílání. Je možné, že bude potřeba zavést opatření na úrovni členských států i Unie, aby byly pro bezdrátové zvukové PMSE zajištěny dodatečné zdroje spektra mimo kmitočtové pásmo 470–790 MHz.

(7)Pascal Lamy, předseda skupiny na vysoké úrovni projednávající budoucí využití kmitočtového pásma 470–790 MHz, ve své zprávě pro Komisi (dále jen „Lamyho zpráva“) 22 doporučil, aby se pásmo 700 MHz zpřístupnilo pro bezdrátový širokopásmový přístup do roku 2020 (+/– dva roky). Napomohlo by se tím dosáhnout cíle, kterým je zajistit dlouhodobou regulační předvídatelnost pro ZDT, pokud jde o přístup k pásmu do 700 MHz do roku 2030, i když tato otázka by musela být do roku 2025 ještě přezkoumána. Lamyho zpráva rovněž doporučila vnitrostátní flexibilitu ve využívání spektra v pásmu do 700 MHz, které je omezeno na downlink. Omezení na downlink znamená omezení veškerého přenosu v bezdrátovém systému, bez ohledu na jeho technologii, na jednosměrný přenos ze stanic centrální infrastruktury, např. televizních vysílačů nebo základnových stanic mobilní sítě, do přenosných nebo mobilních terminálů, jako jsou televizory nebo mobilní telefony.

(8)Skupina pro politiku rádiového spektra (RSPG) ve svém stanovisku k dlouhodobé strategii budoucího využívání pásma 470–790 MHz v Unii (dále jen „stanovisko skupiny RSPG“) doporučila přijmout po celé Unii koordinovaný přístup, aby se do konce roku 2020 pásmo 700 MHz zpřístupnilo pro účinné využití pro bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací. Ve spojení s tím by se zajistila dlouhodobá dostupnost (do roku 2030) pásma do 700 MHz pro poskytování audiovizuálních mediálních služeb pouze přes downlink. Skupina RSPG zejména doporučuje zavést flexibilitu tak, aby bylo pásmo do 700 MHz možné využívat i pro bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací omezené na downlink.

(9)Jelikož některé členské státy již zahájily nebo dokončily vnitrostátní proces, kterým se povoluje využívání pásma 700 MHz pro obousměrné zemské bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací, měla by Unie neprodleně jednat, aby zabránila roztříštění jednotného trhu. Nezbytný je koordinovaný přístup k budoucímu využívání pásma 470–790 MHz, který byl měl též poskytnout regulační předvídatelnost, vyvážit různorodost řešení v členských státech s cíli jednotného trhu a podpořit soudržný postoj Unie na mezinárodní scéně. Od členských států by se v této souvislosti mělo vyžadovat, aby přidělily pásmo 700 MHz včas a v souladu se svým vnitrostátním právem a právem Unie.

(10)V některých členských státech může být využívání pásma 700 MHz pro zemské bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací omezováno tím, že jej využívají jiné aplikace v zemích, které nejsou členy Unie, což mezinárodní dohody povolují, nebo v částech území členského státu, které jsou mimo účinnou kontrolu jeho orgánů. Tato situace by jim mohla bránit v dodržení společné lhůty stanovené na úrovni Unie. Dotčené členské státy by měly přijmout veškerá nezbytná opatření, aby minimalizovaly trvání a územní rozsah těchto omezení, a bude-li to nutné, měly by požádat o pomoc Unii v souladu s čl. 10. odst. 2 programu politiky rádiového spektra. Členské státy by měly taková omezení oznámit Komisi podle čl. 6 odst. 2 a článku 7 a informace zveřejnit v souladu s článkem 5 rozhodnutí č. 676/2002/ES 23 .

(11)Využívání pásma 700 MHz pro zemské bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací by mělo co nejdříve podléhat flexibilnímu režimu udělování oprávnění. V rámci tohoto režimu by držitelé užívacího práva ke spektru měli mít v souvislosti s prováděním ustanovení článků 9, 9a a 9b směrnice 2002/21/ES 24 možnost se svými stávajícími právy obchodovat a pronajímat je.

