EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000D0436

Rozhodnutí Rady ze dne 29. června 2000 o zřízení Výboru pro sociální ochranu

OJ L 172, 12.7.2000, p. 26–27 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
Special edition in Czech: Chapter 05 Volume 003 P. 438 - 439
Special edition in Estonian: Chapter 05 Volume 003 P. 438 - 439
Special edition in Latvian: Chapter 05 Volume 003 P. 438 - 439
Special edition in Lithuanian: Chapter 05 Volume 003 P. 438 - 440
Special edition in Hungarian Chapter 05 Volume 003 P. 438 - 439
Special edition in Maltese: Chapter 05 Volume 003 P. 438 - 439
Special edition in Polish: Chapter 05 Volume 003 P. 438 - 439
Special edition in Slovak: Chapter 05 Volume 003 P. 438 - 439
Special edition in Slovene: Chapter 05 Volume 003 P. 438 - 439

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 04/02/2005

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2000/436/oj

32000D0436



Úřední věstník L 172 , 12/07/2000 S. 0026 - 0027


Rozhodnutí Rady

ze dne 29. června 2000

o zřízení Výboru pro sociální ochranu

(2000/436/ES)

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 202 této smlouvy,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Komise ve sdělení ze dne 14. července 1999 o jednotné strategii modernizace sociální ochrany navrhla posílení spolupráce v oblasti sociální ochrany mimo jiné zřízením skupiny vyšších úředníků.

(2) Evropský parlament v usnesení ze dne 16. února 2000 o sdělení Komise o jednotné strategii modernizace sociální ochrany uvítal sdělení Komise a zřízení takové skupiny.

(3) Rada zdůraznila v závěrech ze dne 17. prosince 1999 o posílení spolupráce s cílem modernizovat a zlepšit sociální ochranu [1] potřebu spolupráce pro modernizaci sociální ochrany založené na strukturovaném a stálém dialogu, na sledování a výměně informací, zkušeností a správné praxe mezi členskými státy.

(4) Rada ve stejných závěrech:

- schválila návrh Komise zavést mechanismus posílené spolupráce vymezený skupinou úředníků na vysoké úrovni zřízenou pro účely této akce,

- zdůraznila, že tento způsob spolupráce by měl krýt všechny formy sociální ochrany a pomoci členským státům, je-li to nezbytné, zlepšit a posílit jejich systémy sociální ochrany v souladu s jejich vnitrostátními prioritami, a připomněla, že organizování a financování sociální ochrany spadá do pravomoci členských států,

- usoudila, že je zejména důležité, aby tato nová spolupráce pro zlepšení a modernizaci sociální ochrany byla soudržná, souběžná a propojená s evropskou strategií zaměstnanosti a s makroekonomickým dialogem,

- podpořila čtyři obecné cíle vytyčené Komisí, tedy: zajistit větší výhodnost práce a poskytnout jistý příjem, zaručit jistý důchod a životaschopné důchodové systémy, podporovat sociální začlenění a zaručit vysokou a trvalou úroveň zdravotní péče; uznala, že finanční hlediska jsou všem těmto cílům společná,

- zdůraznila, že rovnost mezi muži a ženami musí být zásadní pro všechny činnosti zaměřené na dosažení těchto čtyři cílů, a

- zdůraznila úlohu sociálních partnerů při modernizaci procesu sociální ochrany.

(5) Závěry předsednictví Evropské rady ze zasedání v Lisabonu ve dnech 23. a 24. března 2000 vyzdvihují význam sociální ochrany pro další rozvoj a modernizaci sociálního a dynamického státu v Evropě a vyzývají Radu k posílení spolupráce mezi členskými státy výměnou zkušeností a správné praxe s využitím zdokonalených informačních sítí, které v této oblasti představují základní nástroje.

