Конвенция от Хелзинки: предотвратяване на замърсяването на международни водни течения и езера

 

РЕЗЮМЕ НА:

Решение 95/308/EО относно сключването на Конвенция за опазване и използване на трансграничните водни течения и международните езера

Конвенция за опазване и използване на трансграничните водни течения и международните езера

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕШЕНИЕТО И КОНВЕНЦИЯТА?

С Решение 95/308/EО Европейската общност (вече ЕС) се присъединява към Конвенцията за опазване и използване на трансграничните водни течения* и международните езера (Конвенция на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ на ООН) за водите).

Тя е известна като Конвенцията от Хелзинки, защото е подписана там през 1992 г.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

Конвенцията влезе в сила на 6 октомври 1996 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Повечето екологични проблеми пресичат националните граници и могат да бъдат дори глобални по своето естество. Поради това съгласно Договора от Лисабон (член 191 от Договора за функционирането на Европейския съюз) ЕС има за задача да насърчава международните мерки за справяне с регионални или световни екологични проблеми.

ЕС е компетентен да договаря и подписва международни екологични споразумения. Той е правил това в много области, независимо дали под егидата на Организацията на обединените нации, или на регионално или подрегионално равнище. Той е ратифицирал 6 конвенции, свързани с водите.

За повече информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Трансгранични водни течения: повърхностни или подпочвени води, които обозначават, пресичат или се намират на границите между 2 или повече държави.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Решение 95/308/ЕО на Съвета от 24 юли 1995 година относно сключването от името на Общността на Конвенция за опазване и използване на трансграничните водни течения и международните езера (ОВ L 186, 5.8.1995 г., стр. 42—58)

Конвенция за опазване и използване на трансграничните водни течения и международните езера (ОВ L 186, 5.8.1995 г., стр. 44—58)

Последващите изменения на Конвенцията са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 10.07.2020