EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Přístup k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise

Přístup k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Článek 15 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům orgánů EU

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ A ČLÁNKU 15 SFEU?

  • Ustanovení čl. 15 odst. 3 SFEU přiznává občanům EU, osobám s bydlištěm v EU a podnikům EU právo na přístup k dokumentům orgánů, institucí nebo jiných subjektů EU na základě určitých zásad a podmínek.
  • Nařízení stanoví obecné zásady a omezení týkající se tohoto přístupu. Jeho cílem je zajistit, aby byl výkon práva na přístup pro občany co nejsnazší. Lze zažádat o přístup ke všem dokumentům vytvořeným nebo obdrženým některým orgánem, a to ve všech oblastech činností EU.

KLÍČOVÉ BODY

Výjimky a práva třetích osob

Orgány mohou odepřít přístup k dokumentu, pokud by jeho zpřístupnění:

  • vedlo k porušení ochrany:
    • veřejného zájmu, pokud jde o veřejnou bezpečnost, obranu, mezinárodní vztahy a finanční, měnovou nebo hospodářskou politiku EU nebo některé země EU, nebo
    • soukromí a osobnosti jednotlivce, zejména podle právních předpisů EU o ochraně osobních údajů,
  • ohrozilo u konkrétní osoby:
    • její obchodní zájmy, soudní řízení nebo právní poradenství nebo
    • cíle inspekce, vyšetřování a auditu, neexistuje-li převažující veřejný zájem na zpřístupnění,
  • vážně ohrozilo ochranu rozhodovacího procesu orgánu, neexistuje-li převažující veřejný zájem na zpřístupnění.

U dokumentů vypracovaných třetími osobami musí orgán EU v případě pochybností s touto třetí osobou konzultovat pro posouzení, zda se uplatní výjimka. Země EU mají silnější právo vznést námitku (ale nemají právo veta).

Dokumenty v zemích EU

Pokud země EU obdrží od orgánu EU žádost o dokument, který má v držení, musí v zásadě konzultovat daný orgán, aby se zajistilo, že zpřístupnění je v souladu s cíli tohoto nařízení. Příslušná země může místo toho orgánu žádost postoupit.

Žádosti, vyřizování žádostí a přístup k dokumentům

  • Veřejnost musí požádat o přístup k dokumentu v písemné podobě (včetně elektronické) v jednom z úředních jazyků EU. Žadatel nemusí uvádět důvody žádosti, ale žádost musí být přesná.
  • Orgány musí žádosti o přístup k dokumentu vyřizovat bez prodlení. Musí zaslat potvrzení o obdržení žádosti a do 15 pracovních dnů od registrace žádosti buď poskytnout přístup k požadovanému dokumentu, nebo přístup zamítnout. Lhůtu je možné jedenkrát prodloužit o dalších 15 pracovních dnů.
  • V případě úplného nebo částečného zamítnutí žádosti může žadatel do 15 pracovních dnů ode dne, kdy obdržel odpověď orgánu, podat potvrzující žádost, ve které orgán požádá, aby přezkoumal své stanovisko.
  • Žadateli jsou dokumenty zpřístupněny buď tak, že do nich může nahlédnout přímo na místě, nebo obdrží jejich kopii, nebo tím, že obdrží informace o tom, kde lze dokumenty snadno získat.

Citlivé dokumenty

  • Citlivé dokumenty jsou určité dokumenty vytvořené orgány nebo subjekty zřízenými těmito orgány, zeměmi EU, zeměmi mimo EU nebo mezinárodními organizacemi, které jsou klasifikovány jako TRÉS SECRET UE/EU TOP SECRET, SECRET UE/EU SECRET nebo CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL.
  • Žádosti o přístup k citlivým dokumentům vyřizují pouze osoby, které mají právo se s obsahem těchto dokumentů seznámit. Citlivé dokumenty mohou být zaznamenávány do rejstříku a uvolňovány pouze se souhlasem jejich původce.

Rejstříky a správní postup

  • Každý orgán musí vést rejstřík dokumentů. Přístup k tomuto rejstříku by měl být zajištěn v elektronické formě.
  • Země EU musejí spolupracovat s orgány při poskytování informací občanům.
  • Orgány musí vypracovat vhodné správní postupy, které zajistí možnost výkonu práva na přístup k informacím zaručeného tímto nařízením.

Zveřejnění v Úředním věstníku

Řada dokumentů EU se zveřejňuje v Úředním věstníku. K těmto dokumentům patří:

Zprávy a prováděcí opatření

Každý orgán zveřejní výroční zprávu za předchozí rok, ve které uvede počet případů, v nichž odepřel přístup k dokumentům, důvody těchto odepření a počet citlivých dokumentů nezaznamenaných do rejstříku orgánu.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Platí ode dne 3. prosince 2001.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

HLAVNÍ DOKUMENTY

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – část první: Zásady – hlava II: Obecně použitelná ustanovení – článek 15 (bývalý článek 255 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 54–55)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 ze dne 30. května 2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise (Úř. věst. L 145, 31.5.2001, s. 43–48)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Zpráva Komise o uplatňování nařízení (ES) č. 1049/2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise v roce 2016 (COM(2017) 738 final, 6.12.2017)

Poslední aktualizace 14.12.2017

Top