EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0646

SDĚLENÍ KOMISE SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ Záruky pro mladé lidi a Iniciativa na podporu zaměstnanosti mladých lidí po třech letech

COM/2016/0646 final

V Bruselu dne 4.10.2016

COM(2016) 646 final

SDĚLENÍ KOMISE

Záruky pro mladé lidi a Iniciativa na podporu zaměstnanosti mladých lidí po třech letech

{SWD(2016) 323 final}
{SWD(2016) 324 final}


Shrnutí

Mladí lidé jsou budoucností Evropy. Naším posláním je vytvořit jim podmínky pro jejich optimální rozvoj a poskytnout jim ty nejlepší příležitosti, aby se mohli aktivně zapojit do pracovního trhu a společnosti. Avšak mladí lidé nejvíce pocítili důsledky krize a podle nedávného průzkumu Eurobarometr se polovina evropských mladých lidí cítí vyloučena a opomíjena ve smysluplném zapojení do společenského a hospodářského života.

Jak již řekl předseda Evropské komise Juncker ve svém projevu ke stavu Unie v roce 2016: „Evropská unie by měla nejen zachovat náš evropský způsob života, ale i dávat příležitosti těm, kteří jím žijí. Nemohu a nebudu akceptovat, že Evropa je i nadále světadílem, kde jsou nezaměstnaní mladí lidé.“ Juncker rovněž potvrdil své odhodlání „podporovat záruky pro mladé lidi v celé Evropě, zlepšovat jejich dovednosti a snažit se dostat do nejpotřebnějších regionů a k nejpotřebnějším mladým lidem.“ Nezaměstnanost mladých lidí je třeba neustále řešit, chceme-li plně využít dynamiku a potenciál obyvatel Evropy. K tomu je třeba využít veškeré nástroje, které máme k dispozici jak v EU, tak na vnitrostátní úrovni. Tento cíl má rovněž nová iniciativa mládeže, která se v roce 2016 dopisem adresovaným předsedovi Evropského parlamentu a předsedovi Rady zavázala, že bude podporovat a pokračovat v existujících fungujících postupech a zavede nové nástroje za účelem vyřešení nevyřešených otázek a problémů. Tato zpráva a její závěry jsou součástí této iniciativy.

Evropská unie a její členské státy se od roku 2013 zapojily do ambiciózní strategie na snížení nezaměstnanosti mladých lidí. V návaznosti na návrh Komise se všechny členské státy zavázaly ke zřízení záruk pro mladé lidi, což je politický závazek ve formě doporučení Rady z dubna 2013 poskytnout každému mladému člověku kvalitní nabídku zaměstnání, dalšího vzdělávání, učňovského programu nebo stáže, a to ve lhůtě čtyř měsíců od začátku nezaměstnanosti nebo ukončení formálního vzdělávání. Zavedení záruk pro mladé lidi se neobešlo bez vedení a finanční podpory na úrovni EU, zejména prostřednictvím Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí.

Tři roky od zřízení záruk pro mladé lidi máme v EU o 1,4 milionu méně nezaměstnaných mladých lidí. Do roku 2015 roční míra nezaměstnanosti mladých lidí klesla o 3,4 procentní body na 20,3 % a počet osob, které nemají zaměstnání ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy (NEET), se v průměru EU snížil o 1 procentní bod na 12 %. Hodnoty nezaměstnanosti mladých lidí a hodnoty NEET jsou napříč EU velmi nerovnoměrné, ale obě hodnoty se ve většině členských státech snížily. V Evropské unii jako celku i v mnoha členských státech ve stejném období klesla nezaměstnanost mladých lidí rychleji než nezaměstnanost starší populace.  Z toho vyplývá, že strukturální reformy pracovního trhu, vzdělávání a odborný výcvik podporované zárukami pro mladé lidi přinesly pozitivní změny.

Záruky pro mladé se v celé Evropské unii staly realitou. Od ledna 2014 se do programů záruk pro mladé lidi zapojilo 14 milionů osob. Zhruba devět milionů mladých lidí akceptovalo nabídku, která většinou přestavovala nabídku zaměstnání. Téměř dvě třetiny zúčastněných, kteří záruky pro mladé lidi opustili v roce 2015, přijaly nabídku zaměstnání, vzdělávání, učňovské přípravy nebo stáže. Záruky pro mladé lidi výrazně podpořily návrhy na strukturální reformy a inovace ve všech členských státech EU. Byly doplněny o další iniciativy, jako je např. nová agenda dovedností nebo aliance pro učňovskou přípravu.

I přesto nezaměstnanost mladých lidí zůstává nepřijatelně vysoká a členské státy mají před sebou ještě mnoho překážek. Aby mohly být využity výsledky dosavadní činnosti, je nezbytné, aby se zárukám pro mladé lidi jako dlouhodobé strukturální reformě dostávalo trvalé politické podpory. K upevnění slibných partnerských vztahů a zlepšení výsledků přispěje účinnější vnitřní koordinace a budování kapacity mezi zúčastněnými stranami, jako jsou veřejné služby zaměstnanosti a poskytovatelé vzdělávání a odborné přípravy. Největší oříšek však představuje zapojení těžko dosažitelných skupin a osob, které se na pracovním trhu nejhůře začleňují.

Na podporu tohoto procesu byla vyčleněna významná finanční podpora EU. V období 2014–2020 provede Evropský sociální fond v rámci stejné investiční priority a dodatečně k Iniciativě na podporu zaměstnanosti mladých lidí přímé investice ve výši nejméně 6,3 miliardy EUR, jež budou použity na podporu integrace mladých lidí na pracovní trh.

Kromě toho Iniciativa na podporu zaměstnanosti mladých lidí (YEI) s počátečním finančním kapitálem ve výši 6,4 miliardy EUR vůbec poprvé poskytla přímou cílenou podporu NEET v regionech s mírou nezaměstnanosti vyšší než 25 %. V roce 2015 se Komise rozhodla urychlit provádění YEI zvýšením předběžného financování členských států ve výši téměř 1 miliardy EUR. Na základě prvních výsledků a posouzení potřeb do roku 2020 Komise přednesla návrh na prodloužení financování YEI o další 1 miliardu EUR z rozpočtu EU, jež odpovídá stejné částce příspěvku z Evropského sociálního fondu způsobilým členským státům.

1.Úvod

Mladí lidé mají v politickém programu EU vysokou prioritou. Politika mládeže EU klade zvláštní důraz na rostoucí sociální začlenění všech mladých lidí, jejich vyšší účast v demokratickém a občanském životě a jednodušší přechod do dospělosti, zejména integraci do pracovního prostředí. 1

V roce 2013, uprostřed krize, která měla vážný dopad na zaměstnanost mladých lidí, se členské státy EU zavázaly ke komplexnímu přístupu k řešení nezaměstnanosti mladých lidí jako konkrétního a bezprostředního cíle.

Byly proto zavedeny záruky pro mladé lidi, které mají všem mladým lidem do 25 let poskytnout kvalitní nabídku zaměstnání, dalšího vzdělávání, učňovského programu nebo stáže, a to ve lhůtě čtyř měsíců od začátku nezaměstnanosti nebo ukončení formálního vzdělávání. 2 Zlepšením přechodu od vzdělávání do zaměstnání a investováním do zaměstnatelnosti mladých se záruky pro mladé lidi rovněž snaží předejít ztrátám růstového potenciálu v důsledku snižování kvalifikace, ztrátě sociální soudržnosti a odchodům z trhu práce, které by mohly těžce poznamenat evropskou ekonomiku zejména v době rychlého stárnutí obyvatelstva.

Kromě záruk pro mladé lidi bylo rovněž zavedeno několik iniciativ EU. V roce 2013 byla zavedena Evropská aliance pro učňovskou přípravu na zlepšení kvality, dostupnosti a atraktivity učňovské přípravy v Evropě. V březnu 2014 bylo přijato doporučení Rady k rámci kvality stáží. Evropský pakt mládeže přijatý v roce 2015 staví na těchto iniciativách podporou kvalitního partnerství mezi podniky a vzdělávacími institucemi.

Tři roky od zavedení záruk pro mladé lidi je v zemích EU o 1,4 milionu méně nezaměstnaných mladých lidí a počet osob, které nejsou zaměstnány ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy (NEET) se výrazně snížil, i když mezi jednotlivými členskými státy jsou rozdíly.

Obrázek 1 ukazuje různorodou míru nezaměstnanosti mladých lidí v jednotlivých zemích EU na začátku roku 2016 a zvýrazněné hodnoty u členských států, které od roku 2013 dosáhly největšího snížení nezaměstnanosti mládeže. Výkonnost mladých lidí na trhu práce od roku 2013 předčila výkonnost ostatních věkových skupin. I když je možné vzít v úvahu i jiné faktory, jako je např. vyšší cyklická citlivost mladých na makroekonomické podmínky, přispěly k tomuto výsledku strukturální reformy trhu práce a politika vzdělávání a odborné přípravy – podporované zárukami pro mladé lidi. 

