EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000H0417

Doporučení Komise ze dne 25. května 2000 o zpřístupnění účastnického vedení: umožňovat na soutěžním základě poskytování plné nabídky elektronických komunikací včetně širokopásmových multimédií a rychlého připojení na internet (oznámeno pod číslem K(2000) 1259)Text s významem pro EHP.

OJ L 156, 29.6.2000, p. 44–50 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
Special edition in Czech: Chapter 13 Volume 025 P. 280 - 286
Special edition in Estonian: Chapter 13 Volume 025 P. 280 - 286
Special edition in Latvian: Chapter 13 Volume 025 P. 280 - 286
Special edition in Lithuanian: Chapter 13 Volume 025 P. 280 - 286
Special edition in Hungarian Chapter 13 Volume 025 P. 280 - 286
Special edition in Maltese: Chapter 13 Volume 025 P. 280 - 286
Special edition in Polish: Chapter 13 Volume 025 P. 280 - 286
Special edition in Slovak: Chapter 13 Volume 025 P. 280 - 286
Special edition in Slovene: Chapter 13 Volume 025 P. 280 - 286

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2000/417/oj

32000H0417



Úřední věstník L 156 , 29/06/2000 S. 0044 - 0050


Doporučení Komise

ze dne 25. května 2000

o zpřístupnění účastnického vedení: umožňovat na soutěžním základě poskytování plné nabídky elektronických komunikací včetně širokopásmových multimédií a rychlého připojení na internet

(oznámeno pod číslem K(2000) 1259)

(Text s významem pro EHP)

(2000/417/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 211 této smlouvy,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) V závěrech mimořádné Evropské rady, která se konala v Lisabonu ve dnech 23. a 24. března 2000, se uvádí, že z důvodu, aby Evropa co nejlépe využila potenciál růstu a vytváření pracovních míst v oblasti digitálního hospodářství založené na znalostech, by podniky a občané měli mít přístup k nenákladné komunikační infrastruktuře světového rozsahu a k široké škále služeb. Za tímto účelem vyzvala Rada členské státy, aby "společně s Komisí usilovaly o posílení hospodářské soutěže do oblasti místního přístupu k síti do konce roku 2000 a aby zpřístupnily účastnická vedení a umožnily tak podstatné snížení nákladů na používání internetu".

(2) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/33/ES ze dne 30. června 1997 o propojení v odvětví telekomunikací s cílem zajistit univerzální službu a interoperabilitu uplatněním zásad otevřeného přístupu k síti (ONP) [1], ve znění směrnice 98/61/ES [2], a zejména její čl. 4 odst. 2 a články 7, 9 a 11, stanoví zásady přístupu k síti, zejména pokud jde o společné umísťování a uděluje vnitrostátním regulativním orgánům nezbytné související pravomoci.

(3) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 98/10/ES ze dne 26. února 1998 o uplatnění otevřeného přístupu k síti (ONP) pro hlasovou telefonii a o univerzální službě v oblasti telekomunikací v konkurenčním prostředí [3], a zejména její článek 16 stanoví podmínky pro zvláštní přístup k síti, aby byl podporován rozvoj nových typů telekomunikačních služeb.

(4) Směrnice Rady 92/44/EHS ze dne 5. června 1992 o uplatňování otevřeného přístupu k síti pro pronajaté okruhy [4], pozměněná směrnicí 97/51/ES [5] a rozhodnutím Komise 80/98/ES ze dne 7. ledna 1998 [6], a zejména její čl. 8 odst. 2 stanoví podmínky pro poskytování pronajatých okruhů.

(5) Směrnice Komise 90/388/EHS [7] naposledy pozměněná směrnicí 99/64/ES [8], a zejména její čl. 4 písm. c), stanoví požadavky na opětné vyrovnání sazeb na plně liberalizovaném trhu.