(12)V souladu s články 9 a 9a směrnice 2002/21/ES by členské státy měly v pásmu do 700 MHz pokud možno uplatnit flexibilní přístup a mohou povolit zavedení alternativního využívání omezeného na downlink, např. pro zemské bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací, v závislosti na vnitrostátní potřebě distribuce audiovizuálních mediálních služeb širokému publiku. Při povolování využití v pásmu do 700 MHz pro zemské bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací omezené na downlink by členské státy měly zajistit, že se takové využívání nedotkne využívání pásma do 700 MHz pro zemské digitální vysílání v sousedních členských státech, jak to stanoví dohoda uzavřená na regionální radiokomunikační konferenci v roce 2006 25 .

(13)V každém případě by využívání spektra v pásmu 470–694 MHz mělo být nejpozději do roku 2025 na úrovni Unie opětovně posouzeno. Toto posouzení by mělo zohlednit přezkum týkající se tohoto pásma plánovaný na světovou radiokomunikační konferenci v roce 2023. Změny ve využívání pásma do 700 MHz by rovněž měly zohlednit technologický vývoj, chování spotřebitelů, význam nepřetržitého poskytování volně dostupného televizního vysílání 26 a sociální, ekonomické a kulturní cíle obecného zájmu. V této souvislosti je potřeba vypracovat studie technických a regulačních podmínek pro koexistenci stávajících a nových využití spektra v pásmu do 700 MHz. Takové podmínky by zajistily soudržnost přístupů různých členských států k flexibilnímu a efektivnímu využívání spektra a umožnily by technická harmonizační opatření pro využití spektra a koexistenci v tomto pásmu. Tyto studie a opatření mohou být vypracovány podle rozhodnutí č. 676/2002/ES.

(14)Členské státy by měly přijmout soudržné vnitrostátní plány, které usnadní využívání pásma 700 MHz pro zemské bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací a zároveň zajistí kontinuitu služeb televizního vysílání, jež toto pásmo opustí. Jakmile členské státy tyto plány přijmou, měly by je transparentním způsobem oznámit po celé Unii. Plány by měly obsahovat činnosti a lhůty k přerozdělení kmitočtů, technický vývoj sítě a vybavení koncových uživatelů, koexistenci mezi rádiovým a nerádiovým zařízením, stávající a nové režimy udělování oprávnění a informace o možnosti nabídnout kompenzaci za náklady na přechod, pokud by takové náklady vznikly, aby se zabránilo mimo jiné nákladům pro koncové uživatele. V případě, že členské státy hodlají zachovat ZDT, měly by ve svých plánech věnovat zvláštní pozornost snazší modernizaci vysílacího vybavení ve prospěch technologií účinněji využívajících spektrum, jako jsou pokročilé video formáty (např. HEVC) nebo technologie přenosu signálu (např. DVB-T2).

(15)Rozsah a mechanismus případné kompenzace za dokončení změny ve využívání spektra v pásmu 470–790 MHz by měly být analyzovány v souladu s příslušnými vnitrostátními ustanoveními, jak je stanoví článek 14 směrnice 2002/20/ES 27 , a musí být konzistentní s ustanoveními článků 107 a 108 Smlouvy o fungování EU.