Obrázek 1: Míra nezaměstnanosti mladých lidí v EU v roce 2016
a změny v období 2013–2016

Záruky pro mladé lidi se v celé Evropské unii staly realitou. Rychlá realizace začala probíhat od roku 2014. Od té doby do programů záruk pro mladé lidi vstoupilo více než 14 milionů mladých lidí a v průměru byly v každém okamžiku registrovány téměř dva miliony mladých lidí. 3 Zhruba devět milionů lidí v rámci záruk pro mladé lidi akceptovalo nabídku zaměstnání, vzdělávání, stáže nebo učňovské přípravy.

Většina členských zemí přijala v letech 2013–2015 velké množství reforem trhu práce zaměřených na mladé lidi. Záruky pro mladé lidi se nepodílely pouze na podpoře opatření na straně poptávky i nabídky pro mladé lidi, ale fungovaly rovněž jako významný stimulační faktor při zavádění reforem. Tímto způsobem výrazně přispěly k zavedení strukturálních reforem a inovačních změn, podpořily investice do lidského kapitálu a zlepšily konvergenci mezi členskými státy. To také přispělo ke zvýšení partnerství mezi oblastí práce a vzdělávání. I přes tento pozitivní vývoj je nutné další úsilí na podporu mladých lidí, kteří se na trhu práce nejhůře začleňují, tj. kteří nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy, a kteří měli z těchto reforem nejmenší prospěch.

Na podporu záruk pro mladé lidi byla poskytnuta významná finanční podpora EU z Evropského sociálního fondu (ESF) a Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí (YEI). YEI byla založena v roce 2013 s počátečním finančním kapitálem ve výši 6,4 miliardy EUR, aby vůbec poprvé poskytla přímou a cílenou podporu mladým lidem, kteří nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy a žijí v regionech s mírou nezaměstnanosti vyšší než 25 %. Tato Komise se rozhodla urychlit provádění YEI v roce 2015 zvýšením předběžného financování členských států ve výši téměř 1 miliardy EUR. Na základě prvních výsledků a posouzení potřeb do roku 2020 Komise nyní přednesla návrh na prodloužení financování YEI o další 1 miliardu EUR z rozpočtu EU, jež odpovídá stejné částce příspěvku z Evropského sociálního fondu (ESF) způsobilým členským státům. V průběhu programového období 2014–2020 bude ESF – vedle YEI – přímo investovat nejméně 6,3 miliardy EUR na podporu integrace mladých lidí na trh práce po celé Evropě.

Od roku 2013 poskytuje Evropská investiční banka dvoupilířový program s názvem Dovednosti a pracovní místa – Investice pro mládež. 4 Pilíř Investice do dovedností podporuje investice do lidského kapitálu (např. dovednosti související s pracovním místem a zácvik na pracovišti, nebo odborná příprava, studentské půjčky a programy mobility). V období 2013–2015 EIB v tomto pilíři přidělila téměř 7 miliard EUR. Pilíř Pracovní místa pro mládež kromě toho poskytuje přístup k financím spojeným se zaměstnáváním mladých lidí v malých a středních podnicích. V období od července 2013 do prosince 2015 bylo mezi malé a střední podniky rozděleno více než 26 miliard EUR.

V roce 2013 hlavy států a předsedové vlád EU vyzvali Komisi, aby v roce 2016 předložila zprávu o provádění záruk pro mladé lidi a o fungování YEI. 5  
Toto sdělení je reakcí Komise na tuto výzvu a rovněž odráží postoj Rady,
6 Evropského parlamentu 7 , sociálních partnerů a hlavních zainteresovaných stran.
Zpráva podává přehled o opatřeních přijatých na úrovni členských států i na úrovni EU za účelem realizace záruk pro mladé lidi a YEI.

Sdělení hodnotí první výsledky a odhaluje problémy a zároveň bere v úvahu skutečnost, že v některých členských státech trvalo zavedení nezbytných procesů a postupů k plnému provedení opatření záruk pro mladé lidi déle. 8

2.Záruka pro mladé lidi a Iniciativa na podporu zaměstnanosti mladých lidí: po třech letech

2.1.Rychlé naplňování politiky po celé Evropě

Formuje se národní podoba programů záruk pro mladé lidi ...

Záruky pro mladé lidi jsou strukturální reformou, která byla rychle zavedena napříč členskými státy EU díky nebývalé kombinaci vysoké politické dynamiky, významné finanční podpoře ze strany YEI a ESF a stabilním mechanismům monitorování na úrovni EU.

Prostřednictvím specifického plánu provádění záruk si všechny členské státy definovaly svůj vlastní strategický přístup. 9 Plány zahrnovaly krátkodobá opatření, která poskytla okamžitou reakci na vysokou míru nezaměstnanosti a nečinnosti mladých lidí, 10 i vize dlouhodobějších strukturálních reforem na zlepšení přechodu od vzdělávání do zaměstnání. Provádění bylo zahájeno v roce 2014 postupným zaváděním klíčových opatření.



Klíčové prvky záruk pro mladé lidi 11

Záruky pro mladé lidi mají všem mladým lidem do 25 let zajistit kvalitní nabídku zaměstnání, dalšího vzdělávání, stáže nebo učňovského programu, a to ve lhůtě čtyř měsíců od začátku nezaměstnanosti nebo ukončení formálního vzdělávání.

Záruky pro mladé lidi mohou využít všichni mladí lidé, kteří nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy (NEET). Tito lidé však tvoří heterogenní skupinu, kterou lze dále rozdělit do dvou širokých kategorií: nezaměstnaní lidé, kteří aktivně hledají práci, a neaktivní, kteří práci nehledají. Tato neaktivita může vyplývat z celé řady faktorů včetně rodinných povinností a zdravotního stavu, ale může se rovněž jednat o nedostatek odvahy nebo motivace k registraci. 12

Koordinace vnitrostátních systémů záruk pro mladé lidi spadá ve většině případů pod ministerstvo práce, zatímco hlavním vstupním bodem jsou veřejné služby zaměstnanosti. Alternativní poskytovatelé (včetně obchodních komor, komor průmyslu a řemesel, center pro mladé, vzdělávacích institucí, poskytovatelů a obcí) jsou zapojeni asi v jedné třetině členských států a ve třech členských státech se mladí lidé mohou zaregistrovat na specifické online platformě zřízené pro potřeby záruk pro mladé lidi.

Zatímco většina členských států se zaměřila na mladé lidi ve věku do 25 let, jak je stanoveno v doporučení Rady, 13 členských států rozšířilo cílovou skupinu na mladé lidi do věku 30 let. Ve většině členských států byla lhůta na předložení nabídky stanovena na čtyři měsíce, což je v souladu s doporučením Rady.

Typická nabídka záruk pro mladé lidi obsahuje:

1.nabídku (dotovaných i nedotovaných) pracovních míst na trhu práce, nabídku samostatné výdělečné činnosti s dotacemi pro začínající podnikatele nebo jinými, k tomuto účelu vyhrazenými dotacemi;

2.nabídku vzdělávacích kurzů včetně profesní odborné přípravy, znovuzačlenění do pravidelného vzdělávacího systému, překlenovací kurzy na podporu tohoto znovuzačlenění, vzdělávání druhé šance;

3.učňovskou přípravu a

4.stáže.


.... která přispívá k výraznému snížení míry nezaměstnanosti mladých lidí a hodnoty NEET a zlepšení konvergence, ...

Výkonnost mladých lidí na trhu práce se od roku 2013 výrazně zlepšila, což lze považovat za bod zlomu, kdy došlo ke změně klíčových ukazatelů (viz níže obrázek 2). Do roku 2015 roční míra nezaměstnanosti mladých lidí klesla o 3,4 procentní body na 20,3 % a hodnota NEET se v průměru EU snížila o 1 procentní bod na 12 %. Od změn trendů na trhu práce pro mladé lidi v roce 2014 se míra nezaměstnanosti mladých lidí i hodnota NEET ve většině členských států EU snížily. Avšak v některých členských státech s nejvyššími hodnotami v roce 2013, zejména v Itálii a Rumunsku, byla v trendech hodnoty NEET zaznamenána pouze malá změna. I přes patrné rozdíly mezi jednotlivými členskými státy lze obecně říci, že snížení hodnoty NEET na úrovni EU je důsledkem jak přechodu k dalšímu vzdělávání, tak přechodu k zaměstnání.