(6) "Účastnickým vedením" se rozumí fyzický okruh z měděného kabelu v síti místního přístupu, který spojuje přístroj účastníka s místní ústřednou, koncentrátorem nebo obdobným zařízením provozovatele. Pátá zpráva Komise o provádění právních předpisů v odvětví telekomunikací [9] zdůrazňuje, že síť místního přístupu zůstává jedním z nejméně konkurenceschopných úseků liberalizovaného telekomunikačního trhu, neboť noví účastníci trhu nemají rozsáhlé alternativní síťové infrastruktury a neboť se nemohou s využitím tradičních technologií vyrovnat úsporám z rozsahu ani výhodám provozovatelů s tržní silou (dále jen "oznámení provozovatelé"). Tento stav vyplývá ze skutečnosti, že provozovatelé rozvinuli během relativně dlouhých období své sítě místního přístupu z měděného kabelu s využitím ochrany výlučných práv a že díky svým monopolním příjmům mohli financovat své investiční náklady.

(7) Přímé poskytování nových smyček s vysokokapacitním optickým vláknem velkým uživatelům tvoří zvláštní trh, který se rozvíjí v podmínkách hospodářské soutěže na základě nových investic, a z tohoto důvodu nespadá zpřístupnění účastnického vedení s optickým vláknem do oblasti působnosti tohoto doporučení.

(8) Pro nové hospodářské subjekty by nebylo hospodářsky únosné zdvojovat celou stávající infrastrukturu zpřístupnění účastnického vedení z měděného kabelu v rozumné době a jiné infrastruktury (např. kabelová televize, družicová technika, bezdrátové účastnické vedení) nenabízejí ani stejnou funkčnost ani stejnou hustotu pokrytí.

(9) Oznámení provozovatelé již nabízejí na svých místních okruzích vlastní služby širokopásmového rychlého přenosu bitů pro přístup na internet, mohou však oddalovat zavádění některých typů digitálních služeb a digitálních technologií účastnických linek (DSL), pokud by mohly být nahrazeny srovnatelnými službami, které již nabízejí. Tato zpoždění by byla na újmu uživatelů. Bylo by tedy vhodné povolit třetím osobám, aby se podílely na zpřístupnění účastnického vedení oznámeného provozovatele, zejména aby vyhověli požadavkům uživatelů na poskytování pronajatých okruhů a na rychlý přístup k internetu v podmínkách hospodářské soutěže v souladu s bodem 5 doporučení Komise o stanovení sazeb za propojení pronajatých okruhů [10].

(10) V souladu s čl. 4 odst. 2 směrnice 97/33/ES a článkem 16 směrnice 98/10/ES by oznámení provozovatelé měli uspokojovat přiměřené požadavky nových hospodářských subjektů, kteří si přejí získat přístup k síti, zejména sdílený přístup [11] k měděnému okruhu, a měli by usilovat o dosažení dohody o obchodních a technických podmínkách. Nicméně dostupnost pouze sdíleného přístupu k účastnickému vedení neumožňuje vyhovět všem požadavkům trhu a zdá se tedy vhodné, aby oznámení provozovatelé poskytovali zároveň zpřístupnění účastnického vedení [12], aby byla posílena hospodářská soutěž a rozšířena nabídka pro všechny typy uživatelů tím, že se přenechá trhu, aby určil, která nabídka sdíleného přístupu nejlépe vyhovuje potřebám účastníků.

(11) Oznámení provozovatelé by měli třetím osobám poskytovat informace a sdílený přístup a zaručit jim přitom stejné podmínky a stejnou kvalitu jaké uplatňují pro vlastní služby nebo pro služby svých dceřinných společností nebo partnerů, přičemž zveřejnění referenční nabídky na sdílený přístup oznámeným provozovatelem v krátké lhůtě nejlépe na internetu a pod dohledem vnitrostátního regulativního orgánu by přispělo k vytvoření průhledných a nediskriminačních tržních podmínek.

(12) Přestože jsou obchodní jednání považována za nejvhodnější prostředek pro dosažení dohody o technických a cenových hlediscích přístupu k účastnickému vedení, zkušenost ukázala, že ve většině případů je nezbytný zásah regulativního orgánu jednak z důvodu nerovnováhy mezi pravomocí k jednání nového hospodářského subjektu a oznámeného provozovatele, a jednak z důvodu nedostatku náhradních řešení. Vnitrostátní regulativní orgány mohou v souladu s článkem 9 směrnice 97/33/ES a s čl. 16 odst. 4 směrnice 98/10/ES zasáhnout z vlastního podnětu, aby vymezily tato hlediska, zejména ta, která souvisejí se stanovením sazeb a zajistily tak interoperabilitu služeb, optimalizaci rentability a nabídku výhod pro účastníka.

