EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Modrá karta EU – vstup a pobyt pracovníků s vysokou kvalifikací (do roku 2023)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Modrá karta EU – vstup a pobyt pracovníků s vysokou kvalifikací (od roku 2023)' for an updated information about the subject.

Modrá karta EU – vstup a pobyt pracovníků s vysokou kvalifikací (do roku 2023)

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 2009/50/ES – podmínky pro vstup a pobyt státních příslušníků zemí mimo EU za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

  • Stanoví podmínky vstupu a pobytu pro vysoce kvalifikované* státní příslušníky zemí mimo EU, kteří chtějí vykonávat vysoce kvalifikované zaměstnání v členském státě Evropské unie (EU) (jiném než Dánsko, Irsko a Spojené království (1)), a pro jejich rodiny.
  • Vytváří systém modré karty EU*.
  • Tato směrnice bude zrušena a nahrazena směrnicí (EU) 2021/1883 (viz shrnutí) od 19. listopadu 2023.

KLÍČOVÉ BODY

  • Žadatelé o modrou kartu EU musí předložit:
    • platnou pracovní smlouvu nebo závaznou nabídku zaměstnání na dobu nejméně jednoho roku, nabízející mzdu, která činí alespoň 1,5násobek průměrné hrubé roční mzdy v dotyčném členském státě,
    • doklad o tom, že mají potřebnou kvalifikaci,
    • platný cestovní doklad, v případě potřeby i vízum,
    • doklad o zdravotním pojištění.
  • Členské státy mohou žádost zamítnout, pokud žadatel nesplňuje výše uvedené podmínky nebo pokud byly předložené doklady získány podvodem, padělány nebo pozměněny.
  • Žadatel také nesmí být pokládán za osobu představující hrozbu pro veřejný pořádek, bezpečnost nebo zdraví.
  • Členské státy mohou stanovit počet zaměstnanců s vysokou kvalifikací, které na své území vpustí.
  • Úspěšní žadatelé získají modrou kartu EU se standardní dobou platnosti v rozmezí jednoho roku až čtyř let, v závislosti na dotyčném členském státě nebo době trvání pracovní smlouvy. Pokud je pracovní smlouva uzavřena na období kratší než standardní doba platnosti, modrá karta EU se vydá na dobu trvání pracovní smlouvy s připočtením tří měsíců.
  • V závislosti na členském státu může žádost podávat jednotlivec nebo jeho zaměstnavatel.
  • Během prvních dvou let je přístup držitelů modré karty EU na trh práce omezen na výkon vysoce kvalifikovaného zaměstnání za dodržení podmínek pro přijetí. V závislosti na dotčeném členském státě se poté mohou ucházet o jiné zaměstnání vyžadující vysokou kvalifikaci, a to za stejných podmínek jako státní příslušníci dané země.
  • Držitelé modré karty EU a jejich rodinní příslušníci jsou oprávněni ke vstupu, opětovnému vstupu a pobytu na území členského státu, který kartu vydal, a k projíždění přes území jiných členských států.
  • Držitelé modré karty EU mají stejná práva jako státní příslušníci dané země, pokud jde o pracovní podmínky, vzdělávání, uznávání kvalifikace, sociální zabezpečení a svobodu sdružování. Členské státy mohou některá tato práva omezit, zejména pokud jde o granty a půjčky na studium.
  • Vnitrostátní orgány mohou modrou kartu EU odejmout nebo neobnovit, pokud její držitel už nesplňuje původní podmínky, je více než tři měsíce nezaměstnaný nebo je pokládán za osobu představující hrozbu pro veřejnost.
  • Po osmnácti měsících oprávněného pobytu má držitel modré karty EU nárok na mírnější podmínky pro získání nezbytného víza, aby se mohl přestěhovat do jiného členského státu. Za předpokladu, že stále splňuje vstupní kritéria, může začít pracovat ještě před přijetím rozhodnutí o udělení víza a jeho rodinní příslušníci ho mohou okamžitě následovat.
  • Evropská komise každé tři roky podává zprávu o uplatňování této směrnice. První zpráva byla zveřejněna v červnu 2014.

