Европейска инвестиционна банка

 

РЕЗЮМЕ НА:

Протокол (№ 5) за устава на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), приложен към Договора за Европейския съюз и Договора за функционирането на Европейския съюз

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ПРОТОКОЛ № 5?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Създадена , за да подпомага балансираното и стабилно развитие на ЕС, ЕИБ предоставя финансови средства и експертни знания за обосновани и устойчиви инвестиционни проекти в Европа и извън нея. Тя се притежава от 28-те държави от ЕС (1) и проектите, които тя подкрепя, допринасят за насърчаване на целите на политиките на ЕС.

Седалище, членове и капитал

Седалището на ЕИБ е в Люксембург. Всяка държава от ЕС има дял в нейния капитал, който към 1 юли 2015 г. възлизаше на 243 млрд. евро. Делът на всяка държава се определя от икономическата ѝ тежест (изразена в брутен национален продукт) към момента на присъединяването ѝ към ЕС. При присъединяването на нова държава към ЕС капиталът на банката се увеличава. Съветът на гуверньорите на ЕИБ може също да вземе решение с единодушие да увеличи записания капитал.

Състав

Съвет на гуверньорите

Съветът на гуверньорите е съставен от министри, определени от държавите от ЕС (обикновено финансовите министри). Той е основният орган за вземане на решения на ЕИБ. Той определя насоки за банката и взема най-важните решения, като:

Съвет на директорите

Съветът на директорите е съставен от 29 директори, по един, определен от всяка държава от ЕС, и един, определен от Европейската комисия. Освен това има 19 алтернативни директори. С цел разширяване на професионалната компетентност на Съвета на директорите в определени области, Съветът на директорите използва възможността да назначи 6 експерти, които участват в заседанията на Съвета на директорите без право на глас.

Съветът на директорите одобрява всяко решение за предоставяне на финансиране и програмата за заемане на средства. Той проверява операциите по заемане на средства и касовите операции и осъществява контрол над дейностите на Управителния комитет.

Управителен комитет

Управителният комитет отговаря за ежедневното управление на банката под ръководството на председателя на ЕИБ. Той има председател и 8 заместник-председатели. По принцип 1 член се определя от всяка от държавите от ЕС с най-голямо дялово участие в капитала на банката (Франция, Германия, Италия и Обединеното кралство (1)), като останалите 5 се определят от останалите държави, разделени на 5 групи държави. Членовете на Управителния комитет носят отговорност единствено пред банката и са независими при изпълнението на своите задължения.

Одитен комитет

Одитният комитет е независим орган, пряко отговорен пред Съвета на гуверньорите. Той отговаря за проверката на редовността на операциите и на счетоводните книги на банката. Одитният комитет отговаря също така за одитирането на счетоводните отчети на банката. Той проверява дали дейностите на банката съответстват на най-добрата банкова практика, приложима за нея. Одитният комитет е съставен от 6 членове. Освен това могат да бъдат назначени не повече от 3 наблюдатели, които да подпомагат дейността му.

Цели и операции

Основната дейност на ЕИБ е да осигурява подкрепа за стабилни инвестиции. Той допринася чрез заеми, съчетаване на ресурси и консултации, т.е. предоставяне на финансиране, допълване на финансирането от ЕС и предоставяне на съвети относно разработването на програми или проекти. Мисията на ЕИБ е определена в член 309 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

ЕИБ предоставя финансиране за големи, често транснационални проекти (включително глобални действия в областта на климата), или за икономически дейности, които нямат пряк достъп до финансиране (например в по-слабо развити региони и МСП) на територията на държави от ЕС. С решение на Съвета на гуверньорите банката може да предостави също така финансиране за инвестиции, които да се изпълняват извън ЕС.

Принципи, които трябва да се спазват при предоставянето на заеми

Финансовите средства трябва да се използват по възможност най-рационално в интерес на ЕС.

Нито ЕИБ, нито държавите от ЕС могат да налагат условия, които изискват предоставените заеми да се изразходват в определена държава от ЕС. ЕИБ няма право да финансира проект, срещу който възразява държавата, на чиято територия ще се изпълнява той.

Искания за заеми

Искания за заеми или гаранции могат да се подават до ЕИБ чрез Комисията или чрез държавата от ЕС, на чиято територия ще се изпълнява проектът. Предприятията също могат да подават пряко искания за заем или гаранция. Във всеки случай от Комисията и въпросната държава от ЕС се изисква да представи становище.

Управителният комитет проверява съответствието на исканията за заеми или гаранции. Проектите и програмите трябва да бъдат жизнеспособни в 4 отношения: икономическо, техническо, екологично и финансово. Всички проекти внимателно се оценяват и наблюдават до приключването им.

Операции на капиталови пазари

ЕИБ има право да извършва операции на капиталовите пазари. Тя може:

Клонове

ЕИБ може да установява клонове или други образования. Те трябва да има правосубектност и финансова независимост. Съветът на гуверньорите трябва да приеме с единодушие статута на тези организации.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ЕИБ е създадена през 1958 г. и тя е банката на ЕС, която предоставя дългосрочни заеми. През 1994 г. бе създаден ЕИФ за подпомагане на развитието на малки и средни предприятия (МСП) с голям растеж и/или тези, които осъществяват дейност в областта на новите технологии. ЕИБ е мажоритарният акционер и оператор на Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ). През 2000 г. бе създадена Групата на ЕИБ, която е съставена от ЕИБ и ЕИФ. В рамките на Групата ЕИБ предоставя средносрочни и дългосрочни банкови заеми, а ЕИФ специализира в операции с рисков капитал и предоставя гаранции за МСП.

ЕИБ и ЕИФ ще играят основна роля в Плана за инвестиции за Европа със създаването на Европейския фонд за стратегически инвестиции през периода 2015—2017 г.

За допълнителна информация, вж:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Протокол (№ 5) за устава на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), приложен към Договора за Европейския съюз и Договора за функционирането на ЕС (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 251–264)

последно актуализация 03.08.2016



(1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз и става трета държава (държава извън ЕС) от 1 февруари 2020 г.