(13) Předpisy upravující hodnocení nákladů a stanovení sazeb pro přístup k účastnickému vedení a souvisejících zařízení (společné umísťování a pronajaté přenosové kapacity) by měly být průhledné, nediskriminační a objektivní, aby zaručily určitou vyrovnanost. Předpisy upravující stanovení sazeb by měly poskytovatelům účastnického vedení pokrýt náklady, které jim vznikly, a zároveň přiměřený zisk. Předpisy pro stanovení sazeb pro účastnická vedení by měly umožňovat, aby nedošlo k narušení hospodářské soutěže, a zvláště ke zmenšování rozpětí mezi velkoobchodními a maloobchodními službami oznámeného provozovatele. V tomto ohledu se považuje za důležité, aby byly konzultovány vnitrostátní orgány zabývající se hospodářskou soutěží.

(14) V souladu se směrnicí 98/10/ES by členské státy měly zajišťovat, aby všechny rozumné žádosti o připojení k veřejné pevné telefonní síti na stálém místě a přístup ke službám veřejné pevné telefonní sítě byly uspokojeny alespoň jedním provozovatelem. Pokud se uživatel rozhodne uzavřít smluvní dohodu o výhradním poskytování služeb prostřednictvím volného účastnického vedení s novým hospodářským subjektem, má se za to, že oznámený provozovatel splnil své závazky podle článku 5 směrnice 98/10/ES. Uživatelé by měli být v dohodách plně informováni o těchto podmínkách v souladu s článkem 10 směrnice 98/10/ES, aniž je dotčeno uplatňování právních předpisů Společenství upravujících ochranu spotřebitele.

(15) Směrnice 97/13/ES týkající se licencí upravuje používání obecných povolení pro telekomunikační služby pouze za určitých okolností vyjmenovaných v článku 7 zmíněné směrnice. Podnikům využívajícím technologii DSL na volných místních okruzích pro poskytování služeb uživatelům by mělo být uděleno povolení v souladu se směrnicí 97/13/ES na základě činností, které vykonávají, a podle zásady technologické neutrality, přičemž takto poskytované služby by neměly dále podléhat žádnému zvláštnímu regulativnímu omezení. Provozovatelé datových sítí nebo telefonních sítí, kteří jsou držiteli povolení, by měli být oprávněni požívat sdílený přístup nebo zpřístupnění účastnického vedení oznámených provozovatelů, aniž by museli žádat o další povolení a aniž by podléhali dalším omezením.

(16) Komise by měla pravidelně posuzovat toto doporučení s ohledem na vývoj trhu a nabyté zkušenosti, zejména pokud jde o otázky stanovení sazeb a obsah referenční nabídky uvedené v příloze.

(17) Toto doporučení se nedotýká uplatňování předpisů Společenství v oblasti hospodářské soutěže,

DOPORUČUJE:

Článek 1

Poskytování přístupu k účastnickému vedení

1. S cílem podporovat konkurenční, harmonizovaný a vyspělý trh elektronické komunikace, který uživatelům nabízí širokou nabídku komunikačních služeb včetně širokopásmových multimediálních služeb a služeb rychlého internetu, upravuje toto doporučení podmínky, za kterých by provozovatelé pevných veřejných sítí považovaní vnitrostátním regulativním orgánem za subjekty s tržní silou (dále jen "oznámení provozovatelé") v souladu se směrnicí 97/33/ES, směrnicí 92/44/EHS a směrnicí 98/10/ES, měli poskytovat novým hospodářským subjektům zpřístupnění účastnického vedení a souvisejících zařízení.

2. Aniž je dotčeno uplatňování předpisů Společenství upravujících hospodářskou soutěž, doporučuje se, aby členské státy, kde dosud není dostupné plné zpřístupnění, přijaly odpovídající právní opatření, aby bylo plné zpřístupnění měděného účastnického vedení oznámených provozovatelů povinné za průhledných, spravedlivých a nediskriminačních podmínek nejpozději do 31. prosince 2000.

