Международни споразумения: процедури на ЕС за приемане

РЕЗЮМЕ НА:

член 218 от ДФЕС — процедури на ЕС за приемане на международни споразумения

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ЧЛЕН 218?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

В член 218 се определят съответните правомощия на Съвета, на Европейската комисия или на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, на Европейския парламент и на Съда на Европейския съюз в процеса.

По принцип Съдът има правомощия да започва преговори, да приема указанията за водене на преговори, да подписва и сключва споразумения.

Комисията (или върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност) прави препоръки на Съвета за започване на преговори за споразумение.

Преди Съветът да може да сключи определени видове споразумения се изисква съгласието на Европейския парламент, сред тях са:

За всички останали видове споразумения се изисква провеждане на консултация с Европейския парламент.

По искане на държава от ЕС, на Съвета, на Комисията или на Парламента Съдът на ЕС може да предостави становище относно това дали дадено предвидено споразумение е съвместимо с договорите.

Съветът може да действа на основата на квалифицирано мнозинство на своите членове, с изключението на области, където обикновено се изисква единодушие, включително например за споразумения относно присъединяването на ЕС към ЕКЧП.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ЧЛЕН 218?

Той се прилага от 1 януари 1958 г.

АКТ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз, част пета — Външна дейност на Съюза, дял V — Международни споразумения, член 218 (предишен член 300 от ДЕО)

последно актуализация 21.03.2016