EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohody s Kanadou o celních otázkách

Dohody s Kanadou o celních otázkách

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Rozhodnutí Rady 98/18/ES o uzavření dohody mezi EU a Kanadou o celních záležitostech

Dohoda mezi EU a Kanadou o celních záležitostech

Rozhodnutí Rady 2014/941/EU o bezpečnosti dodavatelského řetězce

Dohoda mezi EU a Kanadou o bezpečnosti dodavatelského řetězce

CO JE CÍLEM TĚCHTO ROZHODNUTÍ A DOHOD?

  • Rozhodnutí 98/18/ES usiluje o zlepšení spolupráce mezi správními orgány odpovědnými za uplatňování celních předpisů*.
  • Podle dohody mezi EU a Kanadou o celních otázkách se strany zavazují ke zvýšení úrovně celní spolupráce, zejména zjednodušením a slaďováním svých postupů.
  • Rozhodnutí 2014/941/EU usiluje o rozšíření původní dohody o celních otázkách o novou dohodu, která bude zahrnovat bezpečnost dodavatelského řetězce.

KLÍČOVÉ BODY

Dohoda mezi EU a Kanadou o celních záležitostech

Celní spolupráce

Strany se zavazují k rozvoji celní spolupráce prostřednictvím:

  • zjednodušení a slaďování svých celních postupů,
  • přezkumu prostředků řešení problémů v celní oblasti,
  • výměny zaměstnanců,
  • automatizace celních postupů a formalit.

Vzájemná správní pomoc

Strany se zavazují k vzájemné pomoci: buď na požádání, nebo z vlastního podnětu. Sdílejí všechny vhodné informace, které pomáhají řádnému uplatňování celních předpisů a předcházení, vyšetřování a boji proti jakémukoliv porušování těchto předpisů. Za tímto účelem si navzájem sdělují veškeré nové techniky zajišťující prosazování celních předpisů a nové trendy a způsoby porušování celních předpisů.

Celní orgány si také navzájem poskytují informace o uskutečněných nebo plánovaných operacích, které by mohly být v rozporu s celními předpisy na území druhé smluvní strany.

Pomoc na požádání

Dožádaný orgán* informuje dožadující orgán* o celních předpisech a postupech, které platí na jeho území a které se týkají porušování celních předpisů. Informace se mohou týkat zákonnosti postupů pro vývoz a dovoz zboží mezi oběma smluvními stranami a použitého celního postupu.

Dohoda také stanoví zvláštní dohled nad osobami, které porušily celní předpisy nebo jsou z porušení podezřelé. Dohled může být také použit na zboží, které vede k nelegálnímu obchodování, a na dopravu a na místa využívaná za tímto účelem.

Pomoc z vlastního podnětu

Jedna ze dvou stran může v závažných případech poskytnout informace z vlastního podnětu, které by mohly značným způsobem ohrozit hospodářství, veřejné zdraví, veřejnou bezpečnost nebo jakýkoliv jiný zájem zásadního významu jedné ze smluvních stran.

Formální aspekty a výjimky z povinnosti poskytnout pomoc

  • Žádosti musí být vyhotoveny písemně kromě naléhavých případů, ve kterých může být učiněna žádost ústně a po později písemně potvrzena. Žádosti musí obsahovat:
    • údaje o dožadujícím celním orgánu,
    • požadované opatření,
    • předmět a důvod žádosti,
    • příslušné právní předpisy a
    • podrobné údaje o osobách, které jsou předmětem šetření.
  • Dožádaná strana může poskytnutí pomoci odmítnout, pokud by to mohlo narušit suverenitu, veřejný pořádek, bezpečnost nebo jiný zájem zásadního významu jedné ze stran. Povinnost poskytnout pomoc může být rovněž odložena, pokud zasahuje do probíhajícího vyšetřování, trestního stíhání nebo soudního řízení.
  • Dohoda obsahuje doložky o důvěrnosti ve vztahu k poskytovaným informacím. Osobním údajům je přiznána vysoká úroveň ochrany.
  • Dohoda stanoví zřízení Smíšeného výboru pro celní spolupráci, který dohlíží na řádné fungování této dohody a posuzuje všechny otázky vyplývající z jejího provádění.

Celní spolupráce s ohledem na bezpečnost dodavatelského řetězce

  • Rozhodnutím 2014/941/EU byla celní spolupráce mezi stranami rozšířena tak, aby zahrnovala bezpečnost dodavatelského řetězce. Touto dohodou se EU a Kanada snažily zabezpečit logistický řetězec a současné usnadňovat zákonný obchod.
  • Mezi aspekty zahrnuté v této dohodě patří:
    • vypracování minimálních norem v oblasti řízení rizik,
    • práce na vzájemném uznání metod řízení rizik, norem v oblasti rizik, bezpečnostních kontrol, bezpečnosti kontejnerů a programů obchodního partnerství včetně rovnocenných opatření k usnadnění obchodu,
    • výměna informací o bezpečnosti dodavatelského řetězce a řízení rizik podléhá požadavkům na důvěrnost informací a na ochranu osobních údajů,
    • zavádění rozhraní pro výměnu údajů, včetně údajů potřebných před přijetím nebo před odesláním zboží,
    • rozvoj strategie, která by umožňovala celní spolupráci v oblasti inspekce nákladu.

ODKDY SE ROZHODNUTÍ A DOHODY POUŽIJÍ?

Rozhodnutí 98/18/ES se použije ode dne 27. listopadu 1997. Dohoda vstoupila v platnost dne 1. ledna 1998.

Rozhodnutí 2014/94/EU se použije ode dne 27. června 2013. Dohoda o bezpečnosti dodavatelského řetězce vstoupila v platnost dne 1. listopadu 2013.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Celní předpisy: v EU zahrnují všechna pravidla, která upravují dovoz, vývoz, tranzit zboží a jeho umístění do jakéhokoliv celního režimu, včetně opatření zákazu, omezení a kontroly. V Kanadě je definice širší. Zahrnuje všechny právní a správní předpisy v této oblasti, jejichž správou a uplatňováním je pověřen přímo celní orgán, jinými slovy příslušné útvary Úřadu pro státní příjmy (Department of National Revenue), jakož i jakákoliv nařízení, která vydal celní orgán v rámci svých zákonných pravomocí.
Dožádaný orgán: příslušný celní orgán, který obdrží žádost o pomoc.
Dožadující orgán: příslušný celní orgán, který předkládá žádost o pomoc.

HLAVNÍ DOKUMENTY

Rozhodnutí Rady 98/18/ES ze dne 27. listopadu 1997 o uzavření Dohody mezi Evropským společenstvím a Kanadou o celní spolupráci a vzájemné pomoci v celních otázkách (Úř. věst. L 7, 13.1.1998, s. 37)

Dohoda mezi Evropským společenstvím a Kanadou o celní spolupráci a vzájemné pomoci v celních otázkách (Úř. věst. L 7, 13.1.1998, s. 38–45)

Rozhodnutí Rady 2014/941/EU ze dne 27. června 2013 o uzavření Dohody mezi Evropskou unií a Kanadou o celní spolupráci v záležitostech týkajících se bezpečnosti dodavatelského řetězce (Úř. věst. L 367, 23.12.2014, s. 8–9)

Dohoda mezi Evropskou unií a Kanadou o celní spolupráci v záležitostech týkajících se bezpečnosti dodavatelského řetězce (Úř. věst. L 367, 23.12.2014, s. 10–13)

Poslední aktualizace 07.11.2017

Top