Obrázek 2: Míra nezaměstnanosti, poměr nezaměstnanosti, hodnota NEET, předčasné ukončení vzdělávání a odborné přípravy a míra nezaměstnanosti v EU v letech 2008–2015

Záruky pro mladé lidi pomohly posílit poptávku trhu práce po mladých lidech a podpořily opatření na vytváření pracovních míst. Při zavádění záruk pro mladé lidi většina členských států využila dotace pro nábor pracovníků, v mnoha případech s finanční podporou EU. Účinnost těchto systémů se zlepšila rovněž díky lepšímu zaměření na cílovou skupinu, školení a následné sledování mladých lidí, kterým se dostalo této podpory.

... což vede k zavedení významných reforem a inovacím při tvorbě politik ...

Záruky pro mladé lidi fungují jako významný stimulační faktor a doplňují využití makroekonomických nástrojů a ostatních politik na podporu zaměstnávání mladých lidí. Mnohé členské státy pracovaly s řadou relevantních politik zaměstnanosti mladých lidí již před přijetím tohoto doporučení. Záruky pro mladé lidi však přesouvají pozornost na včasný zásah a zaměřují se na osoby neregistrované jako NEET 13 , čili ovlivňují návrhy a provádění politik. Díky požadavku záruk na sloučení služeb a programů a jejich poskytování v konkrétním časovém horizontu prostřednictvím systematického partnerství se záruky pro mladé lidi staly stimulačním faktorem v mnoha členských státech. V letech 2013–2015 členské státy přijaly celkem 132 reforem trhu práce zaměřených na mladé lidi a s důrazem na politiku zaměstnanosti mladých lidí. 14

Podle míry fungování záruk pro mladé lidi jako stimulačního faktoru pro reformy můžeme členské státy rozdělit do tří skupin. Toto rozdělení do skupin bere v úvahu různé výchozí podmínky jednotlivých států z hlediska institucionálního kontextu a makroekonomických podmínek v době přijetí doporučení. 15

-Skupina A (pokročilé zavedení reformy): záruky pro mladé lidi poskytly nový impuls a urychlily vývoj politiky v řadě členských států, především ve státech, které čelí významným výzvám a dostávají významnou finanční podporu (BE, BG, FR, HR, HU, IT, LT, LV, PL, PT, SI), i když úroveň provádění v jednotlivých zemích se může lišit.

-Skupina B (zesílený politický rámec): záruky pro mladé lidi pomohly posílit správně nastavené politiky pomocí navýšení nebo vylepšení již existujících opatření v členských státech, které již disponují komplexními nástroji, jenž jsou v zásadě v souladu s doporučením (AT, DE, DK, EE, FI, IE, LU, MT, NL, SE, UK).

-Skupina C (reformy jsou k dnešnímu dni omezené): výsledné změny byly omezenější v důsledku různých faktorů včetně nižšího upřednostnění, zpoždění nebo přerušení klíčových opatření, nebo zaměření se na již existující schémata (CY, CZ, EL, ES, RO, SK).

Údaje s dosavadními úspěchy v jednotlivých zemích, klíčová opatření, nedořešené zbývající otázky a, pokud je to relevantní, provádění YEI jsou uveřejněny v pracovním dokumentu útvarů Komise, který je součástí tohoto sdělení. 16

Záruky pro mladé lidi pomohly prolomit ledy v různých oblastech politiky a vybudovat životaschopná partnerství. Zejména v důsledku podnětů vyplývajících ze specifických plánů jednotlivých členských států na provádění záruk došlo ke zvýšení koordinace mezi odvětvím politiky zaměstnanosti, vzdělávání a mládeže. Vznikly nové partnerské vztahy se sociálními partnery a poskytovateli služeb pro mladé včetně mládežnických organizací. Mládežnické organizace se podílely zejména na navržení a provádění vnitrostátních systémů záruk pro mladé lidi, ačkoliv míra jejich zapojení se v jednotlivých členských státech liší.

Významné reformy týkající se učňovské přípravy a stáží nejen pomohly připravit mladé lidi na různé potřeby trhu práce a vytvořit potřebné dovednosti, ale rovněž přispěly k lepšímu zapojení podnikatelské komunity. Polovina členských států podnikla — nebo informovala, že podnikne — právní změny, jejichž cílem je sladit vnitrostátní rámec s rámcem pro kvality stáží, který byl přijat v roce 2014. 17 Téměř všechny členské státy přijaly opatření na zlepšení kvality, poskytování nebo atraktivity učňovského školství v duchu Evropské aliance pro učňovskou přípravu, jež byla zavedena v červenci 2013. Angažovanost podnikatelské komunity byla rozhodující a vedla k novým závazkům, např. v rámci Evropského paktu mládeže (viz oddíl 3.3).

Většina veřejných zprostředkovatelů služeb zaměstnanosti zlepšila zacílení svých služeb a rozšířila svou stávající nabídku služeb pro mladé lidi: dvě třetiny veřejných zprostředkovatelů služeb zaměstnanosti si stanovily konkrétní cíle pro své služby zaměřené na mladé lidi. 18 Zvláštní důraz byl kladen na reorganizaci struktur a větší personalizaci v oblasti poradenství. Rovněž byla posílena kapacita personálu: bylo zavedeno specifické školení, kterého se v roce 2014 zúčastnila více než polovina veřejných zprostředkovatelů služeb zaměstnanosti. Dále členské státy rozšířily rozsah podpory prostřednictvím krátkých studijních nebo pracovních stáží a způsob, kterým je možné oslovit a zaujmout i ty nejsložitější případy.

Důraz na včasnou intervenci a neregistrované NEET poukázal na stávající nedostatky při poskytování služeb a staví do popředí cílenou pomoc. Většina členských států vybízela mladé lidi k registraci u poskytovatelů záruk pro mladé lidi a dvě třetiny veřejných zprostředkovatelů služeb zaměstnanosti se zapojily do prací týkajících se provádění záruk pro mladé lidi. Zvyšování povědomí, dostupnosti a rozsahu služeb se v tomto ohledu osvědčilo nejen pomocí online registrace a cílených kampaní, ale rovněž zřízením jednotných kontaktních míst, mobilních nebo decentralizovaných služeb a proaktivní prací s širším spektrem partnerů. Zatímco se začínají dostavovat první výsledky, do systému záruk pro mladé lidi se stále zatím nezapojili všichni mladí lidé, kteří jsou nezaměstnaní nebo právě odešli ze školy.

Příklady opatření nebo reforem spadajících pod vnitrostátní systémy záruk pro mladé lidi

V Belgii byl v bruselském regionu v květnu 2013 zaveden projekt „Přechodné stáže“ zaměřený na mladé uchazeče o zaměstnání a studenty s nízkým stupněm ukončeného vzdělání. Zaměřuje se především na koučování a následné sledování. Dvanáct měsíců po skončení tohoto odborného výcviku bylo dosaženo pozitivního výsledku (včetně nabídky zaměstnání nebo návratu do školy) u 73 % zúčastněných osob, oproti 47 % v kontrolní skupině.

V Bulharsku byla v roce 2015 zřízena síť mladých mediátorů za účelem oslovení neregistrovaných NEET přímo v jejich prostředí a jejich následné registrace. Mladí mediátoři tak působí jako zprostředkovatelé mezi veřejnými institucemi, které poskytují sociální, zdravotní, vzdělávací a další služby. V období květen–prosinec 2015 se mediátoři spojili s 5 078 mladými lidmi.

V roce 2015 byla ve Finsku v 35 obcích zřízena jednotná kontaktní místa financovaná z Evropského sociálního fondu a též z vnitrostátních prostředků. Jejich cílem je posílit a zjednodušit služby pro mladé lidi do 30 let poskytováním osobního poradenství a vedení, pomoci při zvládání životních situací, plánování kariéry, zlepšení sociálních dovedností a vzdělávání a podpoře zaměstnanosti.

V Itálii záruky pro mladé lidi dosáhly změn, které se odrazily v širších reformách, jež inicioval zákon o zaměstnanosti. Počet mladých registrovaných lidí v programu neustále roste a k 1. březnu 2016 přesáhl 1 milion osob.

V Lotyšsku projekt pod názvem „Poznej a vykonej“ podporuje aktivní pomoc na úrovni obcí. Jeho cílem je identifikovat, motivovat a registrovat neregistrované NEET ve věku 15–29 let a vrátit je zpět do zaměstnání, vzdělávání nebo odborné přípravy. Projekt s podporou Evropského sociálního fondu byl zahájen na podzim 2015 a jeho cílem je podpořit 5 260 mladých lidí.

Ve Slovinsku si program „První výzva na rok 2015“ klade za cíl podpořit až 2 859 mladých lidí ve věku 15–29 let a nabídnout jim pracovní příležitost formou dotovaného zaměstnání po dobu 15 měsíců, a to s podporu z YEI a ESF.

Učňovský systém ve Španělsku prošel významnými strukturálními změnami, které v průběhu pouhých tří let (během roku 2013 až 2016) vedly ve zvýšení počtu učňů ze 4 000 na 15 000. Ve stejném období počet podniků účastnících se učňovské přípravy vzrostl z necelých 500 na 5 660.