3. Poskytování plného zpřístupnění účastnického vedení oznámených provozovatelů, které je předmětem tohoto doporučení, se nedotýká ustanovení směrnice ONP 97/33/ES a směrnice 98/10/ES, které ukládají oznámeným provozovatelům, aby [13]

- vyhověli žádostem o jiné druhy přístupu, a zejména o sdílení přístupu k účastnickému vedení v souladu s čl. 4 odst. 2 směrnice 97/33/ES a s článkem 16 směrnice 98/10/ES,

- dodržovali zásadu nediskriminace při užívání veřejné pevné telefonní sítě pro poskytování služeb rychlého přenosu dat třetím osobám za stejných podmínek, které uplatňují pro vlastní služby, v souladu s čl. 16 odst. 7 směrnice 98/10/ES.

Zavádění nových služeb

4. Uplatňují-li vnitrostátní regulativní orgány zásadu nediskriminace požadovanou evropskými právními předpisy od oznámených provozovatelů, doporučuje se, aby zaručily, že oznámený provozovatel poskytne soutěžitelům stejná zařízení, jaká poskytuje sobě nebo přidruženým společnostem, a to za stejných podmínek a ve stejných lhůtách. To se uplatňuje zejména na zavádění nové služby v síti s místním přístupem, na zpřístupnění účastnického vedení, na dostupnost prostoru společného umísťování, na poskytování pronajaté přenosové kapacity pro přístup do prostoru společného umísťování, postupů objednávání, poskytování, jakosti a údržby.

Stanovení sazeb

5. Aby se zamezilo vzniku sporů souvisejících se stanovením sazeb mezi novými hospodářskými subjekty a oznámenými provozovateli, které by svým prodlužováním zpomalovaly účinné uvolňování přístupu k účastnickému vedení, doporučuje se vnitrostátním regulativním orgánům, aby upřesnily metodologii stanovení sazeb a parametry používané pro výpočet cen. Případně, je-li to slučitelné s právními předpisy Společenství [14], mohou členské státy stanovit reálné ceny, a pro tento účel je vhodné provést analýzu hospodářské soutěže.

6. Dokud není hospodářská soutěž v oblasti přístupu do místní sítě dostatečná, aby zabránila stanovení nadměrně vysokých cen za zpřístupnění účastnického vedení, doporučuje se, aby byly tyto ceny stanoveny na základě zásady orientace na náklady. Má se za to, že přístup zaměřený na budoucí vývoj spočívající na stávajících nákladech [15] v zásadě umožní podporovat spravedlivou a trvalou hospodářskou soutěž a vytvářet nové investiční pobídky. Pokud by však tato situace mohla vyvolat krátkodobé narušení hospodářské soutěže, například pokud sazby uplatňované oznámenými provozovateli vůči účastníkům zůstanou nevyrovnané na základě současných nákladů, doporučuje se, aby vnitrostátní regulativní orgán stanovil postupem podle bodu 5 přiměřeně dlouhou dobu, která umožní postupné přizpůsobení cen za přístup k účastnickému vedení stávajícím cenám, aniž by došlo k odchýlení od systému hodnocení nákladů používaného pro úpravu maloobchodních služeb.

7. V souladu se zásadou nediskriminace mohou vnitrostátní regulativní orgány požadovat v případech, kdy oznámení provozovatelé již poskytují služby rychlého digitálního přenosu DSL s využitím zpřístupnění účastnického vedení, aby soutěžitelé získávali přístup k účastnickému vedení za cenu, kterou oznámený provozovatel uplatňuje pro vlastní služby DSL. Toto "nediskriminační" pravidlo při stanovení sazeb se rovněž uplatní na podmínky přístupu nových hospodářských subjektů do souvisejících zařízení, jako jsou zařízení společného umísťování a pronajatá přenosová kapacita v základní síti, které musí být obdobné podmínkám, které oznámený provozovatel používá pro podporu vlastních služeb DSL nebo služeb dceřinné nebo přidružené společnosti.

8. V zájmu vytvoření určité důvěry ve spravedlivé stanovení sazeb pro zařízení a v zájmu splnění závazku nediskriminace se doporučuje zpřístupnit vnitrostátnímu regulativnímu orgánu odpovídající a podrobné účetní informace týkající se zejména stanovení sazeb vnitřních převodů v souladu s hlavními směry doporučení Komise 98/322 [16]. Orgán je může poté zpřístupnit zúčastněným stranám za základě dohody o utajení a s přihlédnutím k požadavkům obchodní důvěrnosti.

