Европейски и международни съдилища

 

РЕЗЮМЕ НА:

член 19 от Договора за Европейския съюз

член 257 от Договора за функционирането на Европейския съюз

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Има много съдилища, които функционират на международно равнище, и не винаги е лесно да се направи разграничение между тяхната компетентност. Целта на настоящото резюме е да се представят европейските съдилища и да се направи разграничение между тези, които са част от Европейския съюз (ЕС), и тези, които принадлежат към други международни организации.

Съдилища на ЕС

Съдът на Европейския съюз обхваща цялата съдебна система на ЕС. Той е съставен от 2 съдилища:

Съд

Съдът е компетентен по искове, подадени от държави от ЕС или институции на ЕС. Той може също така да бъде компетентен да се произнася като последна инстанция по решения, постановени от Общия съд. В този случай той се произнася единствено по въпроси на правото, а не по факти по делото.

Общ съд

Общият съд е свързан със Съда и неговата задача е да облекчава обема на работа на Съда. Общият съд е компетентен да разглежда на първа инстанция искове, подадени от държави от ЕС или лица, в случаите, предвидени в Договорите.

Специализирани съдилища

Съгласно член 257 от Договора за функционирането на Европейския съюз специализирани съдилища могат да бъдат създавани от Европейския парламент и Съвета съгласно обикновената законодателна процедура. Тези съдилища са компетентни да се произнасят като първа инстанция по определени категории искове във връзка със специфични въпроси. Например Съдът на публичната служба на Европейския съюз бе създаден през 2005 г., за да разглежда спорове, в които участват службите на ЕС. Съдът на публичната служба бе закрит, считано от 1 септември 2016 г., а неговата работа бе прехвърлена на Общия съд.

Различни видове искове

Съдът на ЕС отговаря за гарантиране на спазването на законодателството на ЕС. Той е компетентен да се произнася по искове, подадени от държавите от ЕС, институциите на ЕС и гражданите на ЕС. Има няколко вида производства:

Международни съдилища

Има широк набор от съдилища и трибунали, които разглеждат спорове на международно равнище и чието седалище е на територията на Европа. Тези съдилища обаче не са под егидата на ЕС. Това са:

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Арбитраж: процес, при който независима трета страна взема решение за разрешаване на спор между 2 страни.
Помирение: процес, при който трета страна помага на страните да възстановят или да подобрят отношенията си след спор.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Член 19 от Договора за Европейския съюз (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 27)

Член 257 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 160)

последно актуализация 22.08.2016