EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Systém pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 2003/87/ES o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů v Evropské unii.

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

  • Zavádí systém Evropské unie (EU) pro obchodování s emisemi (ETS). Je to základní kámen politiky EU k řešení změn klimatu snížením emisí skleníkových plynů způsobem efektivním z hlediska nákladů a ekonomicky účinným. Je založen na „obchodním systému stanovujícím stropy“*.
  • Původní právní předpisy byly v průběhu vývoje systému několikrát změněny. Nejnovější změny byly přijaty ve směrnici (EU) 2023/958 a směrnici (EU) 2023/959 v rámci iniciativy EU „fit for 55“, jejímž cílem je zajistit, aby politiky EU byly v souladu s klimatickými cíli evropského práva a závazky v rámci Zelené dohody pro EvropuPařížské dohody.

KLÍČOVÉ BODY

Současná (čtvrtá) fáze ETS probíhá v letech 2021 až 2030. Pro toto období si EU stanovila nový, vyšší cíl snížit emise skleníkových plynů o 62 % ve srovnání s rokem 2005.

Systém se vztahuje na:

  • elektrárny,
  • širokou škálu energeticky náročných průmyslových odvětví,
  • lety v rámci EU a Evropského hospodářského prostoru (EHP) a odlety do Švýcarska a Spojeného království,
  • námořní dopravu (povinnosti vyřadit se budou zaváděny postupně v letech 2024 až 2026),
  • emise:
    • oxidu uhličitého (CO2),
    • oxidu dusného,
    • perfluorovaných derivátů uhlovodíků,
    • metanu.

Byl zřízen nový samostatný systém ETS, který se vztahuje na budovy, silniční dopravu a paliva pro další odvětví, která odpovídají průmyslovým činnostem, na něž se nevztahuje stávající systém ETS.

Povolenky

  • Od 1. ledna 2005 musí provozovatelé všech činností, na které se vztahují právní předpisy, každoročně vyřadit příslušný počet emisních povolenek na pokrytí svých emisí skleníkových plynů za předchozí rok (jedna emise na tunu oxidu uhličitého (CO2) nebo ekvivalentní množství jiných silných skleníkových plynů).
  • Celkový počet povolenek vydaných v EU se postupně snižuje: v letech 2013-2020 o 1,74 % a v letech 2021 až 2023 o 2,2 %. V letech 2024 až 2027 se bude snižovat o 4,3 % ročně a od roku 2028 o 4,4 % ročně.
  • Systém bezplatných povolenek byl revidován s cílem řešit problém úniku uhlíku* zaměřením se na odvětví, kterým hrozí přesun výroby mimo EU. V tomto ohledu:
    • bezplatné povolenky budou postupně ukončovány na základě vyšších sazeb snižování emisí,
    • byl zřízen mechanismus pro přeshraniční úpravu uhlíku (známý jako CBAM) (jedná se o systém stanovování cen uhlíku, který se vztahuje na energeticky náročné výrobky dovážené do EU – bezplatné přidělování povolenek v rámci systému obchodování s emisemi se postupně ruší až do roku 2034 pro odvětví, na která se vztahuje mechanismus pro přeshraniční úpravu uhlíku).

Odvětví letectví

  • Až do konce roku 2026 se budou ceny EU za emise uhlíku vztahovat na lety v rámci EU/EHPna odlety do Švýcarska a Spojeného království, čímž se zachová současná omezená zeměpisná působnost mezinárodního uplatňování pravidel. Evropská komise musí do 1. července 2026 předložit zprávu, v níž posoudí environmentální integritu systému kompenzací a snižování emisí uhlíku v mezinárodní letecké dopravě (CORSIA), který zřídila Mezinárodní organizace pro civilní letectví. Ke zprávě musí být přiložen legislativní návrh, který zachová nebo rozšíří působnost systému ETS na odlétající lety s ohledem na environmentální integritu a ambice CORSIA ve vztahu k cílům podle Pařížské dohody. CORSIA se bude vztahovat na mimoevropské lety do a ze zemí účastnících se CORSIA.
  • Aktualizovaná pravidla urychlují uplatňování zásady znečišťovatel platí* postupným rušením bezplatných povolenek pro odvětví letectví s úplným dražením v roce 2026.
  • Od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2030 bude vyhrazeno 20 milionů povolenek jako pobídka pro provozovatele letadel, aby přestali používat fosilní paliva.