9. Doporučuje se, aby vnitrostátní regulativní orgány pravidelně přezkoumávaly podmínky na trhu týkající se místního přístupu, tím že případně přizpůsobí zásady a povinnosti stanovení sazeb nebo odstraní úpravu cen, jakmile bude otevření trhu hospodářské soutěži a výběr z nabídek dostatečné. Doba přezkoumání by měla být oznámena předem, aby byli účastníci trhu upozorněni.

Technické podmínky a společné umísťování

10. Měl by být poskytován fyzický přístup k jakémukoli koncovému bodu měděného účastnického vedení, kde má nový hospodářský subjekt praktickou možnost se kolokovat a připojit vlastní síťové vybavení a zařízení pro poskytování služeb zákazníkům buď v místní ústředně, nebo koncentrátoru nebo jakémkoli obdobném zařízení. V zásadě by měly být tyto společnosti oprávněny umístit jakékoli zařízení nezbytné pro zpřístupnění účastnického vedení s využitím dostupného prostoru společného umísťování a rozmístit nebo si pronajmout přenosové články od dotčeného místa až k bodu působení nového hospodářského subjektu. Doporučuje se, aby vnitrostátní regulativní orgány zajistily, že prostor společného umísťování bude nabízen soutěžitelům průhledným, spravedlivým a nediskriminačním způsobem.

11. S ohledem na technologie a služby používané ve volných místních okruzích se doporučuje, aby vnitrostátní regulativní orgány zajistily, že omezení určená na ochranu celistvosti sítě a v případě sdíleného přístupu k účastnickému vedení na ochranu kanálu telefonní služby nebudou diskriminační a budou založeny na objektivních kritériích vymezených předem v souladu s čl. 13 odst. 2 písm. b) směrnice 98/10/ES. V souladu se zásadou technologické neutrality pro přístup k měděným účastnickým vedením by neměla být podnikům užívajícím nové technologie DSL na účastnickém vedení pro poskytování služeb účastníkům ukládána žádná další nebo zvláštní omezení.

Průhlednost a koordinace

12. Aby byly sníženy na minimum lhůty pro zavádění konkurenčních služeb DSL novými hospodářskými subjekty, doporučuje se vnitrostátním regulativním orgánům, aby zajistily, že oznámení provozovatelé zpřístupní co nejrychleji a nejlépe na internetu referenční nabídku pro plné zpřístupnění účastnických vedení, která bude obsahovat úplný popis jejich nabídky a souvisejících způsobů, podmínek a cen.

V příloze je uveden směrný seznam položek, které by měly být obsaženy v referenční nabídce pro sdílený přístup k účastnickému vedení.

13. Kromě toho se vnitrostátním regulativním orgánům doporučuje, aby zajistily dostupnost následujících informací týkajících se komunikačních služeb poskytovaných s využitím zpřístupnění účastnického vedení:

- licenční podmínky pro provozovatele,

- informace pro uživatele, kteří využívají služby provozovatelů využívajících zpřístupnění účastnického vedení zahrnující zejména všechny smluvní podmínky, a zvláště ceny, práva uživatelů, minimální doby pronájmu a hlediska související s univerzální službou, vypovězení smlouvy a postupy v případě reklamace a odvolání.

14. Vnitrostátním regulativním orgánům se doporučuje, aby zřídily vnitrostátní koordinační skupiny složené ze zúčastněných stran, a zejména ze zástupců uživatelů, která by propracovaly požadavky uvedené v bodech 12 a 13 a kdykoli informovaly o podrobné úrovni informací, které mají být zveřejněny v referenční nabídce. Oznámení provozovatelé by měli pravidelně svým vnitrostátním regulativním orgánům podávat zprávy o uvolňování přístupu k účastnickému vedení včetně statistických informací pro položky uvedené v referenční nabídce.

15. Členským státům se doporučuje, aby zajistily, že vnitrostátní koordinační skupiny vezmou na vědomí obdobné činnosti prováděné v jiných členských státech, jakož i v odpovídajících mezinárodních organizacích. Pro usnadnění koordinace se doporučuje vnitrostátním regulativním orgánům, aby pravidelně podávaly výboru ONP zprávu o otázkách souvisejících s uvolňováním přístupu k účastnickému vedení.

