EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Právní ochrana: Topografie polovodičových výrobků

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 87/54/EHS o právní ochraně topografií polovodičových výrobků

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

  • Cílem směrnice je poskytnout jasný a harmonizovaný systém napříč zeměmi EU pro právní ochranu topografií* (návrhů uspořádání) polovodičových výrobků*.
  • Účelem této konkrétní formy práva duševního vlastnictví je zabránit kopírování původních návrhů mikročipů nebo integrovaných obvodů a jejich následnému obchodnímu využití buď v podobě, v jaké jsou, nebo v jakémkoliv výrobku, do kterého jsou začleněny.

KLÍČOVÉ BODY

Podmínky pro udělení ochrany topografií polovodičových výrobků

Země EU:

  • musí přijmout právní předpisy pro ochranu polovodičových topografií v situacích, kdy jejich návrh splňuje 2 podmínky:
    • je výsledkem duševního úsilí jejich tvůrce,
    • není v polovodičovém průmyslu běžný. Pokud topografie polovodičového výrobku sestává z prvků, které jsou běžné v polovodičovém průmyslu, pak může být chráněna pouze do té míry, kdy kombinace těchto prvků jako celek splňuje výše uvedené podmínky,
  • musí udělit právo ochrany osobě, která topografii vytvoří, pokud je tato osoba jednotlivcem, který je státním příslušníkem země EU nebo jejím běžným rezidentem. Mohou však určit, komu je toto právo uděleno, pokud topografie vznikla v rámci pracovněprávního vztahu tvůrce nebo v rámci jeho jiné smlouvy, než je pracovněprávní smlouva,
  • mohou za jistých podmínek udělit právo ochrany jednotlivcům, společnostem nebo jiným právnickým osobám, které první obchodně využijí topografii:
    • která dosud nebyla obchodně využívána,
    • a které byly výhradně pověřeny k obchodnímu využívání topografie v rámci EU osobou oprávněnou k pověření,
  • mohou vstoupit do jednání se zeměmi mimo EU s cílem rozšíření práva ochrany na osoby, na které se směrnice nevztahuje. Pokud tak učiní, musí o tom informovat Evropskou komisi,
  • mohou odmítnout nebo odebrat ochranu v souvislosti s topografií polovodičového výrobku tam, kde nebyla podána řádná přihláška u orgánu veřejné moci během 2 let od jeho prvního obchodního využívání,
  • mohou vyžadovat, aby materiál popisující nebo znázorňující topografii byl uložen u orgánů veřejné moci. Tento materiál však nemůže být dostupný veřejnosti, pokud jde o obchodní tajemství.

Výlučná práva

Vzniklá práva jsou výlučnými právy. Patří mezi ně:

  • právo povolit nebo zakázat reprodukci chráněné topografie a
  • právo povolit nebo zakázat obchodní využívání topografie nebo polovodičového výrobku vyrobeného s použitím této topografie nebo jejich dovoz za tímto účelem.

Výlučné právo povolit nebo zakázat reprodukci se nevztahuje na reprodukci:

  • pro osobní účely s nekomerčními cíli,
  • pro účely analýzy a hodnocení nebo výuky koncepcí, postupů, systémů nebo technik či topografie samotné.

Ochrana udělená topografiím polovodičových výrobků se nerozšiřuje na žádné koncepce, prostupy, systém, techniky nebo informace obsažené v topografii jiné, než je tato topografie samotná.

Zápis

  • Když je zápis topografie podmínkou pro vznik výhradních práv, tato práva nabývají platnosti buď:
    • dnem podání přihlášky k zápisu nebo
    • dnem, kdy je topografie poprvé obchodně využita kdekoliv na světě, podle toho, co nastane dříve.
  • Pokud zápis není podmínkou pro vznik výlučných práv, práva nabývají platnosti, když je topografie poprvé využita kdekoliv na světě, nebo když je poprvé zaznamenána nebo zakódována.

Zánik práv

Výlučná práva zanikají po 10 letech od konce kalendářního roku, kdy byla topografie poprvé obchodně využita. Pokud je zápis vyžadován, počítá se desetileté období takto:

  • od konce kalendářního roku, ve kterém byla podána přihláška k zápisu nebo
  • od konce kalendářního roku, ve kterém byla topografie poprvé obchodně využita, podle toho, co nastane dříve.

