EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0974

Rozhodnutí Rady 2008/974/SZBP ze dne 18. prosince 2008 na podporu Haagského kodexu chování proti šíření balistických raket v rámci provádění strategie EU proti šíření zbraní hromadného ničení

OJ L 345, 23.12.2008, p. 91–95 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 18 Volume 006 P. 120 - 124

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/974/oj

23.12.2008   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 345/91


ROZHODNUTÍ RADY 2008/974/SZBP

ze dne 18. prosince 2008

na podporu Haagského kodexu chování proti šíření balistických raket v rámci provádění strategie EU proti šíření zbraní hromadného ničení

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o Evropské unii, a zejména na čl. 13 odst. 3 a čl. 23 odst. 1 této smlouvy,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Evropská rada přijala dne 12. prosince 2003 strategii EU proti šíření zbraní hromadného ničení, která v kapitole III obsahuje seznam opatření, jež mají být přijata v Evropské unii i ve třetích zemích za účelem boje proti tomuto šíření.

(2)

Unie tuto strategii aktivně provádí a uskutečňuje opatření uvedená v kapitolách II a III uvedené strategie, například uvolňováním finančních prostředků na podporu konkrétních projektů vedoucích k posílení mnohostranného systému pro nešíření a mnohostranných opatření na budování důvěry. Haagský kodex chování proti šíření balistických raket (dále jen „kodex“) je nedílnou součástí tohoto systému. Jeho cílem je bránit šíření balistických raketových systémů, které mohou sloužit jako nosiče zbraní hromadného ničení, a souvisejících technologií a omezovat je.

(3)

Dne 17. listopadu 2003 přijala Rada společný postoj 2003/805/SZBP o dosažení univerzality a posílení mnohostranných dohod v oblasti nešíření zbraní hromadného ničení a jejich nosičů (1). Zmíněný společný postoj vyzývá mimo jiné k tomu, aby se usilovalo o podepsání kodexu co nejvíce zeměmi, zejména těmi, které mají kapacity pro výrobu balistických raket, k dalšímu rozvoji a provádění kodexu, zejména pokud jde o opatření k posílení důvěry, a k prosazování užšího vztahu mezi kodexem a mnohostranným systémem OSN pro nešíření.

(4)

Dne 23. května 2007 Rada rozhodla o přijetí opatření za účelem prosazování univerzální platnosti kodexu a dodržování jeho zásad. Za tímto účelem byl v rámci výročního zasedání signatářských států konaného v roce 2007 uspořádán pracovní seminář, na němž se sešly státy s hlavními kapacitami pro výrobu balistických raket, včetně států, které kodex nepodepsaly. Pokračování tohoto dialogu mezi signatářskými a nesignatářskými státy je pro Unii prioritou, jejímž cílem je dále prosazovat univerzální platnost kodexu, zlepšit jeho provádění a posílit jej. Toto rozhodnutí by mělo přispět k tomuto procesu,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

1.   V zájmu zajištění nepřetržitého a praktického provádění některých prvků strategie EU proti šíření zbraní hromadného ničení podporuje Evropská unie činnosti signatářských států za účelem dosažení pokroku v těchto oblastech:

a)

podporovat univerzální platnost kodexu, a zejména jeho podepsání všemi státy s kapacitami pro výrobu balistických raket;

b)

přispívat k provádění kodexu;

c)

podporovat další posilování kodexu.

2.   V této souvislosti pokrývají projekty podporované Evropskou unií tyto konkrétní činnosti:

a)

poskytování prostředků pro cílené informování, například ve formě pracovních seminářů, jehož cílem bude podporovat podepsání kodexu dalšími státy v oblasti s nejmenším počtem signatářských států;

b)

poskytování finančních a technických prostředků k usnadňování výměny informací mezi signatářskými státy a návštěvu mezinárodních pozorovatelů na odpalovacích základnách, kde se testují kosmické nosné prostředky, kterou se signatářské státy rozhodly na dobrovolném základě zvažovat podle čl. 4 písm. a) bodu ii) kodexu;

c)

poskytování prostředků na pokračování v diskusi mezi signatářskými státy o způsobu, jak zachovat důležitost a životaschopnost kodexu. Tato diskuse zohlední zejména nejnovější vývoj v oblasti šíření balistických raket a situaci v oblasti mezinárodních institucionálních a právních rámců týkajících se balistických raket.

