EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012Y0405(01)

Protokol o spolupráci mezi Evropskou komisí a Evropským hospodářským a sociálním výborem

OJ C 102, 5.4.2012, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 26/10/2022; Zrušeno a nahrazeno 32024Y02206

5.4.2012   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 102/1


Protokol o spolupráci mezi Evropskou komisí a Evropským hospodářským a sociálním výborem

2012/C 102/01

PREAMBULE

Komise a Evropský hospodářský a sociální výbor (dále jen „Výbor“) shledávají, že je v jejich společném zájmu zvýšit intenzitu vzájemných vztahů prováděním tohoto protokolu, jehož ustanovení o užší spolupráci nahrazují ustanovení protokolu ze dne 7. listopadu 2005 a jeho dodatku ze dne 31. května 2007.

Tato ustanovení jsou součástí tvorby prostředí, jehož smyslem je více zapojit organizace občanské společnosti na vnitrostátní i evropské úrovni do tvorby politik a rozhodovacího procesu Evropské unie a do rozvíjení trvalého strukturovaného dialogu mezi těmito organizacemi a institucemi Unie v duchu čl. 11 odstavců 1 a 2 Smlouvy o Evropské unii (SEU).

Na základě úlohy, jež je mu svěřena Smlouvami, má Výbor zvláštní úkol podílet se na upevňování demokratické legitimity a účinnosti institucí a politik Evropské unie. V této souvislosti Výbor jako výsadní prostředník mezi organizacemi občanské společnosti a orgány Unie podle článku 13 sehrává klíčovou úlohu v provádění ustanovení článku 11 SEU těmito orgány.

Komise spolupracuje s Výborem na naplňování tří jeho základních poslání stanovených v Prohlášení Výboru o poslání:

je poradní institucí pro Evropský parlament, Radu a Komisi a působí v obecném zájmu Unie a jejích občanů,

prosazuje hodnoty, jež jsou základem Evropské unie, a rozvoj participativnější Evropské unie, která bude více podporovat začlenění a bude bližší občanům,

provází vnější rozměr unijní činnosti rozvíjením dialogu s organizacemi občanské společnosti a podporuje úlohu organizované občanské společnosti a participativní demokracie.

Komise podporuje posilování poradní funkce Výboru v procesu tvorby politik a právních předpisů Unie, a to jak s předstihem, tak dodatečně. Výbor se může podílet na hodnocení provádění právních předpisů EU, zejména pokud jde o horizontální doložky podle článků 8 až 12 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU).

Komise a Výbor spolupracují na rozvoji participativní demokracie na úrovni Unie s cílem posilovat její demokratickou legitimitu.

Komise považuje tuto spolupráci za velmi užitečný nástroj k zajištění otevřeného, transparentního a pravidelného dialogu s reprezentativními sdruženími a s občanskou společností dle článku 11 SEU.

Komise podporuje iniciativy Výboru týkající se prosazování a strukturalizace dialogu a konzultací s evropskou organizovanou občanskou společností a posilování vazeb se sítí hospodářských a sociálních rad a obdobných organizací v členských státech tak, aby Výbor mohl plně dostát své úloze tlumočníka očekávání a přání organizované občanské společnosti.

I.   INSTITUCIONÁLNÍ A ADMINISTRATIVNÍ VZTAHY

1.

Vždy v první polovině roku Výbor oznámí své politické priority vycházející z pracovního programu Komise na nadcházející rok.

Nejméně jednou ročně se v době přípravy pracovního programu Komise uskuteční schůzka předsedy Komise nebo jejího místopředsedy pověřeného vztahy s Výborem, případně obou těchto představitelů s předsedou Výboru; cílem této schůzky bude projednat otázky společného zájmu.

Výbor každoročně uspořádá diskusi o budoucnosti Evropské unie, při níž předseda Komise nebo místopředseda pověřený vztahy s Výborem představí strategické priority Evropské unie pro nadcházející rok.

2.

Na začátku funkčního období Komise předseda Komise představí plenárnímu shromáždění své strategické cíle.

3.

Komise a Výbor spolupracují na účinném zlepšování legislativního procesu.

4.

