Препоръки, свързани с мобилизиране на информационните и комуникационни технологии за улесняване на прехода на ЕС към енергийно ефективна икономика с ниска въглеродна интензивност

Европейската комисия представи набор от препоръки за сектора на информационните и комуникационни технологии (ИКТ) и за държавите - членки на ЕС, за улесняване на прехода на ЕС към енергийно ефективна икономика с ниска въглеродна интензивност.

ЗАКОНОДАТЕЛСТВО

Препоръка 2013/105/EО на Комисията от 9 октомври 2009 г. относно мобилизирането на информационните и комуникационни технологии за улесняване на прехода към енергийно ефективна икономика с ниска въглеродна интензивност.

РЕЗЮМЕ

Европейската комисия представи два набора от препоръки, един за сектора на ИКТ и един за държавите - членки на ЕС, за улесняване на прехода на ЕС към енергийно ефективна икономика с ниска въглеродна интензивност.

Препоръки за сектора на ИКТ

Общата цел на сектора на ИКТ е да демонстрира измеримо и доказуемо намаляване на енергоемкостта и на въглеродните емисии във всички процеси, свързани с производството, транспортирането и продажбата на оборудване и компоненти за ИКТ.

Една примерна препоръка за сектора на ИКТ е тази за идентифициране на решения за ИКТ за повишаване на екологичната ефективност на нови и съществуващи сгради, както и на строителните и възстановителните практики.

Друг пример включва идентифициране от сектора на ИКТ на решения за ИКТ съвместно с транспортния и логистичния сектор за подобряване на екологичната и енергийната ефективност на тези услуги.

Освен това Комисията призова сектора за ИКТ да се договори за общи методики за измерване на енергийното потребление и на въглеродните емисии до 2020 г.

Препоръки за държавите - членки на ЕС

Освен всичко останало Комисията помоли държавите - членки на ЕС, да използват решения на основата на ИКТ за повишаване на енергийната ефективност.

Интелигентно измерване

Интелигентните мрежи и интелигентните измервателни системи могат да повишат производствената ефективност и контрол, както и да подобрят разпределението и потреблението на енергия. Държавите - членки на ЕС, трябваше до края на 2010 г. да се договорят за обща спецификация за интелигентно измерване с цел предоставяне на по-добра информация за потребителите и подпомагането им за по-доброто управление на тяхното енергийно потребление. С интелигентните измервателни уреди в домовете си, например, потребителите биха могли да намалят своето потребление на енергия с цели 10 %. През 2012 г. Комисията представи опис на интелигентните мрежи и на проектите за интелигентно измерване в Европа. Това включва 281 проекта за интелигентна мрежа и около 90 пилотни проекта за интелигентно измерване, както и реализирани проекти от 30 европейски държави, а именно 28-те държави - членки на ЕС (ЕС-28 (1)), плюс Швейцария и Норвегия.

Използване на ИКТ за енергийно симулиране и моделиране

Публичните администрации в държавите - членки на ЕС, на национално, регионално и местно равнище се приканват да използват по-добре инструментите на ИКТ за енергийно симулиране и моделиране, включително при обучението на специалисти в строителния, транспортния и логистичния сектори.

Друго предложение, насочено към държавите - членки на ЕС, е това за увеличаване на придобиването на по-енергийно ефективни технологии чрез включването им в програми за обществени поръчки.

Контекст

През декември 2008 г. Съюзът потвърди своя ангажимент за намаляване с 20 % на своите въглеродни емисии до 2020 г. Икономическата и финансова криза затвърди неговото желание за преследване на тези цели и за изграждане на по-устойчива икономика в дългосрочен план.

ИКТ играят важна роля за постигането на тези цели, тъй като те на практика присъстват във всички части на икономиката и могат да допринесат за повишаване на производителността с над 40 %.

ЗА СПРАВКА

Законодателство

Влизане в сила

Краен срок за транспониране в държавите членки

Официален вестник

Препоръка 2013/105/ЕО на Комисията

-

-

OВ L 51, 23.2.2013 г.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Европейската комисия до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите от 12 март 2009 г. относно мобилизирането на информационните и комуникационни технологии (ИКТ) за улесняване на прехода към енергийно ефективна икономика с ниска въглеродна интензивност (COM(2009) 111 окончателен - непубликувано в Официален вестник].

последно актуализация 05.02.2014



(1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз и става трета държава (държава извън ЕС) от 1 февруари 2020 г.