Rozšíření právní ochrany do zemí mimo EU

Právní ochrana topografií polovodičových výrobků byla rozšířena na jednotlivce, společnosti a další právní osoby z(e):

  • Spojených států (rozhodnutí 93/16/EHS),
  • Kanady (rozhodnutí 94/700/ES),
  • členských zemí Světové obchodní organizace (rozhodnutí 94/824/ES) a
  • ostrova Man (rozhodnutí 96/644/ES).

Vymáhání práv duševního vlastnictví

Nařízení (EU) č. 608/2013 o vymáhání práv duševního vlastnictví celními orgány, které bylo zrušeno nařízením (ES) č. 1383/2003, rozšířilo seznam ochranných práv tak, aby zahrnoval také topografie polovodičových výrobků od 1. ledna 2014.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Je v platnosti od 23. prosince 1986 a měla nabýt podoby zákona v zemích EU nejpozději do 7. listopadu 1987.

KONTEXT

Na mezinárodní úrovni v rámci Světové organizace duševního vlastnictví byla v roce 1989 přijata Washingtonská smlouva o duševním vlastnictví v oboru integrovaných obvodů. Poskytuje ochranu topografií integrovaných obvodů. I když smlouva ještě nevstoupila v platnost, její obsah byl začleněn formou odkazu do Dohody o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (všeobecně známá jako dohoda TRIPS – viz shrnutí) podepsané v rámci Světové obchodní organizace.

Pro více informací viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Topografie: v případě polovodičového výrobku (viz další klíčový pojem) jde o sérii jakkoli zaznamenaných vzájemně souvisejících vyobrazení:
  • představujících trojrozměrný vzor z vrstev, ze kterých je polovodičový výrobek složen,
  • v kterých každý obraz představuje vzor nebo část vzoru povrchu polovodičového výrobku v libovolném stadiu jeho výroby.
Polovodičový výrobek: integrované obvody, také známé jako mikročipy (nebo čipy), jsou konečný výrobek nebo polotovar jakéhokoli výrobku:
  • sestávající z části materiálu, která zahrnuje vrstvu polovodičového materiálu a
  • mající jednu nebo více vrstev složenou z materiálů vodivých, izolačních či polovodivých, přičemž vrstvy jsou uspořádány do předem stanoveného trojrozměrného vzoru a
  • určený k provádění elektronických funkcí buď výhradně, nebo spolu s dalšími funkcemi.

Čipy jsou zabudované ve spoustě spotřebního zboží, jako jsou domácí spotřebiče jako pračky nebo televize, i v autech, mobilních telefonech, počítačích, zdravotnickém vybavení a ve strojích.

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Rady 87/54/EHS ze dne 16. prosince 1986 o právní ochraně topografií polovodičových výrobků (Úř. věst. L 24, 27.1.1987, s. 36–40)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 608/2013 ze dne 12. června 2013 o vymáhání práv duševního vlastnictví celními orgány a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 1383/2003 (Úř. věst. L 181, 29.6.2013, s. 15–34)

Dohoda o Evropském hospodářském prostoru – Příloha XVII – Duševní vlastnictví – Seznam podle odst. 2 článku 65 (Úř. věst. L 1, 3.1.1994, s. 482–483)

ROZŠÍŘENÍ ÚMLUVY O NOVÉ ZEMĚ EU

Rozhodnutí Rady 96/644/ES ze dne 11. listopadu 1996 o rozšíření právní ochrany topografií polovodičových výrobků na osoby z ostrova Man (Úř. věst. L 293, 16.11.1996, s. 18–19)

Rozhodnutí Rady 94/824/ES ze dne 22. prosince 1994 o rozšíření právní ochrany topografií polovodičových výrobků na osoby z členských zemí Světové obchodní organizace (Úř. věst. L 349, 31.12.1994, s. 201–202)

Rozhodnutí Rady 94/700/ES ze dne 24. října 1994 o rozšíření právní ochrany topografií polovodičových výrobků na osoby z Kanady (Úř. věst. L 284, 1.11.1994, s. 61–62)

Rozhodnutí Rady 93/16/EHS ze dne 21. prosince 1992 o rozšíření právní ochrany topografií polovodičových výrobků na osoby ze Spojených států amerických a určitých území (Úř. věst. L 11, 19.1.1993, s. 20–21)

Následné změny rozhodnutí 93/16/EEC byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Poslední aktualizace 04.11.2020

Top