Oddělený systém obchodování s emisemi pro budovy, silniční dopravu a další odvětví

S cílem motivovat ke snižování emisí v odvětvích silniční dopravy a stavebnictví, na které se stávající systém ETS nevztahuje, se spolunormotvůrci dohodli, že od roku 2027 zavedou samostatný, ale paralelní systém ETS pro emise z paliv spalovaných v příslušných odvětvích. Na rozdíl od stávajícího systému obchodování s emisními povolenkami se v rámci takzvaného systému ETS2 klade důraz na regulaci směrem nahoru, tj. na osoby povinné platit spotřební daň z energie (např. daňové sklady a dodavatele pohonných hmot), a nikoli na konečné spotřebitele paliv. Regulované subjekty, na které se vztahuje systém ETS2, by měly vyřadit povolenky na své ověřené emise odpovídající množství paliv, které uvolnily ke spotřebě. Přestože vyřazování povolenek v rámci ETS2 začne až v roce 2028 pro emise z roku 2027, monitorování a vykazování emisí začne od 1. ledna 2025. Povolenky v systému ETS2 nebudou zaměnitelné s povolenkami obchodovanými v rámci stávajícího systému ETS a budou uváděny na trh pouze formou dražby (bez bezplatného přidělení). Celkový počet povolenek vydaných v systému ETS2 se na začátku systému sníží o 5,10 % ročně a od roku 2028 o 5,38 %.

Mechanismy nízkouhlíkového financování

  • Modernizační fond podporuje modernizační investiční projekty v odvětví energetiky a širších energetických systémech v členských státech EU, jejichž hrubý domácí produkt na obyvatele v tržních cenách byl v roce 2013 nižší než 60 % průměru EU. Byly přidány tři členské státy s nižšími příjmy, jejichž hrubý domácí produkt na obyvatele v tržních cenách byl v letech 2016 až 2018 nižší než 75 % průměru EU.
  • Inovační fond podporuje demonstraci inovativních technologií a průlomových inovací v odvětvích, na něž se vztahuje EU ETS, včetně inovativních obnovitelných zdrojů energie, zachycování a využívání uhlíku a skladování energie, přičemž se více zaměřuje na rozšiřování nových technologií.
  • Sociální klimatický fond zřízený nařízením (EU) 2023/955 (viz shrnutí) bude doprovázet zavedení ceny uhlíku v odvětvích budov a silniční dopravy a poskytne členským státům účelové finanční prostředky na podporu nejvíce postižených zranitelných skupin, zejména domácností v energetické nebo dopravní chudobě a mikropodniků.

Úloha členských států

Členské státy odpovídají za následující úkoly.

  • Vydávání povolenek.
  • zajistit, aby provozovatelé, provozovatelé letadel, přepravní společnosti a regulované subjekty každoročně monitorovali a vykazovali své emise a vyřadili počet povolenek odpovídající jejich celkovým emisím za předchozí kalendářní rok.
  • Dražba všech povolenek, které nebyly přiděleny bezplatně nebo umístěny do rezervy tržní stability.
  • Rozhodování o využití příjmů z aukcí na klimatické, energetické a sociální účely.
  • Poskytování Komisi výroční zprávy o uplatňování této legislativy.
  • Zajištění možnosti převodu povolenek mezi zařízeními v EU a do zemí mimo EU, kde jsou povolenky uznávány.
  • Stanovování účinných pokut za porušení předpisů.

