EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004D0613

2004/613/ES: Rozhodnutí Komise ze dne 6. srpna 2004 na vytvoření poradní skupiny potravinového řetězce a zdraví zvířat a rostlin

OJ L 267M, 12.10.2005, p. 89–91 (MT)
OJ L 275, 25.8.2004, p. 17–19 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Bulgarian: Chapter 01 Volume 005 P. 135 - 137
Special edition in Romanian: Chapter 01 Volume 005 P. 135 - 137
Special edition in Croatian: Chapter 01 Volume 008 P. 9 - 11

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 14/07/2022; Zrušeno 32022D0119

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2004/613/oj

25.8.2004   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 275/17


ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 6. srpna 2004

na vytvoření poradní skupiny potravinového řetězce a zdraví zvířat a rostlin

(2004/613/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na smlouvu o založení Evropského společenství,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Ve své Bílé knize o evropském vládnutí přijaté dne 25. července 2001 (1) se Komise zavázala více otevřít proces vypracovávání politik Evropské unie, aby byla zajištěna širší účast občanů a organizací na jejich tvorbě a aplikaci.

(2)

Komise přijala dne 11. prosince 2002 (2) sdělení „o obecných zásadách a minimálních normách aplikovatelných na konzultace zahájené Komisí se zainteresovanými stranami“, aby byl zajištěn koherentní přístup všech oddělení Komise v procesu konzultací a zvýšení transparence konzultací.

(3)

Pro Komisi je nutné, aby konzultovala a informovala spotřebitele, stejně jako sociálně ekonomická prostředí, kterých se týkají otázky vztahující se k etiketování a prezentaci potravin a potravy pro zvířata, bezpečnost potravin a potravy pro zvířata, lidské stravě ve vztahu k potravinářské legislativě, zdraví zvířat a blaha zvířat, stejně jako zdraví rostlin.

(4)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (3), předpokládá otevřené a transparentní konzultování občanů přímo nebo prostřednictvím zastupitelských orgánů v průběhu vypracovávání, hodnocení a revidování potravinářské legislativy s výjimkou případů, kdy to nedovoluje naléhavost otázky.

(5)

Bílá kniha o bezpečnosti potravin přijatá Komisí dne 12. ledna 2000 (4) předvídá vytvoření poradní skupiny pro bezpečnost potravin reorganizací stávajících poradních výborů (Akce 81).

(6)

Poradní výbor pro potraviny byl zřízen rozhodnutím Komise 80/1073/EHS (5).

(7)

Byly vytvořeny další poradní výbory v oblasti společné zemědělské politiky rozhodnutím Komise 98/235/EHS (6).

(8)

Nabyté zkušenosti ukázaly potřebu seskupení a reorganizace různých poradních výborů, které existují okolo témat souvisejících s potravinovým řetězcem a zdravím zvířat a rostlin a zlepšením jejich fungování.

(9)

Je důležité, aby byly vytvořeny stálé systémy konzultování občanů na evropské úrovni v průběhu vypracovávání, hodnocení a revizí potravinářské legislativy společenství.

(10)

Vzhledem k potřebě globálního přístupu k potravinovému řetězci a ke zdraví zvířat a rostlin pro zajištění ochrany spotřebitelů je důležité zahrnout do oblasti systémů konzultace všechny otázky spojené s potravinářskou legislativou, což zahrnuje aspekty, spojené s etiketováním a prezentací potravin a potravy pro zvířata, s bezpečností potravin ve vztahu k potravinářské legislativě, ke zdraví zvířat, ale i aspekty vztahující se k blahu zvířat a různým oblastem zdraví rostlin, jako např. ochrana rostlin, fytofarmaceutické výrobky a jejich rezidua, stejně jako podmínky komercializace osiv a reprodukčního materiálu, včetně biodiverzity a včetně oblastí průmyslového vlastnictví, které k ním přísluší.

(11)

Vzhledem k rozsáhlosti této oblasti konzultací a logicky velkého množství zainteresovaných stran, zahrnuje v sobě efektivita stálých systémů konzultace konzultaci občanů napříč orgány zastupujícími zájmy potravinového řetězce a zdraví zvířat a rostlin na evropské úrovni, i když přímá konzultace občanů musí vždy zůstat možná.

(12)

Dotčená socioprofesionální prostředí, včetně svazů spotřebitelů členských států, vytvořila organizace v evropském měřítku, které mají za cíl zajištění reprezentace zájmů spojených s potravinovým řetězcem a zdraví zvířat a lidí na evropské úrovni.

(13)

Kvalita systémů konzultace předpokládá, že se budou konat přímé výměny mezi Komisí a zastupitelskými orgány na evropské úrovni v průběhu strukturovaných schůzí v rámci poradní skupiny, speciálně pokud se týká pracovního programu Komise v potravinářské oblasti.

(14)

Složení poradní skupiny nesmí být příliš široké z praktických důvodů organizace schůzí se současným zajištěním odpovídajícího zastoupení zájmů potravinového řetězce a zdraví zvířat a rostlin. Tím, že bude skupina obzvláště konzultována o pracovním programu Komise, bude ve skutečnosti velmi důležité, aby v ní byly zastoupeny zastupitelské orgány, které jsou nejvíce schopny obhajovat obecné zájmy spojené s potravinovým řetězcem a zdravím zvířat a rostlin na evropské úrovni.

