Малки оръжия и леки въоръжения: борба с тяхното натрупване

 

РЕЗЮМЕ НА:

Стратегия на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на малки оръжия и леки въоръжения

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СТРАТЕГИЯТА?

Тя осигурява план за действие за борба със заплахите, свързани с незаконното натрупване и трафика на малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ)* и боеприпаси за тях, като се използва широкият набор от механизми, налични за ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Последствията от прекомерното натрупване и неконтролираното разпространение на МОЛВ стоят в центъра на четири от петте предизвикателства (тероризъм, разпространение на оръжия за масово унищожение, регионални конфликти, срив на държавността и организирана престъпност), определени в Европейската стратегия за сигурност.

За допълнителна информация вж.:

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ): Всяко преносимо от хора смъртоносно оръжие. Малки оръжия са пистолетите, пушките, автоматите и леките картечници. Леките въоръжения включват тежки картечници, гранатомети и противотанкови оръдия.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Стратегия на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на МОЛВ и боеприпаси за тях, Съвет на Европейския съюз, Брюксел, 13 януари 2006 година

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Регламент (EС) № 230/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 година за създаване на Инструмент, допринасящ за стабилността и мира (OВ L 77, 15.3.2014 г., стр. 1—10)

Решение (ОВППС) 2015/1908 на Съвета от 22 октомври 2015 година в подкрепа на глобален механизъм за докладване относно незаконни малки оръжия и леки въоръжения и други незаконни конвенционални оръжия и боеприпаси с цел намаляване на риска от незаконна търговия с тях („iTrace II“) (ОВ L 278, 23.10.2015 г., стр. 15—25)

последно актуализация 04.07.2016