EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0204

SPOLEČNÁ ZPRÁVA RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU VÝROČNÍ ZPRÁVA O HONGKONGU ZA ROK 2010

/* KOM/2011/0204 konecném znení */

52011DC0204

/* KOM/2011/0204 konecném znení */ SPOLEČNÁ ZPRÁVA RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU VÝROČNÍ ZPRÁVA O HONGKONGU ZA ROK 2010


[pic] | EVROPSKÁ KOMISE | VYSOKÁ PŘEDSTAVITELKA UNIE PRO ZAHRANIČNÍ VĚCI A BEZPEČNOSTNÍ POLITIKU |

V Bruselu dne 14.4.2011

KOM(2011) 204 v konečném znění

SPOLEČNÁ ZPRÁVA RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU

VÝROČNÍ ZPRÁVA O HONGKONGU ZA ROK 2010

Zvláštní administrativní oblast Hongkong: Výroční zpráva za rok 2010

Úvod

Od předání Hongkongu pevninské Číně, ke kterému došlo před více než třinácti lety, Evropská unie pozorně sleduje hospodářský a politický vývoj ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong (dále jen „ZAO Hongkong“) s cílem dodržet svůj závazek daný Evropskému parlamentu v roce 1997, že bude vydávat výroční zprávy o vývoji v Hongkongu. Toto je třináctá zpráva a týká se událostí roku 2010.

Během roku 2010 i nadále dobře fungovala zásada „jedna země, dva systémy“ stanovená v čínsko-britském prohlášení a v základním zákoně Hongkongu, neboť jsou respektována práva a základní svobody obyvatel Hongkongu, chráněny zásady právního státu a zachován tržní hospodářský systém a podnikatelské prostředí.

Dvoustranné vztahy a spolupráce mezi EU a Hongkongem se nadále vyvíjely velmi pozitivním směrem, pokud jde o obchod, investice a dialog o otázkách společného zájmu. EU je i nadále druhý největší obchodní partner Hongkongu. Evropská unie je pro Hongkong po pevninské Číně a Britských Panenských ostrovech největším zdrojem přímých zahraničních investic. Vzhledem k tomu, že se v Hongkongu nachází jedna z nejpočetnějších evropských obchodních komunit v Asii a je finančním a hospodářským centrem regionu, zachovává si i nadále svou strategickou důležitost coby obchodní a investiční partner EU.

EU i nadále jednoznačně podporuje brzký a podstatný pokrok směrem k dosažení cíle zavést všeobecné volební právo, který je v souladu se základním zákonem ZAO Hongkong a je i přáním jeho lidu.

Politický vývoj

Rok 2010 byl velmi důležitým pro konstituční vývoj Hongkongu. Dominovaly mu intenzivní politické rozhovory o reformě volebního systému.

V červnu učinil Hongkong důležitý krok kupředu, když legislativní rada schválila návrh postupů pro volbu vysokého správního komisaře a pro sestavení legislativní rady v roce 2012. Podle tohoto právního předpisu se v roce 2012 výbor, který volí vysokého správního komisaře, rozroste z 800 na 1200 členů a počet křesel v legislativní radě se zvýší z 60 na 70. Zůstane zachován poměr křesel v legislativní radě 50:50, které volí přímo veřejnost a které jsou obsazovány dle tzv. funkčních obvodů (jak stanoví rozhodnutí Stálého výboru národního lidového kongresu z roku 2007).

Pět z deseti nových křesel, která přibyla v legislativní radě, má být obsazeno přímou volbou z územních volebních obvodů, a dalších pět bude přiděleno dle tzv. funkčních obvodů. Pět nových křesel přidělených dle funkčních obvodů bude obsazeno přímo zvolenými členy okresních rad, což jsou orgány místní samosprávy. To znamená, že 3,2 miliónu registrovaných voličů, kteří v současné době nemají právo volit zákonodárce ve funkčních obvodech, bude moci volit kandidáty na pět nových křesel přidělených dle funkčních obvodů.

Dne 25. června vysoký správní komisař Donald Tsang uvedl, že jde o „triumf uspořádání jedna země, dva systémy“. Později během svého říjnového politického projevu zdůraznil, že Hongkong učinil rozhodný krok směrem k všeobecným volbám, když legislativní rada schválila ústavní balíček pro rok 2012, a že společenství dále hodlá učinit pokrok, pokud jde o ústavní vývoj.

