Задължителен одит — осигуряване на точни финансови отчети на дружествата

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2006/43/EО относно задължителния одит на годишните счетоводни отчети и консолидираните счетоводни отчети

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Публичен регистър на одиторите

Признаване на одиторски дружества извън тяхната страна на произход

Одобрение на задължителни одитори от друга държава членка

Одиторите от други държави членки може да е необходимо да преминат период на приспособяване (не повече от 3 години) и/или изпити. По този начин се гарантира, че те имат адекватни познания по въпроси, като фирмено право, данъчно право и социално право. След като бъдат одобрени, те трябва да бъдат вписани в публичния регистър.

Продължаващо обучение

Независимост и обективност

Организация на работата

Държавите членки трябва да гарантират, че когато задължителният одит се извършва от одиторско дружество, това дружество определя поне един ключов одиторски партньор и че дружеството предоставя на ключовия(те) одиторски партньор(и) достатъчно ресурси и персонал, който има необходимата компетентност и възможности да изпълнява задълженията си по подходящ начин. Подобно правило се прилага, когато дадено дружество извършва гарантирането на достоверността на отчетите за устойчивост.

Поверителност и професионална тайна

Международни стандарти

Всички задължителни одити следва да се извършват въз основа на международните одиторски стандарти, ако и когато бъдат приети от Европейската комисия. Комисията има право на преценка за приемането на тези стандарти и може да ги приеме само ако те отговарят на определени условия. Ако Комисията не е приела никакви международни стандарти, държавите членки могат да прилагат национални стандарти.

Назначаване и уволняване

Одитиране на консолидирани счетоводни отчети

В случай на консолидирани отчети (т.е. на дружество майка и дъщерни дружества) има ясно определение на отговорностите между одиторите, които одитират компонентите на групата. Одиторът на групата (т.е. задължителният одитор или одиторското дружество, което извършва одита на консолидираните отчети) носи пълна отговорност за одиторския доклад.

Гарантиране на качеството

Стандарти за гарантиране на достоверността на отчетите за устойчивост

Одитен доклад и доклад за гарантиране на достоверността на отчетите за устойчивост

В директивата се определят подробни специфични правила за това как задължителният одитор представя резултатите от задължителния одит и гарантирането на достоверността на отчетите за устойчивост. Освен това тези доклади трябва да бъдат изготвени в съответствие с изискванията на стандартите за даване на гаранция, приети от Комисията и/или държавите членки.

Държавите членки могат да разрешат на независим доставчик на удостоверителни услуги (НДУУ)* установени на тяхна територия, за да предоставят гарантиране на достоверността на отчетите за устойчивост, при условие че доставчикът е обект на изисквания, които са еквивалентни на тези, определени за одиторите в Директива 2006/43/ЕО.

Разследвания и санкции

Малки предприятия

Дружества, извършващи дейности от обществен интерес*

Задължителният одит на дружества, извършващи дейности от обществен интерес — поради необходимостта от надеждна информация и тяхното значение за обществеността и инвеститорите — е предмет на строги правила. Те включват:

Регламент (EС) № 537/2014 съдържа по-подробни правила, приложими по-специално за дружества, извършващи дейности от обществен интерес.

Актове за изпълнение и делегирани актове

Директивата позволява на Комисията да приема актове за изпълнение и делегирани актове по отношение на международните аспекти на директивата. Те могат по-подробно да посочват как органите на държавите членки и различните участници на пазара трябва да спазват задълженията, определени в директивата в това отношение.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ ПРАВИЛАТА?

Директивата трябваше да бъде транспонирана в националното законодателство до 29 юни 2008 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Задължителен одит. Изискван по закон преглед на финансови отчети, който има за цел да предостави на акционерите становище относно точността на счетоводната отчетност на дружествата или на публичните субекти.
Задължителен одитор. Физическо лице, което е одобрено от компетентните органи на държава членка в съответствие с Директива 2006/43/EО за извършване на задължителни одити и, когато е приложимо, за гарантиране на достоверността на отчетите за устойчивост.
Независим доставчик на удостоверителни услуги (НДУУ). Орган за оценяване на съответствието, акредитиран в съответствие с Регламент (ЕО) № 765/2008 за извършване на проверка на информацията, свързана с устойчивостта, в съответствие с член 34, параграф 1 от Директива 2013/34/ЕС.
Дружества, извършващи дейности от обществен интерес. Те включват:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2006/43/EО на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2006 година относно задължителния одит на годишните счетоводни отчети и консолидираните счетоводни отчети, за изменение на Директиви 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО на Съвета и за отмяна на Директива 84/253/ЕИО на Съвета (OВ L 157, 9.6.2006 г., стр. 87—107).

Последващите изменения на Директива 2006/43/EО са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 537/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 година относно специфични изисквания по отношение на задължителния одит на предприятия от обществен интерес и за отмяна на Решение 2005/909/ЕО на Комисията (ОВ L 158, 27.5.2014 г., стр. 77—112).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 20.11.2023