EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Praní peněz: předcházení prostřednictvím celní spolupráce

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Kontroly peněžní hotovosti vstupující do EU nebo ji opouštějící' for an updated information about the subject.

Praní peněz: předcházení prostřednictvím celní spolupráce

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 1889/2005 – kontroly peněžní hotovosti vstupující do EU nebo ji opouštějící

CO JE CÍLEM TOHOTO NAŘÍZENÍ?

Toto nařízení doplňuje ustanovení směrnice (EU) 2015/849 o předcházení zneužití finančního systému k praní peněz a financování terorismu v EU.

KLÍČOVÉ BODY

Ohlašovací povinnost

  • Nařízení stanovuje povinnost každého jednotlivce, který vstupuje do EU nebo ji opouští a veze peněžní hotovost* o minimální hodnotě 10 000 eur, aby tuto částku ohlásil příslušným orgánům*. Uvedené informace musí být správné a úplné, jinak je ohlášení neplatné.
  • Ohlášení se podává písemně, ústně nebo elektronicky, jak určí země EU, a musí obsahovat tyto informace o:
    • ohlašovateli, včetně jména a příjmení, data a místa narození a státní příslušnosti,
    • vlastníkovi peněžní hotovosti a její částce a povaze,
    • zamýšleném příjemci peněžní hotovosti,
    • původu a zamýšleném použití peněžní hotovosti.
  • Získané informace, buď na základě ohlášení, nebo na základě kontrol, se musí zaznamenat a zpracovat. Informace jsou k dispozici orgánům zodpovědným za boj proti praní peněz nebo financování terorismu v zemi EU vstupu nebo výstupu. Poskytnuté informace mohou země EU nebo Komise sdělit zemím mimo EU, a to s výhradou souhlasu příslušných orgánů. Musí to být v souladu s příslušnými vnitrostátními pravidly a pravidly EU o předávání osobních údajů.
  • Na veškeré důvěrné informace nebo informace poskytnuté jako důvěrné se vztahuje profesní tajemství. Tyto informace nesmí být sdělovány bez výslovného souhlasu osoby nebo orgánu, které je poskytly. Příslušné orgány však mohou být ze zákona povinny předat informace, například v rámci právních řízení. Při sdělování nebo předávání informací se v každém případě plně dodržují platné předpisy v oblasti ochrany údajů.

Kontrola plnění ohlašovací povinnosti

  • Úředníci příslušných orgánů mohou kontrolovat dodržování ohlašovací povinnosti prováděním kontrol jednotlivců. Patří sem kontroly samotných jednotlivců, jejich zavazadel a dopravních prostředků. Všechny kontroly musí odpovídat vnitrostátním právním předpisům v této oblasti.
  • V případě nedodržení ohlašovací povinnosti lze peněžní hotovost zadržet na základě správního rozhodnutí za podmínek stanovených ve vnitrostátních právních předpisech.
  • Získané informace lze předat jiným zemím EU, zejména existují-li důkazy o nezákonné činnosti. V takových případech se obdobně použije nařízení (ES) č. 515/97 o vzájemné pomoci mezi správními orgány zemí EU a jejich spolupráci s Komisí k zajištění řádného používání celních a zemědělských předpisů. Existují-li náznaky, že dochází k vážnému poškozování finančních zájmů EU, musí se tyto informace předat rovněž Komisi.
  • Pokud z kontroly vyplyne, že jednotlivec vstupuje do EU nebo ji opouští s částkou peněžní hotovosti, která je nižší než 10 000 eur, a existují důkazy, že s tímto pohybem peněžní hotovosti je spojena nedovolená činnost, je možné tyto informace rovněž zaznamenat a zpracovat.

Sankce

Země EU byly povinny zavést do 15. června 2007 účinné a přiměřené sankce představující odrazující prostředek v případě nesplnění ohlašovací povinnosti.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Platí ode dne 15. června 2007.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Peněžní hotovost: zahrnuje oběživo (bankovky a mince), ale také další peněžní nástroje, jako jsou šeky, vlastní směnky a peněžní poukázky atd.
Příslušné orgány: celní orgány zemí EU nebo jakékoli jiné orgány zmocněné zeměmi EU k uplatňování tohoto nařízení.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1889/2005 ze dne 26. října 2005 o kontrolách peněžní hotovosti vstupující do Společenství nebo je opouštějící (Úř. věst. L 309, 25.11.2005, s. 9–12)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Rady (ES) č. 515/97 ze dne 13. března 1997 o vzájemné pomoci mezi správními orgány členských států a jejich spolupráci s Komisí k zajištění řádného používání celních a zemědělských předpisů (Úř. věst. L 82, 22.3.1997, s. 1–16)

Následné změny nařízení (ES) č. 515/97 byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/849 ze dne 20. května 2015 o předcházení využívání finančního systému k praní peněz nebo financování terorismu, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 648/2012 a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/60/ES a směrnice Komise 2006/70/ES (Úř. věst. L 141, 5.6.2015, s. 73–117)

Viz konsolidované znění.

Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o posouzení rizik praní peněz a financování terorismu, která mají dopad na vnitřní trh a souvisejí s přeshraničními činnostmi (COM(2017) 340 final, 26.6.2017)

Poslední aktualizace 06.12.2017

Top