EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vymáhání pohledávek vyplývajících z daní, poplatků, cel a jiných opatření

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 2010/24/EU na podporu vzájemné pomoci mezi zeměmi EU při vymáhání pohledávek vyplývajících z daní, poplatků, cel a jiných opatření

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

Cílem směrnice je bojovat proti daňovým únikům tím, že zajistí užší vzájemnou spolupráci zemí EU (jsou povinny poskytnout pomoc) při vymáhání pohledávek vyplývajících z daní, poplatků, cel a souvisejících opatření, které uloží jiná země EU.

KLÍČOVÉ BODY

  • Tato směrnice se použije na pohledávky týkající se:
  • Země EU měly oznámit Evropské komisi příslušný vnitrostátní orgán nebo orgány do 20. května 2010 za účelem zveřejnění v Úředním věstníku EU. Každý příslušný orgán musí určit ústřední kontaktní orgán, který ponese odpovědnost za kontakty v této oblasti s jinými zeměmi EU.

Žádost o informace

Příslušný orgán je povinen poskytnout jinému příslušnému orgánu všechny informace významné pro dožadující orgán při vymáhání pohledávek, a to s výjimkou těchto případů:

  • dožádaný orgán by nebyl s to obdržet informace za účelem vymáhání obdobných pohledávek vzniklých ve své vlastní zemi,
  • tyto informace by porušily ochranu obchodního, průmyslového nebo profesního tajemství,
  • sdělení těchto informací by ohrozilo bezpečnost nebo bylo v rozporu s veřejným pořádkem dožádané země EU.

Žádost o doručení dokumentů

  • Na požádání musí dožádaný orgán doručit příjemci veškeré dokumenty vydané v dožadující zemi EU a vztahující se k některé z pohledávek nebo k jejímu vymáhání.
  • Žádost o doručení dokumentů musí obsahovat relevantní informace, jako je jméno a adresa příjemce, účel doručení dokumentu, popis povahy a výše pohledávky a kontaktní údaje úřadů odpovědných za tyto dokumenty a za poskytování dalších informací.

Postupy k vymáhání pohledávek

  • Než dožadující orgán požádá o vymáhání pohledávky, musí použít veškeré dostupné příslušné postupy k vymáhání pohledávky, s výjimkou těchto případů:
    • pokud je zřejmé, že v dožadující zemi EU jsou aktiva nedostatečná nebo vůbec žádná aktiva k vymáhání neexistují, ale dotyčná osoba má nezbytná aktiva v dožádané zemi EU,
    • pokud by uplatnění těchto postupů vedlo k nepřiměřeným obtížím.
  • Ke každé žádosti o vymáhání pohledávky musí být přiložen jednotný doklad o její vymahatelnosti v dožádané zemi EU.
  • Příslušný dožádaný orgán využije pravomoci a postupy stanovené podle právních a správních předpisů dožádané země EU, které se vztahují na pohledávky vzniklé v souvislosti se stejnou daní či stejným poplatkem. Pokud se dožádaný orgán domnívá, že v dožádané zemi EU nejsou vybírány stejné nebo obdobné daně či poplatky, využije místo toho pravidla, která se vztahují na daň z příjmu fyzických osob.

Spory

  • Spory týkající se pohledávky, původního nebo jednotného dokladu o vymahatelnosti pohledávky a spory týkající se platnosti doručení učiněného příslušným orgánem spadají do pravomoci příslušných orgánů dožadující země EU. Spory týkající se platnosti doručení učiněného příslušným orgánem dožádané země EU budou předloženy příslušnému orgánu dožádané země EU.
  • Dožadující orgán může požádat o vymáhání napadené pohledávky. Pokud je napadení úspěšné, dožadující orgán bude odpovědný za náhradu vymožené částky, včetně všech splatných náhrad.

Změna nebo stažení žádosti o pomoc při vymáhání pohledávky

Dožadující orgán musí neprodleně informovat dožádaný orgán o veškerých změnách své žádosti o vymáhání pohledávky nebo o jejím stažení a musí uvést důvody pro tyto změny nebo stažení.

Žádost o předběžná opatření

Pokud jsou pohledávka nebo doklad o vymahatelnosti pohledávky v dožadující zemi EU v době podání žádosti napadeny, dožádaný orgán v souladu s příslušným vnitrostátním právem přijme na žádost dožadujícího orgánu předběžná opatření za účelem vymáhání pohledávky.

Omezení povinností dožádaného orgánu

Dožádaný orgán není povinen poskytnout pomoc, pokud:

  • vymáhání pohledávky by v důsledku situace dlužníka způsobilo vážné hospodářské nebo sociální obtíže v dožádané zemi EU,
  • původní žádost o pomoc se týká pohledávek starších pěti let,
  • celková částka pohledávek je menší než 1 500 eur.

Obecná pravidla

  • Veškeré informace a dokumenty sdělené na základě této směrnice podléhají služebnímu tajemství, a požívají tudíž ochrany podle příslušného vnitrostátního práva země EU, která je obdržela.
  • Směrnice zrušuje směrnici 2008/55/ES s platností ode dne 1. ledna 2012. Odkazy na zrušenou směrnici se považují za odkazy na tuto směrnici.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Platí ode dne 20. dubna 2010. Země EU ji musely provést do vnitrostátního práva do 31. prosince 2011.

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Rady 2010/24/EU ze dne 16. března 2010 o vzájemné pomoci při vymáhání pohledávek vyplývajících z daní, poplatků, cel a jiných opatření (Úř. věst. L 84, 31.3.2010, s. 1–12)

Poslední aktualizace 30.10.2017

Top