Přezkum

16. Toto doporučení, a zejména jeho příloha bude přezkoumáno Komisí s ohledem na vývoj trhu a případně aktualizováno.

Článek 2

Toto doporučení je určeno členským státům.

V Bruselu dne 25. května 2000.

Za Komisi

Erkki Liikanen

a

Mario Monti

členové Komise

[1] Úř. věst. L 199, 26.7.1997, s. 32.

[2] Úř. věst. L 268, 3.10.1998, s. 37.

[3] Úř. věst. L 101, 1.4.1998, s. 24.

[4] Úř. věst. L 165, 19.6.1992, s. 32.

[5] Úř. věst. L 295, 29.10.1997, s. 23.

[6] Úř. věst. L 14, 20.1.1998, s. 27.

[7] Úř. věst. L 192, 24.7.1990, s. 10.

[8] Úř. věst. L 175, 10.7.1999, s. 39.

[9] KOM (1999)537.

[10] Dosud nezveřejněno v Úředním věstníku.

[11] "Sdílené užívání měděného okruhu" umožňuje přístup do nevyužívané vysokofrekvenční části spektra za účelem rozmístění služeb ADSL (tj. rychlostí dat do 8Mbit/s), zatímco nízkofrekvenční část spektra oznámený provozovatel nadále využívá pro poskytování základní hlasové telefonní služby po stejném měděném okruhu. Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) vypracovala ve svém doporučení G.992.1 technické specifikace pro plný výkon ADSL s rychlostí až 8Mbit/s v sestupném směru a 1 Mbit/s ve vzestupném směru. Doporučení zavádí určitý počet vnitrostátních variant, aby se přihlédlo k regionálním rozdílům na úrovni infrastruktury místního okruhu. S technologií ADSL lze nejvyšší rychlosti dosahovat na vzdálenost 4 km nebo nižší. Připojení též umožňuje poskytování hlasové telefonní služby v základním frekvenčním pásmu téhož okruhu. ITU kromě toho vypracovala ve svém doporučení G.992.2 jinou verzi specifikací ADSL známou pod označením G.Lite, kterou lze velmi snadno zavést u účastníka, neboť nevyžaduje oddělovač (stačí velmi jednoduchý sériový filtr, který odděluje hlas a data a nevyžaduje u účastníka instalaci nového vedení). Rychlosti mohou dosahovat až 1,5 Mbit/s sestupným směrem a 385 kbit/s vzestupným směrem. Někteří dodavatelé osobních počítačů již prodávají osobní počítače vybavené vnitřními modemy G.Lite-ADSL, proto bude možné na domácím trhu zavádět standardní univerzální řešení ve velkém rozsahu.

[12] "Volný přístup do místního okruhu" umožňuje novému účastníku na trhu výhradní využití celého frekvenčního spektra dostupného na měděném okruhu, a umožňuje mu tak rozvoj nejnovějších a nejvyspělejších technologií a služeb DSL, tj. výkony až do 60Mbit/s směrem k uživateli s technologií VDSL (vysokorychlostní DSL). V ITU a v ETSI v současné době probíhají práce na standardizaci technologie VDSL.

[13] Viz rovněž sdělení Komise o volném přístupu do místního okruhu (dosud nezveřejněno v Úředním věstníku).

[14] Viz poznámka 3 pod čarou.

[15] Stávající náklady jsou náklady, které v současnosti představuje vytvoření odpovídající účinné moderní infrastruktury a poskytování tohoto typu služeb.

[16] Viz metodologie provádění odděleného účtování a současný postup při účtování nákladů v doporučení Komise 98/322/ES (Úř. věst. L 141, 13.5.1998, s. 6).

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

SMĚRNÝ SEZNAM POLOŽEK, KTERÉ MUSÍ BÝT OBSAŽENY V REFERENČNÍ NABÍDCE [1] ZPŘÍSTUPNĚNÍ ÚČASTNICKÉHO VEDENÍ ZVEŘEJNĚNÉ OZNÁMENÝMI PROVOZOVATELI

A. Podmínky pro zpřístupnění účastnického vedení

1. Prvky sítě, k nimž je v nabídce nabízen přístup:

dotčené prvky jsou tyto:

- přístup k měděným čistým účastnickým vedením (měděné zakončení na místní ústředně) a podsmyček (měděné zakončení na vzdáleném koncentrátoru nebo obdobném zařízení) v případě volného přístupu,

- přístup k nehlasovým frekvencím účastnického vedení, v případě sdíleného přístupu k účastnickému vedení,

- přístup do prostoru v místě hlavního distribučního rámce oznámeného provozovatele pro připojení multiplexorů přístupu DSL (DSLAM) a obdobných typů zařízení v účastnickém vedení oznámeného provozovatele.