Členové Komise jsou zváni k účasti na činnosti Výboru, zejména v rámci plenárních zasedání, k projednání strategických hlavních směrů v oblasti jejich působnosti a rovněž všech dalších předem dohodnutých témat. Členové Komise mohou také požádat o vyjádření před plenárním shromážděním.

Členové Komise, ve výjimečných případech vysoce postavení úředníci, mohou požádat o účast v diskusích předsednictva Výboru o iniciativách Komise.

Jednou ročně bude uspořádána schůze předsedů specializovaných sekcí a jejich protějšků z řad členů Komise za účelem přezkoumání vzájemných priorit a pracovních programů.

5.

Zástupci Komise se zapojují do činností Výboru, které se týkají spisů v jejich působnosti, a účastní se co možná nejčastěji schůzí, na něž jsou zváni. Předkládají návrhy Komise nebo jiných dokumentů, které mají být projednávány, a informují o vývoji spisů.

Úzce spolupracují se svými protějšky ve Výboru při práci na spisech, jimiž jsou pověřeni.

6.

Zejména koordinátoři nebo zodpovědní pracovníci stanovení každou složkou Komise a sekretariáty specializovaných sekcí Výboru si pravidelně vyměňují informace, především v oblasti plánování činnosti generálních ředitelství a provádění priorit specializovaných sekcí.

Koordinátoři se nejméně jednou ročně setkají se sekretariátem Výboru s cílem vzájemně se informovat o hlavních činnostech či iniciativách společného zájmu uskutečňovaných nebo plánovaných Komisí nebo Výborem.

II.   PORADNÍ FUNKCE EVROPSKÉHO HOSPODÁŘSKÉHO A SOCIÁLNÍHO VÝBORU

7.

Na základě ročního pracovního programu Komise a projednání priorit Komise a Výboru zašle generální tajemník Komise Výboru seznam návrhů, které by se mohly stát předmětem nepovinné konzultace. Do tohoto seznamu jsou rovněž zařazeny dokumenty nelegislativní povahy, ke kterým hodlá Komise požádat Výbor o stanovisko.

V rámci vlastního plánování Komise vedle svého „průběžného“ programu potvrdí své nepovinné žádosti, a to před schůzí předsednictva Výboru.

Výbor se při organizaci své činnosti snaží dodržovat priority a lhůty stanovené Komisí. Pro tento účel Komise poskytne Výboru přesné informace o časovém harmonogramu svých návrhů.

8.

S ohledem na Smlouvy je třeba ze strany Komise i ze strany Výboru posilovat selektivitu.

Komise pak zakládá své rozhodnutí o nepovinné konzultaci především na následujících kritériích:

posuzované téma se týká obecného zájmu a spadá do oblasti, kde by stanovisko Výboru vytvářelo přidanou hodnotu v rámci procesu tvorby politik a rozhodnutí Unie,

návrh je zaměřen tak, aby vyvolal debatu o možnosti působení Unie v dané oblasti nebo k danému tématu.

Výbor bude pokračovat v úsilí o racionalizaci své činnosti, aby se mohl přednostně soustředit na stanoviska, u kterých je možné očekávat, že přinesou skutečnou přidanou hodnotu v procesu tvorby politik a rozhodnutí Unie.

9.

V rámci procesu tvorby politik Unie a plánování své činnosti může Komise požádat Výbor o vypracování průzkumných stanovisek v oblastech zvláštního významu pro organizovanou občanskou společnost, u nichž se domnívá, že Výbor disponuje odpovídající odborností. Tyto žádosti jsou Výboru předány místopředsedou Komise pověřeným vztahy s Výborem. Dané požadavky doprovázejí přesné údaje ohledně tématu stanoviska a případného termínu jeho dodání.

Komise a Výbor usilují o zařazení těchto žádostí o průzkumná stanoviska do integrovaného přístupu, který umožní co nejširší zohlednění postojů všech zainteresovaných subjektů občanské společnosti.

Komise zajistí odpovídající monitorování s cílem vyhodnotit přidanou hodnotu těchto stanovisek v procesu tvorby politik a rozhodování Unie.

10.

Zároveň s předáním dokumentů Evropskému parlamentu a Radě předá Komise Výboru všechny dokumenty a informace nezbytné k výkonu jeho poradní funkce.