… a pokroku v poskytování nabídek, …

Od ledna 2014 se do systému záruk pro mladé lidi zapojilo 14 milionů osob. Zhruba devět milionů lidí akceptovalo nabídku, která většinou přestavovala nabídku zaměstnání. 19  Téměř dvě třetiny všech zúčastněných, kteří záruky pro mladé lidi opustili v roce 2015, přijaly nabídku zaměstnání, vzdělávání, stáže nebo učňovské přípravy. Největší část všech nabídek učiněných v rámci čtyřměsíční lhůty se týkala nabídky zaměstnání (70,2 %), dále nabídky vzdělávání (13,6 %), stáže (12,1 %) a učňovské přípravy (4,1 %) (viz obrázek 3).


Obrázek 3: Rozdělení pozitivních a včasných ukončení podle druhu nabídky za rok 2015 (%)

Zdroj: Evropská komise, monitoring záruk pro mladé lidi 20

Faktory úspěchu záruk pro mladé lidi

Tři roky po jejich zavedení stojí za úspěšnou realizací systémů záruk pro mladé lidi následující faktory:

-silná institucionální podpora a vnitřní koordinace,

-strategie aktivní pomoci za účelem zapojení více mladých lidí do systému záruk pro mladé lidi,

-jedno kontaktní místo, které pomáhá poskytovat služby na míru podle specifických potřeb dané osoby,

-odstranění překážek mezi vzdělávacím systémem a trhem práce a vytvoření jejich partnerského vztahu,

-vytvoření moderního systému odborného vzdělávání a přípravy, který jeho účastníkům poskytne dovednosti potřebné na trhu práce, a

-výrazné zapojení zaměstnavatelů.

.... nicméně stále zbývá vykonat mnoho práce, aby bylo zajištěno, že záruky pro mladé lidi budou využívat všichni mladí lidé

I přes tento pozitivní vývoj je nutné vyvinout větší úsilí na podporu mladých lidí, kteří jsou od trhu práce nejvíce vzdáleni, tj. lidí, kteří nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy (NEET), kteří jsou tradičně nejsložitějšími případy (a to i před krizí), není jednoduché je oslovit a k dnešnímu dni nejméně využili výhod záruk pro mladé lidi. Jde zejména o osoby, které čelí chudobě, sociálnímu vyloučení, mají zdravotní postižení nebo jsou diskriminované, včetně osob, které patří k národnostním menšinám nebo jsou přistěhovaleckého původu, žadatelů o azyl a uprchlíků. Pokles hodnoty NEET je především důsledkem snížení počtu NEET, kteří hledají zaměstnání, než ve snížení počtu neaktivních NEET, kteří nejsou součástí trhu práce. V roce 2013 poměr NEET hledajících zaměstnání v EU přesáhl počet neaktivních NEET, zatímco v roce 2015 tyto kategorie dosáhly stejné úrovně. To naznačuje, že opatření rychleji reagují na podporu nezaměstnaných NEET, ale efektivní zapojení neaktivních NEET zpět do pracovního procesu, vzdělávání a odborné přípravy trvá déle. Snížení počtu neaktivních NEET však lze pozorovat v některých členských státech, jako je např. Kypr, Maďarsko a Portugalsko.

2.2.Projevy dopadu strukturálních změn podporovaných zárukami pro mladé lidi

Zkoumání dopadu provádění záruk pro mladé lidi z hlediska výsledků na trhu práce pro mladé lidi vyžaduje analýzu stavu trhu práce pro mladé lidi ještě před zavedením záruk pro mladé lidi a průzkum, jak se trh práce pro mladé lidi změnil od roku 2013, kdy se objevily první známky hospodářského oživení. 21

Bez ohledu na skutečnost, že výsledky je třeba vykládat obezřetně, neboť srovnatelně lepší výkon těchto ukazatelů může být částečně rovněž připisován lepší cyklické citlivosti mladých lidí na makroekonomické podmínky, výsledky analýzy naznačují, že strukturální zlepšení podporovaná zárukami pro mladé lidi představují prospěšný faktor. I když v Evropské unii jako celku i v mnoha členských zemích ve stejném období klesla nezaměstnanost dospělých, nezaměstnanost mladých lidí klesla v porovnání rychleji než nezaměstnanost starší populace.  Pozitivní výsledky byly zaznamenány především v Belgii, Chorvatsku, na Kypru, v České republice, Finsku, Řecku, Maďarsku, Irsku, Lotyšsku, Nizozemsku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku, Španělsku, Švédsku a Spojeném království.

Proces evropského semestru ukazuje trvalý pokrok v téměř všech členských státech, které obdržely konkrétní doporučení pro jednotlivé země týkající se mladých lidí v letech 2013 a 2014, jak je uvedeno v závěrech přezkumu Výboru pro zaměstnanost z roku 2015 a ve zprávách o jednotlivých zemích z roku 2016 vypracovaných Komisí.

Kromě toho byla přidaná hodnota vytvořená zárukami pro mladé lidi potvrzena v mnoha externích zprávách a hodnoceních, jejichž seznam je uveden v příloze.

2.3. Finanční podpora YEI: hybná páka změn

Ve většině členských států bylo úspěšné provádění záruk pro mladé lidi podpořeno uvolněním finančních prostředků z EU, které byly použity na všechny aspekty vnitrostátního systému záruk pro mladé lidi a na související strukturální reformy. Přímé investice v rámci Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí a Evropského sociálního fondu do investičních opatření na trhu práce pro mladé v programovém období 2014–2020 činí celkem nejméně 12,7 miliard EUR.

Klíčové prvky Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí) 22

Iniciativa na podporu zaměstnanosti mladých lidí, která je finančním zdrojem Unie ve výši 6,4 miliardy EUR, přímo podporuje mladé lidi, kteří nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy, v regionech s mírou nezaměstnanosti vyšší než 25 % v roce 2012. Doplňuje tak ESF, který podporuje lidi i strukturální reformy klíčových systémů a služeb.

Mezi 20 způsobilých členských států patří: BE, BG, CY, CZ, EL, ES, FR, HR, HU, IE, IT, LV, LT, PL, PT, RO, SI, SK, SE, UK.

Aby bylo možné v místě urychlit mobilizaci opatření financovaných v rámci YEI, byly všechny prostředky YEI přiděleny v rozpočtu EU do prvních dvou let (2014/15) finančního cyklu 2014–2020. Některé z hlavních přijímajících členských států požadovaly vyšší finanční likviditu za účelem usnadnění rychlejšího zahájení činností v rámci YEI v praxi. To vedlo ke změně nařízení ESF 23 a k tomu, že Komise v roce 2015 následně uvolnila asi 1 miliardu EUR pro členské státy v podobě dodatečného předběžného financování.



YEI je klíčovým zdrojem financování záruk pro mladé lidi…

Ve 20 způsobilých členských státech představuje YEI klíčový mechanismus provádění záruk pro mladé lidi. V některých případech se používá na podporu většiny nebo všech opatření v rámci systému záruk pro mladé lidi. Například ve Španělsku je 80 % všech aktivit v rámci záruk pro mladé lidi financováno prostřednictvím YEI. V ostatních členských státech se k financování využívají ještě další finanční zdroje.

Členské státy využívají YEI na podporu klíčových kroků týkajících se záruk pro mladé lidi. Silný důraz se klade na poskytování první pracovní zkušenosti, stáže, učňovské přípravy, kvalitního vzdělávání a odborné přípravy. Kromě toho více než polovina všech členských států podporuje mladé podnikatele nebo nabízí možnosti pracovní či vzdělávací mobility. V některých členských státech 24 YEI podporuje finanční nástroje, kterými se poskytují půjčky a záruky pro mladé lidi na podporu soukromého podnikání a založení vlastní živnosti.

YEI má správné zaměření, působí v konkrétních regionech a zaměřuje se na skupiny mladých lidí (např. na mladé lidi mimo trh práce a systém vzdělávání a odborné přípravy). Specifické ukazatele výsledků působí jako další hnací síla kvality opatření a posilují výslednou orientaci intervencí YEI ve srovnání s jinými opatřeními podporovanými finančními prostředky EU. Kromě toho vnitrostátní hodnocení v některých členských státech vyzdvihuje skutečnost, že díky YEI se začíná stále více poskytovat individualizovaná pomoc.

… a její podíl se v praxi začal projevovat na rozsahu i finanční realizaci, …

Do dnešního dne YEI podpořila více než 1,4 milionu mladých lidí 25 . Ačkoliv informační zprávy s dosaženými úspěchy je možné vypracovat až po dokončení intervence, z mnoha národních hodnocení 26 již vyplývá, že mladí lidé, kteří se zapojili do intervence YEI mají podstatně větší šance na nalezení zaměstnání nebo pokračování ve studiu (např. CY, EL, FR, IT, LV, PL, SE). Je rovněž důležité připomenout, že řídicí orgány také vyjádřily vysoký stupeň důvěry týkající se cílů, kterých YEI dosáhla. Kromě toho je poptávka v některých státech vyšší, než se očekávalo, v důsledku zvýšeného zájmu mladých lidí.