(16)Jelikož cíle tohoto rozhodnutí, totiž zajištění koordinované změny ve využívání spektra v pásmu 470–790 MHz v Unii podle společných cílů, nemůže být uspokojivě dosaženo na úrovni členských států, a proto jich může být z důvodu rozsahu a účinků tohoto rozhodnutí lépe dosaženo na úrovni Unie, může Unie přijmout opatření v souladu se zásadou subsidiarity stanovenou v článku 5 Smlouvy o Evropské unii. V souladu se zásadou proporcionality stanovenou v uvedeném článku nepřekračuje toto rozhodnutí rámec toho, co je k dosažení uvedeného cíle nezbytné,

PŘIJALY TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

1)Do 30. června 2020 povolí členské státy využívání kmitočtového pásma 694–790 MHz pro zemské systémy schopné poskytovat bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací pouze za harmonizovaných technických podmínek stanovených Komisí podle článku 4 rozhodnutí 676/2002/ES. Je-li to potřeba, členské státy provedou proces udělování oprávnění nebo změní příslušná stávající práva k využívání spektra v souladu se směrnicí 2002/20/ES, aby toto využívaní umožnily.

2)Aby členské státy umožnily využívat kmitočtové pásmo 694–790 MHz v souladu s odstavcem 1, uzavřou do 31. prosince 2017 veškeré nezbytné dohody o přeshraniční koordinaci kmitočtového pásma v rámci Unie.

3)Členské státy nejsou vázány povinnostmi podle odstavců 1 a 2 v zeměpisných oblastech, kde koordinace kmitočtového pásma se zeměmi, které nejsou členy Unie, zůstává nedořešena, pokud členské státy vynaložily veškeré možné úsilí k minimalizaci trvání a územního rozsahu takové nedořešené koordinace a každoročně Komisi podávají zprávu o výsledcích, dokud nejsou zbývající koordinační záležitosti vyřešeny. Tento odstavec platí rovněž pro potíže s koordinací rádiového spektra v Kyperské republice, neboť kyperské vládě není umožněno vykonávat účinnou kontrolu nad částí svého území.

Článek 2

Do 30. června 2022 povolí členské státy převedení nebo pronájem práv k užívaní spektra pro služby elektronických komunikací v kmitočtovém pásmu 694–790 MHz.

Článek 3

Pokud členské státy povolí využívání kmitočtového pásma 694–790 MHz nebo změní stávající práva k užívání tohoto pásma, přijmou veškerá nezbytná opatření, aby zajistily vysoce kvalitní pokrytí svého obyvatelstva a území s přenosovou rychlostí nejméně 30 Mb/s, uvnitř i vně budov, a v případě potřeby rovněž v předem určených vnitrostátních prioritních oblastech, a podél hlavních pozemních dopravních tras. Opatření mohou zahrnovat podmínky, které usnadní či podpoří sdílení síťové infrastruktury nebo spektra v souladu s právem Unie.

Za tímto účelem členské státy posoudí a konzultují, zda je třeba k užívacím právům na kmitočty v pásmu 694–790 MHz připojit určité podmínky.

Článek 4

1)Členské státy v závislosti na vnitrostátních potřebách v oblasti vysílání zajistí dostupnost kmitočtového pásma 470–694 MHz nebo jeho částí pro zemské poskytování audiovizuálních mediálních služeb širokému publiku, včetně volně dostupného televizního vysílání, a pro bezdrátová zvuková zařízení PMSE. Členské státy zajistí, aby jakékoli jiné využívání kmitočtového pásma 470–694 MHz na jejich území nezpůsobovalo nežádoucí interferenci s zemským poskytováním audiovizuálních mediálních služeb v sousedním členském státě.

2)Pokud členské státy povolí využívání spektra v kmitočtovém pásmu 470–694 MHz pro zemské systémy schopné poskytovat služby elektronické komunikace jiné než sítě televizního vysílání, omezí se takové využití pouze na downlink. Takovým využitím nejsou dotčeny povinnosti plynoucí z mezinárodních dohod a práva Unie.

Článek 5

Do 30. června 2017 členské státy přijmou a zveřejní své vnitrostátní plány a harmonogramy ke splnění povinností plynoucích z článků 1 a 4 tohoto rozhodnutí.