2. Dostupnost: veškeré související informace o architektuře místní sítě, o umístění fyzických přístupových bodů a o dostupnosti měděných párů v řádně vymezených částech přístupové sítě.

3. Technické podmínky: technické vlastnosti měděných párů v účastnickém vedení; délka a průměr vedení, navíjecí cívky a ukončení T, postupy pro zkoušky a úpravy vedení. Specifikace pro zařízení DSL, propojovací jednotky atd. s odkazem na příslušné mezinárodní normy nebo doporučení; omezení spektra a požadavky na elektromagnetickou slučitelnost za účelem předcházení interference s jinými systémy.

4. Postupy poskytování: zkoušky vedení pro určité technologie DSL, postupy pro objednávání a poskytování, omezení používání.

B. Služby společného umísťování

5. Údaje o bodech společného umísťování: přesné umístění [2] příslušných bodů oznámeného provozovatele, jako jsou ústředny, hlavní distribuční rámec (MDF), koncentrátory a vzdálené distribuční body, jako jsou rozvaděče, podstavce a skříňky umístěné na ulici. Údaj o internetové stránce, kde jsou zveřejňovány aktualizace seznamu umístění. Dostupnost případných možností výměny v případě nedostupnosti fyzického prostoru společného umísťování.

6. Možnosti společného umísťování v bodech zmíněných v bodu 5: druhy dostupného společného umísťování (sdílené, uzavřené, otevřené, fyzické nebo virtuální); dostupnost napájecích a klimatizačních zařízení na těchto místech; pravidla pro dílčí pronájem prostoru společného umísťování.

7. Vlastnosti zařízení: případná omezení týkající se zařízení, která lze použít pro kolokaci.

8. Bezpečnostní otázky: opatření přijatá oznámenými provozovateli pro zajištění bezpečnosti jejich prostor; podmínky přístupu zaměstnanců konkurenčních provozovatelů k těmto prostorám za účelem zjištění a opravy závad.

9. Bezpečnostní normy: (v zásadě by bezpečnostní normy uplatňované zavedenými provozovateli a přidruženými společnostmi měly být považovány za dostačující pro zařízení konkurenčního provozovatele).

10. Kontroly: podmínky, za nichž mohou konkurenční provozovatelé a vnitrostátní regulativní orgány kontrolovat body, kde bylo fyzické společné umísťování umožněno, nebo body, kde bylo společné umísťování zamítnuto v důsledku nedostatečné kapacity.

C. Provozní systém podpory

11. Podmínky přístupu do provozních systémů podpory, informačních systémů nebo databází pro přípravu objednávek, poskytování, objednávky, údržbu, žádosti o zásah a fakturaci oznámeného provozovatele.

12. Prvky provozního systému podpory vyjmenované výše by v zásadě měly umožnit přístup ke všem informacím o kvalifikaci smyčky, a zejména k údajům o tom, zda je daná smyčka schopný zajišťovat služby na pokročilé úrovni.

D. Podmínky dodávky

13. Lhůta: lhůta pro vyřízení žádosti o dodávku služeb a zařízení, náhrady stanovené smlouvou pro případ nedodržení lhůty, lhůty pro zásah související s různou úrovní služeb, řešení problémů a lhůty pro návrat k poskytování běžných služeb.

14. Ceny každé služby, funkce a zařízení vyjmenovaných výše, uvedené odděleně včetně plateb jednorázovým převodem a pravidelných plateb nájemného.

[1] Referenční nabídka pro volný přístup do místního okruhu by měla zahrnovat základní soubor technických zařízení, jakož i způsoby, podmínky a ceny nabízené hospodářským subjektům.

[2] Aby se předešlo případnému ohrožení veřejných zájmů, může být šíření těchto informací omezeno na zúčastněné strany.

--------------------------------------------------

Top