Ve většině států nyní probíhá zavádění opatření v rámci YEI. Provádění YEI významně pokročilo ve druhé polovině roku 2015 a zejména v roce 2016. Do konce července 2016 si způsobilé členské státy vybraly akce o celkovém objemu přes 4 miliardy EUR, které již probíhají nebo které budou v brzké době zahájeny. Od března 2016 se tedy jedná o navýšení o téměř 2 miliardy EUR. Polovina těchto členských států vyčerpala téměř celý rozpočet YEI. Kromě toho také příjemci financí do konce července uplatnili u řídicích orgánů YEI nárok na proplacení 800 milionů EUR. Pokud jde o úhradu výdajů členských států Komisí, členské státy do konce srpna 2016 žádaly o proplacení částky 682 milionů EUR v rámci YEI. Více než 70 % těchto žádostí o proplacení již bylo Komisí vyřízeno (a další platby se v současné době vyřizují). Díky nastavení struktury YEI je provádění ve většině členských států úspěšné. Prioritou je nyní sledování a, pokud je to nutné, urychlení provádění činností v rámci YEI.

... i přes počáteční zpoždění v provádění, ...

Navzdory předstihu v prvních dvou letech programového období nesplnilo provádění YEI ve své počáteční fázi politické očekávání, že dojde k rychlému provádění opatření. Důvodem byla především nepřipravenost členských států k vytvoření a přijetí příslušných opatření pro mladé lidi a zdlouhavý proces přípravy zavedení systémů podle nových požadavků.

Důležitým faktorem během pomalého počátečního startu byly nové závazky vyplývající z rámce evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF), které platí rovněž pro YEI. Členské státy se potýkaly se zpožděním zejména při dokončení nastavení monitorovacích systémů a struktury řízení programů (stanoveny v právním rámci jako určení orgánů). Proces určení orgánů byl však nyní dokončen pro většinu operačních programů podporovaných YEI.

Členské státy financují opatření na zaměstnanost mládeže pomocí finančních prostředků, které byly uvolněny během programových cyklů 2007–2013 a 2014–2020. Jejich souběžné provádění vedlo k problémům s kapacitou při zpracování ověření výdajů a jejich certifikaci Komisi.

V důsledku této skutečnosti nemohly některé členské státy čerpat z dodatečného předběžného financování ve výši 930 milionů EUR, které YEI poskytla v roce 2015 27 . Stále však využívají finanční prostředky z programového období 2007–2013. Vysoký počet mladých lidí, kteří již byli zahrnuti do opatření YEI, také ukazuje, že provádění opatření v praxi nebylo výrazně omezováno. Více než polovina členských států se v každém případě domnívá, že 30% navýšení částky předběžného financování v roce 2015 mělo pozitivní dopad. To umožnilo řídicím orgánům přidělit stávajícím projektům více finančních prostředků a/nebo spustit více nových projektů. 28

…zatímco finanční prostředky z Evropského sociálního fondu doplňují YEI a podporují strukturální opatření,

V programovém období 2014–2020 bude ESF kromě YEIpřímo investovat nejméně 6,3 miliardy EUR na podporu integrace mladých lidí na trh práce.

Členské státy kromě toho pro období 2014–2020 vyčlenily kolem 27 miliard EUR na řešení předčasného odchodu ze vzdělávání, celoživotní učení, odborné vzdělávání a odbornou přípravu. Podobně jsou mladí lidé jednou z hlavních cílových skupin investic ESF v oblasti podnikání a samostatné výdělečné činnosti, jejichž výše činí více než 2 miliardy EUR.

Dále bude k dispozici Evropský fond pro regionální rozvoj na podporu rozvoje infrastruktury vzdělávání a odborné přípravy, podnikání a opatření při zakládání vlastních podniků mladými lidmi, na základě potřeb a možností, jak je stanoveno v národních a/nebo regionálních operačních programech 29 .

Strukturální reformy veřejných služeb zaměstnanosti v členských státech, jež jsou potřebné k úspěšné realizaci záruk pro mladé lidi, jsou rovněž finančně podporovány ESF, a to nejen ve státech, které jsou podle YEI způsobilé. V programovém období 2014–2020 činí tato finanční podpora asi 1 miliardu EUR.

Výše uvedené investice ESF představují důležité dodatečné finanční prostředky, které mají zásadní význam pro provádění záruk pro mladé lidi ve všech 28 členských státech, a tudíž nad rámec 20 zemí způsobilých podle YEI.

ale potřeby jsou i nadále vysoké a vyžadují více finančních prostředků na podporu vstupu mladých lidí na trh práce

Podporu v rámci YEI stále potřebuje řada regionů EU. Z nejnovějších ročních údajů o nezaměstnanosti mladých lidí (2015), které jsou určující pro regiony způsobilé pro YEI, vyplývá, že 14 ze současných 20 způsobilých členských států by i dnes mělo nárok na podporu YEI. Také členské státy s nejvyšším počtem nezaměstnaných mladých lidí na regionální úrovni (40–50 %) kromě toho zůstávají stejné. Několik členských států (především Itálie, Portugalsko a Francie) poukázalo, že pokračování YEI považují za nezbytné k dosažení ambiciózních cílů, které si stanovily při řešení problematiky nezaměstnanosti mladých lidí, a že již využily všech zdrojů, které jim prostřednictvím YEI byly k dispozici.

Vzhledem k přetrvávající vysoké míře nezaměstnanosti mladých lidí v mnoha regionech a povzbudivým prvním výsledkům proto Komise navrhla navýšení původního rozpočtu YEI o částku 1 miliardy EUR v období 2017–2020 (plus o další 1 miliardu EUR, kterou poskytne Evropský sociální fond), což od spuštění této iniciativy představuje celkovou částku 8,4 miliard EUR 30 . Jak je uvedeno v technické úpravě Víceletého finančního rámce pro rok 2017 31 , Komise se kromě toho rovněž podílí na diskusích s členskými státy, které nejvíce těží z úprav finančních přídělů pro politiku soudržnosti, jejichž cílem je zaměřit další finanční částky mimo jiné na opatření sloužící k řešení nezaměstnanosti mladých lidí.

3.Poskytnutí řady nástrojů na úrovni EU na podporu členských států a sledování pokroku

3.1.Důležitý politický impuls a podpora politiky EU

Nástroje na úrovni EU zlepšily schopnost provádět systémy záruk pro mladé lidi …

Důležitý politický impuls spojený s podporou politiky EU a mechanismů vzájemného učení pomohly členským státům při zavedení správného institucionálního rámce a při poučení se ze zkušeností jiných. Hlavy států a předsedové vlád EU znovu potvrdili své závazky v této oblasti během tří vyhrazených setkání v Berlíně, Paříži a Miláně v letech 2013–2014. Tyto konference o zaměstnanosti mladých lidí pomohly stmelit společný smysl pro odpovědnost a výměnu veškerých zkušeností a nápadů jak stimulovat tvorbu pracovních míst pro mladé lidi a jak zajistit, aby byla mladší generace do budoucna lépe připravena a kvalifikována. V červnu 2013 sociální partneři vyjednali akční rámec pro zaměstnanost mladých lidí a podnikli v této souvislosti řadu opatření. 32

Program vzájemného učení spadající pod evropskou strategii zaměstnanosti zlepšil nadnárodní vzdělávání pomocí řady vzájemných hodnocení. 33 K usnadnění průběžných výměn informací slouží síť vnitrostátních koordinátorů záruk pro mladé lidi. 34 Záruky pro mladé lidi jsou také jednou z priorit na programu evropské sítě veřejných služeb zaměstnanosti, 35 což zvyšuje jejich schopnost poskytovat mladým lidem služby na míru.

Specifické nástroje poskytují členským státům při řešení specifických problémů užitečnou podporu. Komise zřídila webové stránky záruk pro mladé lidi, 36  organizovala pracovní seminář a konferenci na vysoké úrovni o navrhování a provádění opatření záruk pro mladé lidi a poskytla profesionální poradenství při sestavování programů učňovské přípravy a stáží v roce 2013 a 2014. Společný projekt Komise a Mezinárodní organizace práce poskytuje od roku 2015 podporu na míru za účelem posílení vnitrostátních možností na posouzení a poskytování systému záruk pro mladé lidi. Komise na žádost Evropského parlamentu v roce 2013 rovněž přímo spravovala 18 pilotních projektů záruk pro mladé lidi v sedmi členských státech. 37 Komise kromě toho v roce 2015 vyvinula sadu nástrojů na zlepšení zacílení a osvěty, což má vést k povzbuzení mladých lidí a jejich registraci u místních poskytovatelů, a zavedla ji ve čtyřech členských státech. V letech 2016–2017 bude v zacílení podpořeno až devět dalších členských států.