Tyto projekty jsou prováděny ve prospěch signatářských i nesignatářských států.

Podrobný popis těchto projektů je obsažen v příloze.

Článek 2

1.   Za provádění tohoto rozhodnutí odpovídá předsednictví, jemuž je nápomocen generální tajemník Rady, vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Komise je plně zapojena.

2.   Technické provádění projektů uvedených v čl. 1 odst. 2 provádí pařížská Nadace pro strategický výzkum (FRS).

FRS plní tento úkol pod dohledem generálního tajemníka, vysokého představitele, který je nápomocen předsednictví, a v úzké spolupráci s předsedou výročních zasedání signatářských států a s Rakouskem, jednajícím jako bezprostřední ústřední kontaktní místo (ICC) a výkonný sekretariát kodexu. Za tímto účelem uzavře generální tajemník, vysoký představitel s FRS potřebná ujednání.

3.   Předsednictví, generální tajemník, vysoký představitel a Komise se o provádění tohoto rozhodnutí v souladu se svými pravomocemi vzájemně pravidelně informují.

Článek 3

1.   Finanční referenční částka pro provádění projektů uvedených v čl. 1 odst. 2 se stanoví na 1 015 000 EUR.

2.   Výdaje financované částkou stanovenou v odstavci 1 jsou spravovány v souladu s postupy a pravidly, kterými se řídí souhrnný rozpočet Evropských společenství.

3.   Komise dohlíží nad řádnou správou výdajů uvedených v odstavci 2, jež mají podobu grantu. Za tímto účelem uzavře finanční dohodu s FRS. Finanční dohoda stanoví, že FRS zajistí viditelnost příspěvku Unie úměrně jeho výši.

4.   Komise bude usilovat o uzavření finanční dohody uvedené v odstavci 3 co nejdříve po nabytí účinku tohoto rozhodnutí. Uvědomí Radu o jakýchkoli obtížích v tomto procesu a o dni uzavření uvedené finanční dohody.

Článek 4

Předsednictví, jemuž je nápomocen generální tajemník, vysoký představitel, informuje Radu o provádění tohoto rozhodnutí na základě pravidelných zpráv vypracovaných FRS. Rada na základě těchto zpráv provádí hodnocení. Komise je plně zapojena. Předloží zprávu o finančních hlediscích provádění tohoto rozhodnutí.

Článek 5

Toto rozhodnutí nabývá účinku dnem přijetí.

Pozbývá účinku šest měsíců po dni nabytí účinku, avšak pokud Komise uzavře v této lhůtě finanční dohodu s FRS, pozbývá účinku 24 měsíce po dni uzavření uvedené finanční dohody.

Článek 6

Toto rozhodnutí bude zveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne 18. prosince 2008.

Za Radu

předseda nebo předsedkyně

M. BARNIER


(1)  Úř. věst. L 302, 20.11.2003, s. 34.


PŘÍLOHA

Podpora EU poskytovaní Haagskému kodexu chování proti šíření balistických raket v rámci provádění strategie EU proti šíření zbraní hromadného ničení

1.   Cíle

Evropská unie kodex od počátku pevně podporuje. Domnívá se, že kodex je důležitým mnohostranným nástrojem, který má omezovat šíření balistických raketových systémů a souvisejících technologií, a to prostřednictvím transparentnosti a opatření k budování důvěry. Všechny členské státy Unie kodex podepsaly a provádějí jej v dobré víře.

Evropská unie se v minulosti pokusila překonat zbývající mezery v provádění kodexu a jeho univerzální platnosti uspořádáním pracovního semináře v rámci výročního zasedání v roce 2007, na němž se sešly signatářské i nesignatářské státy. Vzhledem k pozitivním výsledkům semináře si Unie přeje v této iniciativě pokračovat a podporovat kodex v těchto třech oblastech:

univerzální platnost kodexu;

provádění kodexu;

posilování kodexu a zlepšení jeho fungování.

