EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0858

Návrh rozhodnutí Rady o podpisu a prozatímním uplatňování prozatímní dohody o partnerství mezi Evropským společenstvím na jedné straně a tichomořskými státy na straně druhé

/* KOM/2008/0858 konecném znení */

52008PC0858

Návrh rozhodnutí Rady o podpisu a prozatímním uplatňování prozatímní dohody o partnerství mezi Evropským společenstvím na jedné straně a tichomořskými státy na straně druhé /* KOM/2008/0858 konecném znení */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 16.12.2008

KOM(2008) 858 v konečném znění

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o podpisu a prozatímním uplatňování prozatímní dohody o partnerství mezi Evropským společenstvím na jedné straně a tichomořskými státy na straně druhé

(předložená Komisí)

DŮVODOVÁ ZPRÁVA

Připojený návrh představuje právní nástroj pro podpis a prozatímní uplatňování prozatímní dohody o partnerství mezi Evropským společenstvím na jedné straně a tichomořskými státy AKT na straně druhé:

návrh rozhodnutí Rady o podpisu a prozatímním uplatňování prozatímní dohody o partnerství.

Jak bylo uvedeno ve sdělení Radě a Evropskému parlamentu ze dne 23. října 2007, prozatímní dohoda o partnerství byla vyjednána proto, aby se zamezilo narušování obchodu se Společenstvím při konci použitelnosti obchodního režimu dne 31. prosince 2007 stanoveného v příloze V dohody z Cotonou a před koncem platnosti výjimky Světové obchodní organizace (WTO), která se na uvedený obchodní režim vztahuje. Tato jednání byla ukončena dne 23. listopadu 2007 uzavřením prozatímní dohody o partnerství s Republikou Fidžijské ostrovy a Papuou-Novou Guineou.

V důsledku toho byly signatářské tichomořské státy (Fidži a Papua-Nová Guinea) zařazeny na seznam zemí v příloze I nařízení Rady ze dne 20. prosince 2007[1] o přístupu na trh v rámci dohody EPA a od 1. ledna 2008 využívají nabídky o přístupu na trh Společenství předložené v souvislosti s dohodami EPA. Jejich zařazení na tento seznam bude po ratifikaci prozatímní dohody o partnerství všemi stranami trvalé. Tím bude zajištěn jednotný a harmonizovaný obchodní režim, který poskytne všem signatářským tichomořským státům lepší přístup na trh EU.

Prozatímní dohoda o partnerství je rámec pro EPA a obsahuje všechna opatření nezbytná pro zavedení zóny volného obchodu v souladu s ustanoveními článku XXIV GATT 1994[2] včetně ustanovení o clech a usnadnění obchodu, technických překážkách obchodu, sanitárních a fytosanitárních opatřeních a řešení sporů.

Ustanovení o rozvojové spolupráci i institucionální ustanovení jsou velmi omezená, hlavním předmětem prozatímní dohody o partnerství je čistě obchod se zbožím. Prozatímní dohoda o partnerství obsahuje doložky o setkávání pro pokračující jednání o komplexní EPA, která bude zahrnovat další oblasti, např. rozvojovou spolupráci, služby, rybolov, zemědělství, otázky související s obchodem atd.

Vyjednávání komplexní EPA pokračuje v souladu se směrnicemi pro dohody EPA se státy AKT přijatými Radou dne 12. června 2002.

Do jejího vstupu v platnost se v prozatímní dohodě o partnerství předpokládá její prozatímní uplatňování. Komise došla k závěru, že výsledky jednání jsou uspokojivé a že jsou v souladu se směrnicemi Rady pro jednání, a žádá tedy Radu, aby:

- jménem Evropského společenství schválila podpis prozatímní dohody o partnerství,

- schválila prozatímní uplatňování prozatímní dohody o partnerství.

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o podpisu a prozatímním uplatňování prozatímní dohody o partnerství mezi Evropským společenstvím na jedné straně a tichomořskými státy na straně druhé

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 133 ve spojení s čl. 300 odst. 2 prvním pododstavcem první větou této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise[3],

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Dne 12. června 2002 zmocnila Rada Komisi, aby zahájila jednání o dohodě o hospodářském partnerství se státy AKT.

(2) Jednání o prozatímní dohodě zavádějící rámec pro dohodu o hospodářském partnerství (dále jen „prozatímní EPA“) byla ukončena dne 23. listopadu 2007 s Papuou-Novou Guineou a Republikou Fidžijské ostrovy.

(3) Do jejího vstupu v platnost stanoví čl. 76 odst. 3 prozatímní dohody EPA její prozatímní uplatňování.

(4) Prozatímní dohoda EPA byla měla být podepsána jménem Společenství a uplatňována na prozatímním základě s výhradou jejího uzavření k pozdějšímu datu,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Podpis prozatímní dohody o partnerství mezi tichomořskými státy a Evropským společenstvím se schvaluje jménem Společenství s výhradou rozhodnutí Rady o uzavření uvedené prozatímní EPA.

Znění prozatímní EPA se připojuje k tomuto rozhodnutí.

Článek 2

Předseda Rady je oprávněn jmenovat osobu nebo osoby zmocněné podepsat prozatímní EPA jménem Evropského společenství s výhradou jejího uzavření.

Článek 3

Do ukončení postupů pro uzavření bude prozatímní EPA uplatňována na prozatímním základě, jak stanoví čl. 76 odst. 3 dohody. Komise zveřejní oznámení, v němž sdělí informace týkající se data prozatímního uplatňování.

V Bruselu dne […].

Za Radu

předseda/předsedkyně

[…]

LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ PRO NÁVRH S ROZPOČTOVÝM DOPADEM VÝLUČNĚ NA STRANĚ PŘÍJMŮ

1. NÁZEV NÁVRHU:

ROZHODNUTÍ RADY o podpisu a prozatímním uplatňování prozatímní dohody o partnerství mezi Evropským společenstvím na jedné straně a tichomořskými státy na straně druhé

2. ROZPOČTOVÉ LINIE:

Kapitola a článek: 12/120

Částka zahrnutá do rozpočtu na dotčený rok: 16 431 900 000 (rozpočet 2008)

3. FINANČNÍ DOPADY

( Návrh nemá žádné finanční dopady

( Návrh nemá žádné finanční dopady na výdaje, má však finanční dopady na příjmy s následujícím účinkem:

4. OPATŘENÍ PROTI PODVODŮM

Za účelem ochrany finančních zájmů Společenství proti podvodům a jiným nesrovnalostem může Komise provádět kontroly na místě a inspekce v souladu s článkem 17 prozatímní dohody o partnerství mezi tichomořskými státy a Evropským společenství. V případě potřeby provádí vyšetřování Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999. Komise bude pravidelně provádět kontroly dokumentů a kontroly na místě.

5. DALŠÍ POZNÁMKY

Přijetím nařízení Rady (ES) č. 1528/2007 byla odstraněna veškerá zbývající cla na produkty pocházející z regionů nebo států AKT, které uzavřely jednání o dohodách o hospodářském partnerství nebo dohodách obsahujících ustanovení, která jsou v souladu s pravidly WTO. Z tohoto důvodu neexistují další finanční dopady související s tímto návrhem.

[1] Nařízení Rady č. 1528/2007.

[2] Všeobecná dohoda o clech a obchodu (1994).

[3] Úř. věst. C , , s. .

Top