Dne 25. června 2010 mluvčí vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonové vydal stanovisko, kterým vzal na vědomí schválení reforem volebního systému pro rok 2012 legislativní radou, a zdůraznil, že EU nadále silně podporuje včasný a výrazný pokrok směrem k cíli zavést všeobecné volby v souladu se základním zákonem Hongkongu a mezinárodními normami. Závěrem uvedl, že tím byla nejlépe zaručena stabilita a prosperita pro lid Hongkongu.

Proces schvalování byl složitý. Proti návrhům vlády se nejdříve postavily všechny prodemokratické strany. V květnu se konaly doplňovací volby způsobené lednovým odstoupením pěti prodemokratických zákonodárců, kteří prosazovali názor, že doplňovací volby by byly „ de facto referendem“ o tempu demokratického vývoje. Všech pět zákonodárců se po doplňovacích volbách s velmi nízkou volební účastí (17 %), kterých se neúčastnily provládní strany, znovu ujalo svých křesel. Ve snaze dosáhnout kompromisu, který by zabránil druhému zamítnutí balíčku reforem volebního systému, se poprvé od událostí na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 setkali zákonodárci, úředníci z pevninské Číny a prodemokratičtí představitelé Hongkongu. Centrální vláda přijala návrh demokratické strany umožnit všem registrovaným voličům (nikoli jen voleným členům okresní rady) v Hongkongu volit kandidáty na pět nových křesel přidělených dle funkčních obvodů. Nakonec byl nový návrh schválen potřebnou dvoutřetinovou většinou i zákonodárci. EU vřele uvítala dialog, který umožnil schválení návrhu.

Vysoký správní komisař Donald Tsang vysvětlil ve svém říjnovém politickém projevu, že jeho vláda nebude v průběhu jeho funkčního období přijímat právní předpisy v oblasti národní bezpečnosti v souladu s článkem 23 základního zákona. Uvedl, že ačkoli jde o ústavní povinnost, bude soustředit svou energii na naléhavější otázky, jako např. prováděcí právní předpisy, kterými se včas uvedou do praxe změny nutné pro reformu volebního systému v roce 2012 a které přispějí k vyřešení otázky existenčních problémů.

V září 2010 se ujal funkce nový předseda nejvyššího soudu Hongkongu Geoffrey Ma, který je odhodlán chránit právní stát ve zvláštní administrativní oblasti a slibuje, že bude náležitě chránit nezávislost městských soudů.

Zákonodárci Hongkongu ze všech politických stran se hlásí k podpoře uvězněného čínského aktivisty Zhao Lianhai, který byl organizátorem skupiny rodičů, která usilovala o kompenzaci pro děti poškozené mlékem kontaminovaným melaminem v pevninské Číně. Někteří z nich také podepsali petici k nejvyššímu lidovému soudu, která volá po propuštění tohoto aktivisty. Soudu byla rovněž předložena společná petice 28 hongkongských poslanců národního lidového kongresu, která žádá mírnější posouzení případu. Zhao Lianhai byl ze zdravotních důvodů v prosinci 2010 podmínečně propuštěn.

Dne 23. srpna 2010 došlo v Manile na Filipínách k tragickým událostem, kde byli hongkongští turisté v autobuse vzati za rukojmí. Při tomto incidentu bylo zabito osm osob a další byly zraněny. EU vyjádřila svou účast a podporu hongkongskému lidu.

V roce 2010 se díky srpnové návštěvě ministra financí Hongkongu v Tchaj-wanu dále prohloubila pouta mezi Hongkongem a Tchaj-wanem. V květnu byla v Hongkongu zřízena Tchajwansko-hongkongská rada pro hospodářskou a kulturní spolupráci. Obě strany se dohodly na posílení výměny a spolupráce v oblasti obchodu, financí, propagace investic a cestovního ruchu.

EU se obecně domnívá, že v průběhu roku 2010 bylo provádění zásady „jedna země, dva systémy“ v ZAO Hongkong i nadále uspokojivé a nadále jsou dodržována práva a svobody hongkongského lidu, zaručené čínsko-britským prohlášením a základním zákonem.

