Изпълнителните агенции на ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 58/2003 относно установяването на статута на изпълнителните агенции, отговарящи за някои задачи по управлението на програмите на Общността

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Той определя статута на изпълнителните агенции, които са натоварени с управлението на програмите на Европейския съюз (ЕС). По-специално той урежда някои съществени аспекти, свързани с тяхната:

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Европейската комисия е делегирала за ограничен период от време отговорността за изпълнението на някои програми на ЕС на органи-трети страни, известни като „изпълнителни агенции“, които са юридически лица. Има шест изпълнителни агенции:

Тези агенции управляват някои от недискреционните функции, които попадат в обхвата на пряката административна отговорност на Комисията, за да може тя да се съсредоточи върху „основните си задачи“.

Комисията решава дали да създаде изпълнителна агенция, да удължи периода на нейното функциониране или да я закрие въз основа на анализ на разходите и ползите.

Задачи

Изпълнителните агенции могат да отговарят за:

Комисията не може да възлага на изпълнителна агенция задачи, изискващи дискреционни правомощия при превръщането на политическия избор в действие.

Структура

Изпълнителните агенции се управляват от управителен комитет и директор.

Надзор

Надзорът на изпълнителните агенции се извършва от:

На всеки три години Комисията изготвя доклад за външна оценка, който се представя на управителния комитет на всяка изпълнителна агенция, на Европейския парламент, на Съвета на Европейския съюз и на Сметната палата.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 26 януари 2003 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 58/2003 на Съвета от 19 декември 2002 година относно установяването на статута на изпълнителните агенции, отговарящи за някои задачи по управлението на програмите на Общността (ОВ L 11, 16.1.2003 г., стр. 1—8).

последно актуализация 07.02.2024