(15)

Aby byla zajištěna efektivnost a transparence práce skupiny, umožňuje způsob práce organizovat schůzky pracovních skupin, které budou moci být v případě potřeby rozšířeny o další zainteresované osoby nebo orgány.

(16)

V zájmu jasnosti je vhodné zrušit rozhodnutí 80/1073/EHS,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ

Článek 1

Při Komisi je zřízena poradní skupina pro potravinový řetězec a zdraví zvířat a rostlin, nazývaná dále jen „skupina“.

Článek 2

Poslání

1.   Komise konzultuje skupinu o svém pracovním programu v následujících oblastech:

bezpečnost potravin a potravy pro zvířata,

etiketování a prezentace potravin a potravy pro zvířata,

lidská výživa ve vztahu k potravinářské legislativě,

zdraví zvířat a blaho zvířat,

otázky týkající se ochrany rostlin, fytofarmaceutických výrobků a jejich reziduí stejně jako podmínek komercializace osiv a reprodukčního materiálu, včetně biodiverzity a včetně oblastí průmyslového vlastnictví, které k ním přísluší.

2.   Kromě toho může Komise konzultovat skupinu o veškerých opatřeních, která je v těchto oblastech nucená přijmout nebo navrhnout.

Článek 3

Složení skupiny

1.   Skupina je složena ze zástupců, jejichž počet nesmí být vyšší než 45, ze zastupitelských orgánů na evropské úrovni. Tyto orgány musí mít za cíl ochranu zájmů spojených s oblastmi uvedenými v odstavci 1 článku 2 a odpovídat následujícím kritériím: obecný charakter chráněných zájmů, zastoupení, které zahrnuje buď všechny, nebo alespoň většinu členských zemí a stálá existence na úrovni Společenství, umožňující přímý přístup k odbornosti členů pro vypracovávání koordinovaných a rychlých reakcí.

2.   Ve lhůtě do jednoho měsíce od data přijetí tohoto rozhodnutí vyzve Komise orgány, které si přejí účastnit skupiny, aby se ve lhůtě jednoho měsíce vyjádřily s tím, že zdůvodní svůj zájem a způsob, jakým odpovídají výše uvedeným kritériím.

3.   Komise vybere orgány, které nejlépe splňují výše uvedená kritéria a sestaví jejich seznam, který je zveřejněn v Úředním věstníku Evropské unie.

4.   Každý vybraný orgán je pověřen zajištěním koordinace konzultačních a informačních prací uvnitř sama sebe tak, aby prezentoval co nejreprezentativnější pohledy na zájmy, které reprezentuje.

Článek 4

Podmínky organizace

1.   Skupina se v zásadě schází dvakrát ročně v sídle Komise a dále pokaždé, když to Komise považuje za potřebné.

2.   Pro přezkoumání specifických otázek na základě mandátu daného skupinou, nebo když se to ukáže jako nezbytné, lze vytvořit pracovní skupiny.

3.   Komise může přizvat experty nebo pozorovatele včetně zastupitelských orgánů pocházejících ze třetích zemí, když se prokáže, že je to užitečné nebo potřebné, aby se zúčastnili práce skupiny nebo pracovních skupin.

4.   Skupina i pracovní skupiny se scházejí podle podmínek a kalendáře definovaných Komisí. Komise zajistí její předsednictví.

5.   Skupina přijme své vnitřní předpisy na základě návrhu předloženého Komisí. Oddělení Komise zajistí sekretariát schůzí včetně schůzí pracovních skupin.

6.   Komise zajistí propagaci prací skupiny.

Článek 5

Důvěrnost

Členové skupiny, příležitostní experti, stejně jako jakékoliv jiné osoby, přizvané ke schůzím skupiny jako pozorovatelé, jsou vázáni povinností neprozrazovat informace, které se dozvěděli prací skupiny nebo pracovních skupin, když byl charakter těchto informací Komisí ohlášen jako důvěrný. V takových případech může Komise rozhodnout, že pouze členové komise tyto informace obdrží a mohou se zúčastnit schůzí.

Článek 6

Konečné ustanovení

Rozhodnutí Komise 80/1073/EHS přinášející nový statut poradního výboru pro potraviny je zrušeno.

Článek 7

Vstoupení v platnost

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost v den jeho zveřejnění v Úřednim věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne 6. srpna 2004.

Za Komisi

David BYRNE

člen Komise


(1)  COM(2001) 428 konečné znění.

(2)  COM(2002) 704 konečné znění.

(3)  Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1. Nařízení ve znění nařízení (ES) č. 1642/2003 (Úř. věst. L 245, 29.9.2003, s. 4).

(4)  COM(1999) 719 konečné znění.

(5)  Úř. věst. L 318, 26.11.1980, s. 28.

(6)  Úř. věst. L 88, 24.3.1998, s. 59.


Top