Hospodářský a obchodní vývoj

Hospodářství Hongkongu se začátkem roku 2010 úspěšně zotavovalo z celosvětové finanční krize. Po 2,7% snížení HDP v roce 2009 se v prvních třech čtvrtletích roku 2010 reálný HDP zvýšil o 7,1 %. Ukázalo se, že vládní opatření zavedená v průběhu krize zmírnila vnější rizika a přispěla k zachování důvěry. Růst, který nastal po období krize, byl podpořen silným hospodářstvím pevninské Číny, která se vrátila k silnému navázání na vývozy na asijské trhy, značným přísunem likvidity i rostoucí důvěrou spotřebitelů a obchodníků. Trh práce byl stabilní a míra nezaměstnanosti klesla za období tří měsíců před listopadem 2010 na dvouleté minimum (4,1 %)[1]. Trvalé hospodářské oživení a rostoucí ceny dovozu však stále doprovázely inflační tlaky. Inflace spotřebitelských cen za rok 2010 činila 2,3 %[2] a zdá se, že růst bude dále pokračovat i v roce 2011.

V roce 2010 Hongkong přitáhl značné toky mezinárodní likvidity na trh s aktivy v uvolněném globálním měnovém prostředí. S ohledem na závislost hongkongského a amerického dolaru nebylo možné využít měnovou politiku na řešení tlaku na ceny aktiv. Proto se hlavní výzvou vlády ZAO Hongkong pro rok 2010 stalo snížení rizika vzniku bubliny na trhu s aktivy. I přes negativní dopad navázání měny na pohyby cen aktiv a inflaci hongkongské úřady veřejně zdůraznily svůj postoj zachovat systém vázaných směnných kurzů (vazba HKD–USD), který existuje od roku 1983.

Hongkong rozšířil svou úlohu v internacionalizaci pevninské měny, renminbi (RMB). Díky podpoře centrální vlády a znalostem z oblasti finančnictví a infrastruktuře je Hongkong hlavním offshorovým centrem pro obchod a produkty v renminbi (RMB). Během roku 2010 Čína postupně uvolnila svá pravidla pro kapitálové převody v RMB, přeshraniční zúčtování, vydávání podnikových dluhopisů a přístup k svému pevninskému trhu dluhopisů s cílem zlepšit oběh offshorových finančních prostředků v RMB. Zároveň se skutečně a udržitelně v Hongkongu rozběhl obchod v renminbi (RMB), který svědčí o růstu a rekordní úrovni vkladů, transakcích přeshraničního obchodního zúčtování a růstu financování a investičních produktů v RMB. Hongkong si v roce 2010 rovněž udržel své vedoucí postavení největšího trhu prvotních veřejných obchodovatelných akcií na světě.

Hongkong společně s Čínou dále prostřednictvím Dohody o užším ekonomickém partnerství (CEPA) navazovaly silnější ekonomická a obchodní propojení. V květnu 2010 byl podepsán sedmý dodatek k dohodě CEPA, kterým Čína zavedla další liberalizační opatření v oblasti služeb pro dodavatele služeb z Hongkongu. Celkový počet liberalizovaných odvětví služeb v rámci CEPA nyní činí 44. EU nadále spolupracovala s hongkongskou vládou při šíření informací o CEPA v evropské podnikatelské komunitě.

Pokud jde o regionální integraci, Hongkong a čínská provincie Guangdong učinily další kroky směrem k institucionalizaci své spolupráce a výměny na základě rámcové dohody schválené státní radou Čínské lidové republiky, která byla podepsána dne 7. dubna 2010. Jejím cílem je podporovat společný socioekonomický rozvoj v Hongkongu a provincii Guangdong a zhodnotit konkurenceschopnost odvětví služeb Hongkongu a výrobního odvětví Guangdongu s cílem vybudovat vyspělou globální výrobní základnu a základnu moderních služeb.

Hongkong se stal v poslední době aktivnější, pokud jde o vyjednávání a uzavírání dohod o volném obchodu, přičemž nadále silně podporuje multilateralismus v oblasti liberalizace obchodu. Vedle CEPA s pevninskou Čínou podepsal Hongkong dne 29. března 2010 dohodu o užším ekonomickém partnerství s Novým Zélandem. Jde o jeho první dohodu o volném obchodu se zahraniční zemí. V lednu 2010 bylo zahájeno jednání o dohodě o volném obchodu s Evropským sdružením volného obchodu (ESVO) a údajně bude brzy uzavřena. Hongkong zahájil informativní rozhovory s Chile, Peru a Malajsií. V prosinci 2010 WHO provedla přezkum obchodní politiky Hongkongu a Číny. V tomto přezkumu, stejně jako v předchozích přezkumech obchodní politiky WTO, se uvádí, že Hongkong zůstává jedním z nejliberálnějších a nejtransparentnějších režimů zahraničních investic a jedním z nejvíce tržně orientovaných a nejotevřenějších hospodářství na světě.