11.

Aby byla stanoviska co nejzřetelnější, Výbor se snaží zejména o:

důraz na formulaci přesných změn, které si přeje v legislativních návrzích Komise provést,

syntézu hlavních doporučení a návrhů, které vyjadřuje.

12.

Komise i Výbor uznávají užitečnost a potřebnost sledování uplatnění stanovisek. Komise proto systematicky uvádí důvody, proč zohlednila, či nikoliv návrhy změn a podstatná doporučení obsažená ve stanoviscích Výboru.

V případě průzkumných stanovisek Komise usiluje o politické monitorování, podle možnosti včetně zprávy příslušného člena Komise na plenárním zasedání následujícím po zasedání, na kterém bylo dané stanovisko přijato.

Návrhy změn v dokumentech legislativní povahy jsou po přijetí v Komisi v maximální možné míře zapracovány do jejích pozměněných návrhů.

Pokud Komise podstatnou měrou změní svůj návrh oproti původní žádosti o vypracování stanoviska Výboru a pokud ze Smluv vyplývá povinnost konzultace, zajistí opakovanou konzultaci Výboru.

III.   EVROPSKÝ HOSPODÁŘSKÝ A SOCIÁLNÍ VÝBOR A ORGANIZOVANÁ OBČANSKÁ SPOLEČNOST

13.

Výbor má zvláštní úkol uskutečňovat participativní demokracii v praxi a Smlouva o Evropské unii rozšiřuje působnost Výboru coby výsadního prostředníka v dialogu mezi organizovanou občanskou společností a orgány Unie.

Na základě článku 11 SEU Komise a Výbor spolupracují na dalším posilování účasti a dialogu organizací občanské společnosti na vnitrostátní i evropské úrovni a na podpoře většího zapojení těchto organizací do procesů tvorby politik a přípravy právních předpisů Unie.

Komise a Výbor společně prosazují strukturovaný dialog mezi evropskými organizacemi občanské společnosti a sítěmi a mezi těmito subjekty a evropskými orgány, zejména prostřednictvím styčné skupiny vytvořené Výborem.

Co se týče poradní politiky, Komise se v příslušných případech opírá o podporu Výboru, zejména pokud jde o prohloubení jejích vztahů s občanskou společností v Unii i mimo ni. V této souvislosti Výbor podporuje Komisi formou společných slyšení, seminářů a konferencí se zapojením subjektů relevantních pro konkrétní politická témata společného zájmu, disponuje-li příslušnou odborností.

14.

Komise bere na vědomí vůli Výboru pomoci při provádění práva na občanskou iniciativu.

Článek 11 nařízení (EU) č. 211/2011 stanoví, že během tříměsíčního posouzení úspěšné občanské iniciativy Komisí mají organizátoři iniciativy příležitost představit iniciativu na veřejném slyšení, které bude uspořádáno společně s Evropským parlamentem, „popřípadě společně s dalšími orgány a institucemi Unie, které se jej budou chtít zúčastnit“. V této souvislosti Komise hodlá navrhnout Evropskému parlamentu, aby v relevantních případech vždy přizval k těmto veřejným slyšením Výbor.

Komise konstatuje, že Výbor může kdykoli vydat stanovisko k tématům, k nimž podle vlastního názoru disponuje odpovídající odborností a mohl by poskytnout přidanou hodnotu.

15.

Výbor může v rámci výkonu své poradní funkce organizovat formou slyšení, seminářů a konferencí strukturované konzultace s organizovanou občanskou společností, jejichž smyslem je co nejširší využití názorů příslušných organizací občanské společnosti.

Komise může při organizaci a průběhu těchto konzultací vhodným způsobem spolupracovat, včetně poskytnutí logistické nebo finanční podpory.

16.

Komise a Výbor budou pokračovat v posilování součinnosti mezi vlastní činností a iniciativami v politických oblastech, jež se nejvíce týkají organizované občanské společnosti, zejména strategie Evropa 2020, včetně udržitelného rozvoje a změny klimatu, prohlubování vnitřního trhu, boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení, přistěhovalectví a dodávek energie.