… a rovněž pomohly členským státům s uvedením opatření financovaných YEI do praxe.

Jakmile byl přijat právní rámec programových opatření YEI, Komise vypracovala speciální metodický materiál na provádění YEI a podrobné pokyny pro sledování a vyhodnocování opatření YEI.

V roce 2014 a 2016 byly ve spolupráci s řídicími orgány organizovány dva specializované technické semináře, které napomohly urychlit určení orgánů zapojených do řízení programů podporovaných YEI. Opatření YEI spojená s monitorováním a hodnocením se pravidelně projednávají s řídicími orgány v rámci zasedání výboru ESF, technické pracovní skupiny ESF a partnerských schůzek pro hodnocení ESF.

3.2.Silný monitorovací rámec: sledování dosaženého pokroku a podpora nepřetržitého zlepšování

Komplexní monitorovací rámec na úrovni EU pomohl členským státům při monitorování provádění záruk pro mladé lidi. Tato otázka tak má vysokou prioritu v politickém programu a pomáhá k neustálému zlepšování vnitrostátních systémů.

Evropský semestr se stal rozhodujícím při řešení strukturálních problémů souvisejících s prováděním záruk pro mladé lidi na nejvyšší úrovni. Pokrok se hodnotí každoročně ve zprávách Komise pro jednotlivé země a prostřednictvím přezkumů mnohostranného dohledu Výboru pro zaměstnanost (EMCO). Počet doporučení pro jednotlivé země týkající se zlepšení přechodu od vzdělávání do zaměstnání se výrazně zvýšil v roce 2014, kdy většina členských států obdržela specifická doporučení pro mládež. V roce 2015 a 2016 již bylo vydáno méně doporučení pro mládež. Bylo to v důsledku snížení nezaměstnanosti mladých lidí a dosažených výsledků členských států při zavádění doporučených reforem odrážejících efektivnější fungování evropského semestru (viz SWD s přehledem specifických doporučení týkajících se mládeže pro jednotlivé země a výsledky provádění).

Výbor pro zaměstnanost ve spolupráci s Komisí vyvinul 38 ambiciózní rámec ukazatelů pro monitorování záruk pro mladé lidi. Výsledky vyplývající ze dvou sběrů dat – pro rok 2014 a 2015 – jsou uvedeny v tomto sdělení.

Výše uvedené je reakcí na doporučení Evropského účetního dvora na zřízení komplexního monitorovacího systému.

Ministři pro zaměstnanost zastoupení na zasedání Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele, které se konalo v březnu 2016, schválili Klíčové zprávy o dalším postupu záruk pro mladé lidi z roku 2016 vydané Výborem pro zaměstnanost. Zdůraznili pozitivní výsledky, ale vyzvali v pokračování v tomto politickém závazku řešení problémů spojených s vytvořením nových partnerství, kontaktováním NEET a monitorováním. 39

Co se týče monitorování účinnosti a efektivnosti YEI, platný předpisový rámec obsahuje soubor specifických ukazatelů výsledků YEI, díky kterému došlo k výraznější orientaci na výsledky. Kompletní nastavení a zacílení opatření YEI ve prospěch specifických regionů s nejvyšší mírou nezaměstnanosti mladých lidí a odpovídajících cílových skupin, které mají bydliště v těchto regionech, je v porovnání s opatřeními ESF skutečnou novinkou. Specifické ukazatele výsledků YEI kromě toho umožňují sledování přímé souvislosti mezi finanční podporou a výsledky a sledování výsledků dosažených pro určitou cílovou skupinu.

3.3.Cílené iniciativy podporující poskytování kvalitních nabídek

Snahy o posílení poskytování učňovské přípravy a stáží, podnikání mladých a mobility přispěly ke zvýšení počtu nabídek záruk pro mladé lidi a lze je i nadále zdokonalovat. Od svého zavedení v roce 2013 vyzvala Evropská aliance pro učňovskou přípravu 31 národních vlád a 120 zainteresovaných stran ke zlepšení kvality, nabídky a pověsti učňovské přípravy, což ve výsledku vedlo ke vzniku 250 000 pracovních a vzdělávacích příležitostí. Důležitým měřítkem této problematiky se stal rámec pro kvalitu stáží z roku 2014. Evropský pakt mládeže byl založen v listopadu 2015 společně s CSR Europe. Jeho cílem je vytvořit v průběhu příštích dvou let 10 000 kvalitních partnerství mezi podniky a školami a nabídnout 100 000 nových, kvalitních příležitostí učňovské přípravy, stáží nebo nástupních pozic. Podpora v podnikání se mladým lidem poskytuje prostřednictvím opatření záruk pro mladé lidi ze strany veřejných služeb zaměstnanosti. V několika případech jsou tato opatření součástí samostatných programů nebo projektů.

Iniciativa „Tvoje první práce přes EURES“ poskytla cílenou podporu zaměstnanosti a odborné přípravě v evropském kontextu a může být i dále posílena s cílem podpořit mobilitu mladých lidí. V období 2011–2014 tento program s celkovým rozpočtem asi 12 milionů EUR zaznamenal 4 251 pracovních umístění.

Jako doplněk stávajícího krátkodobého schématu (v průměru 3 týdny) byl v členských státech nedávno spuštěn pilotní projekt na testování dlouhodobější mobility učňů (od 6 do 12 měsíců) v členských státech za účelem pozdějšího vytvoření stálého schématu na základě dříve získaných poznatků.

Evropská aliance pro učňovskou přípravu

Evropská aliance pro učňovskou přípravu je iniciativa mnoha zainteresovaných stran (zahrnující členské státy, sociální partnery, komory, podniky, poskytovatele odborného vzdělávání a přípravy, profesní subjekty, organizace mládeže a regiony), která si klade za cíl zvýšit kvalitu, dostupnost a pověst učňovské přípravy v Evropě. Důležitým tématem je rovněž zvýšení mobility učňů.

Komise poskytuje finanční podporu formou specifických výzev k předkládání návrhů v rámci programu Erasmus+ a dalšími způsoby. Pro rok 2016 aliance vyvinula akční plán obsahující 12 klíčových akcí, které budou v průběhu roku realizovány.

Rámec pro kvalitu stáží

V březnu 2014 bylo přijato doporučení Rady o rámci pro kvalitu stáží, který hrál klíčovou roli v podpoře poskytování kvalitních stáží v rámci záruk pro mladé lidi.

Jeho cílem je zlepšit kvalitu stáží (na otevřeném trhu i pomocí aktivních politik na trhu práce) pomocí 22 prvků kvality, které lze přímo aplikovat ve vnitrostátních právních předpisech nebo dohodách sociálních partnerů. Týkají se zejména obsahu vzdělávání, pracovních podmínek a transparentnosti finančních podmínek a postupů při náboru.

Podrobný přehled kroků přijatých členskými státy při provádění rámce pro kvalitu stáží je uveden ve specifickém pracovním dokumentu útvarů Komise, který je součástí tohoto sdělení.

3.4.Záruky pro mladé lidi v mezinárodním měřítku

Záruky pro mladé lidi vyvolaly velkou pozornost na mezinárodní úrovni, neboť představují součást nového celoevropského přístupu k řešení vysoké míry nezaměstnanosti mladých lidí – obavy, kterou sdílí ostatní regiony světa. Ministři práce a zaměstnanosti na summitu G20 a setkání Asie-Evropa (ASEM) potvrdili, že záruky pro mladé lidi jsou hlavní strukturální reformou pro systematický přechod od vzdělání do zaměstnání. Mezinárodní organizace práce (ILO) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) představily své zkušenosti z počátku provádění záruk pro mladé lidi s cílem sdílet nabyté zkušenosti se zeměmi mimo EU. Kromě toho se od provádění záruk pro mladé lidi v členských státech EU očekává, že přispějí ke splnění prvotního kvantitativního cíle zaměstnanosti mladých lidí, který byl přijat na úrovni G20, tj. do roku 2025 snížit v zemích G20 podíl mladých lidí, u kterých hrozí nejvyšší riziko, že budou stále odsouváni na okraj trhu práce, o 15 %.

Na globální úrovni byl vytvořen další stimul přijetím Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 v roce 2015 obsahující 17 cílů udržitelného rozvoje. V rámci cíle udržitelného rozvoje 8 se má specificky podpořit inkluzivní a udržitelný hospodářský růst, zaměstnanost a důstojná práce pro všechny a do roku 2020 výrazně snížit podíl mladých lidí, kteří nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy, přičemž do roku 2030 sa má dosáhnout plné a produktivní zaměstnanosti a důstojné práce pro všechny včetně mladých lidí.