V roce 2010 bylo předloženo či schváleno několik zásadních návrhů právních předpisů v oblasti ekonomiky. V červnu Hongkong schválil svůj první zákon o minimální mzdě. Legislativní rada přijala návrh pracovní skupiny zřízené vládou stanovit minimální mzdu na úrovni 28 HKD/hod. (přibližně 2,80 EUR). Zákon o minimální mzdě nabude účinnosti dnem 1. května 2011.

Dalším milníkem bylo předložení návrhu zákona o hospodářské soutěži. V případě schválení tohoto návrhu zákona by byla zřízena komise pro hospodářskou soutěž, jejímž úkolem by bylo šetřit a trestat praktiky odporující pravidlům hospodářské soutěže spadající do rámce zákona o hospodářské soutěži, přičemž by si stávající rozhlasové a telekomunikační úřady zachovaly souběžně svou příslušnost pro věci týkající se příslušných zvláštních oblastí. Zákonem by byl rovněž zřízen soud pro hospodářskou soutěž. EU vítá předložení zákona o hospodářské soutěži v Hongkongu, protože se domnívá, že politika hospodářské soutěž hraje v dobře fungujícím tržním hospodářství důležitou úlohu. Byly by zajištěny rovné podmínky soutěže pro firmy, zlepšila by se výkonnost hospodářství a byl by chráněn volný obchod ve prospěch spotřebitelů.

Dne 3. března 2010 Hongkong dokončil proces schvalování s cílem přijmout zákon a ustanovení o výměně informací v souladu se vzorovou úmluvou OECD o daních ve znění z roku 2004. Daňový zákon umožňuje výměnu informací pouze na žádost. Hongkong v reakci na poptávku veřejnosti zahrnul do jednotlivých komplexních dohod o dvojím zdanění záruky, jež umožňují další zákonné procesní záruky při řešení žádostí o výměnu informací ze strany zahraničních soudů. V průběhu roku 2010 Hongkong podepsal čtrnáct z těchto komplexních dohod o dvojím zdanění (z toho sedm s členskými zeměmi EU). Očekává se, že rostoucí síť dvoustranných daňových dohod přinese všem stranám nové příležitosti k podnikání, obchodu a investicím.

Vztahy a spolupráce Evropské unie s Hongkongem

Rok 2010 přinesl další rozšíření bilaterálních vztahů a spolupráce mezi Evropskou unií a Hongkongem. Hongkong je důležitým hráčem v regionu a zprostředkovatel obchodních a investičních toků mezi EU a pevninskou Čínou.

V roce 2010 si EU udržela pozici druhého největšího obchodního partnera Hongkongu, hned za pevninskou Čínou. Ve stejném roce byl Hongkong naopak šestnáctým největším obchodním partnerem EU. Vzájemný obchod mezi EU a Hongkongem se značně zlepšil a během prvních devíti měsíců roku 2010 vzrostl o 29,9 %, takže dosáhl 37,9 miliardy EUR.

Po pevninské Číně a Britských Panenských ostrovech je EU třetím největším zahraničním investorem v Hongkongu; v roce 2009 se podílela na celkovém objemu přímých zahraničních investic 9,9 %. Investice Hongkongu, jednoho z hlavních zdrojů přímých zahraničních investic z Asie, se v Evropě soustavně rozvíjely.

I přes globální hospodářskou krizi je Hongkong stále jednou z nejpočetnějších evropských obchodních komunit v Asii a nadále přitahuje značné množství evropských občanů, kteří sídlí a pracují na jeho území. Ke konci roku 2010 jich zde podle oficiálních údajů hongkongského imigračního úřadu bylo celkem 31 100. Nejvíce zahraničních společností v Hongkongu pochází z EU (k červnu 2010 se zde nacházelo 423 regionálních centrál, 654 regionálních kanceláří a 590 místních kanceláří[3]), čímž překonává USA a Japonsko. Podniky z EU jsou činné v mnoha různých odvětvích, zejména ve finančních a obchodních službách, v obchodě, logistice, stavebnictví a maloobchodě. Společnosti z EU mimo jiné také hrají v Hongkongu klíčovou roli v odvětví bankovnictví, pojišťovnictví a cenných papírů.