2.   Popis projektů

2.1.   Projekt 1: Podpora univerzální platnosti kodexu

2.1.1.   Účel projektu

I když počet signatářských států dosáhl dvou třetin všech členských států OSN, je třeba pro dosažení univerzální platnosti kodexu vykonat ještě více. Na výročním zasedání signatářské státy podotkly, že důvody vedoucí k tomu, že nesignatářské státy nejsou ochotny kodex podepsat, se velmi různí a zahrnují jak nedostatečnou informovanost a chybějící pochopení kodexu, tak i političtější důvody.

2.1.2.   Výsledky projektu

Zvýšení informovanosti o kodexu, jeho pochopeni a podpory;

posílení kontaktů mezi signatářskými a nesignatářskými státy;

zvýšení počtu signatářských států.

2.1.3.   Popis projektu

Projekt stanoví uspořádání dvou pracovních seminářů:

pracovní seminář pro zvýšení informovanosti určený pro oblast s nejvyšším počtem nesignatářských států.

V Africe kodex nepodepsaly tyto země: Alžírsko, Angola, Botswana, Egypt, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Lesotho, Namibie, Pobřeží slonoviny, Středoafrická republika, Togo, Somálsko, Svazijsko, Zimbabwe;

všeobecný pracovní seminář po vzoru pracovního semináře uspořádaného v rámci výročního zasedání signatářských států v roce 2007, zaměřený na cílenou a strukturovanou výměnu v oblasti technických a politicko-bezpečnostních otázek týkajících se šíření balistických raket a důležitosti kodexu.

2.2.   Projekt 2: Podpora provádění kodexu signatářskými státy

2.2.1.   Účel projektu

Ačkoli kodex představuje důležitý nástroj pro omezování šíření balistických raket a souvisejících technologií, a to prostřednictvím opatření k budování důvěry a opatření pro transparentnost, je třeba dále podporovat lepší komunikaci mezi signatářskými státy. Projekt se zaměří na ty aspekty komunikace, kde lze dosáhnout hmatatelných výsledků.

2.2.2.   Výsledky projektu

Vytvoření prototypu zabezpečeného elektronického informačního a komunikačního mechanismu s využitím internetu (e-ICC), jenž by umožnil rychlejší, jednodušší a bezpečnou výměnu informací mezi signatářskými státy a umožnil elektronickou distribuci dokumentů;

pokud se signatářské státy rozhodnou zavést e-ICC na svém výročním zasedání, mohl by být výše uvedený prototyp zprovozněn;

větší podpora pro návštěvu pozorovatelů na odpalovacích základnách, kde se testují kosmické nosné prostředky.

2.2.3.   Popis projektu

Projekt stanoví dva druhy opatření:

a)

usnadnění výměny informací a komunikace mezi signatářskými státy vytvořením e-ICC. V souvislosti s tímto projektem je zvláště důležitá zkušenost, kterou má Francie se systémem elektronických kontaktních míst v rámci Režimu kontroly raketových technologií (MTCR) e-POC.

Vzhledem k tomu, že rozhodnutí o zřízení takovéhoto systému náleží signatářským státům v rámci výročního zasedání, provede se projekt ve dvou fázích. Provedení druhé fáze bude záviset na předchozích jednáních signatářských států o e-ICC v rámci výročního zasedání.

První fáze: Návrh Unie na vytvoření e-ICC předložený signatářským státům

Vypracuje se prototyp e-ICC s cílem předložit jej pokud možno v roce 2009 signatářským státům a získat ohlasy signatářských států na jeho provoz.

Druhá fáze: Uvedení prototypu e-ICC do provozu

Pokud signatářské státy na výročním zasedání rozhodnou o zavedení e-ICC, mohl by být výše uvedený prototyp zprovozněn. Ústřednímu kontaktnímu místu / výkonnému sekretariátu by za tímto účelem byly k řízení svěřeny aspekty prototypu týkající se poznatků i materiálu a pro ústřední kontaktní místo a signatářské státy by byla zajištěna odborná příprava;

b)

poskytnutí finančních prostředků pro návštěvu mezinárodních pozorovatelů na odpalovacích základnách členských států Unie, kde se testují kosmické nosné prostředky.