Výbor každoročně předloží zprávu o hodnocení zapojení občanské společnosti do přípravy národních programů reforem, kterou připraví v úzké spolupráci se sítí národních hospodářských a sociálních rad a obdobných institucí. Tato zpráva bude projednána na plenárním zasedání před jarním zasedáním Evropské rady.

Výbor pozve k účasti na jednání příslušného člena Komise a požádá jej o představení roční analýzy růstu.

17.

Komise a Výbor usilují o posílení ztotožnění občanů s politikami Unie. Proto Komise vítá záměr Výboru pokračovat v úsilí o zapojení sítě národních hospodářských a sociálních rad a obdobných institucí.

18.

Výbor se podílí na procesu hodnocení provádění právních předpisů EU, zejména pokud jde o horizontální doložky podle článků 8 až 12 SFEU.

19.

Výbor usiluje o podporování vnějšího rozměru činnosti Unie udržováním dialogu s organizacemi občanské společnosti v zemích nebo zeměpisných celcích ležících mimo Unii, s nimiž má strukturované vztahy. Z tohoto důvodu Komise podporuje jeho iniciativy zaměřené na posílení úlohy organizované občanské společnosti mimo Unii a iniciativy podporující kulturu dialogu a konzultace a struktury spojené s tímto procesem.

Výbor a Komise společně prosazují vznik společných nástrojů občanské společnosti k monitorování provádění obchodních dohod a společně dbají o zajištění jejich řízení.

IV.   PARTNERSTVÍ PRO KOMUNIKACI O EVROPĚ

20.

Společnou odpovědností všech evropských orgánů a institucí je informování o Evropské unii a komunikace s občany a organizacemi občanské společnosti na toto téma. Účinné informování a komunikace ze strany Evropské unie by tedy měly být vnímány v první řadě jako úkol veřejné služby. Cílem musí být poskytnout občanům a organizacím občanské společnosti možnost plně se účastnit evropské debaty a demokratického procesu tvorby politik a rozhodování Unie.

21.

Komise a Výbor sdílejí názor, že je v obecném zájmu Evropské unie a jejích občanů, aby posílily své vztahy v oblasti informování a komunikace a úzce spolupracovaly na plnění tohoto cíle.

22.

Komise a Výbor se shodují na potřebě integrovat komunikaci do rozhodovacího procesu. Komise uznává, že vzhledem ke složení Výboru a úloze, která je mu svěřena Smlouvami, hraje Výbor klíčovou úlohu při vytváření skutečného evropského veřejného prostoru pro dialog a diskusi o tématech, která se nejvíce týkají občanů a která budou určující pro budoucnost evropské integrace.

23.

Komise a Výbor budou společně zajišťovat mediální pokrytí společných akcí s využitím dostupných komunikačních platforem a nástrojů. Komise a Výbor ve svých komunikačních a informačních aktivitách zdůrazní vždy vlastní úlohu v daném projektu.

24.

Komise a Výbor budou aktualizovat a vzájemně si vyměňovat oficiální seznamy kontaktních osob na úrovni institucí i v členských státech, v souladu s pravidly o ochraně údajů.

Zastoupení Komise v členských státech a kontaktní místo Výboru pro každý z těchto členských států se budou vzájemně informovat o svých komunikačních plánech a spojí úsilí účastnit se akcí, které organizují, pokud to bude vhodné. Zařízení zastoupení Komise v členských státech budou po dohodě k dispozici pro iniciativy Výboru, pokud to bude vhodné a logisticky proveditelné. Bude-li to možné, může být též zapotřebí konzultace s informačními středisky Evropského parlamentu.

25.

Výbor spolu se svými členy, partnerskými organizacemi a národními hospodářskými a sociálními radami a obdobnými institucemi představuje významnou informační a komunikační síť. Komise se vždy, pokud to bude možné, zúčastní schůzí Výboru s jeho členy, domovskými organizacemi členů, národními hospodářskými a sociálními radami a obdobnými institucemi.

V Bruselu dne 22. února 2012.

Za Evropskou komisi

José Manuel BARROSO

předseda

Za Evropský hospodářský a sociální výbor

Staffan NILSSON

předseda


Top