V Bruselu dne 22. listopadu 2010 proběhl čtvrtý strukturovaný dialog mezi Evropskou komisí a vládou ZAO Hongkong. Byla projednána řada otázek, počínaje hospodářskými vztahy (včetně obchodu a investic), letectvím, životním prostředím, výzkumem, technologií, inovacemi a spoluprácí v oblasti vzdělávání konče. Obě strany s uspokojením přivítaly, že se dále prohloubily jejich vzájemné obchodní a hospodářské vztahy a vzájemný obchod se postupně vrátil na úroveň před finanční krizí. Posílily konstruktivní výměny názorů týkající se reformy právních předpisů v odvětví finančních služeb i v oblasti bezpečnosti hraček.

Po několika letech diskuzí mezi Evropskou komisí a Hongkongem a po zahájení dvoustranných jednání mezi Německem a Hongkongem v roce 2008 se Evropská komise v roce 2010 dohodla s Hongkongem na obnově právní jistoty pro dvoustranné dohody o leteckých službách mezi EU a Hongkongem.

V roce 2010 byl Hongkong místem řady návštěv významných představitelů EU. V lednu navštívila Hongkong Meglena Kunevová, komisařka pro zdraví a ochranu spotřebitele, která se zúčastnila otevřeného dialogu v rámci iniciativy APEC k bezpečnosti hraček. V srpnu 2010 se setkal Algirdas Semeta, komisař pro daně a celní unii, audit a boj proti podvodům, se svými hongkongskými protějšky, aby projednal záležitosti související s daněmi a cly a zároveň popřál hongkongským orgánům vyslovil uznání v souvislosti s pokroky dosaženými v prováděním norem OECD pro pomoc v daňových záležitostech. Zdůraznil, že EU a její členské státy mají i nadále zájem o konkrétní spolupráci s Hongkongem v oblasti příjmů z úspor s cílem zajistit, aby investoři z EU podléhali daním v souladu s pravidly členského státu, kde sídlí, v souladu se směrnicí EU o zdanění příjmů z úspor a s doprovodnými dohodami. V září generální ředitel Walter Deffaa (GŘ pro daně a celní unii) vedl delegaci celních úředníků na 8. setkání společného výboru pro cla a spolupráci EU–Hongkong.

Rozšířily se činnosti v rámci Programu Evropské unie pro obchodní informace pro Hongkong a Macao (EUBIP), spolufinancovaného Evropskou komisí a řízený Evropskou obchodní komorou v Hongkongu. V průběhu roku 2010 byla dána priorita oblasti regulace finančních služeb, CEPA, životního prostředí, telekomunikací, cel a daní. Byly zřízeny různé obchodní rady v mnoha odvětvích, ve kterých hraje vůdčí roli evropský obchod a průmysl, např. informační a komunikační technologie (IKT) a finanční služby. Tyto rady důležitým způsobem přispěly k našemu mezivládnímu dialogu. Ukázalo se, že EUBIP je úspěšně pomáhá zlepšovat pochopení mezi obchodními komunitami EU a Hongkongu.

Hongkong je i nadále centrem svobodného tisku a svobody projevu, je středem regionálního mediálního dění. Snahy veřejných diplomacií EU se zaměřily na to, aby byla EU ve světle Lisabonské smlouvy v Hongkongu aktivnější a viditelnější. Od 1. ledna 2010 působí ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong jako koordinátor a vyjednavač zastoupení Evropské unie v Hongkongu. Lisabonská smlouva je pro EU další příležitostí k zintenzivnění styků s Hongkongem. Kancelář EU úzce spolupracovala s členskými státy EU oficiálně zastoupenými na území a podávala pohotové a věcné informace o politice EU v oblasti obchodu, energetiky a klimatických změn, finančních předpisů, mezikulturního dialogu, regulačních politikách a o roli EU ve světě.

Hongkong vyšel z globální krize bez podstatných systémových problémů. Zdravé hospodářské a finanční základy, otevřená tržní ekonomika a stabilní právní prostředí vycházející z respektování zásady právního státu a nezávislosti soudů jsou cenné prvky pro zlepšování obchodních a investičních toků Hongkongu s EU a pro to, aby se stal Hongkong branou do pevninské Číny a regionu.

[1] Zdroj: Hongkongský úřad pro sčítání lidu a statistiku.

[2] Zdroj: Údaje představují složená sazba růstu indexu spotřebitelských cen z prvních jedenáct měsíců roku 2010, Hongkongský úřad pro sčítání lidu a statistiku.

[3] Zdroj: Hongkongský úřad pro sčítání lidu a statistiku.

Top