(6) Na podporu této spolupráce svěřila Evropská rada na zasedání v Lisabonu skupině vyšších úředníků některé klíčové úkoly, a zejména přednostně:

- vypracovat studii o dalším vývoji sociální ochrany z dlouhodobého hlediska se zvláštní pozorností věnovanou životaschopnosti důchodových systémů a

- zapojit se do procesu stanovení odpovídajících cílů a vytvoření ukazatelů s cílem podpořit členské státy Evropské unie v jejich úsilí při prosazování sociálního začlenění.

(7) Je vhodné pokračovat v práci již započaté prozatímní skupinou vyšších úředníků zřízenou v souladu s výše zmíněnými závěry Rady nahrazením této skupiny poradním výborem v souladu s tímto rozhodnutím,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

1. Zřizuje se Poradní výbor pro sociální ochranu (dále jen "výbor") s cílem posílit spolupráci mezi členskými státy v oblasti politik sociální ochrany, v souladu se Smlouvou a s ohledem na pravomoci orgánů a institucí Společenství.

2. Úkoly výboru jsou:

- sledovat vývoj politiky sociální ochrany v členských státech a ve Společenství,

- usnadňovat výměny informací, zkušeností a správné praxe mezi členskými státy navzájem a mezi nimi a Komisí,

- aniž je dotčen článek 207 Smlouvy, připravovat výroční zprávu o sociální ochraně, která se předkládá Radě a která se bude týkat opatření přijatých pro dosažení cílů stanovených Radou.

Výbor může na žádost Rady nebo Komise nebo z vlastního podnětu vypracovat další zprávy nebo stanoviska nebo provádět jiné činnosti v oblastech spadajících do jeho působnosti.

3. Je-li to vhodné, spolupracuje výbor s dalšími příslušnými orgány a výbory, které se zabývají otázkami sociální a hospodářské politiky, jako jsou Výbor pro zaměstnanost a Výbor pro hospodářskou politiku.

4. Při výkonu své funkce naváže výbor vhodné kontakty se sociálními partnery.

Článek 2

1. Výbor se skládá ze dvou zástupců jmenovaných každým členským státem a ze dvou zástupců Komise. Těmto zástupcům mohou být nápomocni dva náhradníci.

2. Výbor se může obracet na externí odborníky podle svého programu jednání.

Článek 3

1. Výbor volí svého předsedu ze zástupců členských států na dvouleté funkční období bez možnosti opětovného zvolení.

2. Předsedovi jsou nápomocni čtyři místopředsedové, z nichž dva volí výbor ze svých členů na dvouleté funkční období. Třetí místopředseda je zástupcem členského státu, který vykonává předsednictví Rady, a čtvrtý místopředseda je zástupcem členského státu, který bude předsednictví vykonávat v následujícím období.

3. Komise poskytuje výboru nezbytné prostředky v oblasti analýzy a organizace. Ze svých zaměstnanců jmenuje jednoho jako tajemníka, který je výboru nápomocen při plnění jeho úkolů a jedná přitom podle jeho pokynů. Při pořádání schůzí výboru spolupracuje Komise s generálním sekretariátem Rady.

4. Výbor přijme svůj jednací řád.

5. Schůze výboru svolává předseda z vlastního podnětu nebo na žádost nejméně poloviny členů výboru.

Článek 4

Výbor může pověřit zkoumáním specifických otázek náhradníky nebo může pro tento účel zřídit pracovní skupiny. V těchto případech vykonává předsednictví buď člen výboru, nebo náhradník, nebo úředník Komise jmenovaný výborem. Pracovní skupiny mohou ke spolupráci vyzvat odborníky.

Článek 5

Předběžná skupina vyšších úředníků zřízená v souladu se závěry Rady ze dne 17. prosince 1999 ukončí svou činnost ke dni konání první schůze výboru zřízeného tímto rozhodnutím. První schůze výboru se koná nejpozději šest měsíců po přijetí tohoto rozhodnutí.

V Lucemburku dne 29. června 2000.

Za Radu

předsedkyně

M. Arcanjo

[1] Úř. věst. C 8, 12.1.2000, s. 7.

--------------------------------------------------

Top