Záruky pro mladé lidi mohou hrát důležitou úlohu ve strategii EU k dosažení těchto cílů.

4.Zrychlení provádění a rozšíření záruk pro mladé lidi: poučení se z poznatků získaných během prvních let provádění

4.1.Zajištění úplného a udržitelného provádění

Aby byly využity výsledky dosavadní činnosti, bude nutné pokračovat v plnění politických závazků a finanční podpory vůči zárukám pro mladé lidi jakožto dlouhodobé strukturální reformě. V mnoha členských státech je provádění v plném rozsahu ještě nedávnou záležitostí, neboť pro mnohá opatření je nutné provést zásadní reformy a rozšířit partnerství: je třeba urychlit posilování iniciativ s cílem zajistit úplné pokrytí, aby záruky pro mladé lidi mohly dosáhnout svého maximálního potenciálu. Urychlení provádění také zahrnuje úsilí o monitorování, zefektivnění stávajících procesů sběru dat, překonávání technických překážek a zlepšení kvality dat shromážděných prostřednictvím společného rámce ukazatelů.

4.2.Lepší zapojení neregistrovaných NEET a osob s nízkou kvalifikací

Záruky pro mladé lidi musí být prospěšné pro všechny mladé lidi a všichni mladí lidé musí pocítit první pozitivní známky zlepšení. Navzdory značnému úsilí členských států na zlepšení zacílení jsou mladí lidé v nejsložitějších situacích, včetně osob s nízkou kvalifikací a neregistrovaných NEET, mezi příjemci výhod stále ještě nedostatečně zastoupeni.

Řešení tohoto problému bude vyžadovat nejen účinnější zacílení, ale rovněž rozšíření rozsahu opatření navržených v rámci čtyř druhů nabídek záruk pro mladé lidi. Zatímco čtyřměsíční lhůta je nezbytná pro zajištění aktivace, mladí lidé čelící četným překážkám často potřebují komplexní, delší a individuálnější přístup, než budou moci přijmout nabídku. Aby bylo možné lépe reagovat na jejich potřeby, je nutné rozšířit nabídku dalšího vzdělávání, která bude zahrnovat integrovaný přístup a intenzivní podporu řady partnerů.

4.3.Posílení kapacit a zlepšení kvality nabídek

Lepší vnitřní koordinace a budování kapacit povede k vytvoření slibných partnerství a zlepšení výsledků. Provádění záruk pro mladé lidi posílilo spolupráci mezi veřejnými institucemi a zainteresovanými stranami. Její široký rozsah také ovšem odhalil již existující mezery. Celý proces řídí především ministři práce, zapojení orgánů pro vzdělávání a/nebo mládež je slabší. Možnosti partnerů, především veřejných služeb zaměstnanosti, se kromě toho potýkají s četnými problémy plynoucími z velkého rozsahu úkolů, které je nutné provést.

Posílení spolupráce mezi poskytovateli vzdělávání a zaměstnavateli zůstává klíčem k rozšíření možností kvalitních nabídek mladým lidem. Přestože se členské státy snaží o zapojení zaměstnavatelů, jejich zapojení v praxi bylo doposud spíše omezené. Je to především důsledek obtížných makroekonomických podmínek a potíží při sladění nabídky a poptávky na trhu práce, slabého zapojení do navrhování a poskytování systémů a omezené strukturované spolupráce s poskytovateli veřejných služeb zaměstnanosti. Ke snížení nedostatku kvalifikovaných pracovních sil v budoucnosti by rovněž přispělo širší zapojení zaměstnavatelů.

Zavedení lepších mechanismů, které zajistí, aby mladí lidé dostali vysoce kvalitní nabídky, je zásadní. Problémy se týkají krátké platnosti nabídek a skutečnosti, že nabídky dalšího vzdělávání často nemohou zajistit dosažení očekávaného výsledku učení (např. minimální úroveň základních dovedností) nebo nevedou k uznávané kvalifikaci. Další problémy jsou spojené s nedostatečnou regulací nabídek stáží na volném trhu týkající s transparentnosti náboru, délky a stupně uznání. Zatímco rozdíly v kvalitě nabídek závisí především na národním trhu práce, jsou rovněž závislé na způsobu a formách, kterými se nabídky vysoké kvality definují a poskytují v praxi. Pokud je například kvalitní nabídka přímo nebo nepřímo definována, přispívá tak obecně k udržitelnosti výsledků 40 a osobní spokojenosti mladého člověka. Pouze v několika členských státech byla zavedena minimální kritéria kvality včetně kritérií zavedených za účelem monitorování záruk pro mladé lidi.

Komise společně s Mezinárodní organizací práce pracuje na identifikaci hlavních prvků, které v zárukách pro mladé lidi musí platit pro kvalitní nabídky. Jedná se o součást reakce Komise na doporučení Účetního dvora sestavit pro záruky pro mladé lidi soubor kvalitativních požadavků. Kromě toho Komise prozkoumá možnosti debaty o standardech pro kritéria kvality v souvislosti s monitorováním záruk pro mladé lidi ve Výboru pro zaměstnanost.

5.Další kroky: upevnění záruk pro mladé lidi a celková mobilizace zdrojů Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí

Prosperita Evropy a způsob života se odvíjejí od jejích nejdůležitějších aktiv: jejích obyvatel. Evropská komise přijala taková opatření, aby otázky zaměstnanosti, růstu, investic a sociální spravedlnosti byly zařazeny mezi hlavní body agendy Evropské unie. Boj s nezaměstnaností, zejména nezaměstnaností mladých lidí, tak dostal nejvyšší prioritu.

I přes současná zlepšení jsou hodnoty nezaměstnanosti a nečinnosti mládeže stále vyšší než hodnoty před krizí a volají po dalším úsilí. Záruky pro mladé lidi otevřely cestu k efektivnější podpoře mladých lidí během jejich přechodu od vzdělávání na trh práce.

Prioritou by se nyní mělo stát prosazování zavedení národních systémů záruk pro mladé lidi v plném rozsahu pomocí urychlení a rozšíření jejich provádění a současné řešení problémů, které se objevily, a budování účinnějších intervencí ze strany YEI a ESF. Toto sdělení přispívá k tomuto procesu tím, že poukazuje na hlavní faktory úspěchu a definuje oblasti, kde jsou nutná další opatření. Komise bude dále podporovat vzájemné učení a výměnu osvědčených postupů mezi členskými státy.

Členské státy budou i nadále až do roku 2018 využívat podporu YEI za předpokladu, že nebylo vyčerpáno financování z let 2014–2015. Aby mohla YEI pokračovat ve své činnosti, Komise v rámci přezkumu víceletého finančního rámce na období 2014–2020 41 navrhla navýšit původní finanční příspěvek YEI o 1 miliardu EUR na období 2017–2020. Tato částka bude doplněna o stejnou částku plynoucí z Evropského sociálního fondu. Zajištění dostatečných zdrojů financování pro řešení nezaměstnanosti mladých lidí v EU od roku 2017 zůstává pro Komisi hlavní prioritou.

Jak je uvedeno v prohlášení o záměru z roku 2016, Komise má v úmyslu zintenzivnit své úsilí na všeobecnou podporu mladých lidí a nástroje záruk pro mladé lidi by měly sehrát hlavní roli jako součást širšího balíčku iniciativ pro mladé lidi.

Předseda Juncker například ve svém projevu o stavu Unie dne 14. září 2016 oznámil založení evropského sboru solidarity. Sbor bude vycházet ze základních hodnot EU, jako je zapojení a solidarita, a nabídne sociálně smýšlejícím mladým lidem do 30 let, bez ohledu na to, zda jsou účastníky záruk pro mladé lidi či nikoliv, možnost pomáhat a jinak podporovat ostatní a získávat tak nové dovednosti a zkušenosti v jejich domovské zemi nebo v jiném členském státě EU.

Co se týče učebních oborů, provádění pilotního projektu pro dlouhodobější mobilitu učňů poskytne nezbytné znalosti a zkušenosti potřebné k navrhování stálejších systémů do budoucna. Vývoj kvalitního rámce pro učňovskou přípravu by kromě toho doplnil stávající strategii, jejímž cílem je valorizace učňovských programů a jejich zatraktivnění pro mladé lidi i podniky.

Tato politická agenda pro mladé lidi, zejména princip aktivní podpory udržitelného začlenění na trh práce a závazek ke zdokonalení dovedností a kvalifikace je důležitou částí širšího úsilí Komise podporovat zvýšení konvergence uvnitř a mezi jednotlivými členskými státy. To je také důvodem vzniku Evropského pilíře sociálních práv, který je v současné době předmětem rozsáhlých konzultací a bude Komisí představen příští rok.

