Харта на основните права на Европейския съюз

 

РЕЗЮМЕ НА:

Харта на основните права на Европейския съюз

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ХАРТАТА?

Хартата на основните права на Европейския съюз (Хартата) защитава основните права, от които се ползват хората в Европейския съюз (ЕС). Тя е модерен и всеобхватен инструмент на правото на ЕС, защитаващ и утвърждаващ правата и свободите на хората с оглед на развитието на обществото, на социалния прогрес, на научните и технологичните постижения.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Съдържание

Хартата потвърждава — при надлежно отчитане на правомощията и задачите на ЕС и на принципа на субсидиарност — правата, установени въз основа на конституционните традиции и международните задължения, общи за държавите членки на ЕС, които включват Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи, социалните харти, приети от ЕС и от Съвета на Европа, както и съдебната практика на Съда на Европейския съюз и на Европейския съд по правата на човека. Тя създава правна сигурност в ЕС, като прави основните права по-ясни и видими.

Хартата съдържа преамбюл и 54 члена, групирани в седем дяла.

Приложно поле

Хартата се прилага към институциите, органите, службите и агенциите на ЕС във всички техни действия. С нея не се разширяват правомощията и задачите, които са им възложени по силата на договорите. Хартата се прилага и към държавите членки, когато те прилагат правото на ЕС.

Хартата се прилага във връзка с националните и международните системи за защита на основните права, включително Европейската конвенция за защита на правата на човека.

Годишни доклади

Ежегодно от 2010 г. насам Европейската комисия публикува годишен доклад, в който се проследява напредъкът на прилагането на хартата. От 2021 г. насам, следвайки стратегията за засилване на прилагането на Хартата в ЕС (вж. резюме), докладът за Хартата се фокусира всяка година върху различна тематична област от стратегическо значение, регулирана от правото на ЕС.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Харта на основните права на Европейския съюз (OВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 389—405).

последно актуализация 14.01.2022