Přezkum a návrhy

  • V roce 2016 vydala Evropská komise návrh na zrušení směrnice 2009/50/ES. Návrh vycházel z přezkumu směrnice, který byl zveřejněn souběžně a v němž se dospělo k závěru, že současná směrnice obsahuje mnoho nedostatků a že se neuplatňuje jednotně v celé EU. V řadě členských států navíc pro stejnou kategorii vysoce kvalifikovaných pracovníků platí souběžná pravidla a postupy. Tato roztříštěnost není efektivní, neboť vytváří zátěž pro zaměstnavatele a žadatele, ani účinná, neboť počet povolení vydaných vysoce kvalifikovaným pracovníkům zůstává omezený. Tím je pro EU přilákání a udržení potřebných talentovaných jedinců ještě obtížnější.
  • Cílem návrhu je jak odstranit nedostatky předchozí směrnice, tak rozšířit její působnost tak, aby zahrnovala i osoby požívající mezinárodní ochrany a rodinné příslušníky občanů EU ze zemí mimo EU. Navrhovaný systém by rovněž nahradil paralelní vnitrostátní systémy zaměřené na stejnou skupinu jako modrá karta.
  • Návrh rovněž zahrnuje:
    • pružnější podmínky přijímání (nižší platové minimum, minimální doba trvání první smlouvy v délce kratší než šest měsíců, jednodušší pravidla pro nové absolventy a pracovníky v nedostatkových profesích a rovnocennost odborné praxe a kvalifikace),
    • zjednodušení řízení (rychlejší a pružnější vyřizování, u důvěryhodných zaměstnavatelů možnost urychleného vyřízení),
    • širší vymezení práv (pružnější přístup na trh práce včetně vedlejší samostatné výdělečné činnosti, rychlé sjednocení rodiny, snadnější přístup ke statusu dlouhodobého pobytu v EU),
    • usnadnění cestování v rámci EU (např. pro krátkodobé služební cesty po celé EU, přístup k modré kartě EU v jiném členském státě).

Zrušení

Směrnice 2009/50/ES je zrušena a nahrazena směrnicí (EU) 2021/1883 s účinností ode dne 19. listopadu 2023.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Je v platnosti od 19. června 2009 a měla nabýt podoby zákona v členských státech nejpozději do 19. června 2011.

KONTEXT

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec. Osoba, která je placena a má zvláštní způsobilost, jež je doložena vyšší odbornou kvalifikací.
Modrá karta EU. Povolení k pobytu a k práci nesoucí označení „modrá karta EU“, které držitele opravňuje pobývat a pracovat na území členského stát, jenž je vydal.

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Rady 2009/50/ES ze dne 25. května 2009 o podmínkách pro vstup a pobyt státních příslušníků třetích zemí za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci (Úř. věst. L 155, 18.6.2009, s. 17–29).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/38/ES ze dne 29. dubna 2004 o právu občanů Unie a jejich rodinných příslušníků svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států, o změně nařízení (EHS) č. 1612/68 a o zrušení směrnic 64/221/EHS, 68/360/EHS, 72/194/EHS, 73/148/EHS, 75/34/EHS, 75/35/EHS, 90/364/EHS, 90/365/EHS a 93/96/EHS (Úř. věst. L 158, 30.4.2004, s. 77–123).

Následné změny směrnice 2004/38/ES byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/32/EU ze dne 26. června 2013 o společných řízeních pro přiznávání a odnímání statusu mezinárodní ochrany (přepracované znění) (Úř. věst. L 180, 29.6.2013, s. 60–95).

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/801 ze dne 11. května 2016 o podmínkách vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí za účelem výzkumu, studia, stáže, dobrovolnické služby, programů výměnných pobytů žáků či vzdělávacích projektů a činnosti au-pair (Úř. věst. L 132, 21.5.2016, s. 21–57).

Viz konsolidované znění.

Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě o provádění směrnice 2009/50/ES o podmínkách pro vstup a pobyt státních příslušníků třetích zemí za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci („modrá karta EU“) (COM(2014) 287 final, 22.5.2014).

Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o podmínkách pro vstup a pobyt státních příslušníků třetích zemí za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci (COM(2016) 378 final, 7.6.2016).

Pracovní dokument útvarů Komise – Posouzení dopadů – Průvodní dokument k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o podmínkách pro vstup a pobyt státních příslušníků třetích zemí za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci a o zrušení směrnice 2009/50/ES (SWD(2016) 193 final, 7.6.2016).

Pracovní dokument útvarů Komise – Souhrn posouzení dopadů – Průvodní dokument k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o podmínkách pro vstup a pobyt státních příslušníků třetích zemí za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysoce odborné dovednosti (SWD(2016) 194 final, 7.6.2016).

Poslední aktualizace 11.11.2021



(1) Spojené království dne 1. února 2020 vystoupilo z Evropské unie a stalo se třetí zemí (zemí mimo EU).

Top