Aby bylo zajištěno, že využívání kmitočtového pásma 694–790 MHz je v souladu s čl. 1 odst. 1, členské státy tam, kde je to vhodné, zahrnou do svých vnitrostátních plánů informace o opatřeních, kterými omezí dopad nadcházejícího procesu změny na veřejnost a uživatele bezdrátových zvukových zařízení PMSE a usnadní, aby bylo na vnitřním trhu včas dostupné interoperabilní síťové vybavení a přijímače pro televizní vysílání.

Článek 6

Komise ve spolupráci s členskými státy do 1. ledna 2025 provede posouzení a podá Radě a Parlamentu zprávu o vývoji ve využívání kmitočtového pásma 470–694 MHz a zohlední při tom sociální, ekonomické, kulturní a technologické aspekty, které se využívání tohoto pásma podle článků 1 a 4 dotýkají. Ve zprávě se posoudí, zda je nutné využívání pásma 470–694 MHz nebo jeho části v Unii změnit.

Článek 7

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Článek 8

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předseda    předseda/předsedkyně

(1) Pásmo 700 MHz v regionu 3, jakož i pásmo 698–790 MHz v regionu 2 byly přiděleny rovnoprávně na mobilní služby před rokem 2012.
(2) Dokument RSPG15-595 final je možné nalézt na adrese: http://rspg-spectrum.eu/wp-content/uploads/2013/05/RSPG15-595_final-RSPG_opinion_UHF.pdf .
(3) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/21/ES ze dne 7. března 2002 o společném předpisovém rámci pro sítě a služby elektronických komunikací (rámcová směrnice) (Úř. věst. L 108, 24.4.2002, s. 33).
(4) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/20/ES ze dne 7. března 2002 o oprávnění pro sítě a služby elektronických komunikací (autorizační směrnice) (Úř. věst. L 108, 24.4.2002, s. 21).
(5) Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 676/2002/ES ze dne 7. března 2002 o předpisovém rámci pro politiku rádiového spektra v Evropském společenství (rozhodnutí o rádiovém spektru) (Úř. věst. L 108, 24.4.2002, s. 1).
(6) Evropská konference poštovních a telekomunikačních správ.
(7) Rozhodnutí Komise 2010/267/EU ze dne 6. května 2010 o harmonizovaných technických podmínkách využívání kmitočtového pásma 790–862 MHz pro zemské systémy k poskytování služeb elektronických komunikací v Evropské unii (Úř. věst. L 117, 11.5.2010, s. 95).
(8) Odkaz: http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/report-results-work-high-level-group-future-use-uhf-band .
(9) Odkaz: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/PublicConsultationLamyReport2014 .
(10) Dokument RSPG13-524 rev1, odkaz: https://circabc.europa.eu/d/a/workspace/SpacesStore/614d3daf-76a0-402d-8133-77d2d3dd2518/RSPG13-524 %20rev1 %20Report_700MHz_reallocation_REV.pdf .
(11) Odkaz: http://ec.europa.eu/smart-regulation/impact/ia_carried_out/cia_2015_en.htm#cnect
(12) Přenos výhradně ze síťové infrastruktury do přijímacích terminálů, tj. televizorů či tabletů.
(13) Komise schválila státní podporu, jejímž účelem bylo omezit dopad na spotřebitele a uživatele PMSE, několika rozhodnutími. Viz mimo jiné N622/03 Digitalisierungsfonds – Rakousko, Úř. věst. C 228, 17.9.2005; C25/04 Zavedení zemského digitálního televizního vysílání (DVB-T) ve spolkových zemích Berlín a Braniborsko – Německo, Úř. věst. L 200, 22.7.2006; C24/04 Zavedení zemského digitálního televizního vysílání ve Švédsku, Úř. věst. L 112, 30.4.2007; C52/05 Digitální dekodéry v Itálii, Úř. věst. L 147, 8.6.2007; N270/06 Příspěvky na digitální dekodéry s API (Application Program Interface) – Itálie, Úř. věst. C 80, 13.4.2007; N107/07 Příspěvky na IdTV – Itálie, Úř. věst. C 246, 20.10.2007; C34/06 Zavedení zemského digitálního televizního vysílání (DVB-T) v Severním Porýní-Westfálsku, Úř. věst. L 236, 3.9.2008; SA 28685 Příjem digitálního televizního vysílání v Kantábrii – Španělsko, Úř. věst. C 119, 24.4.2012; N671b/2009 – Přechod na digitální vysílání na Slovensku, Úř. věst. C 39, 8.2.2011.
