Сътрудничество между държавите от ЕС в областта на защитата на потребителите

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EО) № 2006/2004 за сътрудничество между националните органи, отговорни за прилагане на законодателството за защита на потребителите

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Сътрудничество между органите в държавите от ЕС

Всяка държава от ЕС определя националните органи, отговорни за прилагането на законодателството за защита на потребителите, които ще се присъединят към мрежата за сътрудничество при прилагане на това законодателство. Във всяка държава единна служба за връзка ще осигурява координацията между националните органи.

Мрежата позволява на националните органи да обменят информация и да си сътрудничат със своите партньори в други държави от ЕС, за да спрат нарушенията на законодателството в областта на защитата на потребителите.

Регламентът обхваща ситуации, включващи колективните интереси на потребителите, и улеснява сътрудничеството между органите за спиране на нарушенията на законодателството в областта на защитата на потребителите, когато дружеството и потребителят се намират в различни държави.

В Решение 2007/76/EО са изложени изискванията относно информацията, например минималната информация, която трябва да бъде включена в исканията за взаимна помощ* и в сигналите, сроковете за спазване, достъпа до информацията и използваните езици.

Сътрудничеството между националните органи се прилага за законодателството в областта на защитата на потребителите, което обхваща например:

Взаимна помощ и дейности на ЕС

Всеки орган може да изиска помощ от други членове на мрежата, за да разследва и да спре евентуални нарушения на правата на потребителите.

Освен това, за да спрат нарушенията, които се случват едновременно в няколко или във всички държави от ЕС, органите могат:

Първото от тези координирани действия* обхваща покупките на приложения за онлайн игри.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 29 декември 2005 г. с изключение на правилата за взаимната помощ, които се прилагат от 29 декември 2006 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Взаимна помощ: компетентен орган в държава, в която правата на потребителите са нарушени, може да поиска от своя колега в държавата, в която се намира търговецът, да му предостави информация относно предполагаемо нарушение или да предприеме действия за спиране на това нарушение на закона.
Повсеместна проверка: набор от проверки, извършвани едновременно на уебсайтове, за да се идентифицират нарушения на законодателството на ЕС в областта на защитата на потребителите в определен сектор. Тези проверки се координират от Европейската комисия и се извършват едновременно от националните органи за правоприлагане в държавите участнички.
Координирани действия: общ подход на националните правоприлагащи органи за прилагане на законодателството за защита на потребителите с цел справяне с широко разпространените европейски нарушения на законодателството в областта за защита на потребителите. Европейската комисия подкрепя тези действия.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 2006/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 27 октомври 2004 година за сътрудничество между националните органи, отговорни за прилагане на законодателството за защита на потребителите (Регламент за сътрудничество в областта на защита на потребителите) (ОВ L 364, 9.12.2004 г., стр. 1—11)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 2006/2004 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2017/2394 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2017 година относно сътрудничеството между националните органи, отговорни за прилагането на законодателството за защита на потребителите и за отмяна на Регламент (ЕО) № 2006/2004 (ОВ L 345, 27.12.2017 г., стр. 1—26)

Вж. консолидираната версия.

Решение на Комисията 2007/76/EО от 22 декември 2006 година за прилагане на Регламент (ЕО) № 2006/2004 на Европейския парламент и на Съвета за сътрудничеството между националните органи, отговорни за прилагане на законодателството за защита на потребителите по отношение на взаимната помощ (OВ L 32, 6.2.2007 г., стр. 192—197)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 11.06.2019