2.3.   Projekt 3: podpora dalšího posilování kodexu a jeho lepšího fungování

2.3.1.   Účel projektu

Bezpečnostní situace se neustále vyvíjí, včetně oblasti šíření prostředků schopných nést zbraně hromadného ničení. Signatářské státy se každoročně scházejí a posuzují provádění kodexu a nové směry v oblastí šíření balistických raket a souvisejících technologií.

Projekt podpoří podrobnější diskuse mezi signatářskými státy v méně formálním prostředí a v případě potřeby zahrne i nesignatářské státy a zajistí přístup k technickým odborným poznatkům o šíření balistických raket i pro jiné než vládní kruhy. Výsledky projektu by mohly být předloženy jako námět k zamyšlení na výročním zasedání signatářských států.

2.3.2.   Výsledky projektu

Lepší pochopení současných směrů vývoje v oblasti šíření balistických raket a programů kosmických nosných prostředků včetně doporučení pro signatářské státy;

analýza možnosti, jak motivovat signatářské státy, aby se účastnily programů pro balistické rakety a kosmické nosné prostředky;

lepší pochopení společných prvků kodexu, MTCR, dvoustranných a regionálních ujednání v oblasti opatření pro budování důvěry při usilování o dosažení cíle nešíření raket a definování doporučení příslušných politik;

pracovní dokumenty nebo jiné formy dokumentace z pracovních seminářů, které by mohly být předloženy Unií na výročním zasedání kodexu.

2.3.3.   Popis projektu

Projekt stanoví dva druhy činností:

a)

financování studie o současných směrech vývoje v oblasti balistických raket, dynamiky jejich šíření a programů kosmických nosných prostředků, která by mohla být předložena jako dokument k zamyšlení na výročním zasedání signatářských států. Při provádění této studie zajistí FRS, že nedojde ke zdvojení s činností skupiny vládních odborníků v rámci OSN;

b)

financování pracovních seminářů odborníků ze signatářských a nesignatářských států, a to z vládního i nevládního sektoru. Pracovní semináře by mohly být pořádány v rámci výročních zasedání. Výsledky by mohly být předloženy v podobě pracovního dokumentu na výročním zasedání signatářských států. Pracovní semináře se budou zabývat těmito otázkami:

společné prvky kodexu, MTCR, dvoustranných a regionálních ujednáními v oblasti opatření pro budování důvěry v rámci usilování o dosažení cíle nešíření raket, jakož i společné prvky kodexu a systému OSN (Valné shromáždění OSN);

jak motivovat signatářské státy, aby se zúčastnily programů pro balistické rakety a kosmické nosné prostředky.

3.   Délka provádění projektů

Celková odhadovaná délka provádění projektů je 24 měsíců.

4.   Účastníci

Účastníky projektů v tomto rozhodnutí jsou signatářské i nesignatářské státy.

Konečný výběr zúčastněných států se provede po konzultaci mezi provádějícím subjektem a předsednictvím, kterému bude nápomocen generální tajemník, vysoký představitel po úzké konzultaci s členskými státy a s Komisí v rámci příslušné pracovní skupiny Rady. Konečné rozhodnutí bude vycházet z návrhů provádějícího subjektu v souladu s čl. 2 odst. 2.

5.   Provádějící subjekt

FRS bude pověřena technickým prováděním projektů. Projekty budou prováděny přímo zaměstnanci FRS nebo spolupracujících partnerských institucí, Institutu pro mírový výzkum a bezpečnostní politiku při Hamburské univerzitě (IFSH) a polského Střediska pro kosmický výzkum ve Varšavě.

Provádějící subjekt připraví:

a)

čtvrtletní zprávy o provádění projektů;

b)

závěrečnou zprávu nejpozději měsíc po ukončení provádění projektů.

Zprávy budou zaslány předsednictví, jemuž je nápomocen generální tajemník, vysoký představitel.

FRS zajistí viditelnost příspěvku Unie úměrně jeho velikosti.

6.   Účastníci třetí strany

Projekty jsou financovány výhradně z této společné akce. Odborníci ze signatářských nebo z nesignatářských států mohou být považování za účastníky třetí strany. Pracují podle obvyklých pravidel FRS.


Top