Доставки на радиоактивни вещества

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (Евратом) № 1493/93 относно доставките на радиоактивни отпадъци

ОБОБЩЕНИЕ

След премахването на проверките по вътрешните граници между държавите от Европейския съюз на 1 януари 1993 г. на националните органи бе необходимо същото ниво на информираност за доставките на радиоактивни вещества, както преди, за да продължат да осъществяват контрол с цел радиационна защита.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РЕГЛАМЕНТА?

С него се въвежда обща за ЕС система за деклариране на доставките на радиоактивни вещества между държавите от ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Задължения на притежателя

Когато извършва доставки на радиоактивен материал, „притежателят“* трябва да представи предварителна декларация от „получателя“*. Тази декларация трябва да удостоверява спазването от страна на получателя на законодателството на ЕС за задължително отчитане на дейностите, свързани с естествени и изкуствени радиоактивни вещества. Тази декларация трябва да се представя на компетентния национален орган на страната по местоназначение в ЕС.

Притежателите трябва да спазват и националните разпоредби за сигурност при съхраняването, използването и унищожаването, свързани с радиоактивна дейност.

Трябва да се изпълнят следните стъпки:

получателят изпраща декларацията на съответния орган;

органът регистрира декларацията, като потвърждава това с официален печат, и я изпраща обратно на получателя;

получателят изпраща декларацията на притежателя.

Декларацията е валидна 3 години.

Няколко доставки

Издадената декларация може да се отнася за няколко доставки, ако:

радиоактивните вещества имат еднакви физични и химични характеристики;

запечатаните източници*, за които се отнася декларацията, не превишават нивата на активност, посочени в нея;

доставките са извършени от един и същ притежател за един и същ получател и изискват участието на едни и същи компетентни органи.

Информация

Притежателите трябва да изпратят на органите следната информация в срок до 21 дни след всяка доставка:

имената и адресите на получателите;

общата радиоактивност на всяка доставена партида;

броя на извършените доставки и количествата, доставени на всеки получател; вида на веществото (запечатан източник или друг съответен източник).

Държавите от ЕС трябва да отчитат всички дейности, които включват породен от йонизиращите лъчения риск.

Радиоактивни отпадъци

Доставките на радиоактивни отпадъци между държавите от ЕС, както и във и извън ЕС са обект на конкретни мерки, установени с Директива 2006/117/Евратом.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

От 9 юли 1993 г.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Притежател: физическо лице или организация, които са натоварени с превоза на радиоактивен отпадък или отработено гориво и носят правна отговорност за него преди превозването му.

* Получател: страната, която получава доставката.

* Запечатан източник: източник на йонизиращо лъчение, състоящ се от радиоактивни вещества, добре затворени в твърди и ефективно неактивни материали или запечатани в неактивен контейнер, достатъчно здрав, за да предотврати при нормални условия на използване всякаква дисперсия на радиоактивни вещества.

АКТ

Регламент (Евратом) № 1493/93 на Съвета от 8 юни 1993 година относно доставките на радиоактивни вещества между държавите-членки

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите-членки

Официален вестник на Европейския съюз

Регламент (Евратом) № 1493/93

9.7.1993 г.

OВ L 148, 19.6.1993 г., стр. 1—7

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Директива 2006/117/Евратом на Съвета от 20 ноември 2006 година относно надзор и контрол на превоза на радиоактивни отпадъци и отработено гориво (ОВ L 337, 5.12.2006 г., стр. 21—32)

Директива 2013/59/Евратом на Съвета от 5 декември 2013 година за определяне на основни норми на безопасност за защита срещу опасностите, произтичащи от излагане на йонизиращо лъчение и за отмяна на директиви 89/618/Евратом, 90/641/Евратом, 96/29/Евратом, 97/43/Евратом и 2003/122/Евратом (ОВ L 13, 17.1.2014 г., стр. 1—73)

последно актуализация 22.10.2015