EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Práce s mládeží - klíčový přínos pro sociální soudržnost

 

PŘEHLED

V souladu s obnoveným rámcem pro evropskou spolupráci v oblasti mládeže (2010-2018) ministři EU zdůrazňují potřebu podporovat rozvoj práce s mládeží a její přínos k sociálnímu začleňování mladých lidí.

CO JE ÚKOLEM TĚCHTO ZÁVĚRŮ?

Soustředí se na podporu práce s mládeží v zájmu zajištění soudržnějších společností po celé EU. Je velmi důležité, aby v této oblasti spolupracovaly země celé EU.

Závěry jsou představeny v souladu se stávajícím pracovním plánem EU v oblasti mládeže na léta 2014-2015, který jako prioritu stanovuje rozvoj práce s mládeží a neformálního (např. v mládežnických či sportovních klubech) a informálního učení (např. od rodičů a přátel).

Berou také na vědomí předchozí závěry Rady ohledně přínosu kvalitní práce s mládeží pro rozvoj, dobré životní podmínky a sociální začleňování mládeže v EU.

Na vědomí se bere i prohlášení předsedů vlád EU ze dne 12. února 2015, vydané krátce po teroristických útocích v Paříži, které podtrhuje důležitost vzdělávání a začleňování při předcházení radikalizaci a ochraně hodnot.

KLÍČOVÉ BODY

Závěry znovu opakují, jaký význam má práce s mládeží, pokud jde o přispívání k osobnímu rozvoji a navazování kontaktů s mladými lidmi z různých prostředí. Zvláště je potřeba komunikovat s marginalizovanými mladými lidmi a těmi, kteří nemají zaměstnání ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy.

Země EU jsou naléhavě vyzývány, aby:

  • se zavázaly dále rozvíjet kvalitní a profesionální služby v oblasti práce s mládeží, a to i prostřednictvím placených pracovníků a dobrovolníků,
  • rozvíjely podpůrná opatření, včetně vzdělávání a odborné přípravy pro osoby pracující s mládeží,
  • rozšířily dosah práce s mládeží tím, že zahrnou i osoby ve věku 18 let a více a mladé lidi s omezenými příležitostmi.

Země EU a Evropská komise jsou vyzývány, aby:

  • se zapojily do vzájemného učení (tzv. peer learning) a vyměňovaly si osvědčené postupy, pokud jde o kvalitu v oblasti práce s mládeží,
  • posilovaly kvalitu v oblasti práce s mládeží rozvojem ukazatelů, nástrojů a systémů, které je možné používat na různých úrovních v celé EU,
  • lépe upozorňovaly na důležitost práce s mládeží ukazováním jejích kvantitativních i kvalitativních aspektů a dopadů na mladé lidi a společnost kolem nich.

Komise je vyzývána, aby:

  • provedla studii o základních zásadách v oblasti kvality pro práci s mládeží, včetně vypracování příručky pro jejich uplatňování. Tato studie by měla zohlednit výsledky skupiny odborníků na systémy kvality práce s mládeží,
  • zvážila předložení návrhu doporučení Rady o práci s mládeží, které se zaměří na prosazování začleňování mladých lidí, občanství a soudržnější společnosti.

Další informace:

AKT

Závěry Rady o podpoře práce s mládeží v zájmu zajištění soudržných společností (Úř. věst. C 170, 23.5.2015, s. 2-3)

Poslední aktualizace 24.09.2015

Top