Komise:

  • předkládá Evropskému parlamentuRadě Evropské unie výroční zprávu o provádění EU ETS a doprovodných politik v oblasti klimatu a energetiky,
  • má moc určit technické předpisy nezbytné k provádění základní legislativy,
  • vede nezávislý registr a evidenci transakcí, kde si zaznamenává vlastnictví, vydávání, převody a zrušení povolenek.

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy každoročně předkládá hodnocení fungování trhů s uhlíkem v EU.

ODKDY TATO PRAVIDLA PLATÍ?

  • Směrnice 2003/87/ES měla být provedena do vnitrostátního práva do 31. prosince 2003.
  • Změny zavedené revizí směrnice (EU) 2023/958 a směrnice (EU) 2023/959 o stacionárních zařízeních, letectví a námořní dopravě musí členské státy provést do 31. prosince 2023.
  • Členské státy však budou muset uplatňovat několik ustanovení týkajících se bezplatného přidělování až od 1. ledna 2026.
  • Lhůta pro transpozici pravidel nového systému ETS pro budovy, silniční dopravu a další odvětví je 30. června 2024.

KONTEXT

KLÍČOVÉ POJMY

Obchodní systém stanovující stropy emisí. Systém EU ETS funguje na základě stropu emisí. Strop neboli limit se stanoví jako celkové množství konkrétních skleníkových plynů, které mohou vypustit do ovzduší továrny, elektrárny a další zařízení zahrnutá do systému. Strop se postupem času snižuje, aby celkový objem emisí klesal. Systém umožňuje obchodovat s emisními povolenkami tak, aby celkové emise zařízení a provozovatelů letadel zůstaly v rámci limitu a aby bylo možné přijmout nejméně nákladná opatření ke snížení emisí.
Únik uhlíku. Únikem uhlíku se rozumí situace, která může nastat, pokud by podniky z důvodů nákladů souvisejících s politikou v oblasti klimatu přesunuly výrobu do jiných zemí s mírnějšími emisními omezeními. To by mohlo vést ke zvýšení jejich celkových emisí. Riziko úniku uhlíku může být vyšší v některých energeticky náročných odvětvích.
Zásada znečišťovatel platí. Tato zásada vyžaduje, aby znečišťovatelé nesli náklady na znečištění, které způsobují.

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES ze dne 13. října 2003 o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů ve Společenství a o změně směrnice Rady 96/61/ES (Úř. věst. L 275, 25.10.2003, s. 32–46).

Následné změny směrnice 2003/87/ES byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/955 ze dne 10. května 2023, kterým se zřizuje Sociální klimatický fond a mění nařízení (EU) 2021/1060 (Úř. věst. L 130, 16.5.2023, s. 1–51).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1119 ze dne 30. června 2021, kterým se stanoví rámec pro dosažení klimatické neutrality a mění nařízení (ES) č. 401/2009 a nařízení (EU) 2018/1999 („evropský právní rámec pro klima“) (Úř. věst. L 243, 9.7.2021, s. 1–17).

Rozhodnutí Rady (EU) 2020/954 ze dne 25. června 2020 o postoji, který má být jménem Evropské unie zaujat v Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO), pokud jde o oznamování dobrovolné účasti v programu kompenzace a snižování emisí oxidu uhličitého v mezinárodním civilním letectví (CORSIA) od 1. ledna 2021 a o zvolenou možnost výpočtu kompenzačních požadavků vztahujících se na provozovatele letounů pro období 2021–2023 (Úř. věst. L 212, 3.7.2020, s. 14–17).

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2019/1842 ze dne 31. října 2019, kterým se stanoví prováděcí pravidla ke směrnici Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES, pokud jde o další opatření pro úpravy bezplatného přidělování povolenek na emise v důsledku změn úrovně činnosti (Úř. věst. L 282, 4.11.2019, s. 20–24).

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 01.09.2023

Top