Příloha – Externí zprávy a hodnocení záruk pro mladé lidi

- Eurofound (2015), „Beyond the Youth Guarantee. Lessons learned in the first year of implementation“ , podkladový dokument vypracovaný společností Eurofound jako příspěvek na neformálním setkání EPSCO ve dnech 16.–17. července 2015 v Lucembursku

- Evropská komise (2015), „Piloting Youth Guarantee Partnerships on the Ground“. Zpráva o přípravné akci Evropského parlamentu (EPPA) o zárukách pro mladé lidi

- Evropská síť veřejných služeb zaměstnanosti (2014), katalog opatření poskytovatelů veřejných služeb zaměstnanosti pro provádění záruk pro mladé lidi

- Evropská síť veřejných služeb zaměstnanosti (2015), zpráva o postupech poskytovatelů veřejných služeb zaměstnanosti pro zacílení a aktivaci NEET

- Evropská síť veřejných služeb zaměstnanosti (2015), zpráva o provádění záruk pro mladé lidi ze strany poskytovatelů veřejných služeb zaměstnanosti, červenec 2015 ,

-Evropská síť veřejných služeb zaměstnanosti (2016), zpráva o provádění záruk pro mladé lidi ze strany poskytovatelů veřejných služeb zaměstnanosti, září 2016 (probíhá její vypracování)

- Centrum pro evropskou politiku (2015), Jeden rok fungování záruk pro mladé lidi: politické vyčerpání nebo změny k lepšímu?, Claire Dhéretová a Martina Morosiová; dokument č. 27, květen 2015

- Centrum pro evropskou politiku (2016), Na cestě k europeizaci politiky zaměstnanosti mladých lidí? Srovnávací analýza návrhů regionálních opatření záruk pro mladé lidi, vypracovala Claire Dhéretová a Julie Rodenová, tématická zpráva č. 81, září 2016

- Evropské fórum mládeže (2014) Organizace mládeže a záruky pro mladé lidi v Evropě, Strategický dialog s občanskou společností

- ILO (2015), Program záruky pro mladé lidi v Evropě: Vlastnosti, provádění a výzvy

- OECD (2014), Místní provádění záruk pro mladé lidi: Vyhodnocení nabytých zkušeností v Evropě

(1) Evropská komise (2015), Zpráva EU o mládeži 2015, Úřad pro publikace EU, Lucembursko.
(2)  2013/C 120/01 ze dne 22. dubna 2013.
(3)  Dovolujeme si upozornit, že tyto údaje vycházejí z čísel shromážděných v rámci záruk pro mladé lidi a odhadů pro rok 2016. Podrobné údaje jsou uveřejněny v doprovodném pracovním dokumentu útvarů Komise o provádění záruk pro mladé lidi a fungování YEI (SWD(2016) 323).
(4) http://www.eib.org/projects/priorities/investing-for-youth/index.htm?lang=en Více informací:  
(5)  EUCO 104/2/13.
(6)

 V březnu 2016 Rada konstatovala, že „záruky pro mladé lidi působí v řadě případů i jako významný stimulační faktor v politické oblasti“ a že „aby mohly být využity výsledky dosavadní činnosti, je nezbytné, aby se zárukám pro mladé lidi jako dlouhodobé, strukturální reformě dostávalo trvalé politické podpory“. Rada Evropské unie, 6154/16.

(7) Evropský parlament vyzval členské státy, aby „plně realizovaly systém záruk pro mladé lidi“. 2015/2351(INI).
(8)  Více informací viz doprovodný pracovní dokument útvarů Komise SWD(2016) 323.
(9) http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1161&langId=en  .
(10) Člověk je ekonomicky neaktivní, pokud není součástí trhu pracovních sil. Neaktivní mladí lidé nejsou tedy zaměstnaní ani nezaměstnaní, což znamená, že nepracují a nejsou k dispozici, a ani nehledají práci.
(11) Specifické informace pro jednotlivé členské státy jsou uvedeny v informačních listech jednotlivých zemí přiložených k pracovnímu dokumentu.
(12) Eurofound (2016), Vysvětlení různorodosti skupiny NEET, Úřad pro publikace EU, Lucembursko.
(13) V souvislosti se zárukami pro mladé lidi byl zaveden termín „osoba registrovaná jako NEET“, který se používá pro mladou osobu, která není zaměstnaná ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy a která je registrována u poskytovatele záruk pro mladé lidi (většinou národní nebo regionální poskytovatel zaměstnaneckých služeb).
(14) Zdroj: Evropská komise, databáze LABREF.
(15) Tento postup rozdělení do skupin je založen především na počtu opatření souvisejících s mladými lidmi v období 2013–2015, jak je zdůrazněno v databázi LABREF. Výsledky pak byly podrobeny další kvalitativnější analýze zaměřené zejména na aktuální stav provádění záruk pro mladé lidi a rozsah opatření (na základě Výboru pro zaměstnanost, zpráv Evropské komise o jednotlivých zemích, analýzy národních odborníků Evropské observatoře politiky zaměstnanosti).
(16) Další informace o jednotlivých zemích najdete na webové stránce Evropské komise: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1161&langId=en
(17) Doporučení Rady ze dne 10. března 2014 týkající se Rámce kvality odborné praxe (2014/C 88/01).
(18) Evropská síť poskytovatelů zaměstnaneckých služeb, Zpráva poskytovatelů zaměstnaneckých služeb o provádění záruk pro mladé lidi, 2015.
(19) Přijetí nabídky znamená, že příslušná osoba skutečně začne provozovat činnost, jež jí předtím byla nabídnuta, tj. začne pracovat, dále se vzdělávat, účastní se učňovské přípravy nebo stáže.
(20) Výsledky odrážejí stav provádění záruk pro mladé lidi a další otázky související s údaji, a proto je srovnatelnost údajů mezi jednotlivými státy omezená.
(21) Tato analýza vychází ze zjištění prezentovaných ve větším detailu v technickém dokumentu Evropské komise (2016) Analýza výkonnosti záruk pro mladé lidi v členských státech EU v letech 2013–2015 (v tisku).
(22) Specifické informace o jednotlivých zemích jsou uvedeny v příloze B doprovodného pracovního dokumentu útvarů Komise.
(23) Nařízení (EU) č. 1304/2013.
(24) 64,6 milionů EUR v Itálii a 23,5 milionů EUR v Bulharsku.
(25) Informace řídicích orgánů ESF shromážděné ad hoc Komisí v červenci 2016.
(26) První vnitrostátní hodnocení YEI členské státy předložily na konci roku 2015 v souladu s regulačním rámcem. Druhé vnitrostátní hodnocení musí členské státy odevzdat do konce roku 2018.
(27) V souladu s nařízením (EU) 779/2015 (Úř. věst. L 126, 21.5.2015, s. 1).
(28) Evropská komise (2016), První výsledky Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí.
(29) http://ec.europa.eu/regional_policy/en/atlas/ Informace o programech Evropského fondu pro regionální rozvoj v jednotlivých státech/regionech jsou zveřejněny na:
(30) Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě Přezkum/revize víceletého finančního rámce na období 2014–2020 v polovině období (COM(2016) 603).
(31)  Technické úpravy finančního rámce pro rok 2017 podle vývoje HND a úpravy přídělů finančních prostředků na politiku soudržnosti (Články 6 a 7 nařízení Rady č. 1311/2013, kterým se stanoví víceletý finanční rámec na období 2014–2020), COM(2016) 311, 30.6.2016.
(32) http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=521&langId=en&agreementId=5314   
(33) Dalšími důležitými body programu vzájemného učení v oblasti vzdělávání a mládeže je prevence předčasného odchodu ze vzdělávání a usnadnění přechodu ze školy do pracovního poměru.
(34) http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=11490&langId=en  .
(35) http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1100&langId=cs  . Síť provádí zejména každoroční sledování provádění záruk pro mladé lidi poskytovateli veřejných služeb zaměstnanosti.
(36)   http://ec.europa.eu/social/youthguarantee .
(37) http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1099&langId=cs  
(38) Výbor pro zaměstnanost, Rámec ukazatelů pro sledování záruk pro mladé lidi, INDIC/10/12052015/EN-rev.
(39)

Klíčové zprávy o dalším postupu záruk pro mladé lidi z roku 2016 zahrnující zprávu Výboru pro zaměstnanost o stavu provádění záruk pro mladé lidi, ST 6154 2016 INIT.

(40) V rámci přístupu založeném za výsledcích se má všeobecně za to, že nabídka je dobré kvality, pokud osoba, které je nabízena, dosáhne udržitelné pozice na trhu práce. To znamená, že příjemce se poté nevrátí k nezaměstnanosti nebo nečinnosti. Kvalitní nabídku je možné měřit podle dosaženého výsledku.
(41) Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě Přezkum/revize víceletého finančního rámce na období 2014–2020 v polovině období (COM(2016) 603).
Top