(14) Státní podpora C 25/2004, DVB-T Berlín-Braniborsko;  státní podpora C 52/2005, digitální dekodéry; rozhodnutí Komise plánované na leden 2016 o státní podpoře SA.32619 oznámené Španělským královstvím ke kompenzaci škod způsobených liberalizací digitální dividendy.
(15) Rozsudek ESD ze dne 10. ledna 2006, Cassa di Risparmio di Firenze, C-222/04, bod 131; rozsudek ESD ze dne 20. listopadu 2003, GEMO SA, C-126/01, bod 28; rozsudek ESD ze dne 22. listopadu 2001, Ferring SA, C-53/00, bod 19 a násl.; rozsudek ESD ze dne 8. listopadu 2001, Adria-Wien Pipeline, C-143/99, bod 38; rozsudek ESD, Itálie v. Komise, C-310-99, bod 251; rozsudek ESD ze dne 14. ledna 2004, Fleuren Compost BV  v. Komise, T-109/01, bod 54; rozsudek ESD ze dne 5. října 1999, Francie  v. Komise, C-251/97, bod 40; rozsudek Tribunálu, ze dne 15. června 2010, Mediaset v. Komise, T-177/07, rozsudek ESD ze dne 28. července 2011, Mediaset v. Komise, C-403/10 P. Rozsudek Tribunálu ze dne 6. října 2009, Německo v. Komise ohledně DVB-T – Berlín/Braniborsko, T-21/06, rozsudky Tribunálu Španělsko v. Komise, T-461/13, Baskicko a Itelazpi v. Komise, T-462/13, spojené věci Galície v. Komise a Retegal v. Komise, T-463/13 a T-464/13 , Katalánsko a CTTI v. Komise, T-465/13 , Navarra v. Komise, T-487/13 , a Abertis Telecom and Retevisión v. Komise T-541/13 .
(16) Tyto lhůty jsou v souladu se zprávou a stanoviskem skupiny RSPG i Lamyho zprávou.
(17) Srov. čl. 6 odst. 8.
(18) Úř. věst. C , , s. .
(19) Úř. věst. C , , s. .
(20) Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 243/2012/EU ze dne 14. března 2012 o vytvoření víceletého programu politiky rádiového spektra (Úř. věst. L 81, 21.3.2012, s. 7).
(21) Viz http://ec.europa.eu/priorities/digital-single-market/index_en.htm .
(22) Zpráva Pascala Lamyho, dostupná na adrese: https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/report-results-work-high-level-group-future-use-uhf-band .
(23) Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 676/2002/ES ze dne 7. března 2002 o předpisovém rámci pro politiku rádiového spektra v Evropském společenství (rozhodnutí o rádiovém spektru) (Úř. věst. L 108, 24.4.2002, s. 1).
(24) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/21/ES ze dne 7. března 2002 o společném předpisovém rámci pro sítě a služby elektronických komunikací (rámcová směrnice) (Úř. věst. L 108, 24.4.2002, s. 33).
(25) Regionální radiokomunikační konference pro plánování zemských digitálních služeb vysílání v částech regionů 1 a 3 v kmitočtových pásmech 174–230 MHz a 470–862 MHz (RRC-06) v Ženevě.
(26) Ve smyslu směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/13/EU (směrnice o audiovizuálních mediálních službách).
(27) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/20/ES ze dne 7. března 2002 o oprávnění pro sítě a služby elektronických komunikací (autorizační směrnice) (Úř. věst. L 108, 24.4.2002, s. 21).
Top